Site icon Kulturno medijski center Slovenija

Ervin Hartman: TABOR PIHALNIH ORKESTROV SLOVENIJE

Advertisements

Enotedenski dirigentski seminar v Piranu. 1978. Foto: arhiv E. Hartmana

   Izobraževanje dirigentov slovenskih godb je bila ena od osrednjih dejavnosti Združenja pihalnih orkestrov Slovenije. Večdnevni seminar smo imeli v hotelu Punta v Piranu. Predavatelji so bili sami vrhunski glasbeni strokovnjaki in ustvarjalci, in sicer: Bojan Adamič, Pavle Brzulja, Joško Herman, Stane Jurgec in Drago Lorbek. Med udeleženci seminarja sem bil tudi jaz. Ugotovil sem, da bi bilo praktično delo seminarja veliko lažje, če bi imeli na voljo pravi orkester in ne posnetkov, s kakršnimi smo takrat vadili. Vsi seminaristi smo znali igrati tudi na kako glasbilo, zato je bila to res ustrezna odločitev. Povabili bi nekaj mladih godbenikov in tako sestaviti primeren orkester za praktično delo na seminarju za dirigente.

Drugi tabor pihalnih orkestrov Slovenije. Foto: arhiv E. Hartmana

To idejo sem čez čas predstavil na našem godbeniškem združenju. Imenovali smo delovno skupino, ki smo jo sestavljali Jurgec, Lorbek in jaz. Pripravili smo projektno zasnovo organizacije glasbenega tabora. K sodelovanju smo povabili Ljutomerski pihalni orkester in Glasbeno šolo Ljutomer ter leta 1979 razpisali in uspešno izpeljali prvi Tabor pihalnih orkestrov Slovenije. Kot zanimivost naj omenim, da je bil to res tabor v pravem pomenu besede, saj so nekateri udeleženci spali kar v Kulturnem domu Ljutomer, bodisi v spalnih vrečah bodisi v šotorih ob njem.

Stane Jurgec, Drago Lorbek in Ervin Hartman, avtorji projektne zasnove organizacije glasbenega tabora pihalnih orkestrov Slovenije. Foto: arhiv E. Hartmana

   Tabor pihalnih orkestrov se je nato razvijal in programsko bogatil s priložnostnimi koncerti v Ljutomeru pa tudi v Gornji Radgoni in drugod. V Ljutomeru je tabor deloval pet let, zatem smo ga selili v več slovenskih krajev. Šesti tabor je potekal v Zrečah. Po nekaj desetletjih delovanja se je tabor preimenoval v Musico creativo in še zmeraj uspešno nadaljuje tradicijo takrat začete poti, vendar je danes namenjen predvsem mladim godbenicam in godbenikom. V okviru godbeniškega tabora je nekaj let uspešno deloval tudi Slovenski mladinski pihalni orkester. Za glasbeno izobraževanje je vedno vladalo veliko zanimanje.

(Tekst je odlomek iz knjige Hartmanove prigode, Kulturni center Maribor, Frontier 176, 2021)

Ervin Hartman

Ervin Hartman je vsestranski glasbenik, predvsem pa dirigent. Njegov glavni instrument je bil rog. Poleg roga je temeljito spoznal igranje na tolkalih, sicer pa tudi druge pihalne in trobilne instrumente. Ob glasbenem izobraževanju je diplomiral še na Ekonomsko-poslovni fakulteti v Mariboru. Njegova poklicna pot je bila zelo raznolika in bogata, od trgovskega pomočnika do ekonomista s poudarkom na investicijah pa kulturnega animatorja, novinarja, bibliotekarja, glasbenega pedagoga, urednika, vodje marketinga do založnika. Ljubiteljsko pa se ukvarja tudi s slikarstvom. Leta 1990 je ustanovil podjetje Hartman d. o. o. glasbena založbena – instrumenti, ki ima pet trgovin z glasbili in muzikalijami po Sloveniji. Poštnemu pihalnemu orkestru je dirigiral skoraj 52 let, od leta 1967 do 2019. Ob igranju v raznih ansamblih in orkestrih je dirigiral pihalnemu in harmonikarskemu orkestru ter brass bandu. Napisal in uglasbil je tudi nekaj skladb za pihalne orkestre in komorne ansamble. Je ustanovitelj, ravnatelj in učitelj na Ljubiteljski glasbeni šoli KUD Pošta Maribor, ki uspešno deluje že od leta 1976, prav tako je tudi ustanovitelj (leta 2002) Godbe veteranov Štajerske, v kateri sodelujejo godbenice in godbeniki, starejši od 50 let. V njej sodeluje tudi tretjina glasbenikov iz Avstrije. Aktiven je tudi na organizacijskem področju, kjer opravlja razne funkcije v glasbenih odborih in komisijah na občinski, republiški in mednarodni ravni.

Exit mobile version
  翻译: