UWAGA ! NOWA KSIĄŻKA ! BEST SELLER ! „Ego-graphie lub życie polskiej emigrantki” Marguertie-Christine Świrczewskiej
UWAGA ! NOWA KSIĄŻKA ! BEST SELLER !
„Ego-graphie lub życie polskiej emigrantki” Marguertie-Christine Świrczewskiej
Jak każdego emigranta opuszczającego powojenną komunistyczną Polskę spotkało ją wiele trudności, jak każdy musiała nauczyć się funkcjonowania w zupełnie innym świecie, zaakcentować inny tryb życia. Spotkały ją i wzloty, i upadki.
Nie chciałbym tutaj streszczać książki. Powiem więc tylko, że świetnie oddaje realia powojennej Polski i typowe losy emigrantki, „panienki z Saskiej Kępy”, którą życie w latach 60-tych rzuca najpierw do Francji, potem do USA i z powrotem do Francji.
Być może miała wiele szczęścia, bo trafiało jej się spotkać fantastycznych ludzi, zupełnie prostych, przeciętnych, którzy wiele jej pomogli. Na jej drodze życia pojawili się także bardziej sławni, tacy jak: Artur Miller, Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Valery Giscard d’Estaing, Richard Nixon, James White, George Cukor, Kim Novak, Martin Gray, Barbara Piasecka-Johnson,… Z pewnością miała jednak ogromną siłę woli, odwagę, charyzmę i wiarę w siebie i własne możliwości.
„Ego-grafia…” wydana nakładem Editions Encre Rouge, do której wstęp napisał Hrabia Guillaume de Louvencourt, wnuk Andrzeja Poniatowskiego spotkała się z dużym uznaniem czytelników. Słynny w latach 90-tych Jean-Paul Sulitzer wynalazca gatunku literackiego typu „finansowy western”, którego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i sprzedały się w ponad 40 milionach egzemplarzy przyznał jej w 2020 roku nagrodę „ Prix Paul-Lopup Sulitzer”. Z entuzjazmem wypowiedział o powieści Maciej Morawski pisząc: „Potwierdzam, że przyznałem literace Świrczewskiej mój prywatny „Order imienia Ambasadora Kajetana Morawskiego, bojownika o zacieśnienie współpracy polsko-francuskiej…”.
Kim jest ta tak późno debiutująca autorka? Wikipedia mówi o niej, że to „polska pisarka i działaczka społeczna, propagatorka kultury polskiej we Francji, filantropka, wiceprezes Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej we Francji, współzałożycielka i honorowy prezydent organizacji „Ma Patrie”.
Jest absolwentką liceum M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie, ukończyła pedagogikę na UW. Była jedną z pierwszych stewardess w „LOT-cie”. Staż naukowy odbyła w Centrum Wychowania Trudnej Młodzieży w Vaucresson. Do Francji wyjechała w 1970 roku. Przez 4 lata mieszkała w USA, skąd na stałe wróciła do Francji, gdzie mieszkała i mieszka do dziś częściowo w Pirenejach, częściowo w okolicach Cannes.
„Mój tata chodził do liceum z pisarzem Wojciechem Żukrowskim, który stał się przyjacielem rodziny. Bardzo mnie fascynował i od dziecka dawałam mu napisane przez siebie drobne teksty. Powtarzał mi, że mam talent i żebym go koniecznie kształciła. To była pierwsza osoba, która zwróciła mi na to uwagę. Potem moje życie toczyło się różnie i zapomniałam o tym. Chęć pisania obudziła się we mnie później, gdy musiałam przejść operację serca, a profesor, który mnie operował, powiedział mi, że jest ciekawy mojego życia. A ponieważ ów profesor mnie zauroczył, usiadłam i zaczęłam pisać.
Świrczewska mówi: „Moim nieśmiałym celem było uzupełnienie pewnej pustki istniejącej w literaturze francuskiej pomiędzy Wielką Emigracja polskich arystokratów w XIX wieku i Polakami przybyłymi po Traktacie Wersalskim. Mało pisze się o Polakach, którzy przybyli po II wojnie światowej. Podczas czasów komunizmu do Francji przybyło mnóstwo Polaków wykształconych. Niewielu Francuzów o tym pamięta”.
Polskim czytelnikom z przyjemnością polecam tą lekturę !
Anna François-Kos
Kontakt Serwis Press Polska
Mateusz Cichocki-Lis-Jarnicki
Tel: 729 922 667 Mail: latevi20@yahoo.fr