2.4.2011 |
SL |
Uradni list Evropske unije |
C 102/8 |
PRAVILNIK O PREPOVEDI KAJENJA V PROSTORIH EVROPSKEGA PARLAMENTA
Sklep predsedstva z dne 23. marca 2011
2011/C 102/04
PREDSEDSTVO,
ob upoštevanju člena 23(2) poslovnika Evropskega parlamenta,
ob upoštevanju mnenja svetovalnega odbora za preventivo in varstvo na delovnem mestu z dne 11. februarja 2011;
ker velja naslednje:
(1) |
Evropski parlament v resoluciji z dne 24. oktobra 2007 o zeleni knjigi z naslovom „K Evropi brez tobačnega dima: politične možnosti na ravni EU“ (1) in v resoluciji z dne 26. novembra 2009 o okolju brez tobačnega dima (2) predsedstvo poziva, naj glede na njegovo dolžnost, da daje zgled, sprejme natančno izvršljivo prepoved kajenja s takojšnjim učinkom in brez izjem v vseh delih Evropskega parlamenta. |
(2) |
Na podlagi Sklepa Sveta 2004/513/ES je Evropska unija ratificirala Okvirno konvencijo SZO o nadzoru nad tobakom, ki v členu 8(1) vsebuje priznanje strank konvencije, da obstajajo znanstveni dokazi o tem, da izpostavljenost tobačnemu dimu povzroča smrt, bolezen in invalidnost, v členu 8(2) pa stranke konvencije obvezuje, da sprejmejo učinkovite zakonodajne, izvedbene, upravne in/ali druge ukrepe za zaščito pred izpostavljenostjo tobačnemu dimu v zaprtih prostorih. |
(3) |
Direktiva Sveta 89/391/EGS v členu 5 določa, da je delodajalec v zvezi z delom dolžan v vseh pogledih zagotoviti varnost in zdravje delavcev. |
(4) |
Glede na znanstvene dokaze, da pasivno kajenje resno ogroža zdravje, je Evropski parlament svoje poslance, uslužbence in druge uporabnike njegovih prostorov dolžan zaščititi pred ogrožanjem zdravja, ki ga je mogoče preprečiti, in neprijetnimi občutki, ki jih sproža pasivno kajenje. |
(5) |
Kot delodajalec je Evropski parlament pravno obvezan, da svoje zaposlene zavaruje pred ogrožanjem zdravja na delovnem mestu. |
(6) |
Kot institucija je Evropski parlament dolžan sprejeti vse potrebne ukrepe, da se zavaruje pred možnimi odškodninskimi zahtevami. |
(7) |
Glede na ogrožanje zdravja s pasivnim in aktivnim kajenjem je zaželeno, da Evropski parlament preskrbi informacije za poslance, pomočnike in zaposlene, s tem pa zagotovi boljše razumevanje ogroženosti zaradi pasivnega in aktivnega kajenja, ter pripravi programe za podporo vsem, ki želijo prenehati kaditi. |
(8) |
Zaradi tega Evropski parlament podpira cilj, da v svojih prostorih zagotovi okolje povsem brez tobačnega dima. Edina izjema so posebni namenski prostori v njegovih zgradbah. |
(9) |
Treba je zagotoviti učinkovito izvrševanje prepovedi kajenja v skladu s tem pravilnikom. Prepoved bo zato dopolnjena z ustreznimi postopki, s katerimi bo možno zagotoviti, da bodo po potrebi veljale ustrezne, učinkovite, sorazmerne in odvračilne kazni. |
JE SKLENILO:
Člen 1
1. Kajenje je prepovedano v vseh prostorih Evropskega parlamenta, tudi v informacijskih pisarnah v državah članicah in uradu za zvezo v Washingtonu. Edina izjema so posebni namenski prostori, navedeni v prilogi.
O morebitnih kasnejših spremembah priloge odločajo kvestorji.
2. Kajenje je prepovedano tudi v uradnih avtomobilih in vseh drugih oblikah prevoza, ki jih zagotovi institucija.
Člen 2
1. Poslanci, njihovi pomočniki in uslužbenci so obveščeni o tem, da je sprejet ta pravilnik.
2. Jasna navodila glede prepovedi kajenja iz člena 1 se nalepijo na vhodu in v vseh javnih prostorih Evropskega parlamenta. Izjema so posebni namenski prostori, navedeni v prilogi. Kje natančno so prostori, namenjeni kajenju, je jasno označeno, da so poslanci, njihovi pomočniki in uslužbenci obveščeni o tem, kje je kajenje dovoljeno. Pepelnikov na razpolago javnosti v prostorih Evropskega parlamenta ni. Izjema so posebni namenski prostori v bližini vhodov v prostore Parlamenta.
3. Vodje političnih skupin opozarjajo svoje poslance in uslužbence na spoštovanje določil tega pravilnika.
Člen 3
Generalni direktorat za kadrovske zadeve v sodelovanju s svetovalnim odborom za preventivo in varstvo na delovnem mestu pripravi politiko za odpravljanje ogroženosti zaradi aktivnega in pasivnega kajenja. V ta namen izvede celovit paket ukrepov za obveščanje poslancev Parlamenta, pomočnikov in uslužbencev in tako zagotovi boljše razumevanje ogroženosti zaradi pasivnega in aktivnega kajenja, ter ponudi programe za pomoč vsem, ki želijo prenehati kaditi.
Člen 4
Vsi, ki določil tega pravilnika ne spoštujejo, bodo na kraju samem zaprošeni, naj prenehajo kaditi (ustno opozorilo). Za spoštovanje določil tega pravilnika je odgovoren generalni sekretar.
Člen 5
1. Za poslance, ki vztrajno kršijo določila tega pravilnika tudi po ustnem opozorilu v skladu s členom 4, bodo po navodilih kvestorjev in predsednika Parlamenta veljale kazni, določene v členu 6.
2. Za uradnike, druge uslužbence ali akreditirane pomočnike, ki vztrajno kršijo določila tega pravilnika tudi po ustnem opozorilu v skladu s členom 4, bodo po navodilih generalnega sekretarja veljale kazni, določene v členu 7.
3. Za lokalne pomočnike, obiskovalce ali druge osebe, ki se nahajajo v prostorih Parlamenta (npr. uslužbenci ponudnikov storitev in zunanjih podjetij), ki vztrajno kršijo določila tega pravilnika tudi po ustnem opozorilu v skladu s členom 4, bodo po navodilih generalnega sekretarja veljale kazni, določene v členu 8.
Člen 6
1. Generalni sekretar sporoči kvestorjem imena poslancev, ki ne spoštujejo določil tega pravilnika. Kvestorji nato na te poslance naslovijo uradno sporočilo (pisno opozorilo – „rumeni karton“), v katerem jih seznanijo z denarnimi kaznimi, ki se bodo uporabile v primeru ponovne kršitve določil pravilnika.
2. Če poslanec ponovno krši določila tega pravilnika, predsednik Parlamenta na predlog kvestorjev sprejme sklep o denarni kazni zoper tega poslanca („rdeči karton“). Znesek kazni ustreza znesku ene dnevnice in se odšteje neposredno od nadomestila splošnih stroškov.
3. Poslanec, ki mu je bila izrečena kazen, se lahko pisno pritoži v 15 delovnih dneh od obvestila predsednika Parlamenta. S pritožbo se izvršitev odloži. Predsedstvo o svoji obrazloženi odločitvi obvesti pritožnika v dveh mesecih po datumu pritožbe.
Člen 7
1. Če določila tega pravilnika ponovno krši uradnik, drugi uslužbenec ali akreditiran pomočnik, generalni sekretar nanj naslovi uradno sporočilo (pisno opozorilo – „rumeni karton“), v katerem ga seznani s disciplinskimi ukrepi, ki se bodo uporabili.
2. V primeru ponovne kršitve določil tega pravilnika veljajo za uradnike, druge uslužbence ali akreditirane pomočnike disciplinski postopki v skladu s kadrovskimi predpisi.
3. Osebe, za katere veljajo kazni po tem členu, se lahko organu za imenovanje pritožijo v skladu s členom 90 Kadrovskih predpisov za uradnike in pogojev za zaposlitev drugih uslužbencev Evropskih skupnosti, ki se uporabljajo v celoti.
Člen 8
Če določila tega pravilnika ponovno krši lokalni pomočnik, obiskovalec ali druga oseba, ki je vstopila v prostore Parlamenta, se ta oseba na kraju samem pospremi do izhoda.
Člen 9
Ta pravilnik nadomesti sklep predsedstva z dne 13. julija 2004 o pravilniku v zvezi s prostori Evropskega parlamenta. Veljati začne naslednji dan po objavi v Uradnem listu.
Člen 10
Pravilnik se oceni dve leti po njegovi uveljavitvi.
(1) P6_TA(2007) 0471.
(2) P7_TA(2009) 0100.
PRILOGA
Seznam posebnih prostorov, namenjenih kajenju:
|
Bruselj
|
|
Luxembourg
|
|
Strasbourg
|