Перейти до вмісту

WebM

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
WebM
Розширення файлу:..webm
MIME-тип:video/webm
audio/webm
Розробник:Google Inc. на базі коду On2, Xiph, Matroska
Тип формату:Аудіо
Контейнер для:VP8 (відео)
Vorbis (аудіо)
Розширений з:Matroska

WebM — вільний відкритий[1] мультимедійний контейнер призначений для доставки аудіовізуальних даних в мережі Інтернет у межах стандарту HTML5[2]. Проєкт розвивається за фінансової підтримки Google.

WebM Відео

Файл WebM складається з VP8 відео- та Vorbis аудіо-потоків, у контейнері на основі Matroska. Всі інструменти та документація розповсюджуються під вільною ліцензією BSD.

Історія

[ред. | ред. код]

У п'яту версію мови HTML був доданий спеціальний елемент для відображення відео. Як стандарт пропонувалося використовувати вільне ПЗ: відеокодек Theora, аудіокодек Vorbis і медіаконтейнер Ogg. Однак деякі гравці ринку були незадоволені якістю Theora і відсутністю апаратного прискорення для нього, тому з специфікації HTML5 в 2007 році було видалена згадка конкретних стандартів. У результаті для відео в HTML5 використовується[коли?] дві реалізації — Theora / Vorbis / Ogg (підтримуються Mozilla, Opera і Фондом Вікімедія) і H.264/AAC/MPEG-4 (підтримується Apple і Microsoft).

Для припинення «війни форматів» Google придбала компанію On2 (розробника VP3, попередника Theora і нового якіснішого відео-кодека VP8). На Google I/O 2010 року код VP8 був відкритий під ліцензією, подібною до BSD і представлений набір з відео-/аудіокодеків і медіаконтейнера під спільною назвою «WebM»[3].

Ліцензування

[ред. | ред. код]

WebM Community Cross-License

[ред. | ред. код]

Щоб запобігти подальшій неясності в питання ліцензування і патентування, компанією Google було створено[4] WebM Community Cross-License — організацію, що забезпечує крос-ліцензування інтелектуальної власності провідних компаній, що зацікавлені у розвитку вільного відео-формату. WebM CCL є своєрідним аналогом патентного пулу AVC MPEG LA і була створена у відповідь на намагання MPEG LA створити комерційний пул для VP8. До початкового складу організації увійшли:

Підтримка формату

[ред. | ред. код]

Формат VP8 чи контейнер WebM можуть відтворювати наступні програмні продукти: VLC, Miro, Moovida, Winamp, MPlayer; браузери: Mozilla Firefox (починаючи з версії 4 beta 7), Opera (починаючи з версії 10.63), Google Crome (починаючи з версії 7.0.517.44) та Microsoft Internet Explorer 9 за допомогою спеціального компоненту[5].

На конференції Google I/O 2011 року компанія Adobe підтвердила свої наміри включити до свого продукту Adobe Flash Player підтримку WebM включаючи відеокодек VP8, аудіокодек Vorbis та медіаконтейнер Matroska[6].

Апаратна підтримка

[ред. | ред. код]

Google надає вичерпні специфікації для виробників мікросхем прискорення VP8[7]. Доступні на ринку мікросхеми для апаратного прискорення (відтворення відео) виготовляє холдинг VeriSilicon[8][9], південнокорейська компанія Chip&Media[10] та китайський виробник Rockchip[11]. Варто зауважити, що ці мікросхеми є мультиформатними і можуть відтворювати як h.264, так і VP8 відеопотік роздільною здатністю 1920x1080 пікселів зі швидкістю 60к/с.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Licensing [Архівовано 13 лютого 2011 у Wayback Machine.] Інформація щодо ліцензування. (англ.)
  2. About the WebM Project [Архівовано 16 грудня 2010 у Wayback Machine.] Коротко про проект. (англ.)
  3. Константин Ходаковский. Google представила новый открытый видеостандарт. 3DNews. Архів оригіналу за 26 липня 2010. Процитовано 11 грудня 2010. [Архівовано 26 липня 2010 у Wayback Machine.] (рос.)
  4. Introducing the WebM Community Cross-License Initiative [Архівовано 27 квітня 2011 у Wayback Machine.] (англ.)
  5. WebM Video for Microsoft Internet Explorer 9 (Preview) [Архівовано 21 березня 2011 у Wayback Machine.] (англ.)
  6. Компания Adobe подтвердила планы по интеграции поддержки WebM во Flash [Архівовано 16 травня 2011 у Wayback Machine.] (рос.)
  7. WebM Video Hardware RTLs [Архівовано 16 березня 2011 у Wayback Machine.] (англ.)
  8. VeriSilicon and WebM Support [Архівовано 2 квітня 2011 у Wayback Machine.] (англ.)
  9. Hantro G1 Multi-format Decoder [Архівовано 16 квітня 2011 у Wayback Machine.] (англ.)
  10. BODA/CODA 9Series [Архівовано 10 лютого 2011 у Wayback Machine.] (англ.)
  11. Rockchip and WebM Release RK29xx — World's First SOC to Support WebM HD Video Playback in Hardware [Архівовано 13 січня 2011 у Wayback Machine.] (англ.)

Посилання

[ред. | ред. код]
  翻译: