Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XC0526(03)

Objava vloge na podlagi člena 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

UL C 135, 26.5.2010, p. 25–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

26.5.2010   

SL

Uradni list Evropske unije

C 135/25


Objava vloge na podlagi člena 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

2010/C 135/11

Ta objava daje pravico do ugovora zoper vlogo na podlagi člena 7 Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 (1). Izjavo o ugovoru mora Komisija prejeti v šestih mesecih po dnevu te objave.

POVZETEK

UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

„LIMONE DI SIRACUSA“

ES št.: IT-PGI-0005-0502-11.10.2005

ZOP ( ) ZGO ( X )

Ta povzetek zajema glavne elemente specifikacije proizvoda za informativne namene.

1.   Pristojna služba v državi članici:

Naziv:

Ministero delle Politiche Agricole e Forestali

Naslov:

Via XX Settembre 20

00187 Roma RM

ITALIA

Tel.

+39 0646455104

Faks

+39 0646655306

E-naslov:

saco7@politicheagricole.gov.it

2.   Vlagatelj:

Naziv:

Consorzio del Limone di Siracusa

Naslov:

c/o SOAT 30 — viale Teracati 39

96100 Siracusa SR

ITALIA

Tel.

+39 093138234

Faks

+39 093138234

E-naslov:

Sestava:

proizvajalci/predelovalci ( X ) drugo ( )

3.   Vrsta proizvoda:

Razred 1.6:

Sadje, zelenjava in žita, sveži ali predelani

4.   Specifikacija:

(povzetek zahtev v skladu s členom 4(2) Uredbe (ES) št. 510/2006)

4.1   Naziv:

„Limone di Siracusa“

4.2   Opis:

Zaščitena geografska označba „Limone di Siracusa“ se uporablja samo za kultivar „Femminello“ in njegove klone, ki izhajajo iz rastlinske vrste Citrus limon (L) Burm, pridelane v specializiranih nasadih na območju pokrajine Siracusa, opredeljenem v točki 4.3.

Elementi, značilni za vrste sadežev glede na obdobje obiranja, so naslednji:

„Primofiore“: to so sadeži, ki se obirajo od 1. oktobra do 14. aprila in imajo naslednje značilnosti:

barva lupine: od svetlo zelene do citronasto rumene;

oblika: elipsasta;

velikost: srednja do velika;

teža sadežev: najmanj 100 g;

meso: svetlo zelene ali citronasto rumene barve;

sok: citronasto rumene barve;

minimalna vsebnost precejenega soka: > 34 % teže;

stopnja Brix mesa: > 7;

kislost: > 6 %.

„Bianchetto“ ali „Maiolino“ (ali spomladanske limone): to so sadeži, ki se obirajo od 15. aprila do 30. junija in imajo naslednje značilnosti:

barva lupine: svetlo rumena;

oblika: elipsasta ali jajčasta;

velikost: velika;

teža sadežev: najmanj 100 g;

meso: rumene barve;

sok: citronasto rumene barve;

minimalna vsebnost precejenega soka: > 30 % teže;

stopnja Brix mesa: > 6,5;

kislost: > 5,5 %.

„Verdello“ (ali poletne limone): to so sadeži, ki se obirajo od 1. julija do 30. septembra in imajo naslednje značilnosti:

barva lupine: svetlo zelena;

oblika: elipsasta do okroglasta;

velikost: srednje velika;

teža sadežev: najmanj 100 g;

meso: citronasto rumene barve;

sok: citronasto rumene barve;

minimalna vsebnost precejenega soka: > 25 % teže;

stopnja Brix mesa: > 6;

kislost: > 5,5 %.

Sadeži, ki so zajeti v zaščiteno geografsko označbo „Limone di Siracusa“, se morajo tržiti kot sveži sadeži v kategorijah „Extra“ in „Prima“. Dovoljene velikosti so: 3, 4 in 5.

4.3   Geografsko območje:

Geografsko območje pridelave ZGO „Limone di Siracusa“ zajema občine Augusta, Melilli, Siracusa, Avola, Noto, Rosolini, Floridia, Solarino, Sortino in Priolo Gargallo.

To geografsko območje sega največ 10 km od Jonskega morja in leži na največ 210 m nadmorske višine. Na severni strani je zamejeno z dolinami južno od potoka Porcaria, na južni strani pa z dolinami južno od reke Tellaro.

4.4   Dokazilo o poreklu:

Vsaka stopnja proizvodnega procesa je nadzirana in za vsako fazo se evidentirajo proizvodi, ki vanjo vstopajo, in proizvodi, ki iz nje izstopajo. S tem spremljanjem ter vpisom katastrskih parcel, na katerih poteka pridelava, imen proizvajalcev in pakirnic v ustrezne registre, ki jih vodi nadzorni organ, ter s pravočasnim prijavljanjem proizvedenih količin nadzornemu organu se zagotavlja sledljivost proizvoda. Nadzorni organ nadzoruje vse fizične in pravne osebe, ki so vpisane v ustrezne registre, v skladu s proizvodno specifikacijo in zadevnim načrtom nadzora.

4.5   Metoda pridobivanja:

Razdalje med drevesi, postopki gojenja in sistemi obrezovanja morajo biti taki, da zagotavljajo ravnotežje in popoln razvoj rastline, poleg običajnega zračenja in sončnega obsevanja. Največja gostota nasada je 400 dreves na hektar. Pri dinamičnih nasadih je največja dovoljena gostota 850 dreves na hektar.

Podlage za cepiče so: „Arancio amaro“, „Poncirus trifoliata“, „Citrange Troyer“, „Citrange Carrizo“ in „Citrus macrophylla“. Te podlage so genetsko zelo stabilne.

Sadeže je treba z drevesa obirati ročno.

Odstriči jih je treba z majhnimi škarjami, ki se uporabljajo za rezanje pecljev. Limone se obirajo neposredno z drevesa po tradicionalni metodi na stopnji razvoja, ki jim zagotavlja najboljše organoleptične in estetske lastnosti.

Največja dovoljena proizvodnja limon v vseh obdobjih cvetenja je določena na 29 ton na hektar za celotno tržno leto proizvodnje.

4.6   Povezava:

Za „Limone di Siracusa“ so značilni visoka vsebnost soka, srednje velik do velik sadež in obdobje obiranja, ki traja vse leto. Te posebnosti izvirajo iz pedoklimatskih značilnosti območja in kultivarjev, prisotnih na proizvodnem območju. Gojenje limon „Limone di Siracusa“ poteka v obalnem pasu in na omejenih območjih v notranjosti, vključno z dolinami rečnih tokov, ki prečkajo pokrajino Siracusa. Analiza povprečnih temperatur v priobalni ravnini pokrajine Siracuse kaže, da ima ta pokrajina blago podnebje od oktobra do marca in suho podnebje od aprila do septembra. Na celotnem območju je zemlja zelo plodna, bolj ali manj globoka ter bogata s hranilnimi in organskimi snovmi.

Odločilni dejavnik za gojenje limon je voda. Na proizvodnem območju „Limone di Siracusa“ preskrbo z vodo omogočajo velik podzemni vodni bazen pod Hiblejsko planoto, ki je najpomembnejši naravni vodni rezervoar na celotni Siciliji, in površinski vodni tokovi. Izobilje vode in atmosferska vlaga imata odločilen pomen za določitev kakovosti sadežev „Limone di Siracusa“, saj zadostna količina vode in srednje vlažno ozračje omogočata sočnejše sadeže pravilnih oblik, s tanko lupino in obdobjem obiranja 12 mesecev na leto.

Sicilija ima zgodovinsko tradicijo pri gojenju agrumov in upoštevanju starodavnih postopkov, ki so se prenašali iz roda v rod ter se še danes uporabljajo v pokrajini Siracusa, na podlagi česar je nastala prava šola poznavalcev gojenja „Limone di Siracusa“.

4.7   Nadzorni organ:

Nadzorni organ izpolnjuje pogoje standarda EN 45011.

Naziv:

Det Norske Veritas Italia

Naslov:

Viale A. De Gasperi 187

95127 Catania CT

ITALIA

Tel.

+39 095370020

Faks

+39 095372871

E-naslov:

4.8   Označevanje:

Pri pakiranih sadežih morajo biti na vsaj eni strani embalaže s čitljivimi in vidnimi črkami z neizbrisnim neposrednim žigosanjem ali etiketo v zavihku, ki je trdno pritrjena na embalažo, zapisane naslednje navedbe: sorta, poreklo, kategorija, velikost in pošiljka.

Pri sadežih, ki se prodajajo v razsutem stanju, mora biti obvezno označenih 100 % sadežev.

Embalaža je lahko iz kartona, lesa ali plastike. Dovoljena je uporaba embalaže iz reciklirane plastike. Dovoljena embalaža so mrežice in vrečke s plastičnim trakom, pritrjenim na mrežico. Na vsaki embalaži mora biti logotip „Limone di Siracusa“.

Logotip je vodoravna ovalna ploskev, na kateri je v črno-beli barvi narisan grški amfiteater v mestu Siracusa. Na mestu arene na desni strani slike sta upodobljeni dve limoni. Prva limona je cela, z listom in je v ozadju, druga pa je v prerezu in delno prekriva prvo limono. Prva limona ima pecelj in list zelene barve v štiribarvnem tisku. List je obrnjen proti sredini označbe in delno prekriva limono, na katero je pritrjen s pecljem.

Na zgornjem delu ovalne ploskve je napis „Limone di Siracusa“.

Prepovedano je dodajanje kakršnih koli označb in navedb, razen tistih, ki so določene, vključno s pridevniki, kot so „fine, superiore, selezionato, scelto“ („fin, višje kakovosti, izvrsten, izbran“), ali podobnimi označbami. Prepovedana je uporaba izrazov, ki hvalijo proizvod.

Image


(1)  UL L 93, 31.3.2006, str. 12.


Top
  翻译: