Lepší přístup ke vzdělání dává všem víc možností realizovat svůj potenciál. Proto se Apple prostřednictvím partnerství ve více než 100 zemích snaží poskytovat lidem po celém světě víc příležitostí učit se.
Vzdělání posouvá studenty, lídry, inovátory, komunity a úplně každého vpřed.
Northridge, Kalifornie
Vysokoškolské vzdělání na dosah.
Jít na vysokou bylo pro Amandu Quintero většinu jejího dětství nemyslitelné. Jako od dcery přistěhovalců, kteří sami vysokoškolské vzdělání neměli, se od ní očekávalo, že po střední nastoupí rovnou do práce. Až v druhém pololetí ve čtvrťáku na střední jí suplující učitelka poprvé řekla, ať se přihlásí na vysokou. Tahle náhoda úplně změnila její životní dráhu. Právě v tu chvíli začala věřit, že na to má – a že na vysokou patří.
Dnes dr. Quintero zasvětila kariéru tomu, aby i další prvogenerační vysokoškolští studenti měli stejné příležitosti jako ona. Coby přední odbornice na obsah na tzv. institucích sloužících hispánské populaci (Hispanic-Serving Institutions, HSIs) a uznávaná inovátorka přístupů k zajištění úspěchu studentů dr. Quintero v současné době zastává funkci seniorní poradkyně předsedy pro inkluzivní excelenci a ředitelky inovací rovnosti ústavu Global HSI Equity Innovation Hub na California State University v Northridge. Global HSI Equity Innovation Hub, který vznikl ve spolupráci s Apple, významně pomůže prvogeneračním vysokoškolským studentům po celých Spojených státech tím, že nasměruje osobnosti různého nadání na vhodné příležitosti. Pod vizionářským vedením dr. Quintero bude tahle iniciativa prosazovat transformaci institucí HSI v celých USA, aby pomáhala studentům k úspěchu a vybavila studenty latinskoamerického původu i příslušníky jiných menšin a historicky vyloučených skupin dovednostmi pro kariéru v oborech STEAM (přírodní vědy, technika, humanitní vědy a matematika).
„Tohle partnerství se společností Apple nám pomůže odvážně a inovativně stírat hranice mezi fyzickým prostorem, který představuje náš hub, a virtuálním prostorem,“ říká dr. Quintero. Kromě technologického vybavení a grantů poskytuje Apple taky odborníky, kteří pomáhají s projektováním prostorů a tvorbou programů. Právě ty mají žákům pomoct s přípravou na úspěšné akademické a pracovní kariéry.
Cílem je vybavit převážně prvogenerační studenty potřebnými vzdělávacími zkušenostmi a dovednostmi, aby dokázali uspět jako prvogenerační profesionálové v oborech STEAM. Global HSI Equity Innovation Hub toho dosáhne propojením institucí HSI s materiály, mysliteli i vzájemně mezi sebou. Sdílení osvědčených postupů jim pak pomůže zrychlit prosazování rovnosti ve vzdělávání a vychovat inkluzivnější a rozmanitější budoucí generaci pracovníků. „Rozmanitost osobností na pracovním trhu je přínosem pro nás všechny,“ říká dr. Quintero. „Vznikne tak uzavřený kruh, protože tihle lidé můžou svoje nadání investovat zpátky do komunit, ze kterých pocházejí. Naruší tak mezigenerační nerovnost.“
„Členové mojí rodiny se vůbec poprvé dostali na akademickou půdu v den mé promoce,“ říká dr. Quintero, „a já bych nerada, aby stejnou zkušenost měli i ostatní studenti.“
Global HSI Equity Innovation Hub představuje posun v paradigmatu od toho, co pro svůj úspěch musí udělat studenti, k tomu, co musí udělat instituce HSI, aby účinně sloužila studentům. Klade na vedoucí pracovníky odpovědnost dívat se na instituční struktury, zásady a postupy z hlediska rovnosti. Dává studentům, pedagogům a pracovníkům možnost transformovat instituce, což je podle dr. Quintero klíčem k efektivnímu pojetí vzdělávání zaměřenému na rovnost. Dalším imperativem programu je zapojení rodin prvogeneračních studentů, které bývají od vysokoškolského života odtržené. „Členové mojí rodiny se vůbec poprvé dostali na akademickou půdu v den mé promoce,“ říká, „a já bych nerada, aby stejnou zkušenost měli i ostatní studenti.“ Programy pro celé rodiny a kontakt se studenty a jejich rodinami zajistí, aby přístup k vysokoškolskému vzdělání a jeho dokončení nebylo otázkou náhody.
Cork, Irsko
Prostředí plné kreativity a inovací.
Hollyhill, předměstí Corku v Irsku, je sídlem evropské centrály společnosti Apple. Taky tady sídlí Terence MacSwiney Community College, škola organizace Cork Education and Training Board pro žáky od 12 do 18 let. Vedení školy navázalo v roce 2015 spolupráci se společností Apple.
Dobrovolníci z Apple začali v rámci tohohle partnerství spolupracovat s učiteli na implementaci programů Everyone Can Code a Everyone Can Create, jejichž cílem je posilovat zapojení žáků prostřednictvím programování a tvorby. Apple navíc poskytl finanční a technologické prostředky, aby se studenti mohli učit prakticky.
Pro celou komunitu bylo partnerství pozitivním podnětem. Studenti školy Terence MacSwineyho se najednou dostali do kontaktu s nejnovějšími inovacemi na poli technologií a tvorby. A při hodinách s dobrovolníky z Apple získali představu o kariérách, o jejichž existenci mnozí z nich neměli ani tušení. „Tihle velmi zajímaví lidé přišli do naší školy a ukázali studentům nové možnosti, o kterých můžou snít,“ říká Eva Corbett, učitelka na Terence MacSwiney Community College.
„Hodně dětí si o sobě vůbec nemyslí, že by byly nějak tvůrčí, dokud nepřijdou na hodinu Everyone Can Create,“ říká Corbett. „Ale jakmile začnou kreslit na iPadu, otevře se před nimi úplně nový svět inovací.“
Corbett, která vede kurzy založené na učebních plánech Apple, zná přínos tohohle partnerství z vlastní zkušenosti. A může vyprávět celou řadu příběhů o úspěších studentů. Jeden z těchhle příběhů pochází z hodiny Everyone Can Code, při které žáci vyvinuli prototyp aplikace s názvem Food Fund. „Aplikace měla pomáhat s řízením projektu sociální akce – se kterou taky přišli sami žáci – s cílem omezit plýtvání jídlem v místních školách redistribucí potravinových zbytků místní charitě Penny Dinners. Zároveň šlo o zvýšení povědomí o potravinových potřebách v naší obci,“ říká Corbett.
Další příběh, který Corbett ráda vypráví, je o skupině dívek, které při hodině Everyone Can Create složily písničku „Live Out Loud“. Podařilo se jim napsat tak silný hudební motiv, že se skladba stala hymnou celostátní vládní kampaně na oslavu mladých LGBTI+ lidí. Skupina teď v GarageBandu a iMovie produkuje svoji vlastní hudbu a videa. „Z hlediska jejich budoucnosti jim to dává sebedůvěru zkoušet nové věci,“ říká Corbett.
Jak Corbett vysvětluje, partnerství s Apple přineslo do školy Terence MacSwiney Community College kulturu kreativity a inovací. „Hodně dětí si o sobě vůbec nemyslí, že by byly nějak tvůrčí, dokud nepřijdou na hodinu Everyone Can Create,“ říká. „Ale jakmile začnou kreslit na iPadu, otevře se před nimi úplně nový svět inovací.“
Boise, Idaho
Jazyky mají hlavní slovo.
Pro hodně imigrantů a uprchlíků v Americe může být zapojení do nové komunity zdrcujícím zážitkem. Z jazykových bariér se často stává dlouhodobá výzva, obzvlášť při hledání pracovních příležitostí a dlouhodobém vzdělávání. Cílem iniciativy Onramp v Idaho je rozvíjet pracovní síly státu vychováváním učitelů a rozšiřováním příležitostí pro studenty. Tenhle celostátní program představuje jedinečné partnerství mezi Apple, Boise State University, Idaho Digital Learning Alliance a College of Western Idaho (CWI). Když instruktoři CWI jako Sarah Strickley pomáhají imigrantům a uprchlíkům rozvíjet dovednosti komunikace v angličtině, umožňují jim víc se zapojit do života jejich komunit a vidět za sebou nějaké výsledky. „Abychom se dopracovali k rovnosti, musíme vychovávat lídry, kteří budou skutečně reprezentovat svět,“ říká Strickley.
Programy CWI Student angličtiny (ELL) a Angličtina jako druhý jazyk nabízejí bezplatné kurzy angličtiny a digitálních dovedností pro zájemce, jejichž rodným jazykem není angličtina. S podporou týmu Apple Community Education Initiative tenhle program začleňuje učební plán Everyone Can Create, úvod do studijního plánu Develop in Swift a zařízení na podporu osvojení digitálních dovedností. Strickley učí ELL už déle než 10 let a v rámci programu vytvořila kurz, ve kterém vyučuje angličtinu prostřednictvím kódu a naopak. Pracuje s více než 150 studenty z 30 zemí původu, kteří mluví více než 31 jazyky. Studenti jsou na různých úrovních vzdělání a zkušenosti s technikou. Někteří ještě nikdy nedrželi v ruce iPad, zatímco jiní už ze země původu mají za sebou kurzy pro pokročilé. Spojuje je ale komunikační bariéra, která omezuje potenciální pracovní příležitosti. Strickley říká: „Cílem je udržitelný program, na který dosáhne každý student bez ohledu na to, kde přesně na své cestě za vzděláním se nachází.“ Její pojetí výuky jazyka zároveň s programováním posiluje jedinečné přednosti a dovednosti každého studenta.
Strickley říká: „Když se propojí kreativita, komunita a kódování, začnou vznikat kouzla, protože vstoupí do hry technologie a vyplní jazykové nebo znalostní mezery studentů.“
Strickley zastává názor, že kreativita ohromně pomáhá přibližovat lidi jejich komunitě. Používá tzv. učení založené na výzvách – model využívání technologií při řešení skutečných problémů – které se pro mnohé studenty stává první interakcí a spojením s jejich komunitami. Aktivně se učí navazovat kontakty a kreativně řešit problémy a zároveň posilují svoje sebevědomí a cenný sociální kapitál. Imigranti a uprchlíci do Idaha často přicházejí bez jakékoli sítě kontaktů nebo podpory. Snahy Strickley v rámci CWI jim tak v důsledku pomáhají najít svoje místo v komunitě, která je teď jejich domovem.
Strickley říká: „Každý z nás je souborem znalostí bez ohledu na jazyk, přízvuk, kořeny nebo okolnosti. Vzdělání nám pomáhá tyhle znalosti vzájemně sdílet a líp se chápat.“ Strickley bere technologie jako pomůcku, která všem pomáhá líp si rozumět. Každý člen komunity může s vhodným zařízením v ruce a nově osvojenými technickými znalostmi najít a utvářet svůj vlastní úspěch.
Johannesburg, Jižní Afrika
Kódování bez hranic.
Katleho Letshae žije v Johannesburgu v Jižní Africe. Když mu kamarád řekl o kurzu Apple Coding nabízeném na Wilberforce Community College, chopil se příležitosti.
„V rozvojových zemích narazíte na takové kurzy jen vzácně,“ říká Letshae.
Kurz umožnila iniciativa HBCU C2, na které spolupracuje Tennessee State University s Apple. Jejím cílem je zpřístupnit tzv. historicky černošským vysokým školám (Historically Black Colleges and Universities, HBCU) příležitosti k rozvoji programátorských a tvůrčích dovedností na domovských kampusech a v okolních komunitách. HBCU C2 prosazuje inovace a rovnost ve vzdělávání a snaží se řešit problémy v komunitách prostřednictvím návrhu aplikací a programovacího jazyka Apple Swift.
Apple pomohl s rozjezdem programu a podílí se na něm na různých úrovních od poskytování grantů a technologie potřebné k jeho škálování až po návrh studijních plánů a obsahu kurzů. Tým Apple navíc pomohl připravit instruktory na výuku prostřednictvím studijního plánu Apple Teacher Training.
Dosud se program dostal do 46 HBCU, které se všechny zavázaly sloužit ve svých komunitách jako inovační centra. Součástí tohoto závazku je zřízení „inovačního týmu“ na lokální implementaci programu, vytvoření minimálně dvou kurzů v každém akademickém roce se strategiemi C2 (kódování+kreativita) a nabízení mimoškolních aktivit zaměřených na kódování a tvorbu pro všechny věkové skupiny včetně žáků základních a středních škol, mladých lidí po škole a místních komunitních organizací. Tenhle společný závazek přispěl k vytváření příležitostí, které diverzifikují technickou a tvůrčí pracovní sílu a překlenují digitální propast mezi nedostatečně zastoupenými menšinovými skupinami.
Program HBCU C2 je tak úspěšný, že nedávno expandoval ze Spojených států i do tří škol v Africe, kde slouží studentům středních škol a taky dvouletých a čtyřletých vysokých škol. Patří mezi ně Wilberforce Community College, kde programem v prvním roce prošlo 88 studentů.
Letshae byl jedním z nich. V rámci kurzu vytvořil aplikaci nazvanou Seasons, která umožní lidem ovládat přes Bluetooth z iPhonu teplotu jejich elektrických přikrývek. Nápad na ni dostal, když během kurzu hledal problémy, které by mohl ve své komunitě vyřešit. „Chtěl jsem pro lidi všech věkových kategorií vytvořit jednodušší a bezpečnější způsob, jak používat elektrické přikrývky,“ říká Letshae. Aplikaci sice pořád má ve stádiu prototypu, ale doufá, že ji jednou dotáhne do použitelné podoby. Mezitím Letshae plánuje další kroky. I po skončení kurzu si hledá materiály na internetu a dál se učí programovat. Zvažuje taky návrat do školy, aby si udělal titul z počítačových věd nebo informačních technologií. „Vzdělání je pro mě odrazovým můstkem k dosažení mých cílů.“
Detroit, Michigan
Detroit ve vývoji.
Rodačka z Ohia Telayne Keith říká: „Strašně moc věřím svým studentům a tomu, čeho jsou schopní dosáhnout. Ať to oni sami vidí, nebo ne, já to vidím.“ Keith s sebou přináší nadšení pro vzdělávání a komunitu všude, kam přijde. Patří mezi celou řadu nadaných osobností v Detroitu, které v dnešním technologicky orientovaném světě razí nové cesty. Jako facilitátorka Boys & Girls Clubs na Southeastern Michigan (BGCSM) vyučovala principy designu zaměřeného na člověka a prototypování aplikací.
V červenci 2021 navázal Apple spolupráci s BGCSM a organizací Grow Detroit’s Young Talent (GDYT) s cílem vytvořit program na rozvoj dovedností, které znamenají víc pracovních příležitostí a možnost pokračovat ve vysokoškolském studiu. V rámci šestitýdenního programu Code to Career se sešla skupina 20 studentů ve věku od 18 do 24 let, kteří se zaměřili na komunitní výzvy v oblasti udržitelné módy a mobility.
Keith jako facilitátorka použila model Apple pro učení založené na výzvách (CBL), ve kterém jde o řešení reálných problémů světa pomocí technologií, a vedla skupiny studentů v poznávání potřeb komunity a vytváření kreativních řešení. Keith říká: „Nemůžeme stavět na tom, co už máme, když si nebudeme rozšiřovat obzory. Zvídavost je moc důležitá.“ Jejím studentům se podařilo realizovat jejich vnitřní tvůrčí potenciál a naučili se svou prací přispět k výsledku. Keith vzpomíná na svou vlastní výchovu a na to, jak jí máma metodami hodně podobnými CBL povzbuzovala k hledání odpovědí vlastním zkoumáním a návštěvami muzeí.
Keith říká: „Vzdělání nemusí nutně znamenat čtyři stěny a knihu. Jde taky o to, co se naučíte od lidí kolem sebe, kteří nevypadají a neuvažují jako vy.“
I když její studenti neměli žádné předchozí zkušenosti s kódováním, na konci programu byli schopní s jistotou prezentovat svoje prototypy aplikací porotcům a michiganským zákonodárcům. Studentům se podařilo proměnit osvojené dovednosti v oblasti řešení problémů a spolupráce v pozitivní přínos pro jejich komunity. Někteří z nich se zapojili do Apple Developer Academy Foundation Programu, měsíčního úvodního programu zaměřeného na kódování a design, a někteří se i přihlásili do celoročního akademického programu.
Apple Developer Academy je pro Detroit silným motorem růstu. Funguje jako středisko podnikání a kreativity, které připravuje studenty na zapojení do ekonomiky aplikací pro iOS. Keith dovedla její vášeň k tomu, že se jako mentorka designu uživatelské zkušenosti a uživatelského rozhraní (UX/UI) zapojila do práce akademie a snaží se studenty vést a inspirovat k objevování nových příležitostí na poli technologií. Tahle motivace ji dovedla na Kent State, kde v srpnu 2022 získala v oboru UX/UI magisterský titul. Od BGCSM až po Apple Developer Academy, transformační síla technologií pomáhá v Detroitu podporovat ještě víc talentů.
Keith zastává názor: „Vždycky je nějaký způsob, jak v životě prorazit svou vlastní cestu. A vzdělání to umožňuje.“ Keith a specialisté programu Apple Professional Learning na BGCSM podporují cyklus pozitivního vývoje napříč komunitami v Detroitu. Studenti Apple Developer Academy se vracejí na své domovské univerzity, aby se podělili o své zkušenosti a inspirovali mladší generace. GDYT plánuje šestitýdenní program BGCSM Code to Career převzít a organicky rozšířit do celoročního programu pro studenty základních a středních škol. Pro Keith „vzdělávání skutečně představuje moc“, která umožňuje každému jednotlivému příslušníkovi komunity přispět k rozvoji ještě lepšího Detroitu.
Ottawa, Kanada
Poznatky přímo od zdroje.
Historie tzv. prvních národů až donedávna v kanadských učebních osnovách prakticky chyběla. Historické a nadále platné předpisy tzv. indiánského zákona z roku 1876 – jehož cílem bylo asimilovat rozsáhlou a různorodou populaci příslušníků prvních národů do většinové společnosti – a dopad internátních škol, jimiž za celé generace prošlo na 150 000 dětí a které jim bránily vyjadřovat jejich kulturu, se často přehlížely. Poslední internátní škola v Kanadě se zavřela v roce 1997, což dál povzbudilo úsilí o širší vyučování kultury a historie prvních národů, které se dnes prosazuje.
V roce 2015 se na Shromáždění prvních národů (AFN) sešli vedoucí představiltelé školství z řad příslušníků prvních národů z celé Kanady. AFN prezentovalo sbírku artefaktů, map internátních škol a dalších materiálů, které učitelům mají pomáhat vyučovat kanadskou historii z pohledu prvních národů. Zájem o sbírku byl ohromný.
Apple to inspirovalo k navázání partnerství s AFN s cílem rozšířit přístup ke vzdělání pro studenty z původních i nepůvodních etnických skupin. Renee St. Germain, ředitelka AFN pro jazyky a učení a příslušnice kmene Rama First Nation, říká: „Pro učitele a studenty je obtížné získávat spolehlivé zdroje ohledně kultury a historie.” Spolupracuje s Apple na dlouhodobém projektu zpřístupňování digitálních materiálů týkajících se historie prvních národů. Výsledné zdroje ke stažení poskytují praktické vzdělávací nástroje pro výuku práv, kultury a historie prvních národů. Bezplatný soubor materiálů It’s Our Time: The AFN Educational Toolkit zahrnuje interaktivní knihy ve formátu Apple Knih, které podporují učitele domorodého i nedomorodého původu v začleňování nových pohledů do jejich výuky a v rozvíjení ducha spolupráce, porozumění a akce.
St. Germain říká: „Vzdělání je zásadní pro řešení velkých problémů, odstraňování systémového rasismu a diskriminace. Všichni procházíme vzdělávacím systémem, proto je důležité ho měnit, aby odpovídal potřebám dnešní společnosti a kultury.“
Apple pomohl AFN s vypracováním 15 digitálních knih pro Apple Knihy v angličtině a francouzštině. Společné úsilí členů programu Apple Distinguished Educator, projektu Apple Community Education Initiative, pedagogických odborníků, vedoucích představitelů domorodého školství a organizací na podporu vzdělávání soustavně pomáhá učitelům lépe se věnovat výuce historie prvních národů. St. Germain zastává názor, že „nikdy není špatná chvíle zahájit konverzaci pro všechny lidi bez ohledu na věk“. Učitelé teď konečně můžou do učebních osnov efektivně začleňovat historii prvních národů a vést o téhle citlivé historii komplexnější rozhovory. Říká: „Rovnost je v popředí všeho, co AFN dělá, a tenhle soubor materiálů je prvním, jehož vytvoření vedly přímo první národy.“ Zdůrazňuje význam toho, aby studenti z řad příslušníků prvních národů vnímali to, že se jim dostává věrohodné reprezentace. „Studenti z prvních národů jsou prakticky v každé třídě.“ Po celé Kanadě se prosazují systémové změny a tenhle soubor materiálů přispívá k tomu, aby školství bylo spravedlivější vůči současným i budoucím generacím prvních národů.
St. Germain teď spolupracuje se školními radami na rozšiřování dosahu tohohle souboru materiálů. Vzhledem k rozmanitosti prvních národů spolupracují Apple a AFN s vedoucími představiteli školství z prvních národů na vytváření regionálně specifických edic materiálů, které by přesněji zachycovaly konkrétní tradice, jazyky a kultury.
Podle St. Germain je pro příslušníky prvních národů ještě potřeba udělat spoustu práce – od lepšího bydlení přes rovná práva až po kulturní bezpečnost studentů a učitelů. Vzdělávání je důležitou součástí procesu. Dodává: „Kdybychom nedokázali najít rovnost ve vzdělávání, kde jinde bychom ji měli hledat?“
Sečuán, Čína
Tradice
ruku v ruce s technologií.
Ja-an v Sečuánu je domovem nejstarších čajových plantáží, o kterých existují v čínsky psané literatuře záznamy. Čtvero řek a okolní vrcholky představují ideální prostředí pro pěstování čajovníku. A světoznámému čaji se co do proslulosti brzo vyrovnají i neocenitelné schopnosti místních obyvatel.
Apple v roce 2015 začal podporovat Čínskou nadaci pro zmírnění chudoby (CFPA) v organizaci farmářů do družstev, která je školí, aby uměli efektivněji prodávat svou produkci. Vedoucí pracovníci družstev pomáhají rozvíjet dovednosti farmářů a propagovat podnikatelský růst napříč čínským ekosystémem elektronického obchodu. V roce 2020 podpořil Apple nadaci CFPA při zakládání Institutu pro rozvoj družstev v Meng-ting-šanu. Jeho posláním je každoročně podporovat zaškolení víc než tisíce vedoucích pracovníků farmářských družstev v digitálních dovednostech.
Ředitelka družstva Ying Wang se naučila využívat technologie a zařízení jako iPad k chytřejšímu hospodaření. Zatímco dřív se na všechno používaly papírové poznámky, iPad jí pomohl dostat se k informacím a osvojit si dovednosti potřebné ke zlepšování produkce čaje. Mnozí farmáři, kteří do institutu přicházejí, tablet nikdy předtím neviděli ani nepoužívali. Lídři jako Wang je motivují k učení, protože berou využívání technologií jako přínos pro celou komunitu.
„Ředitelé družstev jsou pro komunitu jako semínka, která zapouštějí kořeny a klíčí,“ opakuje Wang slova svého učitele o dopadu vzdělávání. Kurzy institutu pokrývají širokou paletu předmětů od efektivnějšího pěstování sezónních plodin přes fungování dodavatelských řetězců až po marketing a lepší prodej výrobků. Farmáři a podnikatelé uplatňují nově získané digitální dovednosti při pěstování ještě lepšího čaje na export a pro úspěch v místní ekonomice. Wang pokračuje: „Jsme ve věku technologií a informací, éra tradičního zemědělství je dávno za námi. Školení nadaných osobností nám pomáhá dosahovat transformace.“ Před založením institutu mladí lidé z vesnice, z jaké pochází i Wang, obvykle odcházeli hledat příležitosti do velkých měst. Ovšem díky prosazování průmyslových standardů, přístupu k inovativním technologiím a praktičtějším školením teď mají větší chuť ve vesnicích zůstávat. Wang je ráda, že mladí lidé zůstávají, a doufá, že do vesnic přijdou i nové osobnosti, které pomůžou se společným budováním prosperující komunity. CFPA rozšiřuje dosah osvědčených postupů institutu na rurální oblasti ve více provinciích.
Wang říká: „Vzdělání má vliv na každý krok, který uděláme na cestě životem.“
Wang jako ředitelka družstva studuje a zkoumá způsoby, jak družstvo lépe řídit a jak spojovat jeho členy. Vzrostly tak příjmy členů družstva a jejich digitální dovednosti přispívají k neustálému zlepšování kvality výrobků. S každým nadaným jednotlivcem roste i pověst kvalitního čaje z Ja-anu. Wang věří: „Když se narodíme, každý jsme na tom úplně stejně, nikdo nic neví. Jedině vzdělání dává člověku možnost vytvořit to, kým chce být. Až potom můžete bezpečně plavat s proudem a užívat si svou vlastní cestu.“
Birmingham, Alabama
Komunity na vzestupu.
Je takové přísloví: „Nejlepší chvíle zasadit strom byla před dvaceti lety. A ta druhá nejlepší je právě teď.“ Ed Farm v Birminghamu v Alabamě má v úmyslu rozvíjet digitální dovednosti a technické nadání pro budoucí generace. Začátkem roku 2020 uzavřel Apple partnerství s Birmingham City Schools, Alabama Power Foundation a TechBirmingham. Organizace pak společně založily Ed Farm na podporu rovnosti ve vzdělávání a vychovávání pracovníků budoucnosti. V tomhle komunitním vzdělávacím ekosystému jsou příležitosti a technologie přístupnější.
Obyvatelé oblasti Birminghamu všech věkových kategorií se můžou do činnosti programu Ed Farm zapojit různými způsoby. Program Teacher Fellows s podporou specialistů programu Apple Professional Learning vychovává učitele, kteří jsou zapálení pro inovace ve školství, a pomáhá jim začleňovat do hodin studijní plán Apple Everyone Can Code. Program Student Fellows rozvíjí dovednosti školáků a středoškoláků prostřednictvím učení založeného na výzvách (CBL), ve kterém jde o řešení reálných problémů světa pomocí technologií. A Pathways Program je bezplatný kurz zaměřený na jazyk Apple Swift, který zároveň umožňuje získat nadstavbové vzdělání. Ed Farm je s Birminghamem jedinečně propojený jako projekt podporovaný komunitou s cílem nově pojímat vzdělávání prostřednictvím technologií.
„Člověk není nikdy moc starý, aby se naučil něco nového. Když se neučí, tak neroste,“ říká Nikia Hackworth, účastnice Pathways Programu.
Pro Hackworth a její rodinu znamenal program Pathways životní změnu. Po celoživotní kariéře ve finančním odvětví ji v sociálních médiích zaujaly informace o Ed Farm. O své zkušenosti s programem Pathways a získání více znalostí o kódu a technologiích říká: „Naučit se něco nového nemůže být krok vedle.“ Nově získané digitální dovednosti začala uplatňovat ve svojí nové kariéře jako byznys analytička. Hackworth při své práci nemusí vyloženě psát v programovacím jazyce, ale musí umět mluvit jazykem kódu, protože pracuje jako prostředník mezi technologickými a byznysovými týmy. Ed Farm nejen učí lidi programovat, ale taky ukazuje, že na technologickém poli je spousta různých cest – od majitelů produktů přes projektové manažery a byznys analytiky jako Hackworth až po další specializace. Pevně věří, že „vzdělání pomáhá člověku růst. Čím víc toho víte, tím víc porostete.“
Působnost projektu Ed Farm zahrnuje základní a střední školství, vysoké školství i pracovní síly. Pomohl udělat z Birminghamu jižanské Silicon Valley. Tohle partnerství vrhá světlo na příležitosti, o jejichž existenci nemuseli mít obyvatelé Birminghamu ani tušení, a otvírá nové dveře růstu. Hackworth dodává: „Abychom se mohli rozvíjet, musíme se dostat z prostředí, které nás omezuje a svazuje, do prostředí, kde můžeme roztáhnout křídla.“
Náš příběh o vzdělávání tady nekončí.
Budoucnost, kde každá dívka může vést a učit se.
V roce 2018 navázal Apple partnerství s neziskovou organizací Malala Fund, aby pomohl rozšířit její práci pro vzdělávání a rovnost dívek. Podporou grantů, technologií, studijních programů a výzkumů organizace Malala Fund pomáhá Apple zrychlit pokrok k budoucnosti, kde může každá dívka využít přístup k 12 letům bezplatného, bezpečného a kvalitního vzdělávání.
Základní školství
Výkonné technologie Apple, podpora a učební plány, které dokážou nadchnout, pomáhají učitelům probouzet v žácích tvůrčího ducha.
Vysokoškolští studenti
Zařízení Apple jsou výkonná a kompatibilní se vším, co člověk na vysoké i jinde potřebuje. A protože tak dobře spolupracují, ty se můžeš soustředit na to podstatné.
Vysoké školství
Inovace Apple figurují po celém kampusu – od špičkového výzkumu a sportovních výkonů při zápasech až po každodenní život studentů a pedagogů.