Škandál s mliekom v Číne (2008)
Podľa názoru niektorých redaktorov by sa mal tento článok presunúť na názov Škandál s mliekom v Číne v roku 2008. Ak s tým nesúhlasíte, vyjadrite sa, prosím, v diskusii. |
Škandál s mliekom v Číne z roku 2008 bol významným incidentom v oblasti bezpečnosti potravín v Číne.
Priebeh aféry a dôsledky kontaminácie
[upraviť | upraviť zdroj]Niektorí čínski producenti mlieka do riedeného mlieka pridávali priemyselnú látku melamín (2,4,6-triamín-1,3,5-triazín) (používanú pri výrobe plastických hmôt), aby zvýšili obsah dusíka, a tým pri testoch zamaskovali nízky obsah bielkovín. Najprv bol preukázaný v sušenom mlieku určenom na výživu dojčiat a malých detí. Neskôr aj v bežnom mlieku a ďalších mliečnych výrobkoch. Do škandálu podľa čínskych úradov je zapletených najmenej 22 spoločností, ktoré museli stiahnuť výrobky z predaja.
Ukázalo sa, že dávky melamínu v mlieku postačujú na to, aby u detí vyvolali poškodenie obličiek, v extrémnych prípadoch aj ich zlyhanie. Čínske úrady najskôr potvrdili zasiahnutie cca 10-tisíc detí. Postupne sa vzhľadom na rastúci počet odhalených prípadov kontaminácie mlieka mliečnych výrobkov počet zvyšoval. K 22. septembru 2008 oficiálne štatistiky vykazovali asi 53 tisíc zasiahnutých detí, z ktorých 13 tisíc muselo byť hospitalizovaných. Štyri deti zomreli a viac ako sto ich je vo vážnom stave. U desiatok až stoviek detí existujú obavy z dlhodobých či doživotných následkov.
9. októbra 2008 médiá priniesli správy, že v Číne bolo po požití mliečnych potravín kontaminovaných melamínom hospitalizovaných trikrát viac detí ako vláda do tej doby uvádzala. Ministerstvo zdravotníctva priznalo, že v nemocniciach zostáva 10 666 detí, ďalších viac ako 36 tisíc ich už bolo z liečenia prepustených. Posledné oficiálne údaje k 21. septembru uvádzali len asi 14-tisíc detí, ktoré mali problémy s obličkami. Čínska vláda neuviedla, koľko detí po požití potravín obsahujúcich škodlivý melamín muselo vyhľadať lekára, ale podľa čínskych médií išlo asi o 94-tisíc detí.
Oficiálne údaje platné na začiatku decembra 2008 udávali 294 tisíc postihnutých detí, z ktorých šesť zomrelo.
Policajná razia
[upraviť | upraviť zdroj]Dňa 30. septembra bolo oznámené, že čínska polícia zatkla 22 ľudí. Polícia vykonala razie v niekoľkých desiatkach mliekarní a výkupných stredísk, kde zabavila viac ako 220 kilogramov melamínu. Devätnásť zo zadržaných sú manažéri mliekarní, fariem či výkupní mlieka, ktorí buď melamín do mlieka sami pridávali alebo predávali farmárom „proteínový prášok“ obsahujúci melamín. Dňa 22. januára 2009 boli čínskym súdom odsúdené na trest smrti dve obvinené osoby vrátane riaditeľa továrne, ktorá melamín vyrábala.
Žaloby rodičov a zastrašovanie právnikov
[upraviť | upraviť zdroj]Rodičia štrnásťmesačného dieťaťa zo stredočínskej provincie Che-nan, ktorí ho kŕmili od narodenia sušeným mliekom firmy Sanlu, obsahujúci melamín podali na túto firmu žalobu. Dieťa bolo hospitalizované s obličkovými kameňmi a rodičia teraz žiadajú od firmy Sanlu odškodnenie vo výške 150 tisíc jüanov (v prepočte asi 387 tisíc korún) ako náhradu za lekárske, cestovné a iné výdavky. Požadovaná suma sa ešte môže zvýšiť, dieťa zostáva so zdravotným problémom hospitalizované.
Čínske súdy počas októbra 2008 odmietali žaloby na mliekarne zapletené do škandálu, hoci podľa čínskych zákonov musia súdy rozhodnúť do 7 dní, či žalobu prijmú alebo odmietnu. V niektorých prípadoch sa súdy odvolávajú na to, že ide o mimoriadny prípad a čakajú na rozhodnutie vyšších miest. Vôbec prvá žaloba za melamín pritom bola podaná 22. septembra, doteraz sa k nej ale príslušný súd nevyjadril. Všetky ostatné potom boli zamietnuté. Najmenej dvadsať právnikov sa stretlo s vyhrážaním, aby rodičia postihnutých detí nezastupovali.
Kontaminované krmivo pre zvieratá
[upraviť | upraviť zdroj]21. októbra 2008 oznámila agentúra Associated Press, že v Číne uhynulo na 1500 psíkov medvedíkovitých v dôsledku kŕmenia kontaminovaného melamínom. Psík medvedíkovitý je zviera pochádzajúce z juhovýchodnej Ázie, ktoré vzhľadom pripomína jazveca či mývala a je chované pre kožušinu. Profesor poľnohospodárskej univerzity v Šen-jangu Čan Wen-kchuej uviedol, melamín preukázaný v psom žrádle a pri pitvách aj v obličkových kameňoch. Zverolekárka Wang Haizhen zverejnila fakty o bežne rozšírenej praxi používania jedov v krmivách pre zvieratá v Číne a teraz je na úteku pred štátnou políciou.[1]
Demonštratívna likvidácia kontaminovaných potravín
[upraviť | upraviť zdroj]Čínska štátna televízia odvysielala 25. októbra 2008 demonštratívne pálenie melamínom kontaminovaných potravín. V meste Š'-ťia-čuang v provincii Che-pej vládni poverenci hádzali balíky dojčenského mlieka a kontaminovaných výrobkov do pecí štyroch cementární a dvoch oceliarní. Spálených bolo 32 200 ton mliečnych výrobkov.
Represia voči rodinám obetí
[upraviť | upraviť zdroj]Čínska polícia začiatkom roku 2009 zatkla skupinu rodičov, ktorí kritizujú vládou navrhované odškodnenie rodinám, ktorých deti boli postihnuté melamínom v dojčenskom mlieku. Rodičia boli zadržaní, keď sa pokúsili usporiadať tlačovú konferenciu. Polícia nijako nezdôvodnila, prečo ich do štvrtka zadržiavala. Podľa kritizovaného plánu by rodiny zomrelých detí dostali 200 000 jüanov (cca 559 000 Sk). Rodiny, ktorých deti trpia ťažkým ochorením obličiek, 30 000 jüanov (cca 84 485 Sk) a ľahšie prípady len 2000 jüanov (cca 5 594 Sk). Podľa údajov zo začiatku januára 2009 zomrelo najmenej 6 detí a ochorelo 290 tisíc detí.
Potrestanie vinníkov
[upraviť | upraviť zdroj]Dvaja ľudia zodpovední za kontamináciu mlieka boli odsúdení na trest smrti a ďalší traja obžalovaní boli odsúdení na doživotné väzenie. Celkom bolo odsúdených 21 osôb zapletených do škandálu. Podľa nezávislých správ z Číny sú však čínske súdy v činnosti blokované čínskou vládou a podané žaloby neboli prijaté alebo boli pozastavené.[2] Dokonca tí, čo problémy s používaním jedov oznámili úradom, boli uväznení alebo stíhaní čínskou políciou.[3]
Vplyv na Slovensko a Európsku úniu
[upraviť | upraviť zdroj]Na Slovensku objavili ilegálne dovezený mliečny nápoj Milk drink z Číny s obsahom melamínu. Všetky nájdené kusy výrobku boli okamžite zničené. 10. októbra 2008 slovenská televízia TA3 s odvolaním sa na riaditeľku Veterinárneho a potravinárskeho ústavu v Dolnom Kubíne Máriu Kantíkovú uviedla, že slovenská potravinová inšpekcia objavila ďalšie štyri výrobky kontaminované melamínom. Melamín bol objavený v dvoch druhoch sušienok a dvoch značkách tyčiniek v množstve, ktoré 3 – 4 krát prekračovalo povolenú koncentráciu. Výrobky boli vraj zachytené v colných skladoch a podľa TA3 sa nedostali do predaja.
Kontaminované slané tyčinky
[upraviť | upraviť zdroj]Firma Vitana stiahla z predaja slané tyčinky značky Emarko v 100-gramovom balení s dátumom spotreby 17. a 18. mája 2009, ktoré boli vyrobené v Poľsku a v ktorých Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia preukázala dvojnásobné prekročenie limitu obsahu melamínu. Zakúpené tyčinky firma odporučila spotrebiteľom vrátiť v mieste nákupu.
Belgicko
[upraviť | upraviť zdroj]Belgické úrady zistili, že množstvo melamínu v čínskych cukríkoch White Rabbit päťkrát prekračuje povolené limity, a preto ich sťahujú. Úrady tiež varujú občanov, ktorí už majú cukríky.
Európska komisia
[upraviť | upraviť zdroj]Podľa uistenia Európskej komisie by obyvateľom EÚ nemalo hroziť nebezpečenstvo z čínskeho mlieka kontaminovaného melamínom, pretože sa do krajín Európskej únie čínske mlieko a mliečne deriváty nesmú dovážať. Zároveň však bolo hygienickým službám a colným orgánom v členských štátov odoslané varovanie pred čínskymi výrobkami, ktoré môžu obsahovať istý podiel mlieka, napríklad chlieb, pečivo, čokoláda a iné. Európska únia rozhodla pre zákaz dovozu potravín pre deti s obsahom sušeného mlieka, ktorý sa týka napr. čokolády, sušienok, jogurtov alebo ryžových guličiek. Bolo rozhodnuté testovať všetok novo dovezený čínsky tovar s obsahom mlieka väčším ako 50 percent. Potravinárska inšpekcia mala kontrolovať aj výrobky čínskej proveniencie, ktoré boli dovezené už skôr.
Maďarsko
[upraviť | upraviť zdroj]Cez prvý októbrový víkend 2008 boli v rôznych potravinách v niekoľkých čínskych reštauráciách zistené stopy melamínu. Štátny tajomník a šéf veterinárnej správy Miklós Süth uviedol, že úrady skúmajú obsah melamínu v produkte obsahujúcom sušené mlieko, ktorý bol odhalený v pobočke spoločnosti Nestlé v Maďarsku 4. októbra. Firma Nestlé ale uviedla, že žiadny jej výrobok nebol zriedený melamínom a že jej produkty sú vhodné na konzumáciu.
Maďarskí kontrolóri v župe Hajdú-Bihar na severovýchode krajiny objavili veľké množstvo melamínu v syrovo-orieškových lupienkoch dovezených z Číny. P-Nut Crackers Chips Snack World obsahovali v jednom kilograme 19,9 miligramu melamínu, normy pritom povoľujú len 2,5 mg/kg.
Nemecko
[upraviť | upraviť zdroj]Čínske sladkosti kontaminované melamínom boli nájdené v obchodoch v nemeckej spolkovej krajine Bádensko-Württembersko. Minister pre ochranu spotrebiteľov Horst Seehofer informoval, že cukríky s názvom White Rabbit sa do Nemecka z Číny dostali cez Holandsko. Cukrovinky boli v predaji v špecializovaných obchodoch s ázijským jedlom.
Rakúsko
[upraviť | upraviť zdroj]Rakúske orgány objavili 2. októbra 2008 v jednej z čínskych reštaurácii v Štajersku kontaminovaný mliečny koktail. Obsah melamínu bol päťkrát vyšší, než povoľuje norma. Údajne išlo len o niekoľko kusov určených pre potreby majiteľa.
V Česku možno podľa Štátnej veterinárnej správy (SVS) riziko z kontaminácie melamínom prakticky vylúčiť. Podľa SVS za posledných šesť rokov nesmerovala do ČR žiadna zásielka mliečnych výrobkov z Číny, pretože krajina nemá žiadny závod schválený na obchodovanie s krajinami EÚ.
Hlavný hygienik Michael Vít vyhlásil 7. októbra 2008, že o žiadnych nálezoch kontaminovaných výrobkov v Česku zatiaľ nevie a neinformovala ho o nich ani Štátna veterinárna správa alebo Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia (SZPI), ktoré kontrolujú kvalitu výrobkov, v ktorých je možnosť výskytu melamínu najpravdepodobnejšia, ako čokolády, sušienky atď.
Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia 24. októbra 2008 oznámila, že do Česka boli dovezené firmou Fuda Trade čínske cukríky White Rabbit kontaminované melamínom. Do predaja sa údajne dostalo iba 20 balení. SZPI varovala spotrebiteľov aby ich nekonzumovali, ak ich ešte majú doma.
Spojené kráľovstvo
[upraviť | upraviť zdroj]Britská agentúra pre dohľad na bezpečnosť potravín (FSA) 20. októbra 2008 informovala, že sa objavil melamín v telových sprejoch, krémoch a v ďalšom tovare v sexshopoch.
Problémy v iných častiach sveta
[upraviť | upraviť zdroj]Hongkong
[upraviť | upraviť zdroj]Hongkonské úrady objavili melamín vo vajciach dovážaných z Číny. Vajcia produkovala pobočka firny Hanwei Enterprise Group sídliacej v meste Ta-lien na severovýchode Číny. Melamín sa dostal do vajec prostredníctvom kontaminovaného krmiva podávaného sliepkam.
Južná Kórea
[upraviť | upraviť zdroj]Juhokórejské úrady zakázali import novozélandského výrobku firma Tatua, v ktorom boli objavené stopy melamínu.
Malajzia
[upraviť | upraviť zdroj]Malajzijské ministerstvo zdravotníctva zakázalo 23. septembra 2008 dovoz a predaj čínskej čokolády a ďalších potravín obsahujúcich mlieko potom, čo bol melamín preukázaný v čínskych sušienkach Khong Guan.[4]
Nový Zéland
[upraviť | upraviť zdroj]Melamín bol objavený vo výrobku novozélandskej spoločnosti Tatua Coooperative Diary Company vo výrobku Lactoferrin, ktorý je určený deťom. Výrobca teraz zastavil všetok vývoz a snaží sa podľa Reuters zistiť, ako sa chemikálie do produktu dostali.
Saudská Arábia
[upraviť | upraviť zdroj]Kontaminované výrobky boli objavené v Saudskej Arábii. Išlo o čokoládové oblátky a sušené mlieko firmy Nestlé, vyrábané v Číne.
Thajsko
[upraviť | upraviť zdroj]30. septembra objavilo kontaminované mlieko a zabavilo asi 60 ton mlieka z Číny. Postihnutá spoločnosť Dutch Mill sa vyjadrila v tom zmysle, že čínskym mliekom nahrádzala výpadok novozélandskej produkcie. Zakázalo dovoz mlieka z Číny.
Taiwan
[upraviť | upraviť zdroj]Taiwanské ministerstvo zdravotníctva 20. októbra 2008 oznámilo, že asi 200 ton čínskeho droždia kontaminovaného melamínom bolo distribuovaných do pekární na Taiwane. Celkovo bolo dovezených 469 ton kvasníc od dvoch výrobcov v Číne, z ktorých 200 ton bolo dodaných do pekární. Taiwan v reakcii zakázal dovoz čínskeho droždia, ktorému už predchádzalo kvôli melanimu zastavenie predaja sušienok a mrazených produktov z chobotníc, a zastavil dovoz všetkých čínskych mliečnych produktov.
USA
[upraviť | upraviť zdroj]Kvôli možnosti kontaminácie melamínom varoval americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v piatok 26. septembra 2008 verejnosť pred konzumáciou siedmich výrobkov značky Mr. Brown, instantných káv a čajov s mliekom, ktoré boli vyrobené v Číne.[5]
Predchádzajúce problémy s melamínom
[upraviť | upraviť zdroj]Zneužívanie melamínu na zakrytie skutočného množstva bielkovín nie je nové. Bol odhalený v USA už v roku 2007 v krmive pre psy a mačky dovážanom z Číny. Kontaminácia melamínom spôsobila v roku 2007 v USA epidémiu ochorení a úmrtí týchto zvierat. Kontaminované výrobky museli byť stiahnuté z predaja.
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ Zvěrolékařka Wang Haizhen zveřejnila fakta o běžně rozšířené praxi používání jedů v krmivech pro zvířata v Číně.[nefunkčný odkaz]
- ↑ Čínské soudy nepřijímají žaloby proti výrobcům mléka [online]. . Dostupné online. [nefunkčný odkaz]
- ↑ Zveřejnila fakta o jedovatých krmivech. Teď prchá před policií [online]. . Dostupné online. [nefunkčný odkaz]
- ↑ Malaysia bans Chinese milk candies, chocolate[nefunkčný odkaz]
- ↑ US FDA warns about instant coffee made in China[nefunkčný odkaz]
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Škandál s mliekom v Číne (2008)
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]- (po česky) Reportáž v Televizních novinách ČT (22. 8. 2008)
- (po anglicky) Tainted milk crisis hits more global companies zpráva agentury Associated Press z 27.9.2008
- (po anglicky) Melamine-contaminated powdered infant formula in China - update informace na stránkách WHO
- (po anglicky) BBC: Why China's milk industry went sour
Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Otravy mlékem v Číně (2008) na českej Wikipédii.