Meremehed

Töö- ja puhkeaeg

Kui teie töötajad töötavad merelaeval, on nende tavapärane tööaeg 8 tundi päevas ja neil on õigus nädalas ühele puhkepäevale ning puhkeajale riigipühadel.

ELi õigusnormidega on tagatud, et laevapere liikmed järgivad maksimaalset lubatud tööaega ja minimaalset puhkeaega:

  • maksimaalne tööaeg on kuni 14 tundi 24tunnise ajavahemiku jooksul ja 72 tundi 7päevase ajavahemiku jooksul;
  • minimaalne puhkeaeg on kuni 10 tundi 24tunnise ajavahemiku jooksul ja 77 tundi 7päevase ajavahemiku jooksul.

Hoiatus

Riiklikud ametiasutused võivad pakkuda meremeestele soodsamaid tingimusi, seega kontrollige alati kohaldatavaid riiklikke eeskirju.

Puhkeaja võib jagada kuni kaheks osaks. Sellisel juhul peab üks olema vähemalt 6tunnine, ning kahe järjestikuse puhkeaja vaheline aeg ei või olla üle 14 tunni.

Hoiatus

Laeva kaptenil on vajaduse korral õigus nõuda laevapere liikmetelt lisatöötunde, nt laeva, laeval olevate isikute või lasti ohutuse huvides või teiste merehädas olevate laevade või isikute abistamiseks.

Tasustatud põhipuhkus

Peate oma töötajatele andma tasustatud põhipuhkust iga töötatud kuu ja proportsionaalselt mittetäielike kuude kohta vähemalt 2,5 kalendripäeva. Minimaalset tasustatud põhipuhkust ei või asendada hüvitisega, välja arvatud töösuhte lõpetamise korral.

Tööaja registreerimine

Tööandjana peate registreerima teie laevapere liikmete igapäevase töö- ja puhkeaja. Peate igale laevapere liikmele andma tema kohta registreeritud andmete koopia, mille peavad kinnitama laeva kapten ja töötaja ise.

Tervisekontroll

Laeval tööleasumiseks peab laevapere liikmetel olema kehtiv tervisetõend, mis tõendab, et nende tervis on oma tööülesannete täitmiseks korras.

Välja arvatud juhtudel, kui nõutakse lühemat kehtivusaega, kehtivad teie töötajate tervisetõendid kuni 2 aastat. Kui laevapere liige on alla 18aastane, kehtib tervisetõend kuni 1 aasta. Pange tähele, et värvinägemistõend võib kehtida kuni 6 aastat.

Kiireloomulistel juhtudel (või kui tõendi kehtivus lõppeb reisi ajal) võib pädev asutus anda loa laevapere liikmel töötada ilma kehtiva tervisetõendita kuni järgmise külastatava sadamani, kus laevapere liige saab hankida kvalifitseeritud arstilt tervisetõendi tingimusel, et:

  • sellise loa kehtivusaeg ei ole pikem kui 3 kuud ja
  • laevapere liikmel on olemas hiljuti aegunud tervisetõend.

Tavapäraselt rahvusvahelistel reisidel sõitvatel laevadel töötavate laevapere liikmete tervisetõendid peavad olema vähemalt ingliskeelsed.

Laevapere liikmed peavad läbima korrapärased tervisekontrollid, sealhulgas nende füüsilise ja vaimse sobivuse põhjaliku läbivaatamise, et veenduda selles, et nad saaksid oma tööülesandeid ohutult täita. Kui vahiteenistuses osalev töötaja kannatab öötööst tingitud tervisehäirete all, tuleb ta võimaluse korral üle viia päevasele tööle.

ELi suunistes julgustatakse tungivalt kasutama elektroonilisi tervisetõendeid, et muuta kontrolliprotsess kiiremaks ja turvalisemaks. Mõnes ELi riigis võivad elektroonilised tervisetõendid olla kohustuslikud, seega uurige seda kindlasti selle riigi pädevatelt asutustelt, kus te tegutsete.

Meresõidudiplomite vastastikune tunnustamine

Töötajate värbamisel peavad nad teile esitama meresõidudiplomi, mis tõendab, et neil on töö tegemiseks vajalikud oskused ja teadmised. Te ei saa keelduda teises ELi riigis väljastatud meresõidudiplomite vastuvõtmisest.

Kui võtate tööle kolmanda riigi meremehe, peab tema diplomi olema kinnitanud selle laeva lipuriik, millel ta kavatseb tööle hakata. Diplomid peavad alati olema väljastatud sellise riigi poolt, mille väljaõppe- ja sertifitseerimissüsteemi EL tunnustab.

Mitu ELi riiki on võtnud kasutusele meresõidudiplomite elektroonilise kontrollimise, et järgida ELi suuniseid ja rahvusvahelisi standardeid. Meresõidudiplomite elektrooniline kontroll on turvaline, kiire ja kulutõhus viis tagada, et võtate tööle kvalifitseeritud meremehi. Mõnes ELi riigis on elektrooniline kontroll kohustuslik, seega tutvuge kindlasti konkreetsete nõuetega riikides, kus te tegutsete.

Väljaõppenõuded

Laevandussektori tööandjana peate olema teadlik mitmest peamisest ELi nõudest, mis on seotud meremeeste väljaõppega. Nõuded tulenevad otseselt sellest, et EL järgib meremeeste väljaõppe, diplomeerimise ja vahiteenistuse aluste rahvusvahelist konventsiooni (STCW konventsioon). Nõuded hõlmavad järgmist.

  • Põhiväljaõpe: kõik meremehed peavad läbima ohutusalase põhiväljaõppe, mis hõlmab enesepäästevõtted, tulekahjude ennetamist ja kustutamist, esmaabi baasõpet ning isiklikku ohutust ja sotsiaalseid kohustusi;
  • täiendusõpe: konkreetsed rollid ja kohustused nõuavad täiendusõpet, näiteks päästepaadi või -parve ja valvepaadi kasutamispädevus, tuletõrjealane täiendusõpe, meditsiiniabi ja laeva turvaülema koolitus;
  • täienduskoolitus: selleks et meremehed säilitaksid oma pädevuse ja vastaksid uusimatele ohutustavadele, on vaja korrapäraseid täienduskoolitusi.

Vanusepiirangud

Laeval ei või töötada alla 16aastased isikud.

Kui võtate tööle alla 18aastase töötaja, ei ole neil lubatud teha öötööd. Öötööks tuleb pidada riiklike õigusnormide kohast vähemalt 9 järjestikust tundi kestvat tööaega, mis hõlmab tööd ajavahemikus keskööst kuni kl 5ni, nt kl 22st kuni 7ni või kl 20st kuni kl 5ni. Teie 16–18aastased töötajad võivad öötööd teha ainult juhul, kui nad osalevad koolitusel ning pädev asutus on lubanud teha erandi.

Alla 18aastaste laevapere liikmete töölevõtmine on keelatud, kui tööülesanded võivad ohustada nende tervist või heaolu. Keelatud tööülesanded saate teada riiklikest õigusnormidest või pädevalt asutuselt.

Lisateave

  • Euroopa Meresõiduohutuse Amet: lingid riiklike ametiasutuste veebisaitidele, mis pakuvad diplomite veebipõhist en kontrollimist.
  • en vahend, mille abil kontrollida, millised riigid tunnustavad vastastikku meresõidudiplomeid
  • Euroopa Komisjon: meremeeste töötingimused en
  • Euroopa Komisjon: meremeeste väljaõpe en
  • Rahvusvaheline Mereorganisatsioon: väljaõpe ja sertifitseerimine en

ELi õigusaktid

Vajate nõuandeteenistuse abi?

Võtke ühendust spetsiaalse nõuandeteenistusega

Teil on küsimusi seoses piiriülese ettevõtlusega, nt teise ELi riiki eksportimise või sinna oma ettevõtte laiendamisega? Sellisel juhul saab Enterprise Europe Network teile anda tasuta nõuandeid.

Enda jaoks sobiva abi leidmiseks võite kasutada ka abiteenuse otsingut.

Viimati ajakohastatud: 18/09/2024
Jaga lehekülge
  翻译: