Rámec kolektívneho uplatňovania nárokov na nápravu (hromadné žaloby)
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Odporúčanie 2013/396/EÚ o spoločných zásadách pre mechanizmy kolektívneho uplatňovania nárokov na prikázanie zdržania sa určitého konania a na náhradu škody v členských štátoch EÚ
AKÝ JE CIEĽ TOHTO ODPORÚČANIA?
- Stanovuje sa v ňom súbor spoločných nezáväzných zásad pre vnútroštátne mechanizmy kolektívneho uplatňovania nárokov*.
- Cieľom je umožniť občanom a spoločnostiam uplatňovať svoje práva, ktoré im poskytuje právo Európskej únie (EÚ) v prípade porušenia ich práv
- Tieto mechanizmy uplatňovania nárokov na náhradu by mali byť k dispozícii v rozličných oblastiach, v ktorých právo EÚ udeľuje práva občanom a podnikom, ako je ochrana spotrebiteľa, hospodárska súťaž, ochrana životného prostredia a finančné služby.
HLAVNÉ BODY
Hlavné zásady sú vymedzené v odporúčaní Európskej komisie zverejnenom súbežne s oznámením, v ktorom sa navrhuje, aby všetky členské štáty EÚ zaviedli mechanizmy kolektívneho uplatňovania nárokov na základe dohodnutých zásad. Ide o tieto zásady:
- Žalobcovia by mali mať možnosť požiadať o súdny príkaz s cieľom ukončiť porušovanie ich práv, ktoré im zaručujú právne predpisy EÚ („súdny príkaz ukladajúci povinnosť zdržať sa určitého konania“), a nárokovať si náhradu škody spôsobenú takýmito porušeniami („súdny príkaz priznávajúci nárok na náhradu škody“) v prípade, keď je rovnakým protiprávnym konaním poškodený veľký počet osôb.
- Postupy kolektívneho uplatňovania nárokov musia byť spravodlivé, rovnocenné, včasné a nie neprimerane nákladné.
- Systémy kolektívneho uplatňovania nárokov by mali vychádzať zo zásady predchádzajúceho súhlasu (tzv. zásada „opt-in“). Podľa tejto zásady nie sú potenciálni žalobcovia, ktorí nevyjadrili svoj súhlas priamo, členmi skupiny, a preto nemôžu priamo využiť priaznivý výsledok súdnych konaní na účely kolektívneho uplatňovania nárokov.
- Mali by existovať procesnoprávne záruky s cieľom zabrániť zneužívaniu systémov kolektívneho uplatňovania nárokov, ako je:
- zákaz náhrady škody s represívnou funkciou (t. j. nadmerne vysokej škody) a úroku,
- subjekty zastupujúce žalobcov by mali mať neziskovú povahu,
- zákaz vyplácania odmeny advokátov v závislosti od výšky vysúdenej sumy.
- Od neúspešného účastníka sa vyžaduje nahradiť právne náklady úspešného účastníka konania.
- Sudca zohráva kľúčovú úlohu pri kolektívnom súdnom spore* a musí riešiť daný prípad účinne, pričom musí dávať pozor na akékoľvek možné zneužitia.
- Žalobcovia by mali mať možnosť urovnať daný spor prostredníctvom mechanizmov kolektívneho konsenzuálneho riešenia sporov (t. j. postupov, v rámci ktorých strany dosiahnu konsenzus o riešení).
ODKEDY SA ODPORÚČANIE UPLATŇUJE?
Členské štáty sa vyzvali, aby tieto zásady uplatňovali najneskôr 26. júla 2015.
KONTEXT
Vďaka kolektívnemu uplatňovaniu nárokov sa uľahčuje prístup k spravodlivosti pre tých, ktorých práva porušil jeden a ten istý subjekt. Vďaka nemu môžu presadzovať svoje práva kolektívne v prípadoch, v ktorých by ako jednotlivci neuspeli z dôvodu nákladov a času, ktoré by to so sebou prinieslo.
Európsky rámec pre kolektívne uplatňovanie nárokov dopĺňa existujúce mechanizmy na európskej úrovni, a to konkrétne:
HLAVNÉ POJMY
Kolektívne uplatňovanie nárokov: mechanizmus, ktorého výsledkom je ukončiť alebo predísť protiprávnemu konaniu, ktoré má vplyv na skupinu žalobcov, alebo zabezpečiť náhradu škody spôsobenej týmto konaním.
Skupinový/kolektívny súdny spor: súdne konanie podané skupinou žalobcov.
HLAVNÝ DOKUMENT
Odporúčanie Komisie 2013/396/EÚ z 11. júna 2013 o spoločných zásadách pre mechanizmy kolektívneho uplatňovania nárokov na prikázanie zdržania sa určitého konania a na náhradu škody v členských štátoch v súvislosti s porušením práv vyplývajúcich z práva Únie (Ú. v.EÚ L 201, 26.7.2013, s. 60 – 65)
SÚVISIACE DOKUMENTY
Správa Komisie Európskemu parlamentu, Rade a Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru o vykonávaní odporúčania Komisie z 11. júna 2013 o spoločných zásadách pre mechanizmy kolektívneho uplatňovania nárokov na prikázanie zdržania sa určitého konania a na náhradu škody v členských štátoch v súvislosti s porušením práv vyplývajúcich z práva Únie (2013/396/EÚ) [COM(2018) 40 final, 25. januára 2018]
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: „Smerom k európskemu horizontálnemu rámcu pre kolektívne uplatňovanie nárokov na nápravu“ [COM(2013) 401 final, 11. júna 2013]
Posledná aktualizácia 26.08.2021