Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Spodbujanje in ohranjanje vrednot EU

Spodbujanje in ohranjanje vrednot EU

 

POVZETEK:

Člen 2 Pogodbe o Evropski uniji (PEU)

Člen 7 PDEU

Sporočilo Komisije – Krepitev pravne države v Uniji – Načrt za ukrepanje

KAJ JE NAMEN ČLENOV 2 IN 7 PEU IN TEGA SPOROČILA?

  • Evropska unija (EU) v skladu s členom 2 Pogodbe o Evropski uniji (PEU) temelji na vrednotah spoštovanja človekovega dostojanstva, svobode, demokracije, enakosti, pravne države in spoštovanja človekovih pravic, vključno s pravicami pripadnikov manjšin. Te vrednote so skupne državam članicam EU v družbi, ki jo označujejo pluralizem, nediskriminacija, strpnost, pravičnost, solidarnost ter enakost žensk in moških. Člen 49 PEU določa, da je prizadevanje za spodbujanje teh vrednot pogoj za vsako evropsko državo, ki zaprosi za članstvo v EU, in predpogoj za spoštovanje vseh pravic in obveznosti, ki izhajajo iz Pogodb in mednarodnega prava.
  • Namen člena 7 PEU je zagotoviti, da vse države članice spoštujejo skupne vrednote EU, vključno s pravno državo.
    • Preventivni mehanizem (člen 7(1) PEU) omogoča Svetu Evropske unije, da zadevno državo članico opozori, še preden dejansko pride do hujše kršitve.
    • Mehanizem sankcioniranja (člen 7(2) PEU) omogoča Svetu, da sprejme sklep o mirovanju nekaterih pravic, ki izhajajo iz uporabe Pogodb v zadevni državi članici, vključno z njenimi glasovalnimi pravicami v Svetu. Navedeni primer velja za hujše in vztrajne kršitve, ki so se nadaljevale nekaj časa.
  • Sporočilo predstavlja vrsto ukrepov za nadaljnjo krepitev pravne države v Evropi, ki je pogoj za uveljavljanje pravic državljanov v skladu s pravom EU in medsebojno zaupanje med državami članicami.

KLJUČNE TOČKE

Sporočilo iz leta 2019

V sporočilu, objavljenem julija 2019, je predstavljen načrt za ukrepanje Evropske komisije, tj. konkretne pobude, združene v tri teme:

  • spodbujanje kulture pravne države za okrepitev sodelovanja s Svetom Evrope, vključno z Beneško komisijo in Skupino držav proti korupciji, ter drugimi mednarodnimi organizacijami, kot sta Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi ter Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj;
  • preprečevanje težav v zvezi s pravno državo z vzpostavitvijo cikla pregleda pravne države, vključno z letnim poročilom o pravni državi, ki zajema vse države članice (glej spodaj);
  • učinkovito odzivanje na kršitve pravne države z nadaljnjo polno uporabo izvršilnih pristojnosti Komisije, ki jih ima kot varuhinja Pogodb, za zagotovitev spoštovanja zahtev prava EU v zvezi s pravno državo. Komisija bo uporabila strateški pristop k postopkom za ugotavljanje kršitev v zvezi s pravno državo, pri čemer bo po potrebi predlagala skrajšane postopke in začasne odredbe, kadar je to potrebno za spodbujanje standardov, ki jih razvija sodna praksa Sodišča Evropske unije.

Sporočilo temelji na okviru za obravnavanje sistemskih nevarnosti za načelo pravne države v kateri koli državi članici, ki ga je Komisija sprejela leta 2014. Ta okvir dopolnjuje postopke za ugotavljanje kršitev, ki se začnejo v primeru kršitve prava EU, in postopek iz člena 7 PEU, ki v najstrožjem smislu omogoča mirovanje glasovalnih pravic v Svetu, če država članica huje in vztrajno krši vrednote EU. Okvir določa tudi, kako Evropska komisija vzpostavi dialog z zadevno državo članico, da bi preprečila stopnjevanje sistemskih nevarnosti za pravno državo. Pri pripravi svoje ocene situacije se Komisija lahko opre na strokovno znanje in izkušnje drugih institucij EU in mednarodnih organizacij.

Mehanizem pravne države

Komisija je na podlagi načrta iz leta 2019 v okviru letnega cikla pregleda pravne države objavila letna poročila o stanju pravne države za leto 2020, 2021 in 2022. Namen cikla je spodbujanje pravne države v vseh državah članicah in preprečevanje nastajanja ali poglabljanja izzivov. Vsako poročilo se osredotoča na štiri ključne elemente:

  • pravosodni sistemi (njihova neodvisnost, kakovost in učinkovitost),
  • protikorupcijski okvir (pravna in institucionalna ureditev, preprečevanje, represivni ukrepi),
  • pluralnost in svoboda medijev (regulativni organi, preglednost lastništva in vladno vmešavanje, zaščita novinarjev) in
  • druga institucionalna vprašanja, povezana s sistemom zavor in ravnovesij (zakonodajni postopek, neodvisni organi, dostopnost, sodni nadzor, organizacije civilne družbe).

Vsako poročilo vključuje poglavje za vsako državo članico in analizira nove dogodke v obdobju poročanja ter nadaljnje ukrepanje v zvezi z izzivi in razvojem, opredeljenimi v prejšnjem poročilu. Komisija je v poročilo za leto 2022 prvič vključila priporočila za države članice.

OZADJE

Več informacij je na voljo na straneh:

GLAVNI DOKUMENTI

Prečiščena različica Pogodbe o Evropski uniji – Naslov I – Skupne določbe – Člen 2 (UL C 202, 7.6.2016, str. 17).

Prečiščena različica Pogodbe o Evropski uniji – Naslov I – Skupne določbe – Člen 7 (prejšnji člen 7 PEU) (UL C 202, 7.6.2016, str. 19–20).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Evropskemu svetu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Krepitev pravne države v Uniji – Načrt za ukrepanje (COM(2019) 343 final z dne 17. julija 2019).

POVEZANI DOKUMENTI

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Poročilo o stanju pravne države za leto 2022 – Stanje pravne države v Evropski uniji (COM(2022) 500 final z dne 13. julija 2022).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Poročilo o stanju pravne države za leto 2021 – Stanje pravne države v Evropski uniji (COM(2021) 700 final z dne 20. julija 2021).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Poročilo o stanju pravne države za leto 2020 – Stanje pravne države v Evropski uniji (COM(2020) 580 final z dne 30. septembra 2020).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Evropskemu svetu in Svetu – Nadaljnja krepitev pravne države v Uniji – Trenutno stanje in možni naslednji koraki (COM(2019) 163 final z dne 3. aprila 2019).

Prečiščena različica Pogodbe o Evropski uniji – Naslov VI – Končne določbe – Člen 49 (prejšnji člen 49 PEU) (UL C 202, 7.6.2016, str. 43).

Sklepi Sveta in držav članic, ki so se sestale v okviru Sveta, o zagotavljanju spoštovanja načela pravne države z dne 16. decembra 2014.

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu – Novi okvir EU za krepitev načela pravne države (COM(2014) 158 final z dne 11. marca 2014).

Sporočilo Komisije Svetu in Evropskemu parlamentu o členu 7 Pogodbe o Evropski uniji – Spoštovanje in spodbujanje vrednot, na katerih temelji Unija (COM(2003) 606 končno z dne 15. oktobra 2003).

Zadnja posodobitev 13.07.2022

Top
  翻译: