FŐKERT

FŐKERT

Environmental Services

Társaságunk Budapest területén évente közel 6 millió m2 zöldterület fejlesztési és fenntartási feladatait látja el.

Rólunk

A Fővárosi Kertészet 2021. szeptember 1-jétől működik a BKM BUDAPESTI KÖZMŰVEK Nonprofit Zrt. Kertészeti Divíziójaként, mely 100%-ban a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában áll. A Fővárosi Kertészet mai fő tevékenysége a Fővárosi Főpolgármesteri Hivatal megbízásából, a BVH Zrt. felügyelete alatt a parkfenntartási szolgáltatás. Társaságunk Budapest területén évente mintegy 6.000.000 m² zöldterületen végez zöldterületi fejlesztési és fenntartási tevékenységet. A gondozásunk alá tartozik ~60.000 db fasori fa és ~47.000 db parkfa. A parki növények ápolásán túl, társaságunk gondoskodik a játszóterek, sportterek fenntartásáról, a szökőkutak, ivókutak folyamatos karbantartásáról. A kiemelt zöldterületek fenntartásán túl feladatunk a fő és tömegközlekedési utak melletti zöldsávok, valamint a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanok kaszálása is. A Fővárosi Önkormányzat kezelésébe tartozó természetvédelmi (8.6 millió m²) és erdőterületek (3 millió m²) gondozását is társaságunk végzi.

Weboldal
https://www.fokert.hu/
Ágazat
Environmental Services
Vállalat mérete
201–500 munkavállaló
Központ
Budapest
Típus
Privately Held
Alapítva
1867
Szakterületek

Helyek

Alkalmazottak a FŐKERT

Frissítések

  • Az elmúlt napokban ismét kezelésbe vettük a Kodály köröndön, az Andrássy út 88. számhoz közeli részen álló mintegy 150 éves platánt, ezzel reményeink szerint még néhány évvel meg tudjuk hosszabbítani életét. Az Andrássy út eredeti fasorának egyik utolsó hírmondója törzsében egy hatalmas odút rejt, akkorát, hogy egy felnőtt ember kényelmesen elfér benne. A törzs így egy mindössze 3 cm falvastagságú csőhöz hasonlít, és a korhadás miatt állapota sajnos folyamatosan romlik. Ezt a folyamatot próbáljuk lassítani a rendszeres beavatkozásokkal: 2016-ban és 2022-ben is nagymértékű koronakurtítással csökkentettük a meggyengült törzsre, gyökérre ható húzóerőt. Idén ismét szükségessé vált nagyobb mértékben megmetszeni a koronát, mivel a törzsön hosszanti irányú repedéseket észleltünk az észak-keleti oldalon, amelyek a gyökérzet elhalása következtében jöttek létre. A repedésekkel átellenben több nagyobb ágat vissza kellett vágnunk, hogy a korona külpontosságát csökkentsük, és ezáltal mérsékeljük a törzsre ható húzóerőt. Ezúttal körülbelül 5 tonnával tettük könnyebbé a meggyengült gyökérzet és törzs számára a megtartandó terhet, így megakadályozzuk, hogy a hatalmas fa tőből kitörjön. Meghagytuk azonban a tőhöz közeli kis hajtásokat, hadd erősödjenek meg – ebből az ágrendszerből tudjuk majd visszaépíteni a fát, ha a további leromlás következtében nagyon vissza kell vágnunk. Az odúkat is kitakarítottuk, lekezeltük, és lecseréltük a fedőhálókat. Továbbra is folyamatosan figyeljük ezt a matuzsálemet, és bízunk benne, hogy a rendszeres faápolással minél hosszabb ideig megőrizzük Budapest számára.

    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
      +5
  • Zöldebb és élhetőbb Mester utca! Egy év telt el a Fővárosi Önkormányzat közösségi költségvetése keretében kizöldített Mester utcai növénykazetták átadása óta, és az eredmény minden várakozásunkat felülmúlta! Hat növénykazettát alakítottunk ki a fahelyek körül, melyekbe évelő növényeket ültettünk, a fenntartásukról pedig –szakmai támogatásunkkal, tanácsainkkal – önkéntes partnereink gondoskodnak, szemmel láthatóan egészen kiválóan. A környékbeli lakók, vállalkozások és egy iskolai közösség kitartó erőfeszítéseinek köszönhetően a növények tavaly óta rengeteget nőttek és fejlődtek, jól érzik magukat a helyükön. Fotóink nyáron és késő ősszel készültek. A júniusi képeken dúsan virulnak az árvacsalánok (Lamium maculatum), és buján virágoznak az ernyős verbénák (Verbena bonariensis), bíborlevelű tűzesők (Heuchera micrantha 'Palace Purple) és a japán szellőrózsák (Anemone x hybrida 'Serenade') is. A november végi képeken már az őszirózsák (Aster ageratoides 'Asran) halványlila virágai veszik át a hatalmat, de még zöldellnek a medveköröm (Acanthus mollis) óriás levelei és a tűzeső mélyvörös leveleit is láthatjátok. A lehullott avart önkéntes gondnokaink helyben hagyták, így a lebomláskor az értékes szervesanyag közvetlenül az évelőkhöz jut majd, ráadásul segíti az állatok áttelelését. Koratavasszal is lesz mit megcsodálnunk, előbújnak majd a fehér és barackszín virágú hunyorok (Helleborus orientalis 'Single Alba' és 'Single Apricot Picotee') és a fürtös gyöngyikék (Muscari sp.). Egy jól fenntartott évelőágy az év minden szakában tartogat valami érdekességet, kövessétek őket figyelemmel!

    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
  • December 5-én van az önkéntesek nemzetközi napja, ez pedig számunkra igazán fontos nap, hiszen az elmúlt két hónapban több kezelésünkben lévő természetvédelmi területen kaptunk jelentős segítséget vállalkozó kedvű, lelkes önkéntesektől. Szakmai irányításunk mellett hidegben, melegben, szemerkélő esőben, sárban, meredek lejtőn, szúrós bozótban, erejüket nem kímélve kitartóan dolgoztak, ráadásul minden megpróbáltatás ellenére mosolyogva mentek haza! De lássuk, mit is csináltak az elmúlt időszakban. Október 26-án tartottuk szokásos őszi élőhelykezelési akciónkat az Újpesti Homoktövis Természetvédelmi Területen a MME - Magyar Madártani Egyesülettel és a Budapesti Természetvédelmi Őrszolgálattal közösen. Az értékes homokgyepeket tisztítottuk meg többek között a TDK Elektronika Kft. és a Jane Goodall Intézet munkatársaival. Tájidegen cserjéket irtottunk és a levágott ágakat kihordtuk a területről, hogy életteret biztosítsunk az itt őshonos védett növény- és állatfajok számára. A Kőérberki szikes-rét Természetvédelmi Területen a Yettel.Hungary mintegy 30 munkatársa, valamint egyetemi gyakorlatuk keretében az Eötvös Loránd Tudományegyetem diákjai irtották a cserjét, hogy szabad gyepfelületek alakulhassanak ki. Az ELTÉs diákok az Újpesti Homoktövis Természetvédelmi Területen és a Felsőrákosi-rétek Természetvédelmi Területen is munkálkodtak szakmai vezetésünkkel, ez utóbbin hathatós segítségükkel az akácsarjak évek óta zajló felszámolását is be tudtuk fejezni. Ez óriási eredmény. A Farkaserdő Természetvédelmi Területen a Cushman & Wakefield munkatársai a faültetésben jeleskedtek, irányításunkkal 100 erdészeti facsemetével gyarapították az őshonos fák számát az erdőben. A Farkaserdő hamarosan még tovább szépül: a héten a CIB Bank dolgozói fognak nem őshonos özönnövényeket irtani. Köszönjük mindannyiótoknak a munkát, a lelkesedést, a kitartást! Talán mondanunk sem kell, várunk titeket vissza! Ha Ti is kedvet kaptatok, hogy csatlakozzatok munkatársaitokkal akár élőhelykezelési, erdősítési vagy parktakarítási munkáinkhoz, ne habozzatok, írjatok nekünk! Látogassatok el a honlapunkra, ahol megtaláljátok a részleteket: https://lnkd.in/eJwsRQFy

    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
      +1
  • Helyben komposztáljuk! Bár a komposzttelepünk mindig örül a zöldhulladéknak, ökológiai okokból ahol tehetjük, sokszor inkább helyben kezdjük meg az ősszel lehullott levelek komposztálását. Az avar egy részét besöpörjük a cserjék alá talajtakarónak, hogy védje a gyökereket, vagy egy körbekerített területen felhalmozzuk, és koratavaszig ott tároljuk. A „lombdepóban” felhalmozott avarkupac az esők után kissé összeesik és megkezdődik a lebomlás, így tavasszal már sokkal kisebb halmot kell elszállítanunk kevésbé terhelve ezzel a környezetet. Ilyen lombdepót több nagyparkban is létrehoztunk, ahol van erre hely és lehetőség. A Margitszigeten hagyományosan egy fenyőcsoport alatt szoktuk felhalmozni a leveleket, mivel itt aljnövényzet nemigen található, de találtok lombgyűjtő pontot például a Városmajorban, a Népligetben és a Tabánban is. Ezek a kupacok kitűnő téli menedéket jelentenek az állatoknak is. A sünök például épp az ilyen hótól, fagytól védett kuckókban szeretik eltölteni téli álmukat, ezért gyakran behúzódnak az avarkupacok belsejébe. Arra bíztatunk, hogy ha van erre lehetőséged, égetés vagy elszállítás helyett az avart inkább tedd a komposztálóba, vagy csak hagyd egy halomba összehordva – így az értékes tápanyagok a kertedben maradnak és igazi házi komposzttal javíthatod majd a termőtalajt tavasszal!

    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
  • Fajcserés támadás Hamarosan megkezdjük az erdősítési munkálatokat két erdőterületen, a IV. kerületi Farkaserdőben és a Merzse-erdőben. Mindkét helyszínen a legfontosabb célunk az, hogy az idegenhonos, invazív fafajokat őshonos, a tájra jellemző fajokra cseréljük le, miközben folyamatosan megtartjuk az erdővel való borítottságot. A tavaly helyi védettséget kapott Farkaserdő nyugati oldalán egy szabályos sorokba ültetett akácos (Robinia pseudoacacia) található, a Merzse-erdőben pedig zömében zöldjuhar (Acer negundo), kései meggy (Prunus serotina) és amerikai kőris (Fraxinus pennsylvanica) terjedt el, melyek mind özönfajként viselkednek hazánkban. Ezek Európán kívülről származó szándékosan betelepített fajok, melyek természetes ellenségek híján gyors ütemben és szinte korlátlanul tudnak terjeszkedni, rendszerint az őshonos erdőállományok kárára. Kiszorításukat már tavaly megkezdtük mindkét területen, a Farkaserdőben közel 7500, a Merzse-erdőben pedig 1000 őshonos erdészeti facsemetét ültettünk el az idegenhonos fafajokból álló erdő aljára. Idén is folytatjuk ezt a természetvédelmi küzdelmet, a Farkaserdő 6000, a Merzse-erdő pedig 1000 facsemetével gazdagodik majd. A Pesti-síkságra jellemző természetes erdő fajait ültetjük, legnagyobbrészt kocsányos tölgyet (Quercus robur), valamint színezőelemként még mezei juhart (Acer campestre), mezei szilt (Ulmus minor), fekete-, fehér- és rezgőnyarat (Populus nigra, P. alba, P. tremula).

    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
  • Befejeztük a munkálatokat a III. kerületi Rozgonyi Piroska utca kiemelt fasorában. A halaszthatatlan feladatok elvégzésére a beteg vadgesztenyefák (Aesculus hippocastanum) balesetveszélyes állapota miatt került sor. A kivágott fák törzsének metszeteiből már a laikus is láthatja, hogy miért volt szükség az intézkedésre: a hatalmas fatörzsek óriási üregei, a törzs hasadásai, barna elszíneződései mutatják azt a nagymértékű korhadást, amely instabillá változtatta a fák törzsét. Munkatársaink három törzsszeletet a zöldsávban hagytak, hogy az érdeklődők is megtapasztalhassák, hogy miért volt szükség a beavatkozásra. Tapasztalt favizsgáló szakembereink vizuális vizsgálattal már korábban több árulkodó jelet észleltek. Az építkezések, közműmunkálatok során sok esetben szakszerűtlenül elvégzett korona- és gyökérmetszések helyén maradt sebek, az odúk, az elhaladó teherautók általi ágletörések helyei vagy egy óvatlan parkolás során okozott faseb mind-mind nyitott kapu a kórokozók számára. A gomba- baktérium- és más kórokozók miatt kialakult fertőzések meggyengítik ezeket a hatalmas, idős egyedeket. A tőlünk függetlenül elvégzett műszeres favizsgálat is megerősítette az erősen balesetveszélyes állapotot. Így összesen 30 beteg fát kellett eltávolítanunk a fasorból, hogy megakadályozzunk egy esetleges, bármikor várható nagyobb bajt. A fasort még idén, az őszi ültetési időszakban visszapótoljuk: ahova csak tudunk, új vadgesztenye-csemetéket ültetünk a kivágott fák helyett, a környékbeliek kérésére a gyorsabban növő, fehérvirágú alapfajt. Természetesen ez nem azonnal fogja visszaadni a régi fasor szépségét, de idővel ezek a fák is sudár, árnyat adó gesztenyefákká serdülnek majd, amelyek alatt biztonságosan lehet közlekedni.

    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
  • Negyven év után ismét Budapesten rendezte meg a Tájépítészek Nemzetközi Szövetsége (International Federation of Landscape Architects, IFLA Europe) éves regionális konferenciáját, aminek keretében a szervezők a többszörös szakmai díjas Pünkösdfürdő parkot választották a kortárs magyar tájépítészettel való megismerkedés egyik helyszínének. Egy remek hangulatú séta során bemutathattuk a 2022-ben átadott parkot az európai és néhány Európán kívüli országból érkező tájépítésznek, majd lehetőségünk volt egy kicsit beszélgetni és tapasztalatokat cserélni nemzetközi vendégeinkkel. A park a legszebb őszi arcát mutatja most, látogassatok el ide Ti is! A hosszan elnyúló 7 hektáros parkban most ontják lila virágaikat az őszirózsák (Aster ageratoides ’Asran’), nagyon látványosak a virágzó tollborzfüvek (Pennisetum thunbergii), csodásan őszülnek a cserszömörcék (Cotinus coggygria) és néhol a fűben még egy-két zsálya (Salvia) is felbukkan. Akár egy nyugodt sétára vágytok, sportolnátok, vagy a gyerekeket mozgatnátok meg, a Pünkösdfürdő parkban számos lehetőségetek van a szabadidő tartalmas eltöltésére. A pingpongasztalok, a gumiburkolatos sportpálya és a pétanque pályák várják a sportolni vágyókat, a játszótéren pedig a gyerekek csúszdázhatnak, mászókázhatnak, ugrabugrálhatnak. A pikniktérben bográcsozni is van lehetőségetek, vagy csak egyszerűen élvezni az őszi napsütést egy kényelmes padon elheveredve. Ha tehetitek, látogassatok el ide!

    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
    • Nincs alternatív szöveges leírás ehhez a képhez
      +1

Hasonló oldalak