EVROPSKA KOMISIJA
Bruselj, 14.12.2020
COM(2020) 843 final
2018/0136(COD)
SPOROČILO KOMISIJE
EVROPSKEMU PARLAMENTU
v skladu s členom 294(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije
v zvezi s
stališčem Sveta o sprejetju uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o splošnemu režimu pogojenosti za zaščito proračuna Unije
2018/0136 (COD)
SPOROČILO KOMISIJE
EVROPSKEMU PARLAMENTU
v skladu s členom 294(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije
v zvezi s
stališčem Sveta o sprejetju uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o splošnemu režimu pogojenosti za zaščito proračuna Unije
1.Ozadje
Datum predložitve predloga Evropskemu parlamentu in Svetu
(dokument COM(2018) 324 final – 2018/0136 COD):
|
2. maj 2018
|
Datum mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora:
|
18. september 2018
|
Datum stališča Evropskega parlamenta, prva obravnava:
|
4. april 2019
|
Datum predložitve spremenjenega predloga:
|
/
|
Datum sprejetja stališča Sveta:
|
14. december 2020
|
2.Cilj predloga Komisije
Cilj tega predloga je določiti pravila za zaščito proračuna Unije v primeru splošnih pomanjkljivosti v zvezi z načelom pravne države v državah članicah.
Evropska unija bi morala imeti možnost, da v takih primerih sprejme ustrezne ukrepe ob polnem spoštovanju načel preglednosti in sorazmernosti.
3.Pripombe k stališču Sveta
Stališče Sveta, kot je bilo sprejeto v prvi obravnavi, v celoti odraža politični dogovor, ki sta ga 5. novembra 2020 dosegla Evropski parlament in Svet. Komisija ta dogovor podpira. Glavne točke tega dogovora so:
·Sprememba terminologije iz „splošne pomanjkljivosti v zvezi z načelom pravne države v državah članicah“ v „kršitve načel pravne države“: dodano je bilo besedilo, ki pojasnjuje, da se mehanizem lahko uporablja tudi za obravnavanje sistemskih kršitev (ki so razširjene ali posledica ponavljajočih se praks ali opustitev javnih organov ali splošnih ukrepov). Poleg tega je poudarjeno dopolnjevanje z veljavnimi sektorskimi in finančnimi pravili.
·Preventivna razsežnost mehanizma: pojasnjeno je, da bi se ukrepi lahko sprejeli tudi v primeru kršitev, ki pomenijo resno neposredno tveganje, ki vpliva na dobro finančno poslovodenje ali finančne interese Unije. Izraz „resno“ v predlogu Komisije ni bil uporabljen, vendar je sprejemljiv, ker je ohranjena preventivna razsežnost mehanizma.
·Okrepitev zaščite končnih upravičencev z obveznostjo Komisije, da zagotovi informacije in smernice. Komisija bo po svojih najboljših močeh zagotovila, da bo zadevna država članica dejansko plačala dolgovane zneske (z uporabo obstoječih mehanizmov). To v skladu s predlogom krepi zaščito končnih upravičencev in prejemnikov.
·Postopek za sprejetje in odpravo ukrepov ter spremembo zahtevane večine v Svetu: postopek je bil poenostavljen, da bi se zagotovil učinkovit in hiter mehanizem ter hkrati ohranila pravica zadevnih držav članic do izjave. Svet bo odločal s kvalificirano večino (Komisija je predlagala obrnjeno kvalificirano večino). V eni od uvodnih izjav in enem od členov je poudarjeno, da lahko Komisija za zagotovitev, da Svet izpolni svojo obveznost sprejetja odločitve, uporabi svoje institucionalne pravice. Spremembe ohranjajo splošno učinkovitost mehanizma in institucionalno avtonomijo Komisije.
·„Zasilna zavora“: v eni od uvodnih izjav je pojasnjeno, da lahko zadevna država članica izjemoma zaprosi predsednika Evropskega sveta, naj zadevo predloži v obravnavo Evropskemu svetu. Če bo ta politični korak sprožen, Svet načeloma ne bi sprejel nobene odločitve, dokler o zadevi ne bi razpravljal Evropski svet. Razprava ne bi smela trajati več kot tri mesece. Komisija sprejema ta kompromis, saj predvideva politično razpravo, ki ne vključuje formalnega koraka v postopku ali vključenosti Evropskega sveta v izvrševanje proračuna, in ne bi smel povzročiti neučinkovitosti mehanizma, saj ne vpliva na pristojnost odločanja Sveta in vlogo Komisije.
·Dodan „strukturirani dialog“: možnost, da Parlament pozove Komisijo k strukturiranemu dialogu o svojih ugotovitvah, je sprejemljiva.
4.Zaključek
Komisija podpira rezultate medinstitucionalnih pogajanj in zato lahko sprejme stališče Sveta v prvi obravnavi.
5.IZJAVI KOMISIJE
Komisija je podala eno enostransko izjavo in eno skupno izjavo, ki sta v navedeni v dodatku.
DODATEK
Izjavi Komisije
Izjava Komisije o poročilu Evropskemu parlamentu in Svetu o uporabi uredbe:
„Komisija se strinja, da bo razmislila o tem, da poročilu Evropskemu parlamentu in Svetu o uporabi te uredbe po potrebi priloži ustrezne predloge.“
Skupna izjava o možni vključitvi vsebine te uredbe v finančno uredbo:
„Brez poseganja v pravico Komisije do pobude se Evropski parlament, Svet in Komisija strinjajo, da bodo razmislili o tem, da se v Uredbo (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. julija 2018 (finančna uredba) ob njeni naslednji reviziji vključi vsebina te uredbe.“