Sodelujte pri oblikovanju evropskih politik – veseli bomo vašega mnenja. V nadaljevanju si oglejte, kako lahko prispevate k oblikovanju naših politik in našemu delu.
Povejte nam, kaj je pomembno za vas!
Kaj menite o prihodnjih politikah EU in kako bi poenostavili obstoječo zakonodajo.
Predlagajte ali podprite zamisli za nova pravila EU.
Pridružite se razpravi in vzpostavite dialog z državljani o vprašanjih, ki zadevajo vse nas.
V žarišču: Ocena direktive o dvigalih
V obdobju 2024/2025 ocenjujemo direktivo o dvigalih. Pri tej oceni se bo presojalo, ali direktiva še vedno ustreza svojemu namenu po mnenju tistih, ki dvigala proizvajajo, vzdržujejo ali uporabljajo.
Komisija se bo na podlagi ugotovitev te ocene odločila, ali je treba direktivo revidirati, da bi se dosegli njeni cilji.
Pravila in standardi EU za dvigala so bili sprejeti zlasti z namenom zagotavljanja varnosti in proste trgovine na enotnem trgu EU. Dvigala omogočajo udoben in varen dostop do različnih nadstropij v stavbah. Z izboljšanjem dostopnosti v starih in novih stavbah dvigala spodbujajo vključevanje. Vgradnja dvigal pripomore k družbeni vključenosti oseb s posebnimi potrebami in oseb z zmanjšano mobilnostjo.
Komisijo zanima vaše mnenje. V okviru tega poziva k predložitvi dokazov nam ga lahko sporočite do 13. februarja 2025.
Več
Javna posvetovanja in povratne informacije (prej „Povejte svoje mnenje“) je enotni portal, na katerem lahko državljani in deležniki izrazijo svoja stališča o pobudah Komisije in prispevajo k procesu odločanja. Komisijo pri pripravi zakonodaje in izvajanju politik EU zanima mnenje državljanov in deležnikov. Javno posvetovanje o integraciji sistemov za zaščito otrok ali povratne informacije v zvezi s pravili EU o pravicah žrtev sta dva primera tovrstnih prispevkov v procesu odločanja.
Državljani in državljanke EU lahko z evropsko državljansko pobudo Evropsko komisijo pozovejo, naj predlaga zakonodajo o temah, ki so v njeni pristojnosti. V okviru pobude je treba zbrati vsaj milijon veljavnih podpisov. Od uvedbe evropske državljanske pobude leta 2012 je bilo začetih več kot 100 pobud, eno od njih pa je podprlo približno 18 milijonov državljanov in državljank EU. Uspešne pobude so vplivale na zakonodajne predloge Komisije o različnih zadevah, kot so dostop do pitne vode ali določitev obveznih ciljev za zmanjšanje uporabe kemičnih pesticidov.
Platforma za udejstvovanje državljanov je namenski prostor za sodelovanje državljank in državljanov v razpravah na evropski ravni o pomembnih pobudah EU, ki zadevajo vse nas. Evropska komisija se želi že v zgodnji fazi seznaniti z mnenji državljanov in državljank pri pripravi novih političnih pobud. Ocenili bomo zamisli in predloge, odzive drugih državljanov in državljank ter to oceno upoštevali pri oblikovanju političnih pobud.
Platforma EU za udeležbo otrok
Platforma EU za udeležbo otrok je prostor za dialog z najmlajšimi državljani EU, da bi njihova stališča vključili v oblikovanje politik na ravni EU. Platformo je vzpostavila Evropska komisija v sodelovanju z Evropskim parlamentom in organizacijami civilne družbe.
V spletnih posvetovanjih lahko sodelujejo vsi otroci in mladostniki iz EU, ko postanejo člani, pa tudi v razpravah, fokusnih skupinah, spletnih in fizičnih srečanjih. Sodelujejo lahko tudi pri vodenju in izvajanju dejavnosti platforme, soustvarjajo spletne strani in se ukvarjajo s komunikacijskimi vidiki.