This document is an excerpt from the EUR-Lex website
European Parliament elections - EUR-Lex
Volitve v Evropski parlament - EUR-Lex
Volitve v Evropski parlament - EUR-Lex
This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.
Volitve v Evropski parlament (2014)
Med 22. in 25. majem 2014 bodo volivci 28 držav članic EU odšli na volišča, da bi izvolili poslance Evropskega parlamenta, ki bodo naslednjih pet let zastopali njihove interese.
AKT
Sklep Sveta št. 2013/299/EU (Euratom) z dne 14. junija 2013 o določitvi obdobja za osme volitve poslancev Evropskega parlamenta s splošnimi neposrednimi volitvami.
POVZETEK
Vseevropske volitve so edinstvena priložnost za izvajanje večnacionalne demokracije, ki narodom Evrope daje možnost, da vplivajo na politične usmeritve Evropske unije v bližnji prihodnosti. Po Lizbonski pogodbi iz leta 2009 so to prve volitve, ki dajejo Evropskemu parlamentu več novih pomembnih pristojnosti. Od prvih neposrednih volitev, ki so potekale junija 1979, bodo volivci tokrat osmič izvolili poslance Evropskega parlamenta.
Kdaj je volilni dan?
Vsaka država članica EU ima svojo volilno zakonodajo, ki določa, na kateri dan v 4-dnevnem volilnem obdobju bodo njeni državljani volili Evropski parlament. Rezultate bodo pričeli objavljati šele po zaprtju zadnjih volišč v nedeljo 25. maja.
Kdo lahko voli in kandidira za poslanca?
Državljani članic EU lahko volijo in kandidirajo za poslanca Evropskega parlamenta v svoji državi, če izpolnjujejo zahtevane pogoje, kot je npr. to, da so v volilnem imeniku. V skladu z evropsko zakonodajo, sprejeto leta 1993, lahko enake pravice uveljavljajo tudi, če živijo v drugi državi članici EU.
To lahko storijo, če so državljani EU, imajo prebivališče v državi članici, v kateri želijo voliti ali kandidirati, in če izpolnjujejo enake pogoje kot državljani te države. Zadnja zahteva zagotavlja skladnost z načelom enakosti med volivci, ki so državljani in nedržavljani.
V nobenem primeru pa nihče ne more glasovati več kot enkrat ali kandidirati v več kot eni državi članici EU.
Koliko poslancev Evropskega parlamenta bo izvoljenih?
Odkar se je Evropski uniji julija 2013 pridružila Hrvaška, ima Evropski parlament 766 poslancev. Na volitvah se bo število poslancev znižalo na 751 in bo takšno ostalo tudi v prihodnje. Države z več prebivalci imajo v parlamentu več sedežev kot države z manj prebivalci, vendar imajo manjše države kljub temu več sedežev, kot bi jih imele, če bi se dosledno upoštevalo načelo proporcionalnosti.
Zakaj so letošnje volitve drugačne?
Na volitvah bodo volivci lahko izrazili svoje poglede na prizadevanja EU v zvezi s premagovanjem gospodarske in finančne krize, prav tako pa volitve pomenijo premik v smeri tesnejšega gospodarskega in političnega sodelovanja.
Glavna novost, ki jo je uvedla Lizbonska pogodba, je, da morajo voditelji držav članic EU pri imenovanju naslednjega predsednika Komisije upoštevati rezultate volitev v Evropski parlament. Da postane izvoljen, mora kandidata, ki ga predlagajo države članice EU, potrditi večina evropskih poslancev. To pomeni, da imajo volivci veliko besede pri tem, kdo bo jeseni 2014 nasledil predsednika Evropske komisije Barrosa. Zato različne politične skupine, kot so krščanski demokrati, socialisti, liberalci in zeleni svoje kandidate za mesto predsednika komisije imenujejo za vodje svoje politične kampanje.
Sklicevanja
Akt |
Začetek veljavnosti |
Rok za prenos akta v nacionalno zakonodajo |
Uradni list |
Sklep Sveta 2013/299/EU (Euratom) |
- |
- |
UL L 169, 21.6.2013 |
POVEZANI AKTI
Direktiva Sveta št. 93/109/ES z dne 6. decembra 1993 o podrobni ureditvi uresničevanja aktivne in pasivne volilne pravice na volitvah v Evropski parlament za državljane Unije, ki prebivajo v državi članici, niso pa njeni državljani.
Zadnja posodobitev 10.03.2014