Когато прегледах 12″ MacBook преди година, трябваше да заявя още в заглавието, че това е компютър, пълен с компромиси, като най-големият компромис е Apple в случай на USB порт. Това е така, защото в компютъра има само един, което нямаше да е толкова голям проблем, ако не беше USB Type-c, към който просто не можете да свържете обикновени USB устройства и дори след година аксесоарите с този конектор са като шафран. В същото време смятам, че компютърът може да привлече съвсем различен тип хора от барбитата и именно за тях компанията OWC измисли решение, наречено USB-C Dock, което ще разгледаме днес.
OWC USB-C Dock е докинг станция, която поставяте на бюрото си у дома и свързвате всичко, за което се сетите, от монитор през HDMI до външни устройства, iPad, iPhone, принтери към високоговорители или, например, SD карта. Когато се приберете у дома с вашия MacBook, просто го свържете към докинг станцията с USB-C кабел и всичките ви устройства ще бъдат свързани наведнъж.
Портове, където и да погледнете
Самата докинг станция се продава в три цвята, които, както се досещате, съвпадат точно с цветовете на MacBook. Така че са налични Silver, Space Gray и Gold. Докинг станцията предлага 3,5 мм жак конектор, четец на SD карти и също 1,5 A USB 3.1 порт за бързо зареждане на, например, iPad. Трябва да се спра и на конектора за 3,5 мм жак, който има достатъчно голям отвор около него, за да включите наистина всякакви слушалки или високоговорители, за които наистина трябва да похваля производителя.
Гърбът предлага трио от USB 3.1 портове, един от които отново е 1,5A за бързо зареждане. В допълнение към USB конекторите, намираме и чифт USB 3.1 Type-C на гърба, единият от които се използва за свързване на MacBook. Има още Gigabit Ethernet, HDMI 1.4b за 4K изображение при 30Hz и, разбира се, конектор за предоставения адаптер.
Macbook съвместим дизайн
Докинг станцията е направена от едно цяло парче алуминий, което пасва идеално на цялостния дизайн на вашия Macbook. Отгоре и отдолу е лъскава, дори бих казал огледална пластмаса, която изглежда наистина луксозно и определено не трябва да се притеснявате, че докингът по някакъв начин ще развали впечатлението от вашата маса, напротив, ще стане нейна украса. Долната част също е изработена от огледална пластмаса и е оборудвана с четири гумени крачета, които заедно с теглото на докинг станцията гарантират, че можете да изключите USB например, без да се налага да държите докинг станцията. Това, което аз лично харесвам, е малкият син диод, показващ, че цялата докинг станция е включена в гнездото, което е от дъното на докинг станцията, а меката синя светлина излиза само минималистично от дъното на докинг станцията, което изглежда наистина добре, особено през нощта.
Пакетът включва не само USB Type-C кабел за свързване на MacBook, но и, разбира се, адаптер. Докинг станцията се нуждае от 20V 4A захранване, за да работи, тъй като сама захранва високоскоростните USB конектори. Адаптерът не е дизайнерско бижу, но за сметка на това е скрит някъде под масата, където не огрява слънце, така че може и да не ни пука. Важно е кабелът да е достатъчно дълъг, за да достигне от пода до масата.
Това, от което няма да сте доволни, е кабелът, използван за свързване на MacBook към докинг станцията, който е само 6" по-дълъг от диагонала на компютъра ви и ви принуждава да използвате докинг станцията по начина, по който са били използвани докинг станциите преди десет години, почти с поставяте компютъра в него. Ако искате да работите на компютър и да използвате докинг станцията само като HUB, тогава препоръчвам да вземете по-дълъг кабел, което обаче е допълнителна инвестиция.
Какво всъщност може да направи?
Повечето хора ще използват докинг станцията или като класически USB ХЪБ, където свързват принтер, външен диск, флашка към компютъра у дома и зареждат iPad или iPhone, което между другото можете да правите дори когато не нямате компютър, свързан към докинг станцията. След това втората група ще използва Dock за свързване на монитор с резолюция до 4K и ще превърне Macbook в настолен компютър, към който ще свържат мишка, клавиатура и високоговорители. В допълнение, всеки път, когато свържете докинг станцията към вашия Macbook, компютърът ви, разбира се, също ще се зарежда автоматично.
Що се отнася до високоговорителите, необходим е компютър, но ако свържете високоговорители към докинг станцията, трябва също да промените самата настройка на изхода на звука на OWC докинг станция в системните настройки. Въпреки това може да откриете, че високоговорителите ще бъдат изключително силни, дори при най-ниското ниво на звука в OS X. Искате да си поиграете с високоговорителите за известно време и да ги настроите така, че всичко да свири както трябва, но повярвайте ми, всичко може да се настрои за ваше пълно удовлетворение.
Важно е да запомните, че докинг станцията не може да извлече максимума от вашите периферни устройства, така че вашият ултрабърз външен диск внезапно няма да комуникира с Macbook с най-високата възможна скорост, а например само половината или дори една четвърт. Това обаче не е по вина на докинг станцията OWC, а на всички докинг решения или адаптери като цяло, включително тези, предлагани от самата OWC Apple, като оригинал Apple USB-C цифров AV многопортов адаптер. Този адаптер също ограничава скоростта на свързаните периферни устройства по същия начин.
Продължи
Ако сте успели да инвестирате в Macbook, вероятно нямате дълбоки джобове и можете да си позволите тази докинг станция, дори и да не използвате всичките й функции. Вярвам, че по-голямата част от потребителите ще използват докинг станцията предимно като четец на карти и USB HUB, чрез който зареждат своя iPad или iPhone или свързват външно устройство или принтер. Вече с тази употреба мисля, че докинг станцията си заслужава, особено в ситуация, в която е насочена към група хора, които притежават MacBook 12″. Друга категория на използване е свързването на 4K дисплей, клавиатура и мишка и по този начин създаване на класическа десктоп машина. Така че, ако ви липсва порт на вашия MacBook и знам, след като го тествах, че наистина е така, тогава OWC предлага най-доброто решение на пазара.
Страхотен. Ще си купя много скъп лаптоп и имам нужда от много много скъпи допълнителни устройства, за да работи. Apple завинаги….
И някой насочва автомат към главата ви и ви кара да си купите MacBook?? … най-много ми харесват тези мелачки…
И защо го купуваш като ти е скъп?
В крайна сметка, ако това не ме устройва, ще посегна към Air или Pro. И въпреки че е скъп, знам, че за тази цена получавам качествен продукт, който ще ми издържи дълго време. И дори след тези няколко години мога да го продам на прилична цена и да взема нов.
Страхотно в снимките ти, но сложи снимка на масата как ще изглежда, когато свържете всички възможни периферни устройства. Това ще направи пълен октопод на масата :(
…о, но, но… Джон е прав. И знам какво пиша тук сега!!! (Моят първи Apple продукт – купих бял iBook преди около 15 години)
Госпожата е за принципа. Техническото решение с един USB-C порт е лошо. Може би това е опит за привличане на внимание, но не може да се получи. Apple отнема портове, така че собственикът трябва да ги купи отново. Има ли логика в това?
Мисли различно?
Джон, принципът е, че това устройство е за хора, които не се нуждаят от порта, какво лошо има в това. Освен това MacBook предвещава бъдеще, когато никой няма да има нужда от портове, както днес никой не се нуждае от DVD устройство в лаптопа, а ако има, ще свърже външно такова. Навреме, когато Apple той премахна DVD устройството от лаптопа имаше и много критици и някой изненадан ли е днес? Аз лично не бих го купил на този етап, но със сигурност има хора, които получават всичко онлайн и не се нуждаят от портове. Apple винаги е една крачка напред и това ми харесва в него. :)
Един порт в комбинация с докината би ми бил повече от достатъчен, големината и теглото са страхотни, но още не ми се вижда розово с виртуализацията, така че още чакам. По-скоро ще изчакам, докато внедрят USB-C и Thunderbolt 3 и тогава докинг станциите ще бъдат още по-сложни.