Ervin Hartman: TREMA

ŠENTJURSKA POLKA očeta Ervin Hartmana starejšega, kot jo je napisal v moj notni zvezek pri poučevanju igranja na harmoniko.

   Bilo je na začetku mojega obiskovanja osnovne šole, ko je oče za manjšo glasbeno sestavo, pravzaprav trio, pripravil priredbo svoje skladbe Šentjurska polka. Trio smo sestavljali: Berti Rodošek, ki je igral harmoniko, ter Tone Vogrin in jaz, izvajalca na trobenti. Kar dobro nam je šlo in nastopali smo povsod, kjer je igral očetov harmonikarski orkester, pa tudi drugod in samostojno. Dva nastopa sta mi še posebej ostala v spominu, prvi še je iz časa, ko smo igrali v dvorani Union. Na sredini odra je bil pripravljen stol, na katerega je zlezel Berti s svojo harmoniko, midva pa sva stala vsak na svoji strani. Po odigrani skladbi smo se priklonili in hoteli oditi z odra. Publika je bila navdušena in je močno ploskala. Pogledovali smo k vratom, skozi katera so nastopajoči prihajali na oder, in nismo vedeli kaj narediti. Občinstvo je to seveda opazilo in še bolj ploskalo. Nekdo pri vratih nam je namignil, naj se še enkrat priklonimo; to smo seveda storili, zatem pa smo hitro in sramežljivo stekli z odra.

   Druga zgodba se je zgodila na starem odru Slovenskega narodnega gledališča Maribor. Scenarij je bil podoben, vendar smo dobili na koncu nastopa še poseben aplavz. Zakaj? V triu polke je predvideno, da se ves trio ponavlja, vendar je zagotovo trema pripomogla k temu, da sem po običajnem ponavljanju, repeticiji, hotel vse zaigrati še enkrat. Pihnil sem glasen ton in pri tem močno zardel, publika pa je bila vseeno očarana. Trema je pač naredila svoje, toda nič zato, saj se primeri, da prav nepredvidene spodrsljaje občinstvo sprejme z razumevanjem in posebno naklonjenostjo.

(Tekst je izsek iz knjige Hartmanove prigode, Kulturni center Maribor, Frontier 176, 2021)

Ervin Hartman

Ervin Hartman je vsestranski glasbenik, predvsem pa dirigent. Njegov glavni instrument je bil rog. Poleg roga je temeljito spoznal igranje na tolkalih, sicer pa tudi druge pihalne in trobilne instrumente. Ob glasbenem izobraževanju je diplomiral še na Ekonomsko-poslovni fakulteti v Mariboru. Njegova poklicna pot je bila zelo raznolika in bogata, od trgovskega pomočnika do ekonomista s poudarkom na investicijah pa kulturnega animatorja, novinarja, bibliotekarja, glasbenega pedagoga, urednika, vodje marketinga do založnika. Ljubiteljsko pa se ukvarja tudi s slikarstvom. Leta 1990 je ustanovil podjetje Hartman d. o. o. glasbena založbena – instrumenti, ki ima pet trgovin z glasbili in muzikalijami po Sloveniji. Poštnemu pihalnemu orkestru je dirigiral skoraj 52 let, od leta 1967 do 2019. Ob igranju v raznih ansamblih in orkestrih je dirigiral pihalnemu in harmonikarskemu orkestru ter brass bandu. Napisal in uglasbil je tudi nekaj skladb za pihalne orkestre in komorne ansamble. Je ustanovitelj, ravnatelj in učitelj na Ljubiteljski glasbeni šoli KUD Pošta Maribor, ki uspešno deluje že od leta 1976, prav tako je tudi ustanovitelj (leta 2002) Godbe veteranov Štajerske, v kateri sodelujejo godbenice in godbeniki, starejši od 50 let. V njej sodeluje tudi tretjina glasbenikov iz Avstrije. Aktiven je tudi na organizacijskem področju, kjer opravlja razne funkcije v glasbenih odborih in komisijah na občinski, republiški in mednarodni ravni.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.