23.4.2009   

SL

Uradni list Evropske unije

L 103/6


UREDBA KOMISIJE (ES) št. 330/2009

z dne 22. aprila 2009

o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe Sveta (ES) št. 2494/95 v zvezi z minimalnimi standardi za obravnavo sezonskih izdelkov v harmoniziranih indeksih cen življenjskih potrebščin (HICP)

(Besedilo velja za EGP)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 2494/95 z dne 23. oktobra 1995 o harmoniziranih indeksih cen življenjskih potrebščin (1) in zlasti tretjega odstavka člena 4 in člena 5(3) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin (HICP) so harmonizirani ukrepi glede inflacije, ki jih Komisija in Evropska centralna banka potrebujeta za opravljanje svojih nalog iz člena 121 Pogodbe ES. HICP so namenjeni lažjim mednarodnim primerjavam inflacije cen življenjskih potrebščin. So pomembni kazalniki za vodenje monetarne politike.

(2)

Na podlagi člena 5(1)(b) Uredbe (ES) št. 2494/95 mora vsaka država članica kot del izvajanja navedene uredbe pripraviti HICP, začeti pa mora z indeksom za januar 1997.

(3)

Uredba Komisije (ES) št. 1749/96 z dne 9. septembra 1996 o začetnih izvedbenih ukrepih za Uredbo Sveta (ES) št. 2494/95 o harmoniziranih indeksih cen življenjskih potrebščin (2) opredeljuje zajetje HICP kot tisto blago in storitve, ki so vključeni v denarne izdatke za končno potrošnjo gospodinjstev na gospodarskem območju države članice v enem ali obeh primerjanih obdobjih.

(4)

Člen 2 Uredbe Komisije (ES) št. 2214/96 z dne 20. novembra 1996 o harmoniziranih indeksih cen življenjskih potrebščin: posredovanje in diseminacija podindeksov HICP (3) opredeli razčlenitev COICOP/HICP (4) po oddelkih (dvomestna raven), skupinah (trimestna raven) in razredu ali razredih (štirimestna raven).

(5)

Člen 2 Uredbe Komisije (ES) št. 2454/97 z dne 10. decembra 1997 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe Sveta (ES) št. 2494/95 glede minimalnih standardov za kakovost ponderiranja HICP (5) opredeli „referenčno obdobje ponderacije“ HICP kot 12-mesečno obdobje potrošnje ali izdatkov. V skladu s členom 3 uredbe morajo države članice vsak mesec pripraviti HICP z uporabo ponderjev, ki odražajo strukturo izdatkov potrošnikov v referenčnem obdobju ponderacije.

(6)

Zato se ponderiranje na ravni oddelkov, skupin in razredov COICOP/HICP med meseci v posameznem letu ne sme razlikovati. Vendar pa ponderiranje na podrobnejši ravni COICOP/HICP lahko odraža strukturo sezonskih razlik v potrošnji. Čeprav indeksi brez in s spremenljivim sezonskim ponderiranjem ustrezajo različnim statističnim ciljem, lahko omejitve pri metodologiji zagotovijo potrebno primerljivost med tema dvema pristopoma, kot tudi primerljivost med državami članicami v okviru teh pristopov.

(7)

Za sezonske izdelke je značilno, da v letnem cikličnem vzorcu niso na voljo ali se prodajajo v zanemarljivih količinah, in v skladu s členom 6 Uredbe (ES) št. 1749/96 je treba za ciljne vzorce, za katere se ne zahteva mesečno opazovanje dejanskih cen skozi leto, namesto tega uporabiti ocenjene cene.

(8)

Uredba Komisije (ES) št. 1921/2001 z dne 28. septembra 2001 o podrobnih pravilih za izvajanje Uredbe Sveta (ES) št. 2494/95 glede minimalnih standardov za revizije harmoniziranega indeksa cen življenjskih potrebščin in o spremembi Uredbe (ES) št. 2602/2000 (6) določa okvir za revizije v HICP.

(9)

Člen 4 Uredbe (ES) št. 2494/95 določa, da se HICP, ki se razlikujejo med seboj zaradi razlik v uporabljenih konceptih, metodah ali postopkih pri opredelitvi in izračunavanju, ne štejejo kot primerljivi. Vendar se metodologije v državah članicah v zvezi s sezonskimi izdelki znatno razlikujejo in rezultati morda niso zadostno primerljivi. Za zagotovitev, da dobljeni HICP izpolnjuje zahteve po primerljivosti, zanesljivosti in ustreznosti iz tretjega odstavka člena 4 in člena 5(3) Uredbe (ES) št. 2494/95, je torej potreben usklajen pristop v zvezi s sezonskimi izdelki HIPC.

(10)

V skladu s členom 5(3) Uredbe (ES) št. 2494/95 (7) je bilo opravljeno posvetovanje z Evropsko centralno banko.

(11)

Ukrepi, predvideni s to uredbo, so v skladu z mnenjem Odbora za statistični program, ustanovljenim s Sklepom Sveta 89/382/EGS, Euratom (8)

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Predmet

Uredba vzpostavlja minimalne standarde za obravnavo sezonskih izdelkov za zagotovitev primerljivosti, zanesljivosti in ustreznosti harmoniziranih indeksov cen življenjskih potrebščin (HICP).

Člen 2

Opredelitev pojmov

V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve:

1.

„sezonski izdelki“ pomeni blago in storitve, ki jih v nekaterih obdobjih v značilnem letnem cikličnem vzorcu ni mogoče kupiti ali se kupujejo v majhnih ali zanemarljivih količinah. Sezonsko obdobje zajema najmanj en mesec;

2.

„podpolje COICOP/HICP“ pomeni razred COICOP/HICP v primeru blaga in storitev v razredu COICOP/HICP in skupino COICOP/HICP za skupine, ki niso razdeljene v razrede v skladu z usklajeno klasifikacijo COICOP/HICP, kakor je določena v Uredbi Komisije (ES) št. 1749/1999 z dne 23. julija 1999 o spremembi Uredbe (ES) št. 2214/96 o podindeksih harmoniziranih indeksov cen življenjskih potrebščin (9);

3.

„nesezonska ocena“ pomeni oceno cene za ponudbo izdelka zunaj sezone, tako da je:

v prvem mesecu zunajsezonskega obdobja ocenjena cena enaka značilni ceni, opazovani v prejšnjem obdobju znotraj sezone, in

od drugega meseca dalje ocenjena cena enaka ocenjeni ceni za pretekli mesec, prilagojeni za povprečno spremembo opazovanih cen vseh sezonskih izdelkov, ki so znotraj sezone v istem podpolju COICOP/HICP;

4.

„vsesezonska ocena“ pomeni oceno cene za ponudbo izdelka zunaj sezone, tako da je:

v prvem mesecu zunajsezonskega obdobja ocenjena cena enaka značilni ceni, opazovani v prejšnjem obdobju znotraj sezone, in

od drugega meseca dalje ocenjena cena enaka ocenjeni ceni za pretekli mesec, prilagojeni za povprečno spremembo opazovanih cen vseh razpoložljivih izdelkov v istem podpolju COICOP/HICP;

5.

„indeks z nespremenljivim letnim ponderiranjem“ pomeni indeks, pri katerem je uporabljeno ponderiranje, ki se na vseh ravneh izračunavanja indeksov med meseci istega leta ne spreminja;

6.

„indeks s sezonskim ponderiranjem, omejenim na posamezne razrede“ pomeni indeks, pri katerem se uporablja ponderiranje, ki se v istem letu:

ne spreminja med posameznimi meseci za katero koli podpolje COICOP/HICP kot celoto,

ne spreminja med posameznimi meseci za izdelke v okviru katerega koli podpolja COICOP/HICP, ki ne vsebuje nobenega sezonskega izdelka,

se v obdobju znotraj sezone ne spreminja med posameznimi meseci za izdelke v okviru katerega koli podpolja COICOP/HICP, ki vsebuje sezonske izdelke, razen kolikor je nujno za upoštevanje mesečnih sprememb v sestavi košarice.

Člen 3

Področje uporabe

1.   Minimalni standardi se uporabljajo za sezonske izdelke v okviru naslednjih razredov in skupin COICOP/HICP:

01.1.3

Ribe

01.1.6

Sadje

01.1.7

Zelenjava

03.1

Oblačila

03.2

Obutev

2.   Kjer je ustrezno, se minimalni standardi uporabljajo kot smernica tudi v zvezi s sezonskimi izdelki znotraj razredov in skupin COICOP/HICP, ki niso navedeni v odstavku 1.

Člen 4

Minimalni standardi

1.   Sezonski izdelki se v vsakem poljubnem mesecu štejejo za bodisi znotrajsezonske bodisi zunajsezonske. Obdobja znotraj sezone se od leta do leta lahko razlikujejo.

2.   Podindeks HICP na ravni osnovne skupine izdelkov je indeks z nespremenljivim letnim ponderiranjem ali indeks s sezonskim ponderiranjem po posameznih razredih.

3.   Pri HICP z nespremenljivim letnim ponderiranjem se v skladu s členom 6(1)(b) Uredbe (ES) št. 1749/96 za sezonske izdelke zunaj sezone uporabljajo ocenjene cene.

4.   Pri HICP z nespremenljivim letnim ponderiranjem se ocenjena cena za ponudbo sezonskega izdelka zunaj sezone določi bodisi z zunajsezonsko oceno ali z vsesezonsko oceno. Pri tem ima prednost zunajsezonska ocena, kadar država članica meni, da je glede na razpoložljivost opazovanih cen to izvedljivo, kar je možno pri oblačilih in obutvi. Kadar se zunajsezonska ocena šteje za neizvedljivo, se uporabi vsesezonska ocena.

5.   Pri HICP s sezonskim ponderiranjem po posameznih razredih, ima sezonski izdelek zunaj sezone ponder nič.

6.   Pri HICP z nespremenljivim letnim ponderiranjem se lahko izvedejo ocene na ravni, podrobnejši od podpolja COICOP/HICP, kot so stratumi v primeru uporabe stratificiranega vzorca. Pri HICP, s sezonskim ponderiranjem po posameznih razredih, se lahko sezonski ponderji določijo tudi na podrobnejši ravni.

7.   Spremembe v cenah sezonskih izdelkov, katerih delež v celotnih potrošnih izdatkih, ki jih zajema HICP, je v značilnem obdobju znotraj sezone predvidoma najmanj dve tisočinki, se odražajo v HICP.

8.   Ponderji za sezonske izdelke se pripravijo in po potrebi posodobijo v skladu s členoma 2 in 3 Uredbe (ES) št. 2454/97. Kadar izračunavanje indeksov tako zahteva, se indeksi, uporabljeni za letno posodabljanje ponderjev cen, nanašajo na povprečne cene v mesecu, ki se uporabijo za posodabljanje.

Člen 5

Primerljivost

HICP, ki so oblikovani po drugih standardih, kot jih zahteva člen 4 te uredbe, se štejejo za primerljive, če iz njih dobimo indekse, ki se ne razlikujejo sistematično od indeksa, pripravljenega po določbah te uredbe za več kot:

(a)

povprečno desetino odstotne točke v enem letu v primerjavi s prejšnjim letom za skupni HICP;

(b)

povprečno tri, štiri ali pet desetin odstotne točke v enem letu v primerjavi s prejšnjim letom za vsak oddelek, skupino ali razred COICOP/HICP;

(c)

povprečno desetino odstotne točke za posamezen mesec v primerjavi s prejšnjim mesecem za skupni HICP.

Člen 6

Uporaba

Spremembe, ki izhajajo iz te uredbe in zlasti člena 4 uredbe, se uporabljajo od decembra 2010 in začnejo učinkovati z indeksom za mesec januar 2011.

Člen 7

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati 20. dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 22. aprila 2009

Za Komisijo

Joaquín ALMUNIA

Član Komisije


(1)  UL L 257, 27.10.1995, str. 1.

(2)  UL L 229, 10.9.1996, str. 3.

(3)  UL L 296, 21.11.1996, str. 8.

(4)  Razvrstitev posamezne potrošnje po namenu, prilagojena potrebam HICP.

(5)  UL L 340, 11.12.1997, str. 24.

(6)  UL L 261, 29.9.2001, str. 49.

(7)  UL C 58, 12.3.2009, str. 1.

(8)  UL L 181, 28.6.1989, str. 47.

(9)  UL L 214, 13.8.1999, str. 1.


  翻译: