Przejdź do zawartości

Jezioro Głuszyńskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Głuszyńskie
Ilustracja
Jezioro Głuszyńskie – wyspa
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Głuszynek, Miłachówek, Orle, Rybiny, Stawiska, Wincentowo, Potołówek, Stefanowo, Budzisław

Region

Pojezierze Kujawskie

Wysokość lustra

79,5 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

608,5 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


9850 m
2300 m

Głębokość
• średnia
• maksymalna


9,2 m
36,5 m

Długość linii brzegowej

28820 m

Objętość

56002,9 tys. m³

Hydrologia
Rzeki zasilające

Zgłowiączka

Rzeki wypływające

Zgłowiączka

Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Bytoń
Mapa konturowa gminy Bytoń, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Głuszyńskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Głuszyńskie”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Głuszyńskie”
Położenie na mapie powiatu radziejowskiego
Mapa konturowa powiatu radziejowskiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Głuszyńskie”
Ziemia52°31′01″N 18°37′55″E/52,516944 18,631944

Jezioro Głuszyńskie – jezioro położone na wschód od jeziora Gopło, niedaleko Radziejowa na Pojezierzu Kujawskim w województwie kujawsko-pomorskim. Przez jezioro Głuszyńskie przepływa rzeka Zgłowiączka. Jezioro ma 3 duże zatoki, silnie rozwiniętą linię brzegową i rozległą taflę wody. Jezioro administracyjnie przynależy do trzech gmin tj. Topólka, Bytoń i Piotrków Kujawski.

Jest to jezioro rynnowe, pochodzenia polodowcowego, o południkowym przebiegu. Jezioro jest objęte strefą ochrony akustycznej oraz strefą chronionego krajobrazu "Jezioro Głuszyńskie" od 16 czerwca 1983 roku. Wokół jeziora w latach 90. XX w. szybko zaczęły powstać działki rekreacyjne (głównie w gminie Topólka).

Morfometria

[edytuj | edytuj kod]

Według danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego powierzchnia zwierciadła wody jeziora wynosi 608,5 ha[1]. Średnia głębokość zbiornika wodnego to 9,2 m, a maksymalna – 36,5 m. Objętość jeziora wynosi 56 002,9 tys. m³. Maksymalna długość jeziora to 9850 m, a szerokość 2300 m. Długość linii brzegowej wynosi 28820 m. Lustro wody znajduje się na wysokości 79,5 m n.p.m.[1]

W jeziorze występuje wiele gatunków ryb. Do najbardziej powszechnych należą: ukleja, okoń, płoć, wzdręga, leszcz oraz krąp. Ryby te są najczęstszym łupem licznych wędkarzy łowiących nad tym jeziorem. W mniejszych ilościach w jeziorze występują: szczupaki, sielawy, sandacze, węgorze oraz liny. Sporadycznie łapane są: sumy, sieje, tołpygi, miętus pospolity. Ponadto występują ryby niemające "wartości wędkarskich" należą do nich: kiełb, jazgarz, słonecznica, różanka, ciernik. Dostatek ryb sprawia, że jezioro jest domem dla wielu ptaków. Często natknąć się można na mewy, kaczki i gęsi.

Brzegi w wielu miejscach porasta gęsta trzcina, a także pałka wodna. W kilku miejscach jeziora występuje Grzybień biały potocznie zwany lilią wodną oraz liczniejszy i bardziej pospolity grążel żółty. Dno jeziora w wielu miejscach pokrywa warstwa kamieni i piasku. Miejscami można spotkać rośliny z rodzaju Rdestnic tworzących podwodny las, który jest domem dla wielu gatunków ryb. W płytkich zatokach, o niedużym nasłonecznieniu tafle wody pokrywają rośliny z rodzaju rzęs wodnych. Najliczniej występującymi roślinami są glony porastające niemal każdy kamień czy zatopioną łódkę.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Jerzy Jańczak (red.), Atlas jezior Polski, t. II, Poznań: Bogucki Wydawnictwo Naukowe, 1997, s. 14–15, ISBN 83-86001-43-7.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]
  翻译: