Przejdź do zawartości

Tetrazepam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tetrazepam
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C16H17ClN2O

Masa molowa

288,772 g/mol

Identyfikacja
Numer CAS

10379-14-3

PubChem

25215

DrugBank

DB13324

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja medyczna
ATC

M03BX07

Legalność w Polsce

substancja psychotropowa grupy IV-P

Stosowanie w ciąży

kategoria X

Tetrazepamorganiczny związek chemiczny, pochodna benzodiazepiny o długim działaniu, silnie i wybiórczo zwiotcza mięśnie szkieletowe. Wykazuje też działanie uspokajające, przeciwlękowe i przeciwdrgawkowe jednakże słabiej wyrażone.

Mechanizm działania pochodnych benzodiazepin nie został do końca poznany. Wiadomo, że działają na OUN poprzez aktywację kompleksów GABAA i otwarcie kanałów chlorkowych.

Hamujące działanie GABA w OUN powoduje zmniejszenie napięcia mięśniowego i bólu.

Tetrazepam stosowany jest głównie w ortopedii i reumatologii (bóle lędźwiowe, rwa kulszowa, rwa barkowa, reumatyczne choroby stawów, przykurcze mięśniowe) oraz neurologii (spastyczne przykurcze kończyn pochodzenia rdzeniowego i mózgowego).

Podczas leczenia chorzy nie powinni prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu. W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu.

W Polsce zarejestrowano 4 leki zawierające tetrazepam: Miozepam, Myolastan, Myopam i Tetraratio. W roku 2013 obrót tymi preparatami został zawieszony w całej Unii Europejskiej z powodu możliwości wystąpienia ciężkich reakcji skórnych[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Komunikat Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. [w:] 2013-06-18 [on-line]. [dostęp 2013-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-08)].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  翻译: