Konvencija o varovanju in spodbujanju raznolikosti kulturnih izrazov
POVZETEK:
Sklep 2006/515/ES o sklenitvi Konvencije o varovanju in spodbujanju raznolikosti kulturnih izrazov
Konvencija je vključena v prilogo k sklepu.
KAJ JE NAMEN TEGA SKLEPA IN TE KONVENCIJE?
S sklepom se potrjuje Konvencija UNESCA o varovanju in spodbujanju raznolikosti kulturnih izrazov v imenu Evropske unije (EU).
Namen konvencije je podpreti nacionalne politike in ukrepe z:
- oblikovanjem informiranega, preglednega in participativnega sistema upravljanja za kulturo;
- spodbujanjem pretoka kulturnih dobrin in storitev ter mobilnosti umetnikov in kulturnih delavcev;
- spodbujanjem politik trajnostnega razvoja in programov mednarodne pomoči, ki strateško vključujejo kulturo;
- spodbujanjem umetniške svobode ter socialnih in ekonomskih pravic umetnikov.
KLJUČNE TOČKE
Cilji konvencije
- Varovanje in spodbujanje raznolikosti kulturnih izrazov.
- Ustvarjanje pogojev za razcvet kultur in medsebojno sodelovanje na obojestransko koristen način.
- Spodbujanje dialoga med kulturami in širše kulturne izmenjave v svetu, ki temelji na spoštovanju in kulturi miru.
- Spodbujanje medkulturnosti, tj. skupnega kulturnega izražanja z dialogom in medsebojnim spoštovanjem, razvojem kulturne interakcije in gradnjo mostov med narodi.
- Spodbujanje spoštovanja raznolikosti kulturnih izrazov in ozaveščanje o njeni vrednosti na lokalni, nacionalni in mednarodni ravni.
- Ponovno potrjevanje pomena povezave med kulturo in razvojem povsod, zlasti v državah v razvoju, ter podpiranje nacionalnih ali mednarodnih ukrepov za priznavanje dejanske vrednosti te povezave.
- Prepoznavanje posebne narave kulturnih dejavnosti, dobrin in storitev kot nosilcev identitete, vrednot in pomena.
- Ponovno potrjevanje suverenih pravic držav do izvajanja politik in ukrepov, ki ščitijo in spodbujajo raznolikost kulturnih izrazov.
- Krepitev mednarodnega sodelovanja in solidarnosti v duhu partnerstva, zlasti z namenom krepitve zmogljivosti držav v razvoju za varovanje in spodbujanje raznolikosti kulturnih izrazov.
Vodilna načela
- Kulturno raznolikost je mogoče varovati in spodbujati le, če so zagotovljene človekove pravice in temeljne svoboščine.
- Države imajo suvereno pravico sprejemati ukrepe in politike za varovanje in spodbujanje raznolikosti kulturnih izrazov na svojem ozemlju.
- Varovanje in spodbujanje raznolikosti kulturnih izrazov predpostavljata priznanje enakega dostojanstva in spoštovanja za vse kulture, vključno s kulturami pripadnikov manjšin in avtohtonih ljudstev.
- Mednarodno sodelovanje in solidarnost bi morala državam, zlasti državam v razvoju, omogočiti, da ustvarijo in okrepijo svoja sredstva kulturnega izražanja.
- Kulturni vidiki razvoja so tako pomembni kot njegovi gospodarski vidiki, pri katerih imajo posamezniki in narodi temeljno pravico sodelovati in jih uživati.
- Kulturna raznolikost je veliko bogastvo za posameznike in družbe ter bistvena zahteva za trajnostni razvoj v korist sedanjih in prihodnjih generacij.
- Pravičen dostop do bogate in raznolike palete kulturnih izrazov z vsega sveta ter dostop do sredstev izražanja in razširjanja sta pomembna elementa za krepitev kulturne raznolikosti in spodbujanje medsebojnega razumevanja.
- Ko države sprejmejo ukrepe za podporo raznolikosti kulturnih izrazov, bi si morale prizadevati za spodbujanje odprtosti do drugih svetovnih kultur in zagotoviti, da so ti ukrepi v skladu s cilji konvencije.
Definicije v konvenciji
- Kulturna raznolikost se nanaša na številne načine izražanja kultur skupin in družb. Ti izrazi se prenašajo znotraj in med skupinami in družbami ter vključujejo umetniško ustvarjanje in uživanje v njem.
- Kulturna vsebina se nanaša na simbolni pomen, umetniško razsežnost in kulturne vrednote, ki izvirajo iz kulturnih identitet ali jih izražajo.
- Kulturni izrazi so tisti izrazi, ki izhajajo iz ustvarjalnosti posameznikov, skupin in družb ter imajo kulturno vsebino.
- Kulturne dejavnosti, dobrine in storitve so tiste dejavnosti, dobrin in storitve, ki utelešajo ali prenašajo kulturne izraze, ne glede na njihovo komercialno vrednost.
- Kulturne industrije so tiste industrije, ki proizvajajo in distribuirajo kulturne dobrine ali storitve.
- Kulturne politike in ukrepi so tiste kulturne politike in ukrepi, ki se nanašajo na kulturo na lokalni, nacionalni, regionalni ali mednarodni ravni. Lahko so osredotočeni na kulturo ali oblikovani tako, da neposredno vplivajo na kulturni izraz posameznikov, skupin ali družb.
Pravice in obveznosti pogodbenic konvencije
- Ukrepi za spodbujanje kulturnega izražanja, s posebnim poudarkom na posebnih okoliščinah in potrebah žensk in različnih družbenih skupin, vključno s pripadniki manjšin in avtohtonih ljudstev.
- Ukrepi za varovanje kulturnih izrazov, tudi v primerih, ko kulturnim izrazom grozi izumrtje, so resno ogroženi ali kako drugače potrebujejo nujno zaščito.
- Izmenjava informacij in preglednost, vključno s predložitvijo poročil UNESCU vsaka štiri leta in imenovanjem nacionalne kontaktne točke.
- Izobraževanje in ozaveščanje javnosti, vključno z vzpostavitvijo programov izobraževanja, usposabljanja in izmenjave.
- Vloga civilne družbe pri varovanju in spodbujanju raznolikosti kulturnih izrazov.
- Spodbujanje mednarodnega sodelovanja za ustvarjanje pogojev, ki spodbujajo raznolikost kulturnih izrazov, tudi v situacijah, ko je to resno ogroženo.
- Vključevanje kulture v trajnostni razvoj na vseh ravneh.
- Podpora sodelovanju za trajnostni razvoj in zmanjševanje revščine, zlasti v državah v razvoju, za spodbujanje nastanka dinamičnega kulturnega sektorja.
- Razvoj partnerstev med in znotraj javnega in zasebnega sektorja ter neprofitnih organizacij;
- Prednostna obravnava za države v razvoju.
- Ustanovitev mednarodnega sklada za kulturno raznolikost.
- Izmenjava, analiza in razširjanje informacij.
Vodstveni organi konvencije
- Konferenca pogodbenic, plenarno in vrhovno telo konvencije, se sestane na rednem zasedanju vsaki dve leti.
- Medvladni odbor za varovanje in spodbujanje raznolikosti kulturnih izrazov se sestaja vsako leto. Sestavljajo ga predstavniki držav, ki so pogodbenice konvencije, ki jih za štiriletni mandat izvoli Konferenca pogodbenic.
- Upravno pomoč zagotavlja sekretariat UNESCO.
DATUM ZAČETKA VELJAVNOSTI
Konvencija je začela veljati 18. marca 2007.
OZADJE
Več informacij je na voljo na strani:
GLAVNI DOKUMENT
Sklep Sveta 2006/515/EC z dne 18 maja 2006 o sklenitvi Konvencije o varovanju in spodbujanju raznolikosti kulturnih izrazov (UL L 201, 25.7.2006, str. 15–30).
Zadnja posodobitev 30.11.2021