Ostatnie wydanie
- 22 LIS 2024
- Liczba utworów: 20
- Kind of Blue · 1959
- Kind of Blue · 1959
- Kind of Blue · 1959
- Kind of Blue · 1959
- 'Round About Midnight (Legacy Edition) · 1957
- Kind of Blue · 1959
- BD Music & Cabu Present Miles Davis · 1959
- Jazz Collection, Vol. 3 · 1959
- Kind of Blue (Legacy Edition) · 1959
- Ballads & Blues · 1960
Najważniejsze albumy
- Dziś nazywany wizjonerskim, „On the Corner” to kolaż rytmicznych pętli i nawarstwionych ścieżek zmiksowany przez producenta Tea Macera. Davis, zainspirowany awangardą Karlheinza Stockhausena, atakuje psychodelicznym, funkowym uderzeniem już w otwierającej dwudziestominutowej suicie. W „Black Satin” gęste brzmienie wzbogacają indyjskie bębny tabla i elektryczny sitar, a kulminację transowych dźwięków zapewnia wyraźna perkusja w „Mr Freedom X”.
- 1970
- Na „In A Silent Way” Davis po raz pierwszy postawił na elektryczne brzmienie, kładąc podwaliny pod jazz fusion. W projekcie wzięli udział przyszli giganci nowego gatunku — na organach autor tytułowej sonaty, Joe Zawinul, na pianinie elektrycznym Chick Corea, oraz gitarzysta John McLaughlin, twórca Mahavishnu Orchestra. Na łagodne brzmienie albumu przez kreatywny montaż wpłynął także producent Teo Macero.
- Fascynacja Davisa „Concierto de Aranjuez” kompozytora Joaquína Rodriga przesądziła o nagraniu kolejnego albumu pod batutą Gila Evansa. Po interpretacji koncertu z Milesem na skrzydłówce przy kastanietach i kontrabasie Paula Chambersa usłyszysz lidera w zaczerpniętym z baletu „Will O’ the Wisp”. Reszta thirdstreamowego arcydzieła to utwory Evansa — oparty na ludowej melodii „The Pan Piper”, inspirowany pieśniami Wielkiego Tygodnia „Saeta” oraz nawiązujący do rytmów flamenco „Solea”.
- Przerwę między rozwiązaniem swojego pierwszego kwintetu a utworzeniem kolejnego wirtuoz trąbki wykorzystał na przedsięwzięcie, z którego zrodził się jeden z najważniejszych albumów jazzowych w historii. Szaleńcze tempo bebopu i post bopu fundowało improwizującym muzykom niezłą muzyczną gonitwę — Davis wiedział coś na ten temat jako następca Dizzy’ego Gillespiego w Charlie Parker Quintet. Na Kind of Blue wprowadził więc dłuższe przerwy między akordami, dając solistom przestrzeń na zaczerpnięcie oddechu. Oprócz zmiany tempa Miles wzbogacił też swoje utwory o nowe tekstury i barwy przywodzące na myśl wyrafinowane harmoniczne podejście Gila Evansa lub George’a Russela, albo nawet Debussy’ego czy Satiego. Pod tym względem płyta była kontynuacją wydanego 10 lat wcześniej krążka Birth of the Cool, a być może także zwiastunem mającego nadejść dekadę później eterycznego In a Silent Way. Na Kind of Blue uwagę zwracają szczególnie dwie ballady, „Blue in Green” i „Flamenco Sketches”, w których wyraźnie słychać intymne, metaliczne brzmienie uzyskane dzięki zastosowaniu tłumika marki Harmon, w kolejnych dekadach kopiowane przez muzyków jazzowych z całego świata.
- Głośne wykonanie „'Round Midnight” Davisa i autora kompozycji Theloniousa Monka w Newport sprawiło, że trębacz podpisał kontrakt z Columbia Records. Pierwszą z wielu płyt dla wytwórni otwiera nastrojowa wersja utworu z niezapomnianą solówką nieznanego wtedy saksofonisty Johna Coltrane’a, który fascynuje także w duecie z liderem w hardbopowym „Ah-Leu-Cha” Charliego Parkera. W klasycznym kwartecie zagrali również pianista Red Garland, kontrabasista Paul Chambers i perkusista Philly Joe Jones.
- 2019
Artyści — playlisty
- Najbardziej inspirujący artysta, jakiego w swojej historii miała muzyka jazzowa. Musisz posłuchać!
- Wiecznie żywy duch Milesa Davisa przemawia przez medium amerykańskich raperów. Sprawdź to!
- Zagnij znawców Milesa tymi rzadkimi perełkami jazzmana!
- 2024
- 2022
Występuje w
- Charlie Parker and His Orchestra
Informacje o: Miles Davis
- NARODZINY
- 26 May 1926
- GATUNEK
- Jazz