Rokovací poriadok Všeobecného súdu EÚ

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:

Rokovací poriadok Všeobecného súdu

Praktické vykonávacie ustanovenia rokovacieho poriadku Všeobecného súdu

Zmena rokovacieho poriadku Všeobecného súdu

Zmena rokovacieho poriadku Všeobecného súdu

Zmeny rokovacieho poriadku Všeobecného súdu

Zmeny a doplnenia praktických vykonávacích ustanovení rokovacieho poriadku Všeobecného súdu

Zmeny rokovacieho poriadku Všeobecného súdu

Zmeny rokovacieho poriadku Všeobecného súdu

Zmeny praktických vykonávacích ustanovení rokovacieho poriadku Všeobecného súdu

Zmeny rokovacieho poriadku Všeobecného súdu

Zmeny praktických vykonávacích ustanovení rokovacieho poriadku Všeobecného súdu

AKÝ JE CIEĽ ROKOVACIEHO PORIADKU?

rokovacom poriadku sa upravujú pravidlá vnútornej organizácie Všeobecného súdu a spôsob vykonávania sporovej agendy pred Všeobecným súdom. Všeobecný súd má právomoc rozhodovať o:

Praktické ustanovenia dopĺňajú rokovací poriadok. Sú navrhnuté tak, aby sa zabezpečilo riadne vykonávanie rokovacieho poriadku a aby sa zabezpečilo, že súdne konania budú bezproblémové a účinné.

HLAVNÉ BODY

Všeobecný súd je jedným zo súdov EÚ, spoločne so Súdnym dvorom tvoria Súdny dvor Európskej únie. Ich účelom je zaistiť jednotný výklad a uplatňovanie práva EÚ.

Organizácia Všeobecného súdu

Zloženie

Od 1. septembra 2019 tvoria v zmysle reformy súdneho systému EÚ vyplývajúcej z nariadenia (EÚ, Euratom) 2015/2422 Všeobecný súd dvaja sudcovia z každého členského štátu. Sudcovia si spomedzi seba volia svojho predsedu a podpredsedu na obdobie troch rokov. Sudcovia musia svoju funkciu vykonávať nestranne a nezávisle. Sudcovi môže byť vo výnimočných prípadoch pridelená úloha generálneho advokáta*. Sudcovia menujú tajomníka* na obdobie šiestich rokov.

Ustanovenie komôr

Veci predložené Všeobecnému súdu prejednávajú komory zložené z troch až piatich sudcov, v niektorých veciach prejednáva jeden sudca. Sudcovia volia predsedov komôr. Pre každú vec je jeden sudca menovaný za sudcu spravodajcu (ktorý pripravuje prvotný návrh rozsudku). Všeobecný súd môže tiež zasadať ako veľká komora (15 sudcov), ak sa to vyžaduje v dôsledku právnej zložitosti alebo významu veci.

Pravidlá boli v roku 2023 zmenené čiastočne s cieľom zabezpečiť, aby sa čiastočná špecializácia komôr, o ktorej rozhoduje Všeobecný súd, nestala zbytočnou, keď sa zloženie komôr každé tri roky mení.

Porady Všeobecného súdu

Porady Všeobecného súdu sú neverejné. Sudcovia na základe týchto porád vynesú jeden rozsudok.

Jazyk

Žalobca si môže pre predmetnú vec zvoliť ktorýkoľvek z 24 úradných jazykov EÚ. Tento jazyk sa používa v písomných aj ústnych argumentoch, ktoré prednesú účastníci konania a v komunikácii Všeobecného súdu s účastníkmi konania.

Ak sa žiadosť predložená inštitúciou týka ustanovenia v zmluve uzatvorenej EÚ alebo v jej mene, či už sa táto zmluva riadi verejným, alebo súkromným právom, v súlade s článkom 272 Zmluvy o fungovaní Európskej únie musí byť jazykom konania jazyk zmluvy. Ak bola zmluva vyhotovená vo viacerých jazykoch, navrhovateľ si môže medzi nimi vybrať.

Práva a povinnosti splnomocnených zástupcov a advokátov

Splnomocnení zástupcovia (zastupujúci členské štáty alebo inštitúcie EÚ) a advokáti požívajú imunitu vo vzťahu k svojim písomným podaniam a ústnym vyjadreniam týkajúcim sa prípadu. Dokumenty a listiny týkajúce sa konania nepodliehajú prehliadke a nesmú byť zadržané.

Advokáti musia predložiť osvedčenie o tom, že sú oprávnení zastupovať v konaní pred súdom členského štátu.

Postup

Postup môže zahŕňať všetky alebo niektoré z nižšie uvedených krokov.

Odklad alebo iné predbežné opatrenia

Súdny spor týkajúci sa práv duševného vlastníctva

Mechanizmus pilotných prípadov a spoločné vypočutia

Ak dve alebo viac vecí prejednávaných na Všeobecnom súde nastoľujú tú istú právnu otázku a Súdny dvor sa chce vyhnúť tomu, aby sa tieto veci prejednávali súbežne, jedna alebo viac vecí sa môžu odložiť, kým nebude známy výsledok prípadu, ktorý sa spomedzi nich sa najlepšie hodí na preskúmanie danej otázky, a ten sa označí ako pilotný prípad.

Možno zorganizovať spoločné vypočutia dvoch alebo viacerých podobných prípadov, aby bolo možné niektoré prípady riešiť efektívnejšie.

Videokonferencie

Ak zástupcovi niektorej strany bránia zúčastniť sa osobne na pojednávaní zdravotné, bezpečnostné alebo iné závažné dôvody, možno mu na požiadanie povoliť účasť na pojednávaní prostredníctvom videokonferencie.

e-Curia

Od roku 2018 je povinné používanie aplikácie Súdneho dvora Európskej únie e-Curia, ktorou sa zástupcom účastníkov konania pred Všeobecným súdom umožnila výhradne elektronická výmena procesných písomností s kanceláriou Všeobecného súdu.

Praktické vykonávacie ustanovenia rokovacieho poriadku

Týmito ustanoveniami sa vysvetľujú, spresňujú a dopĺňajú určité ustanovenia rokovacieho poriadku. Mnohé z praktických ustanovení sa týkajú aspektov, ako je podávanie procesných dokumentov a položiek, ich prezentácia a preklad a tlmočenie na pojednávaniach.

Od roku 2015 boli niekoľkokrát zmenené, naposledy v novembri 2022 s cieľom doplniť alebo prispôsobiť nové ustanovenia o zaobchádzaní s údajmi, o spoločných vypočutiach a o videokonferenciách na účely vypočutia. Najnovšími zmenami sa objasňuje spôsob, akým sa majú vykonávať určité úlohy kancelárie, najmä v súvislosti s vedením registra,udržiavaním evidencie a kontroly evidencie, najmä vzhľadom na zmeny vykonané počas pandémie ochorenia COVID-19. Zohľadňuje sa aj vývoj vyplývajúci z digitalizácie súdneho procesu.

ODKEDY SA ROKOVACÍ PORIADOK UPLATŇUJE?

Rokovací poriadok sa uplatňuje od 1. júla 2015. Nahrádza sa ním pôvodný poriadok, ktorý je z 2. mája 1991. Najnovšie zmeny nadobúdajú účinnosť od 1. apríla 2023.

Praktické ustanovenia sa takisto uplatňujú od 1. júla 2015. Zmeny z roku 2022 nadobúdajú účinnosť od 1. apríla 2023.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Generálny advokát. Generálni advokáti pomáhajú Súdnemu dvoru EÚ prostredníctvom vypracúvania nestranných a nezávislých stanovísk v prípadoch, ktoré sú im pridelené. Sudcovia zohľadňujú tieto stanoviská pred vynesením rozsudku (pozri článok 252 Zmluvy o fungovaní Európskej únie a článok 19 Zmluvy o Európskej únii). Stanoviská generálnych advokátov nie sú záväzné, Súdny dvor sa nimi však často riadi. Na Všeobecnom súde nie sú žiadni stáli generálni advokáti, hoci môžu byť menovaní ad hoc.
Tajomník. Osoba zodpovedná za prijímanie, odosielanie a ukladanie všetkých písomností súvisiacich s vecou pod dohľadom predsedu Všeobecného súdu, ako aj za správu Generálneho súdu (pozri nižšie pojem kancelária).
Kancelária Všeobecného súdu. Miesto uchovávania spisov v priebehu konania, vedenia registra, do ktorého sa zadávajú všetky procesné písomnosti, a korešpondencie s účastníkmi zapojenými do konania.

HLAVNÉ DOKUMENTY

Rokovací poriadok Všeobecného súdu (Ú. v. EÚ L 105, 23.4.2015, s. 1).

Praktické vykonávacie ustanovenia rokovacieho poriadku Všeobecného súdu (Ú. v. EÚ L 152, 18.6.2015, s. 1).

Zmena rokovacieho poriadku Všeobecného súdu (Ú. v. EÚ L 217, 12.8.2016, s. 71).

Zmena rokovacieho poriadku Všeobecného súdu (Ú. v. EÚ L 217, 12.8.2016, s. 72).

Zmeny rokovacieho poriadku Všeobecného súdu (Ú. v. EÚ L 217, 12.8.2016, s. 73).

Zmeny a doplnenia praktických vykonávacích ustanovení rokovacieho poriadku Všeobecného súdu (Ú. v. EÚ L 217, 12.8.2016, s. 78).

Zmeny rokovacieho poriadku Všeobecného súdu (Ú. v. EÚ L 240, 25.9.2018, s. 67).

Zmeny rokovacieho poriadku Všeobecného súdu (Ú. v. EÚ L 240, 25.9.2018, s. 68).

Zmeny praktických vykonávacích ustanovení rokovacieho poriadku Všeobecného súdu (Ú. v. EÚ L 294, 21.11.2018, s. 23).

Zmeny rokovacieho poriadku Všeobecného súdu (Ú. v. EÚ L 44, 14.2.2023, s. 8).

Zmeny a doplnenia praktických vykonávacích ustanovení rokovacieho poriadku Všeobecného súdu (Ú. v. EÚ L 73, 10.3.2023, s. 58).

SÚVISIACE DOKUMENTY

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2016/1192 zo 6. Júla 2016 o prenesení právomoci rozhodovať v prvom stupni v sporoch medzi Európskou úniou a jej zamestnancami na Všeobecný súd (Ú. v. EÚ L 200, 26.7.2016, s. 137).

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2015/2422 zo 16. decembra 2015, ktorým sa mení Protokol č. 3 o štatúte Súdneho dvora Európskej únie (Ú. v. EÚ L 341, 24.12.2015, s. 14).

Posledná aktualizácia 31.03.2023

  翻译: