This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32016Q0812(04)
Poslovnik Splošnega sodišča EU
Praktične določbe za izvajanje poslovnika Splošnega sodišča
Sprememba poslovnika Splošnega sodišča
Sprememba poslovnika Splošnega sodišča
Spremembe poslovnika Splošnega sodišča
Spremembe praktičnih določb za izvajanje poslovnika Splošnega sodišča
Spremembe poslovnika Splošnega sodišča
Spremembe poslovnika Splošnega sodišča
Spremembe praktičnih določb za izvajanje poslovnika Splošnega sodišča
Spremembe poslovnika Splošnega sodišča
Spremembe praktičnih določb za izvajanje Poslovnika Splošnega sodišča
Poslovnik ureja notranjo organizacijo Splošnega sodišča in vodenje postopkov pred njim. Splošno sodišče je pristojno za odločanje o:
Praktične določbe dopolnjujejo poslovnik. Namenjena so zagotavljanju pravilnega izvajanja slednjega ter zagotavljanju nemotenega in učinkovitega poteka sodnih postopkov.
Splošno sodišče je poleg Sodišča eno od sodišč EU, ki sestavljajo Sodišče Evropske unije. Njihov namen je zagotoviti enotno razlaganje in uporabo prava EU.
Organizacija Splošnega Sodišča
Sestava
Od 1. septembra 2019 v okviru reforme pravosodnega sistema EU, uvedene z Uredbo (EU, Euratom) 2015/2422, Splošno sodišče sestavljata po dva sodnika iz vsake države članice. Sodniki med seboj za tri leta izvolijo predsednika in podpredsednika. Sodniki morajo svoje naloge opravljati nepristransko in neodvisno. V izjemnih primerih se lahko sodniku dodeli vloga generalnega pravobranilca*. Sodniki imenujejo sodnega tajnika* za mandat šestih let.
Oblikovanje senatov
Zadeve, predložene Splošnemu sodišču, obravnavajo senati treh ali petih sodnikov ali v nekaterih primerih posamezni sodnik. Sodniki volijo predsednike senatov. Za vsako zadevo se imenuje sodnik poročevalec (ki pripravi prvi osnutek sodbe). Splošno sodišče lahko zaseda tudi kot veliki senat (15 sodnikov), kadar je to potrebno zaradi pravne zapletenosti ali pomembnosti zadeve.
Pravila so bila spremenjena leta 2023, delno za zagotovitev, da delna specializacija senatov, o kateri se odloči Splošno sodišče, ne postane odvečna, ko se sestava senatov spremeni vsaka 3 leta.
Posvetovanja Splošnega sodišča
Splošno sodišče se posvetuje za zaprtimi vrati. Po zaključku razprave sodniki izrečejo enotno sodbo.
Jezik
Tožeča stranka lahko za zadevo izbere katerega koli izmed 24 uradnih jezikov EU. Ta jezik se uporablja za pisne in ustne argumente strank ter za komunikacijo med Splošnim sodiščem in strankami.
Kadar se vloga, ki jo predloži institucija, nanaša na klavzulo v pogodbi, sklenjeni s strani EU ali v njenem imenu, ne glede na to, ali to pogodbo ureja javno ali zasebno pravo, v skladu s členom 272 Pogodbe o delovanju Evropske unije, jezik postopka mora biti jezik pogodbe. Če je bila ta pogodba sestavljena v več kot enem jeziku, lahko vlagatelj izbira med njimi.
Pravice in obveznosti zastopnikov in odvetnikov
Agenti (ki zastopajo države članice ali institucije EU) in odvetniki uživajo imuniteto glede besed, ki jih povedo ali napišejo v zvezi s primerom. Listine in dokumenti v zvezi s postopkom ne morejo biti predmet preiskave in jih ni mogoče zaseči.
Odvetniki morajo predložiti potrdilo, da so upravičeni do zastopanja pred sodiščem države članice.
Postopek
Postopek lahko vključuje nekatere ali vse spodaj navedene korake.
Odlog ali drugi začasni ukrepi
Spori glede pravic intelektualne lastnine
Mehanizem pilotnih primerov in skupne obravnave
Kadar dve ali več zadev, ki so v teku pred Splošnim sodiščem, sprožajo isto pravno vprašanje in se Sodišče želi izogniti vzporednemu obravnavanju teh zadev, se lahko ena ali več zadev odloži, dokler se ne izide zadeva, ki med najbolj primerna za preučitev tega vprašanja, ki je opredeljeno kot pilotni primer.
Skupne obravnave dveh ali več podobnih zadev se lahko organizirajo, da se nekatere zadeve obravnavajo učinkoviteje.
Videokonference
Kadar zaradi zdravstvenih, varnostnih ali drugih resnih razlogov zastopnik stranke ne more osebno sodelovati na obravnavi, se lahko na zahtevo pooblasti za udeležbo na obravnavi prek videokonference.
e-Curia
Od leta 2018 je obvezna uporaba storitve e-Curia, aplikacije Sodišča Evropske unije, ki zastopnikom strank v zadevah, predloženih Splošnemu sodišču, omogoča izmenjavo procesnih aktov s sodnim tajništvom Splošnega sodišča izključno z elektronskimi sredstvi.
Praktične določbe za izvajanje poslovnika
Te pojasnjujejo, podrobneje določajo in dopolnjujejo nekatere določbe poslovnika. Številne praktične določbe se nanašajo na vidike, kot so vložitev procesnih dokumentov in predmetov, njihova predstavitev in prevod ter tolmačenje na obravnavah.
Od leta 2015 so bili večkrat spremenjene, nazadnje novembra 2022, da bi dopolnile ali prilagodile nova pravila o obravnavi podatkov, o skupnih obravnavah in o videokonferencah za obravnave. Z zadnjimi spremembami je pojasnjen način opravljanja nekaterih nalog registra, predvsem tistih, ki se nanašajo na vodenje registra, vzdrževanje spisa in vpogled v spis, zlasti glede na spremembe opravljene v času pandemije COVID-19. Upoštevajo tudi razvoj, ki izhaja iz digitalizacije sodnega postopka.
Poslovnik se uporablja od 1. julija 2015. Nadomešča prvotna pravila, ki so veljala od 2. maja 1991. Zadnje spremembe začnejo veljati od 1. aprila 2023.
Poslovnik se uporablja tudi od 1. julija 2015. Spremembe iz leta 2022 začnejo veljati 1. aprila 2023.
Več informacij je na voljo na strani:
Poslovnik Splošnega sodišča (UL L 105, 23.4.2015, str. 1).
Praktične določbe za izvajanje Poslovnika Splošnega sodišča (UL L 152, 18.6.2015, str. 1).
Sprememba Poslovnika Splošnega sodišča (UL L 217, 12.8.2016, str. 71).
Sprememba Poslovnika Splošnega sodišča (UL L 217, 12.8.2016, str. 72).
Spremembe Poslovnika Splošnega sodišča (UL L 217, 12.8.2016, str. 73).
Spremembe praktičnih določb za izvajanje Poslovnika Splošnega sodišča (UL L 217, 12.8.2016, str. 78).
Spremembi Poslovnika Splošnega sodišča (UL L 240, 25.9.2018, str. 67).
Spremembe Poslovnika Splošnega sodišča (UL L 240, 25.9.2018, str. 68).
Spremembe praktičnih določb za izvajanje Poslovnika Splošnega sodišča (UL L 294, 21.11.2018, str. 23).
Spremembe Poslovnika Splošnega sodišča (UL L 44, 14.2.2023, str. 8).
Spremembe praktičnih določb za izvajanje Poslovnika Splošnega sodišča (UL L 73, 10.3.2023, str. 58).
Uredba (EU, Euratom) 2016/1192 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 6. julija 2016 o prenosu pristojnosti za odločanje o sporih med Evropsko unijo in njenimi uslužbenci na prvi stopnji na Splošno sodišče (UL L 200, 26.7.2016, str. 137).
Uredba (EU, Euratom) 2015/2422 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2015 o spremembi Protokola št. 3 o Statutu Sodišča Evropske unije (UL L 341, 24.12.2015, str. 14).
Zadnja posodobitev 31.03.2023