СИП — Централна Африка
СИП между ЕС и Централна Африка улеснява хората и предприятията от ЕС и Камерун да инвестират и търгуват помежду си, както и да стимулират развитието в Централна Африка. Научете как СИП на ЕС с Камерун може да бъде от полза за вашата търговия.
С един поглед
През 2003 г. започнаха преговори за всеобхватно СИП с целия регион на Централна Африка. Към днешна дата влезе в сила СИП между ЕС и Камерун, което представлява стъпка към постигането на пълно регионално споразумение.
Споразумението предостави на Камерун безпрецедентен свободен достъп до пазара на ЕС за всички свои продукти. Те включват банани, алуминий, преработени какаови продукти, шперплат и други пресни и преработени селскостопански продукти. От своя страна ЕС се възползва от постепенна либерализация на своите продукти на пазара на Камерун от 4 август 2016 г. насам.
Държави бенефициери
- В момента Камерун е единствената страна в Централна Африка, която прилага СИП.
- Габон и Конго (Бразавил) все още не са подписали Споразумението за икономическо партньорство. Конго търгува с ЕС в рамките на ОСП на ЕС, докато Габон, като държава с по-висок среден доход съгласно класификацията на Световната банка, не отговаря на условията за участие в схемата ОСП от 1 януари 2014 г.
- Чад, Централноафриканската република, Демократична република Конго, Сао Томе и Принсипи и Екваториална Гвинея са най-слабо развитите държави, така че те се ползват от безмитен и безквотен достъп на ЕС в рамките на схемата на ЕС ВОО.
- ЕС и централноафриканските регионални организации (CEMAC и ECCAS) проучват възможността за постигане на всеобхватно споразумение за икономическо партньорство чрез преходното споразумение, което вече се използва от Камерун.
Асиметрични разпоредби в полза на Централна Африка
Като отчита изцяло различията в равнищата на развитие между страните, СИП предвижда разпоредби за асиметрия в полза на Камерун, като например изключването на чувствителни продукти от либерализация, дълги периоди на либерализация, гъвкави правила за произход и специални гаранции и мерки за някои чувствителни селскостопански пазари и отрасли.
- Въпреки че пазарите в ЕС са незабавно и напълно отворени, Камерун разполага с 15 години, за да отвори за внос от ЕС. Освен това производителите на 20 % от най-чувствителните стоки ще се ползват от постоянна защита от конкуренция.
Тарифи
- ЕС предоставя нулеви мита и нулеви квоти за внос от Камерун. Достъпът до пазара на ЕС е постоянен, пълен и свободен за всички продукти.
- Камерун постепенно премахва митата върху 80 % от стоките в продължение на 15 години. Чувствителните продукти, включително повечето видове месо, вина и спиртни напитки, малц, млечни продукти, брашно, някои зеленчуци, дървени и дървесни продукти, употребявани дрехи и текстил, картини и употребявани гуми са напълно изключени от либерализацията.
- Използвайте опцията за търсене на My Trade Assistant, за да намерите точната информация за митата и тарифите за вашия конкретен продукт, като вземете предвид неговата страна на произход и местоназначение. Ако имате съмнения, свържете се с Вашите митнически органи.
Правила за произход
За да отговаря на условията за преференциално третиране, вашият продукт ще трябва да отговаря на правилата за произход съгласно споразумението. Моля, проверете интерактивния „Инструмент за самооценка на правилата за произход (ROSA)“ в My Trade Assistant, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да подготвите правилните документи.
Обща информация за правилата за произход можете да намерите по-долу.
Понастоящем се водят преговори за нови, подобрени правила за произход, които ще бъдат приложени към СИП във възможно най-кратък срок.
Междувременно Камерун се възползва от общите правила за произход по СИП, включени в Регламент 2016/1076 на Съвета (предишен 1528/2007) относно достъпа до пазара на ЕС.
Търпимост
Допустимите отклонения, включени в СИП, са по-снизходителни от обичайните. Те възлизат на 15 % от цената франко завода на крайния продукт, вместо на 10 %, предвидени в повечето споразумения на ЕС. За текстила и облеклото се прилагат специфични допуски.
Кумулация
СИП между ЕС и Централна Африка включва следните видове кумулация:
- Двустранна кумулация с ЕС.
- Диагонална кумулация и пълна кумулация с ОСТ и държавите от АКТБ при определени условия.
- Кумулация със съседни развиващи се страни при определени условия.
Директен транспорт
Доказателството за директен превоз трябва да бъде представено на митническите органи на страната вносител.
Възстановяване на мита
Може да бъде поискано възстановяване за платено мито за материали, които преди това са били внесени за по-нататъшна преработка и след това са били изнесени в държава, която е подписала СИП с ЕС.
Условия на плавателните съдове
Риба, уловена в открито море и в изключителните икономически зони на Камерун, може да се счита за произхождаща от Камерун само когато е уловена от кораби, които отговарят на определени критерии. Тези критерии се отнасят до мястото на регистрация на кораба, до знамето, под което те „плават“, и до тяхната собственост.
Няма конкретно изискване за националността на екипажа, капитаните или офицерите. Тези изисквания, които бяха включени в първоначалното споразумение от Котону, вече бяха премахнати, за да се улесни предоставянето на произход на рибата, уловена от държавите по СИП.
Специфични за продуктите правила за произход
- Проверете специфичните за продукта правила за произход на вашия продукт чрез My Trade Assistant
Изисквания към продуктите
Технически правила и изисквания
- Научете за техническите изисквания, правила и процедури[link], на които трябва да отговарят стоките, за да бъдат внесени в Европейския съюз.
- Потърсете специфичните правила и разпоредби, приложими за вашия продукт и неговата страна на произход, в базата данни My Trade Assistant.
Изисквания за здравословни и безопасни условия на труд СФС
- Научете повече за общите стандарти за здраве, безопасност, санитарни и фитосанитарни (СФС), на които трябва да отговарят стоките, за да бъдат внасяни в Европейския съюз.
- Потърсете правилата за здраве, безопасност и санитарни и фитосанитарни мерки, приложими за вашия продукт и неговата държава на произход, в базата данни My Trade Assistant.
Документи и процедури за митническо оформяне
Доказателства за произход
- За да станете одобрен износител, трябва да сте в състояние да докажете на вашите митнически органи произхода на вашите продукти, както и всички други изисквания, които те могат да наложат.
Митническите органи могат да отнемат статуса на одобрен износител в случай на злоупотреба. За да научите повече за процедурите, свържете се с вашите митнически органи.
- За да могат да се ползват от преференциални митнически ставки, продуктите с произход от Камерун трябва да бъдат придружени от доказателство за произход. Доказателството за произход остава валидно в продължение на 10 месеца. Това може да бъде:
- Сертификат за движение EUR.1 — издаден от митническите органи на страната износител. Износителят (или упълномощеният представител), който подава заявление за сертификат, трябва да бъде готов да представи документи, доказващи произхода на съответните продукти, при поискване и да изпълни другите изисквания на протокола относно правилата за произход.
- декларация върху фактура — издадена от всеки износител, за пратки на стойност 6 000 EUR или по-малко, или от одобрени износители за пратки с всякаква стойност. Когато попълвате декларация върху фактура, трябва да сте готови да представите документи, доказващи произхода на вашите продукти.
Други документи
- Научете повече за други документи и процедури за митническо оформяне, необходими за внос в Европейския съюз.
Интелектуална собственост и географски означения
- Намерете конкретна информация за законодателството на ЕС в областта на интелектуалната собственост и географските указания, както и за политиката на ЕС в областта на ПИС по отношение на най-слабо развитите и развиващите се страни
- Намерете обща информация за интелектуалната собственост и географските означения
Търговия с услуги
- Намерете конкретна информация за пазара на услуги в ЕС
- Намерете обща информация за правилата, правилата и съоръженията, регулиращи търговията с услуги
Обществени поръчки
- Намерете конкретна информация за пазара на обществени поръчки в ЕС
- Намерете обща информация за законодателството в областта на обществените поръчки, правилата и достъпа до различни пазари
Инвестиция
- Намерете конкретна информация за инвестиции от чужбина в ЕС
- Намерете обща информация, за да дадете възможност за инвестиции в чужбина
Други (конкуренция, ДБДИ)
Медиация и арбитраж
Процедурният правилник за медиацията и арбитража, както и кодексът за поведение на арбитрите бяха приети наскоро с Решение 2019/1954 на Съвета.
Конкуренция
- От 2014 г. насам ЕС спря субсидиите за износ на всички продукти, изнасяни за всички страни по СИП.
- ЕС сведе до минимум мерките с нарушаване на производството и търговията
- Ако местната промишленост е застрашена от рязкото нарастване на вноса от Европа, СИП позволява на Камерун да задейства мерки, за да защити чувствителните сектори.
Сътрудничество за развитие
За да може да се възползва в пълна степен от търговските преференции на СИП, споразумението съдържа и компонент за сътрудничество. Основните приоритетни области на сътрудничеството за развитие, определени от ЕС и Камерун, са:
- Развитие на основна регионална инфраструктура;
- Селско стопанство и продоволствена сигурност;
- Промишленост, диверсификация и конкурентоспособност на икономиките;
- Засилване на регионалната интеграция;
- Подобряване на бизнес средата;
- Подкрепа за прилагането на свързаните с търговията правила.
Устойчиво развитие
СИП се основават изрично на „съществените и основни“ елементи, определени вСпоразумението от Котону, т.е. правата на човека, демократичните принципи, принципите на правовата държава и доброто управление. По този начин СИП съдържат някои от най-силните формулировки относно правата и устойчивото развитие, налични в споразуменията на ЕС.
- „Клаузата за неизпълнение„означава, че „подходящи мерки“ (както са определени в Споразумението от Котону) могат да бъдат предприети, ако някоя от страните не изпълни задълженията си по отношение на съществените елементи. Това може да включва спиране на търговските ползи.
- Съвместният комитет по СИП има задачата да наблюдава и оценява въздействието на изпълнението върху устойчивото развитие на страните. В съответствие със Споразумението от Котону има ясна роля за гражданското общество и членовете на парламента.
Полезни връзки и документи
- Моят търговски асистент — всичко, което трябва да знаете за вашия конкретен износ/внос от/за ЕС
- Вижте пълния текст на Временното СИП между ЕС и Централна Африка