Przejdź do zawartości

Ałmaty

Z Wikipodróży
Świat > Eurazja > Kazachstan > Ałmaty
Ałmaty

Ałmaty
Informacje
Państwo Kazachstan
Powierzchnia 683,5[1] km²
Ludność 1 916 822
Nr kierunkowy +7 727
Kod pocztowy 050000, 050063
Departament Turystyki m. Ałmaty Strona internetowa

Ałmaty lub Ałma-Ata (kaz. Алматы, ros.: Алматы lub Алма-Ата) – ponad dwumilionowa[2] metropolia w pobliżu granicy z Kirgistanem. Miasto republikańskie, największe w Kazachstanie, Pierwsza stolica niepodległego Kazachstanu w l.1991-1997.

Charakterystyka

[edytuj]

Miasto położone w południowo-wschodniej części kraju, na wysokości 700 – 900 m n.p.m. u północnego podnóża Ałatau Zailijskiego (pasmo Tienszanu Północnego), częściowo na stożkach napływowych Wielkiej i Małej Ałmatynki.

Ałmaty leży na granicy strefy stepowej i obszarów górskich. Mieszkańcy nie są zaskoczeni anomaliami temperatury i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, ale pogoda zaczęła się zmieniać zbyt często i jakoś gwałtownie. Upał 39-stopniowy został zastąpiony ulewnym deszczem, a temperatura spadła do 20 °C.
Maj i czerwiec są najbardziej burzowymi miesiącami ze względu na szybką zmianę procesów z wiosennych na letnie. Wraz z przejściem frontowych odcinków mas powietrza, krótkotrwałe deszcze z burzami i porywistym wiatrem są prawdopodobne z reguły w drugiej połowie dnia. Jednak czasami proces szybkiego przechodzenia frontowych mas powietrza rozciąga się na pierwszą połowę lipca, a następnie temperatura może wzrosnąć do 40 stopni Celsjusza. Według prognostyków, z powodu konwekcji wewnątrzmasowej mogą tworzyć się chmury burzowe.
Dwie masy powietrza – gorąca i chłodna – zaczynają się stykać i dlatego do południa w metropolii jest gorąco, a po południu tworzy się zachmurzenie. Zachmurzenie, które tworzy się nad górami, prowadzi do opadów, które spadają w różnych częściach miasta. Opady mogą być krótkotrwałe i niezauważalne kilka krople i to wszystko – lub mogą być obfite opady deszczu[3].

Od 1976 roku średnia roczna temperatura w Ałmaty wzrastała o 0,5 stopnia co 10 lat. Temperatura stale rośnie we wszystkich miesiącach roku. Najwyższe wskaźniki występują w lutym i marcu – o 1,3 stopnia co 10 lat. Negatywne aspekty obejmują fakt, że średnia miesięczna norma temperatury dla marca wynosi 2,7 stopnia Celsjusza i to właśnie w marcu następuje przejście od temperatur ujemnych do dodatnich. W tym przypadku częściej można spodziewać się wysokiego topnienia śniegu nagromadzonego w okresie zimowym. Styczeń (2023 r.) był jednak zimny. Przy normie wynoszącej –4,6 °C, rzeczywista średnia miesięczna temp. wynosiła –6,6 °C. Opady było o 9% wyższe od normy[4].

Jeśli chodzi o ilość opadów, w ciągu ostatnich 60-lat w Ałmaty, nie ma wyraźnej tendencji do zmiany rocznej ilości, częstotliwości silnych opadów, a także wartości maksymalnej ilości opadów, które spadły w ciągu dnia. Jednak dla Ałmaty, jak i praktycznie całego terytorium Kazachstanu, charakterystyczna jest duża zmienność ilości opadów z roku na rok. Najbardziej mokrym rokiem w Ałmaty był 2016, a najbardziej suchym 1917. Najbardziej mokrym lipcem był lipiec 2023 roku, kiedy spadło ponad 300% normy opadów dla tego miesiąca (obliczonej dla lat 1991–2020), a na przykład w 1913 roku lipiec był praktycznie bez opadów[5].

Dojazd

[edytuj]

Samolotem

[edytuj]

Z Warszawy (brak bezpośredniego połączenia):

  • PLL LOT przez Astanę i dalej np. Air Astana, Fly Arystan
  • Lufthansa przez Frankfurt
  • Turkish Airlines przez Istambuł
  • Qatar Airways przez Doha

możliwe równiez połączenie np.:

  • Air Astana z Londynu (LHR) z międzylądowaniem w Aktau,
  • Pegasus z Berlina
  • Neos Air z Mediolanu

W czerwcu 2024 oddano do użytku nowy terminal do którego przeniesiono wszystkie międzynarodowe połączenia.[6]

Koleją

[edytuj]

Dwa dworce kolejowe Ałmaty-1 oraz Ałmaty-2 oddalone od siebie o 9 km zlokalizowane są odpowiednio w północnej części miasta oraz w pobliżu centrum (3 km od poczty głównej).
Z Ałmaty-2 dojedziemy m.in. bezpośrednio do Astany. Bilety można nabyć poprzez portal pasażera z 45-dniowym wyprzedzeniem. Najkrótszy czas przejazdu wynosi około 14 – 16 godzin. Podróż w wagonach z miejscami siedzącymi (35-os.), po „Grand-klasa” (Lux) 5-przedziałowe (2-osobowe) z miejscami sypialnymi oraz prysznicem.

Samochodem

[edytuj]

Ałmaty jest ważnym węzłem drogowym. Jednak podróż z Polski do Ałmatów samochodem jest właściwie niemożliwa. Należy wybrać drogę przez Stambuł, Bucharę, Taszkent i przez Biszkek.

Autobusem

[edytuj]

Komunikacja

[edytuj]

Warto zobaczyć

[edytuj]

Najbliższe okolice

[edytuj]

Praca

[edytuj]

Nauka

[edytuj]

Zakupy

[edytuj]

Gastronomia

[edytuj]

Imprezy

[edytuj]

Noclegi

[edytuj]

Kontakt

[edytuj]

Bezpieczeństwo

[edytuj]

Informacje turystyczne

[edytuj]

Gdzie dalej

[edytuj]

Przypisy

[edytuj]
  翻译: