Inna perspektywa
Miałem ostatnio nieco więcej czasu i poczytałem sporo artykułów i komentarzy publikowanych na LinkedIn. W taki sposób trafiłem m.in. na tekst autorstwa Pana @Chludzinski Arkadiusz o interesująco brzmiącym tytule „Quo vadis Social Selling?” Interesujący tytuł był powiązany z ciekawą treścią i dodatkowo wzmocniony trafnymi komentarzami, zwłaszcza Pani @Tkaczyk Anna. Postanowiłem więc pokazać moje spostrzeżenia w zakresie tego co się dzieje na LI ale z innej perspektywy, czyli osoby, do której to kierowane są różnego rodzaju oferty kupna lub sprzedaży, wsparcia czy też pomocy w poszukiwaniu pracy.
Skupmy się zatem na sprzedaży, bez wchodzenia w szczegóły czego. Można w tym obszarze wyróżnić trzy grupy osób (tak! to potwierdzenie, że osoby decydujące jednak czytają wiadomości – ale jak to było ładnie napisane w artykule Pana Arkadiusza – bez wypieków na twarzy):
- CIERPLIWI - osoby mające najpierw coś do powiedzenia, pokazania i potem kierują taktownie uwagę na to co chcą osiągnąć – zwykle ich profile są przemyślane, mają ciekawą i urozmaiconą treść, starają się poruszać różne aspekty działalności, w której funkcjonują. Zwykle potrafią w sposób pozytywny przyjąć na klatę odpowiedź negatywną, starający się podtrzymywać kontakt i konsekwentnie realizować obraną strategię
- GRZECZNI - osoby grzecznie i miłe, ale w dość krótkim czasie próbujące coś zaoferować – profile zawierają dobrze opracowane portfolio własne, ale brakuje tam już treści, widać, że celem jest jak najszybsze sprawdzenie możliwości sprzedaży i jeśli się nie udaje, szybko dziękują za nawiązanie kontaktu i już więcej się nie pojawiają.
- SZYBCY – osoby, których celem jest jak najszybsze wysłanie propozycji i równie szybkie zniknięcie, najczęściej bez słowa w momencie uzyskania odpowiedzi negatywnej. Profile zwykle są minimalistyczne – podstawowe informacje, treści brak, choć zdarzają się dobre, zwłaszcza w zakresie własnej autoprezentacji.
Nikomu nie zarzucam braku wiedzy merytorycznej, zakładam więc, że w każdej grupie ona jest na poziomie odpowiednim, więc nie ma tutaj zbyt wiele do dywagowania. Różnice może pokazać taka oto układanka:
CIERPLIWI są GRZECZNI ale nie są SZYBCY
GRZECZNI nie są zbyt CIERPLIWI ale są trochę SZYBCY
SZYBCY nie są CIERPLIWI ale czasami nie są zbyt GRZECZNI
Pierwszy wniosek jaki wyciągnie z tego ktoś, kto decyduje – szybkość powoduje, że mam poczucie braku szacunku. A to już pierwszy i czasami ostatni gwóźdź do trumny. Interakcja sukcesem się nie skończy.
Jak jeszcze inaczej można te grupy scharakteryzować? Może takie zestawienie:
CIERPLIWI mają KONSEKWENCJĘ i POKORĘ
GRZECZNI nie mają KONSEKWENCJI ale prawdopodobnie mają POKORĘ
SZYBCY nie mają KONSEKWENCJI i nie mają POKORY
Drugi wniosek to taki, że jeśli nie nastąpi refleksja i nie nabierze się pokory, to błędy będą powielane w postępie równym szybkości podejmowania prób zdobycia kolejnego klienta bo przecież w końcu ktoś zareaguje. Otóż może się okazać, że jednak nie zareaguje. I znowu sukcesu nie będzie.
Trzecie wniosek to taki, że najlepiej być CIERPLIWYM. Więc tutaj pole do autorefleksji - proste pytanie zatem - gdzie każdy z Was się znajduje w tym prostym schemacie i co chce z tym zrobić? Jeśli nie jest się CIERPLIWYM i nic nie chce zrobić - to szanse sukcesu maleją, co oczywiście jednak zupełnie ich nie wyklucza.
Mam nadzieję, że to nieco pokaże kierunek, w którym należy zmierzać i jeśli Państwo będą zainteresowani dalszymi przemyśleniami, to postaram się temat dalej rozwinąć. Mam nadzieję z korzyścią zarówno dla sprzedających jak i tych, do których oferta jest kierowana.
Szukasz oszczędności w procesach produkcyjnych ? Masz pomysł, ale nie wiesz co z nim zrobić by ruszyć do przodu? Skontaktuj się.
5 latBardzo Dobry artykuł rzeczowy i porównanie Bardziej niż trafione 👍🤓
Inspetor de qualidade - Quality inspector- Reparador de pás - Blade repair - GWO - Rope access...-
5 lat😵😌
Cybersecurity Management * Strategic Business Development & Partnership Excellence * Customer Liaison Management
6 latMarcin, zdecydowanie częściej powinieneś smagnąć piórem kartkę! Lekko, z humorem, ale merytorycznie - super!
⚫ Founder at Sales Excellence Boutique ⚪ Sales Consultant ⚫ Sprzedawca nawrócony na marketing
6 latCenna perspektywa. Mało chyba na LinkedIN cierpliwych. Choć może przesadzam?