Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009XC0930(03)

Objava vloge na podlagi člena 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

UL C 235, 30.9.2009, p. 28–31 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

30.9.2009   

SL

Uradni list Evropske unije

C 235/28


Objava vloge na podlagi člena 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

2009/C 235/07

Ta objava daje pravico do ugovora zoper vlogo na podlagi člena 7 Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006. Izjavo o ugovoru mora Komisija prejeti v šestih mesecih po dnevu te objave.

POVZETEK

UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

„CANESTRATO DI MOLITERNO“

ES št.: IT-PGI-0005-0487-20.07.2005

ZOP ( ) ZGO ( X )

Ta povzetek zajema glavne elemente specifikacije proizvoda za informativne namene.

1.   Pristojna služba v državi članici:

Naziv:

Ministero delle Politiche Agricole e Forestali Dipartimento delle Politiche di sviluppo economico e rurale, Direzione Generale per lo sviluppo agroalimentare, qualità e tutela del Consumatore, Ufficio SACO VII

Naslov:

Via XX Settembre 20

00187 Rome RM

ITALIA

Tel.

+39 0646655104

Faks

+39 0646655306

E-naslov:

saco7@politicheagricole.it

2.   Vlagatelj:

Naziv:

Consorzio per la tutela del Pecorino «Canestrato di Moliterno»

Naslov:

Via Roma

85047 Moliterno PZ

ITALIA

Tel.

+39 0975668511 / 0975668519

Faks

+39 0975668537

E-naslov:

canestrato_moliterno@virgilio.it

Sestava:

Proizvajalci/predelovalci ( X ) drugo ( )

3.   Vrsta proizvoda:

Skupina 1.3 –

siri

4.   Specifikacija:

(povzetek zahtev v skladu s členom 4(2) Uredbe (ES) št. 510/2006)

4.1   Ime:

„Canestrato di Moliterno“

4.2   Opis:

Zaščitena geografska označba „Canestrato di Moliterno“ ZGO je namenjena za trdi sir iz ovčjega in kozjega mleka, izdelan iz najmanj 70 % in največ 90 % polnomastnega ovčjega mleka ter najmanj 10 % in največ 30 % polnomastnega kozjega mleka. Sir se da na trg po vsaj 60 dneh zorenja in ima ob tem valjasto obliko z ravnimi ploskvami in bolj ali manj izbočenim obodom; premer ploskev je od 15 do 25 cm, višina oboda od 10 do 15 cm; teža je spremenljiva – od 2 do 5,5 kg, odvisno od dimenzij hlebca, skorja je bolj ali manj izrazite barve pri mladem siru in rjava pri zorjenem siru; testo je kompaktno z neenakomerno razporejenimi očesi; pri rezanju je mladi sir bele do rahlo rumenkaste barve, zorjeni in starani sir pa sta rumenkaste do izrazito rumene barve. Okus je na začetku zorenja dokaj blag in prijeten, pri podaljšanem zorenju pa bolj poudarjen in pikanten. Delež maščobe v suhi snovi ne sme biti manjši od 30 %. Lahko se uporablja kot namizni sir ali za ribanje.

4.3   Geografsko območje:

Območje porekla mleka in proizvodnje sira „Canestrato di Moliterno“ zajema spodaj naštete občine, ki ležijo v pokrajinah Potenza in Matera:

v pokrajini Potenza: Armento, Brienza, Calvello, Calvera, Carbone, Castelluccio Inferiore, Castelluccio Superiore, Castelsaraceno, Castronuovo Sant’Andrea, Cersosimo, Chiaromonte, Corleto Perticara, Episcopia, Fardella, Francavilla in Sinni, Gallicchio, Grumento Nova, Guardia Perticara, Lagonegro, Latronico, Lauria, Marsiconuovo, Marsicovetere, Missanello, Moliterno, Montemurro, Nemoli, Noepoli, Paterno, Rivello, Roccanova, Rotonda, San Chirico Raparo, San Costantino Albanese, San Martino d'Agri, San Paolo Albanese, San Severino Lucano, Sant’Arcangelo, Sarconi, Senise, Spinoso, Teana, Terranova del Pollino, Tramutola, Viggianello in Viggiano;

v pokrajini Matera: Accettura, Aliano, Bernalda, Craco, Cirigliano, Ferrandina, Gorgoglione, Montalbano Jonico, Montescaglioso, Pisticci, Pomarico, Scanzano Jonico, Stigliano in Tursi.

4.4   Dokazilo o poreklu:

Vsako fazo proizvodnega procesa je treba nadzirati in v vsaki fazi je treba dokumentirati vse vhodne in izhodne proizvode. Na ta način in z vpisom rejcev v ustrezne registre, ki jih vodi nadzorni organ, z vpisom podatkov o mleku za proizvodnjo sira „Canestrato di Moliterno“, proizvajalcih in/ali predelovalcih, zorilcih in izvajalcih pakiranja ter z vodenjem registrov proizvodnje in pakiranja ter prijavljanjem proizvedenih količin nadzornemu organu se zagotavlja sledljivost proizvoda. Nadzorni organ opravlja inšpekcijo vseh fizičnih in pravnih oseb, vpisanih v registre, kot je določeno v specifikaciji proizvoda in v ustreznem inšpekcijskem načrtu.

4.5   Metoda pridobivanja:

V specifikaciji proizvodnje je med drugim predvideno, da morajo biti črede, ki dajejo mleko, namenjeno za proizvodnjo sira z ZGO „Canestrato di Moliterno“, iz območja proizvodnje. Prehrana živali temelji predvsem na paši, sveži krmi in senu, pridelanem na območju iz točke 4.3. Izmed prehranskih dodatkov so dovoljeni le dodatki iz zrnja žitaric, kot so oves, rž, pšenica, koruza, ter stročnic, na primer boba in čičerike. Prepovedana je uporaba proizvodov živalskega izvora in silaže. Mleko iz ene ali več molž je treba predelati 48 ur po prvi molži. Mleko mora biti mleko ovc pasem „Gentile di Puglia“, „Gentile di Lucania“, „Leccese“, „Sarda“, „Comisana“ in križancev ter koz pasme „Garganica“, „Maltese“, „Jonica“, „Camosciata“ in njihovih križancev.

Proizvodnja sira z ZGO je dovoljena vse leto. Uporablja se lahko surovo ali termično obdelano mleko; v tem primeru se pozneje cepi s kulturami naravnih mlečnih fermentov ali z izbranimi avtohtonimi kulturami. Mleko se sesiri z dodajanjem ovčjega ali kozjega sirila, ta postopek poteka pri temperaturi od vključno 36 do 40 °C največ 35 minut. Sesirjeno mleko se nato zdrobi v grudice velikosti riževega zrna. Ko se oblikujejo hlebci sira, se jih za največ 3 minute potopi v sirotko pri temperaturi do 90 °C. Soljenje se opravi na suho ali v slanici; sir se nato suši v predelovalnem obratu 30 do 40 dni potem ko se ga postavi v model. Zorenje se začne od 31. do 41. dan, potem ko se sir postavi v model, in mora potekati izključno v shrambah na tradicionalnem območju, to je v občini Moliterno (PZ). V tej fazi je sir z ZGO dovoljeno premazati samo z oljčnim oljem ali z mešanico tega olja in vinskega kisa; sir „Canestrato di Moliterno“ se lahko obdela tudi s pepelno ali prekuhano vodo, ki je vrela 25 do 30 minut s sajami, postrganimi iz lesenega dimnika, in je ohlajena na sobno temperaturo.

4.6   Povezava:

Povod za registracijo imena „Canestrato di Moliterno“ je ugled, ki ga uživa to ime. Ugled tega sira z ZGO tudi v mednarodnem okolju je povezan predvsem z dvema bistvenima dejavnikoma: ovčjo pasmo, ki je značilna za to območje, in posebno tehniko zorenja. Najbolj razširjena pasma ovc na tem območju je „Gentile di Lucania“, za katero je značilno, da je zelo odporna in izvrstno prilagojena podnebnim in orografskim pogojem tega območja. Gre za pasmo, bogato z volno, ki je nastala v 15. stoletju s križanjem lokalne drobnice s španskimi ovni Merinos. Tovrstno križanje je spodbudila potreba po združitvi pasme, ki da veliko volne, z lukanskimi ovcami, ki dajejo veliko mesa. Rezultat pa je bila pasma z dvojno produktivnostjo. Ta pasma ne daje veliko mleka, zaradi česar je donos mleka na čredo še vedno skromen, vendar je zato to mleko toliko boljše kakovosti z visoko vsebnostjo maščob in beljakovin, ki jo težko najdemo pri drugih pasmah z večjim donosom mleka.

Proizvodni ciklus gojenih pasem je, skupaj s ciljem kar najbolj izkoristiti možnosti gorske paše, spodbudil prakso mešane vzreje ovc in koz. Lukanske pasme koz se, poleg tega, da dajo veliko mleka, tudi zelo razmnožujejo.

Glavna posebnost sira Canestrato di Moliterno je faza zorenja tega sira v značilnih shrambah (fondaco) v občini Moliterno.

Proizvajalci sira Canestrato di Moliterno še danes uporabljajo to lokalno posebnost, ki zagotavlja edinstvene značilnosti proizvoda ter prispeva k njegovim organoleptičnim lastnostim, ki se priznavajo že od nekdaj. Ta shramba (fondaco) zagotavlja sveže in dobro prezračeno okolje, v katerem spoj različnih dejavnikov ustvarja mikroklimo, ki je nepogrešljiva za proizvodnjo sira izjemne kakovosti. Dejansko je zorenje uspešno zaradi mrzlega in suhega podnebja tega kraja. Če povzamemo, več dejavnikov skupaj, kot so kakovost surovin, tradicionalne proizvodne metode in predvsem zorenje, prispeva k značilnim lastnostim sira „Canestrato di Moliterno“.

Za prebivalce Moliterna je bila ovčjereja primarna dejavnost že od osemnajstega stoletja naprej, v obdobju, iz katerega izhajajo prva zgodovinska pričevanja. Velik ugled proizvoda potrjujejo tudi številni pisni viri. Sir „Canestrato di Moliterno“ je bil v preteklosti zelo cenjen ne le na domačem trgu, ampak tudi na tujem, saj so ga izvažali predvsem v Ameriko.

4.7   Nadzorni organ:

Nadzorni organ izpolnjuje pogoje, določene v standardu EN 45011.

Naziv:

IS.ME.CERT S.r.l.

Naslov:

Via G.Porzio — Centro Direzionale Is. G1

80143 Napoli NA

ITALIA

Tel.

+39 0815625775

Faks

+39 0815626561

E-naslov:

4.8   Označevanje:

Geografska označba „Canestrato di Moliterno“ je dovoljena samo za proizvode, ki so zoreli najmanj 60 dni; dodajanje kakršnih koli pridevnikov, ki opisujejo kakovost, kot so fin, izbran, izboren in podobni, je prepovedano, vendar pa so dovoljene naslednje navedbe, kot je določeno v členu 8 specifikacije: mladi sir: za sir, ki je zorel največ 6 mesecev; zorjeni sir: za sir, ki je zorel od 6 do največ 12 mesecev; starani sir: za sir, ki je zorel več kot 12 mesecev.

Sir „Canestrato di Moliterno“ se da na trg z vžganim žigom, ki ga sestavljata dva koncentrična kroga, od katerih je v prvem napis „Canestrato di Moliterno“, v drugem pa podoba gradu s tremi stolpi, simbolom občine Moliterno, s premerom 15 cm, ki ga vtisne Konzorcij za zaščito ovčjega sira „Canestrato di Moliterno“ pod nadzorom nadzornega organa iz člena 10 Uredbe (ES) št. 510/2006 in v skladu z inšpekcijskim načrtom, ki ga je odobrilo Ministrstvo za kmetijstvo in gozdarstvo, na ustreznih in potrjenih obrazcih.

Image


Top
  翻译: