Беше наистина дълго чакане, но стартът на Garmin Fenix 8 най-накрая е тук. Основното е, че получихме три размера с AMOLED дисплей, два с MIP дисплей със слънчева енергия, както и телефонни разговори и гласово управление. Включено е и фенерче или сапфирено стъкло.
Размери и дисплеи
Часовник Garmin Fenix 8 те се предлагат в три размера, което е част от наименованието им. Така че се отървахме от етикета Fenix 8X или Fenix 8S, сега е Garmin Fenix 8 – 43, 47 или 51 мм. Ето я и първата голяма новина – окрупняването на делата. По този начин компанията всъщност копира предишната тенденция, която използва при модели като Venu 3 или Forerunner 965.
Но имаме две технологии за показване, използвани тук, което е другата голяма новина. И накрая, има сензорен AMOLED, който присъства във всички размери, но MIP остава. Предлага се във версии 47 и 51 мм и не липсва слънчево зареждане. Въпреки че има три версии на размера, дисплеят има само два размера.
- 1,3" дисплей: Fenix 8 - 43 mm, AMOLED; Fenix 8 – 47 mm, Solar
- 1,4" дисплей: Fenix 8 – 47 и 51 mm, AMOLED; Fenix 8 – 51 mm, Solar
За AMOLED разделителната способност на дисплея е 416 x 416 px за размер 43 mm и 454 x 454 px за другите два. Версията MIP предлага разделителна способност от 260 x 260 px за 47 mm кутия и 280 x 280 px за 51 mm кутия. По-евтините модели имат само Gorilla Glass, по-скъпите, разбира се, все още са издръжливи сапфири. Има и два вида безели – стоманени и титаниеви.
Живот на батерията
Използването на AMOLED дисплей доведе до много въпроси относно издръжливостта на часовника. Можете да оставите всичките си притеснения зад главата си, защото Garmin твърди 51-дневен живот на батерията в режим на интелигентен часовник за 29 mm версия, докато Solár може да издържи до 48 дни с постоянно включен дисплей (което е увеличение от текущите 37 дни). Това е така, защото новият Solar има 50% по-мощно зареждане. Стойностите, дадени от компанията за отделните модели са както следва:
AMOLED 43 мм
- Режим на смарт часовник – до 10 дни / режим винаги включен – до 4 дни
- Режим само GPS – до 28 часа / режим винаги включен – до 22 часа
AMOLED 47 мм
- Режим на интелигентен часовник – до 16 дни / режим винаги включен – до 7 дни
- Режим само GPS – до 47 часа / режим винаги включен – до 37 часа
AMOLED 51 мм
- Режим на интелигентен часовник – до 29 дни / режим винаги включен – до 13 дни
- Режим само GPS – до 47 часа / режим винаги включен – до 37 часа
Солар 47 мм
- Режим на смарт часовник – до 21 дни / режим СОЛАР – до 29 дни
- Режим само GPS - до 67 часа / режим СОЛАР - до 95 часа
Солар 51 мм
- Режим на смарт часовник - до 29 дни / режим СОЛАР - до 48 дни
- Режим само GPS - до 95 часа / режим СОЛАР - до 157 часа
функция
Garmin Fenix 8 те са сертифицирани за гмуркане до 40 м, което е наистина гмуркане, което е различна цифра от просто водоустойчивост до 100 м, което е просто плуване на повърхността. Бутоните са водоустойчиви, защото засичат натискане индуктивно (познато от серията Descent). Часовникът има опция за гласово управление, където има и гласов високоговорител, така че можете да се обаждате директно с него, както вече е случаят с Venu 3. Но те не поддържат eSIM, така че им трябва свързан телефон.
Сензор за сърдечен ритъм Gen 5 и вградено фенерче са стандартни за всички модели. Има подобрени TopoActive карти, динамично планиране на маршрути, напреднали силови тренировки или Garmin Share, т.е. ново усещане за споделяне на места, маршрути и планове за упражнения. Разбира се, има наистина голям набор от функции, които часовникът може да изпълнява, и няма смисъл да ги изброявам всички. За съжаление остана старият конектор за зареждане, който обича да корозира и да се износва.
Garmin Fenix 8 цена
Леката версия на Garmin Fenix E, която няма фенерче и многолентов GPS и има само оптичен сензор от 4-то поколение, струва 19 990 CZK. Има 47 мм корпус с AMOLED дисплей и Gorilla Glass. 43 mm версията на Garmin Fenix 8 започва от 24 990 CZK, 47 mm от 24 990 CZK и 51 mm от 27 490 CZK. Това са цени с Gorilla Glass, ще платите допълнително за сапфир, както и за титаниев панел или кожена каишка. Най-високият 51 мм вариант с кожена каишка струва 32 490 CZK, както и 47 мм с титаниева гривна.
Страхотен наследник на най-добрия часовник, дори ако вероятно не си струва да преминете от F7. Коментарът за разяждащия конектор е смешен. След занимание, когато съм изпотен, изплаквам часовника и нищо не е корозирало по Garmin-ите ми през годините. И веднъж на 14 преживявам зареждане чрез кабел, което пак е по-добре от безжично зареждане на всеки 2 дни, дори по-добре.
Напротив, отново това е просто проблем на ръката, която не може да направи нищо. В сравнение с други смарт часовници. И зареждането е смешно. Нищо не е корозирало през времето, когато съм имал конкуренция, това е още един аргумент като прасе. Предпочитам да го заредя за два дни и да прави 100 пъти повече неща от тъпия часовник на Garmin с дисплей, който наистина не можеш да гледаш.
Това е, което ги разделя дали човек иска лайфстайл часовник за офиса или спортни тракери, които са подходящи за тежки условия
И може ли да направи някое от тези 100 пъти повече неща правилно? Или по друг начин. Може ли поне да направи нещо подобно? Могат ли да проследят TF с точност от около 2 удара? Записът на активността с GPS+Glonass ще ми издържи ли поне 13 часа седмично с едно зареждане? И най-важното... ще издържи 5 години, като обикновените устройства на Garmin, без нито една рекламация (по дяволите, на самсунгите им дадох много време, май дори няма да живеят толкова).