Používání braillských řádků s VoiceOverem na Macu
Připojíte-li ke svému Macu podporovaný braillský řádek, VoiceOver jej rozpozná a bude na něj odesílat informace o tom, co je zobrazeno na obrazovce. K Macu lze připojit více braillských řádků, přičemž se na všech bude zobrazovat stejný obsah, což je užitečné například při výuce v učebně. Nastavení řádku lze přizpůsobit v kategorii Braille v rámci Utility VoiceOver a nastavit úrovně podrobnosti v kategorii Podrobnost.
Základní Braillovo písmo a zkratkopis
VoiceOver standardně zobrazuje braillský výstup a vstup pomocí osmibodového braillského písma, ale můžete v Utilitě VoiceOver zvolit jiný režim.
Šestibodové: VoiceOver automaticky přeloží každé slovo, které napíšete na braillském řádku, do braillského výstupu, jakmile usoudí, že jste slovo dokončili nebo poté, co na braillském řádku stisknete mezerník.
Šestibodový (zkratkopis): Pokud jej použijete, VoiceOver bude dynamicky měnit zobrazení na pozici kurzoru ze zkratkopisu na plnopis, abyste mohli text snáze číst a upravovat. Jakmile kurzor danou pozici opustí, změní se zápis zpět na zkratkopis.
Osmibodové: VoiceOver během psaní automaticky přeloží každý znak, který zadáte na braillském řádku, do braillského výstupu.
Posouvání obsahu řádků
VoiceOver standardně na braillském řádku zobrazuje více položek. Nejen tu, která je zaměřena v kurzoru VoiceOveru. Je-li kurzor VoiceOver zaměřen například na položku v okně, braillské zařízení zobrazuje položky jako ikony, zaškrtávací políčka a místní nabídky, jakož i text před pozicí kurzoru VoiceOver a za ní. Toto nastavení můžete změnit v Utilitě VoiceOver tak, aby se zobrazovala pouze položka v kurzoru VoiceOveru.
Je-li zobrazovaný řádek příliš široký, takže se na braillský řádek nevejde, můžete se po něm posouvat pomocí levého a pravého tlačítka braillského řádku. Každým stisknutím se posunete doleva nebo doprava podle toho, z kolika buněk (včetně stavových) se váš braillský řádek skládá. Při posouvání kurzoru VoiceOver se obsah braillského řádku podle potřeby posouvá spolu s kurzorem včetně zalamování na předcházející nebo následující řádek.
Příkazy můžete přiřadit ke klávesám na braillském řádku a pomocí nich určit, zda VoiceOver při posouvání automaticky přejde na další řádek. Ve volbách utility VoiceOver můžete nastavit, za jak dlouho má VoiceOver automaticky na další řádek přejít.
Dlouhá slova, která se nevejdou na aktuální braillský řádek, VoiceOver standardně zalamuje na další řádek, který se zobrazí po posunutí.
Body 7 a 8
Pokud v Utilitě VoiceOver nastavíte volbu pro zobrazení více položek na braillském řádku, VoiceOver indikuje vyvýšením bodů 7 a 8 pozici kurzoru VoiceOveru a při úpravách nebo výběru textu také pozici vybraného textu. VoiceOver indikuje také pozici kurzoru pro výběr textu (tzv. „I-profilu“) střídavým aktivováním bodu 8 v braillské buňce před I-profilem a bodu 7 v braillské buňce za ním.
Stavové buňky
Další informace o obsahu obrazovky poskytuje VoiceOver prostřednictvím tří stavových buněk. Počet použitých stavových buněk a jejich umístění na braillském řádku lze nastavit. Můžete například aktivovat použití buňky, která informuje o stavu textu, a umístit ji na levou stranu braillského řádku.
Má-li váš braillský řádek klávesnici ve stylu Perkins, můžete na ní psát.
Stáhněte si tuto příručku ve formátu připraveném k použití v Braillově písmu: BRF (anglicky)