IRWiR PAN
Usługi badawcze
Warsaw, Mazowieckie 189 obserwujących
Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN)
Informacje
Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa usytuowany jest w Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Spośród innych Instytutów wyróżnia go interdyscyplinarne podejście do przedmiotu badań, jaki stanowią wiejskie obszary kraju. Rolnictwo w pracach badawczych Instytutu od początku stanowi tylko fragment znacznie szerszej problematyki wiejskiej. Z tego względu w Instytucie skupieni są specjaliści z różnych dyscyplin: ekonomii, socjologii, demografii, etnografii, edukacji, geografii itp., których wspólne zainteresowania skierowane są na sprawy wsi i rolnictwa. W ciągu ostatnich lat eksperci Instytutu byli zatrudniani zarówno przez wiele międzynarodowych organizacji, jak i instytucji rządowych. Instytut został utworzony w 1971 roku i od ponad 50 lat prowadzi badania naukowe oraz eksperckie. Wśród instytucji finansujących granty uzyskane przez pracowników Instytutu są m.in.: Narodowe Centrum Nauki, Komisja Europejska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyniki badań publikowane są m.in. w wydawanym przez Instytut kwartalniku Wieś i Rolnictwo oraz publikacjach książkowych.
- Witryna
-
https://irwirpan.waw.pl
Link zewnętrzny organizacji IRWiR PAN
- Branża
- Usługi badawcze
- Wielkość firmy
- 11–50 pracowników
- Siedziba główna
- Warsaw, Mazowieckie
- Rodzaj
- Działalność edukacyjna
- Data założenia
- 1971
Lokalizacje
-
Główna
Nowy Świat 72
Warsaw, Mazowieckie 00-330, PL
Pracownicy IRWiR PAN
Aktualizacje
-
W dniach 18-21.11 odbywa się w Genewie doroczne spotkanie partnerów w projekcie SWIFT (Supporting Women-led Innovations in Agriculture and in rural Territories). W ramach projektu IRWiR odpowiedzialny jest za badania innowacyjności rolniczek w Europie Środkowo-Wschodniej oraz tworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń między nimi. W spotkaniu biorą udział: dr Ruta Śpiewak, dr Elwira Wilczyńska i mgr Klaudia Kryńska.
-
🌱 Burak Cukrowy: Uprawa, Ochrona, Przyszłość 🌱 6 listopada 2024 r. na Zamku Topacz odbyła się doroczna konferencja organizowana przez Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. W wydarzeniu wzięło udział ponad 330 uczestników – plantatorzy, eksperci oraz przedstawiciele sektora cukrowniczego. To pokazuje, jak wielkie znaczenie ma dla nas przyszłość uprawy buraka cukrowego! 💪 Podczas spotkania omówiono kluczowe zagadnienia, takie jak: ✔️ Systemy uprawy buraków cukrowych – konserwująco czy konwencjonalnie? ✔️ Optymalne nawożenie azotem – klucz do efektywności. ✔️ Ograniczenia w ochronie herbicydowej – jak sobie z nimi radzić? ✔️ Hodowla odmianowa – w jakim kierunku zmierzamy? ✔️ Precyzyjna uprawa buraka cukrowego – przyszłość zintegrowanego rolnictwa. ✔️ Choroby i szkodniki – innowacyjne metody walki z nimi. Szczególne zainteresowanie wzbudziła prezentacja profesora Piotra Gradziuka, który przedstawił założenia projektu SoilValues – inicjatywy wspierającej zrównoważone rolnictwo. 🌍 👉 Jakie innowacje w uprawie buraka cukrowego wydają Wam się najciekawsze? Może macie własne doświadczenia związane z regeneratywnym rolnictwem? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach! 💬 #BurakCukrowy #RolnictwoRegeneratywne #Konferencja2024 #SoilValues #ZrównoważoneRolnictwo
-
🌱 Dnia 28.10.24r. w ramach projektu SoilValues współrealizowanego przez IRWiR PAN odbyło się II spotkanie Społeczności Praktyków w siedzibie IUNG-PIB w Puławach! Podczas spotkania z kluczowymi interesariuszami omawialiśmy model biznesowy #SOILPROFIT, skupiający się na rolnictwie regeneratywnym w łańcuchu wartości produkcji buraka cukrowego w Polsce. Rozmawialiśmy o #wyzwaniach, #motywacjach oraz skutecznych #strategiach ich pokonywania. Swoje wystąpienia miało również 5 prelegentów, w tym przedstawiciele IUNG-PIB, firma Cargill oraz dwaj #rolnicy uczestniczący w projekcie. Pondato uczestnicy mogli zobaczyć labolatorium gdzie odbywają sie badania próbek gleby. Zapraszamy do śledzenia naszych działań!
-
W dniach 5-7 listopada w Sitges (Barcelona, Hiszpania) odbyła się konferencja Elsevier Urban Transitions 2024. Wydarzenie zebrało ekspertów w dziedzinach planowania urbanistycznego i transportowego, architektury, oceny narażenia środowiska, epidemiologii środowiskowej, aktywności fizycznej, zmian klimatu oraz zdrowia publicznego i zarządzania. Dr hab. Alena Harbiankova zaprezentowała wyniki badania prowadzonego z dr. hab. Slawomirem Kalinowskim, prof. IRWIR PAN „Resilient settlements: defining a conceptual framework towards enhancing rural wellbeing”. Badanie uzupełnia istniejącą wiedzę na temat jakości życia i kwestii zrównoważonego rozwoju, proponując koncepcję odporności obszarów wiejskich.
-
IRWiR PAN ponownie to opublikował(a)
📣 #FOODPathS will be present at the EFFoST International Conference in Bruges! The EU Project FOODPaths will hold a special session at #EFFoST2024 with a Stakeholder debate on educational needs towards food systems transition. FOODPathS aims to create a model charter for leading sustainable food systems (SFS) universities, research centers, and education programs focused on food systems training. This session invites attendees to discuss with all level stakeholders on how study programmes and the organisation of universities can meet the educational needs to foster Food2030 inspired FS transformations. Learn more below: 🔗https://ow.ly/YtRW50U4pQg SciFoodHealth
-
🎉 W dniach 7-8 listopada odbyła się XIX konferencja Transition in Agriculture – Agricultural Economics in Transition, zorganizowana przez HUN-REN KRTK Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont! 🌍🌱 Wśród prelegentów znaleźli się dr hab. Katarzyna Zawalinska, prof. IRWIR PAN i mgr Adrianna Wojciechowska omawiające tematykę resilience oraz mgr Oskar Szczygieł, który opowiadał o zagadnieniach związanych z ubóstwem energetycznym . Ich wystąpienia wywołały ożywioną dyskusję, a uczestnicy otrzymali cenne wskazówki na temat bieżących wyzwań i nowych kierunków badawczych. 💬✨ Wyjazd na konferencję możliwy był dzięki współpracy Polskiej i Węgierskiej Akademii Nauk. To przykład międzynarodowej kooperacji, która wspiera rozwój nauki i wymianę doświadczeń! 🤝💡
-
Z przyjemnością informujemy, że z dniem 1 listopada 2024 r. dr hab. Paweł Chmieliński, prof. IRWIR PAN został powołany przez Dyrektorkę Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN na stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych. Serdecznie gratulujemy i życzymy satysfakcji oraz sukcesów na nowym stanowisku .
-
Podsumowanie spotkania, ktore odbyło sie w ramach projektu SWIFT, w Grzybowie w dniach 18-21.10. #SWIFT https://lnkd.in/g-x4pJ_p
-
Drugiego dnia przebywaliśmy w Gminie Białowieża, która choć położona jest na najsilniej wyludnionych terenach kraju, to sama nieco „zakłóca” ten obraz, przyciąga bowiem wiele osób z innych części kraju – także w związku z trwającym kryzysem migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy. Na miejscu przyjęli nas w Instytucie Biologii Ssaków PAN (Mammal Research Institute Polish Academy of Sciences) dyrektor dr hab. Michał Żmihorski, prof. IBS PAN oraz jego zastępca dr hab. Tomasz Borowik. Gospodarze opowiedzieli o Instytucie, obejrzeliśmy również wraz z prof. dr. hab. Rafałem Kowalczykiem kolekcję ssaków – jedną z największych na świecie. Choć profile naszych Instytutów różnią się, to w dobie m.in. zmian klimatycznych znaleźliśmy wiele wspólnych wątków badawczych, związanych np. z zanikiem bioróżnorodności na obszarach wiejskich. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie!