Medzinárodný dohovor o zachovaní atlantických tuniakov
Protokol, ktorým sa mení Medzinárodný dohovor o zachovaní atlantických tuniakov
Poznámka: tento súhrn sa vzťahuje na dohovor v znení zmien na základe protokolu.
Štruktúra
Dohovorom sa zriaďuje komisia ICCAT, ktorá má vykonávať jeho ciele pri súčasnom používaní prístupu predbežnej opatrnosti a ekosystémového prístupu vrátane:
Podľa dohovoru by sa komisia ICCAT mala schádzať každé 2 roky a mala by mať maximálne troch delegátov od každého člena ICCAT, ktorým pomáhajú odborníci a poradcovia. V skutočnosti sa komisia ICCAT schádza každý rok a je zodpovedná za:
Rada ICCAT zasadá raz v medziobdobí medzi zasadnutiami komisie ICCAT. Skladá sa z predsedu a podpredsedu komisie ICCAT a zo 4 až 10 zástupcov členov.
Komisia ICCAT si volí výkonného tajomníka a môže ustanoviť skupiny podľa druhu alebo geografických oblastí.
Odporúčania
Na základe vedeckých dôkazov komisia ICCAT pripravuje odporúčania s cieľom:
Námietky a spory
Členovia komisie ICCAT môžu podávať písomné námietky voči odporúčaniam, ak:
Strany každého sporu musia uskutočniť vzájomnú konzultáciu s cieľom čo možno najskôr urovnať spor mimosúdnou cestou. Ak sa spor neurovná, strany môžu spoločne požiadať o jeho postúpenie na konečné a záväzné rozhodcovské konanie. Postupy urovnávania sporov sú ustanovené v prílohe.
Uplatňovanie
Členovia komisie ICCAT sa dohodli, že urobia všetko potrebné na zaručenie vykonávania dohovoru, a musia každé dva roky alebo podľa potreby podávať správu o činnostiach podniknutých na dosiahnutie vykonávania. Členovia komisie ICCAT musia:
Finančné dojednania
Každý člen komisie ICCAT prispieva do rozpočtu sumou vypočítanou v súlade s finančnými predpismi schválenými komisiou ICCAT, vychádzajúc čiastočne z celkovej zaokrúhlenej hmotnosti úlovkov a čistej hmotnosti konzervovaných produktov a stupňa hospodárskeho rozvoja členov.
Spolupráca
Dohovorom sa vyžaduje pracovný vzťah medzi komisiou ICCAT a Organizáciou Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo a inými medzinárodnými komisiami pre rybárstvo a vedeckými organizáciami, ktoré by mohli prispievať k činnosti s možnosťou účasti na rokovaniach komisie ICCAT (avšak bez hlasovacieho práva).
Nariadenie z roku 2017
Nariadením (EÚ) 2017/2107 sa stanovujú ochranné a kontrolné pravidlá pre ryby migrujúce na veľké vzdialenosti, ktoré riadi ICCAT (dotknuté druhy sú uvedené v prílohe). Nariadenie obsahuje podrobné pravidlá týkajúce sa osobitných opatrení pre nasledujúce druhy v rámci oblasti dohovoru ICCAT:
Obsahuje aj pravidlá upravujúce
Ďalšie informácie:
Medzinárodný dohovor o zachovaní atlantických tuniakov (Ú. v. EÚ L 162, 18.6.1986, s. 34 – 38).
Následné zmeny Medzinárodného dohovoru o zachovaní atlantických tuniakov boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.
Protokol, ktorým sa mení Medzinárodný dohovor o zachovaní atlantických tuniakov (Ú. v. EÚ L 313, 4.12.2019, s. 3 – 13).
Rozhodnutie Rady 86/238/EHS z 9. júna 1986 o pristúpení spoločenstva k Medzinárodnému dohovoru o zachovaní atlantických tuniakov, zmenenému a doplnenému protokolom pripojeným k záverečnému aktu z konferencie splnomocnených zástupcov zmluvných štátov k dohovoru podpísanému v Paríži 10. júla 1984 (Ú. v. EÚ L 162, 18.6.1986, s. 33).
Rozhodnutie Rady (EÚ) 2019/2025 z 18. novembra 2019 o podpise v mene Európskej únie a predbežnom vykonávaní Protokolu, ktorým sa mení Medzinárodný dohovor o zachovaní atlantických tuniakov (Ú. v. EÚ L 313, 4.12.2019, s. 1 – 2).
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/2107 z 15. novembra 2017, ktorým sa stanovujú riadiace, ochranné a kontrolné opatrenia uplatniteľné v oblasti dohovoru Medzinárodnej komisie pre zachovanie atlantických tuniakov (ICCAT) a ktorým sa menia nariadenia Rady (ES) č. 1936/2001, (ES) č. 1984/2003 a (ES) č. 520/2007 (Ú. v. EÚ L 315, 30.11.2017, s. 1 – 39).
Pozri konsolidované znenie.
Posledná aktualizácia 17.01.2022