Винаги очаквам с нетърпение представянето на нови iPad, също и защото редовно ги хващам за преглед. Ето защо преглед на iPad Air 2024 или, ако предпочитате, iPad Air M2 също може да бъде създаден сега. Все пак не съм редовен потребител, защото iPad вероятно не е продуктът за мен. Въпреки че първите няколко дни опитвам всичко възможно и невъзможно на него, след известно време използването се ограничава до потребление на интернет и игра на игри, което изглежда малко ниско за продукт за такива пари. Разбира се, не искам да злословя iPad по никакъв начин. Имам много хора около мен, които използват потенциала на таблета на Apple много по-добре от мен, но вероятно завинаги ще остана с комбинацията от iPhone и MacBook. И iPad Air също не ме убеди да си купя iPad, въпреки че е стилен и мощен инструмент, който, ако му намерите приложение, ще ви забавлява дълго време.
Ако следите събитията около таблетите на Apple от известно време, вероятно ви е ясно, че тазгодишният iPad Air ще бъде само малка еволюция, като най-голямата промяна най-вероятно ще бъде внедряването на по-мощен чип. И наистина е така. Ако решим да включим 13-инчов вариант в "Air" сегмента, не очаквайте промени по отношение на дизайна или функционалността. Ако, като мен, възнамерявате да консумирате съдържание в интернет, да превъртате социалните мрежи и да играете проста игра тук и там, бих избрал по-старата. Но ако мислите напред, редактирате снимки, приемате iPad като работен инструмент или мислите за някоя AAA игра с вече закупен контролер, iPad Air с M2 не е лош избор. Нека го разбием малко по-подробно.
Съдържание на пакета
Разбира се, първото нещо, което ще направим, е самата кутия. Новият таблет пристига в много тънка кутия, която, както винаги, разкрива предната част на iPad с акцент върху безрамковия дизайн. Тънкият дизайн на опаковката показва само едно нещо. Тук няма да намерите адаптер за зареждане, на който почти никой не разчита в днешно време. В допълнение към iPad Air, в кутията ще намерите малко разговори и дълъг метър плетен USB-C кабел за зареждане.
мощност
Както вече стана ясно, Apple постави чип в новото поколение iPad Air Apple М2. Да, вече не е най-мощният чип, но ще трябва да работите наистина много, за да го „запечатате“. Тъй като не редактирам видеоклипове или снимки, моето тестване на ефективността е ограничено до игри. Така че всеки път се втурвам да тегля всякакви игри. Играх няколко часа на Call of Duty: Mobile, Genshin Impact, Resident Evil 4, Resident Evil Village или ремастерираните версии на GTA: San Andreas и Vice City. С каквото и да е заглавие, този iPad нямаше никакви проблеми, въпреки че с нещо като Resident Evil: Village ще зависи много от това как сте задали детайлите.
Apple също няколко дни след представянето на iPad Air с M2, той призна, че тези чипове имат девет-ядрен GPU. Apple досега предлагаше тези чипове само във версии с 8 и 10 GPU ядра. Така че може да се мисли, че това са несъвършено произведени версии на 10-ядрения чип. Трудно е да се каже дали можете да направите разликата. Във финала най-вероятно промяната ще бъде незначителна. След това чипът се поддържа от 8 GB RAM. Играта на iPad Air е наистина страхотна, но не можем да препоръчаме безжичен контролер за по-удобна игра. 13-инчовата версия на iPad е наистина голяма в ръцете, което ви поставя в значително неизгодно положение в ситуации, в които имате нужда от бързи ръце. Resident Evil се играе много зле без контролер, защото всеки път, когато го докоснете, на екрана се появява виртуален контролер, което разваля цялото изживяване от играта. От друга страна, почти завърших GTA: Vice City remastered без контролер, дори с ругатни от време на време. По-долу можете да видите как изглеждат игрите на таблета на Apple.
показ
Няма съществени новости по отношение на дисплея на iPad Air, ако изключим вече споменатата новост под формата на нов и по-голям диагонал. Ако трябва да започна с положителните страни, това е напълно подходящ Multi‑Touch дисплей с LED подсветка и IPS технология с разделителна способност 2732 × 2048 при финост от 264 ppi, който се чете дори на пряка слънчева светлина и има много приличен цветопредаване. Трябва да се каже, че 13-инчовата версия има яркост от 600 нита, докато по-малката версия има 100 нита по-малко. Самият дисплей може би вече няма да ви вълнува, но не мога да си представя, че ще ви накара да се чувствате неудобно по някакъв начин. Разбира се, представянето на черното не е най-доброто, но трябва да се съобразите с това поради използваната технология. Олеофобният слой също не претърпя никакви промени. Поради това дисплеят ще се задръсти почти веднага и ако сте любител на чистотата, ще го почиствате почти постоянно.
Относно дисплея на iPad Air, осмелявам се (отново) да отворя въпрос, който измъчва феновете на Apple от няколко години, а именно: „Не трябва ли вече да има панел с по-висока честота на опресняване?“ В никакъв случай не съм разглезен в това отношение. Аз самият използвам iPhone XR от много години. Това обаче е машина, която струва 13 25 крони в 4-инчовата версия. Определено заслужава по-добър дисплей. За щастие, по време на тестването на iPad Air, имах възможността да „поиграя“ с iPad Pro с M120 известно време. Сигурно ви е ясно, че дисплеят е съвсем друга песен в случая. Цветопредаването е невероятно и всичко върви гладко. Така че, когато след това се върнах към iPad Air, движението внезапно се стори ужасно накъсано. И всичко това в ситуация, в която го използвам легнал и го държа сравнително близо до очите си. Ясно ми е, че повечето от вас ще се съгласят с мен по отношение на разполагането на XNUMX Hz дисплей. Това обаче е политика, която Apple се сече в продължение на много години и тази привилегия на "дисплей" принадлежи само на моделите "Pro". Дори конкуренцията в тази ценова категория (дори и в много по-ниска) да предлага дисплеи с по-висока честота, за съжаление трябва да приемем това като потребители на Apple. Обзалагам се, че дисплеи с по-висока честота на опресняване ще видим първо в базовите модели на iPhone. Надяваме се, че ще бъде скоро и се надяваме, че скоро ще пристигнат и iPad.
звук
Също така накратко за звука. Има два високоговорителя от двете страни, с общо 4 вентилационни отвора. Като държите високоговорителя хоризонтално, вероятно ще блокирате двата вентилационни отвора с ръце. Това обаче няма голямо значение и няма да загубите стереото дори в тази ситуация. Оценявам положително музикалното представяне на iPad Air. На моменти дори се чудех как таблет, чиято дебелина е само 6,1 мм, всъщност може да играе. Звукът е доста динамичен и достатъчно силен. Колко пъти дори не съм посегнал към безжичния високоговорител, докато слушам музика и просто съм оставил iPad да свири. Следователно аудио представянето на iPad е много приятна изненада за мен.
Проектиране и изграждане
Дори и в този случай нямаше големи изненади и iPad Air, както се очакваше, копира дизайна на по-ранните модели. Така че тук имаме безрамков дизайн, където Touch ID е скрит в горния бутон. Преглеждал съм няколко iPad-а с този дизайн преди и винаги съм се оплаквал от досадното и силно трептене на този бутон. Бутона и сега клати, но има нужда от много помощ и клатенето в случая изобщо не се чува. Така че бъдете себе си Apple подобрена като конструкция, или просто нямах късмет напоследък.
Новият iPad Air пристигна в четири цветови варианта, а именно син, космически сив, лилав и звездно бял. Получих синия вариант, който вероятно ви напомня за "синия" вариант на iPhone 13 Pro. Цветът е хубав и закачлив, но винаги ще предпочитам да търся Space Grey. Размерите на тествания от мен вариант са 214,9 x 280,6 x 6,1 mm. Wi-Fi версията тежи 617 грама. Клетъчният вариант е с грам по-тежък. Що се отнася до разположението на контролните елементи, в допълнение към гореспоменатия основен бутон ще откриете и бутоните за сила на звука и, разбира се, магнитния конектор и Smart Connector. Можете също да разчитате на USB-C конектор за зареждане. iPad Air изглежда и се усеща много добре. От друга страна, трябва да се отбележи, че рамките около дисплея може да са видимо по-тесни. Нямам оплаквания относно дизайна на задната част. Това е класически метален дизайн, който просто подхожда на iPad и ще му подхожда още дълго време. Накратко, сигурният залог на Apple се изплаща добре и просто ще харесате iPad.
Touch ID
Вероятно никой не е очаквал новият iPad Air да включва нещо различно от Touch ID. Както от няколко години, отново можем да го намерим в горния бутон. Touch ID е удобен за използване. Той е бърз и сравнително точен. Внимавайте да не имате мазен или мокър пръст. Ако искате да направите Touch ID малко по-прецизен, можете, както преди, да сканирате пръста си до 5 пъти. Над това дали някога ще видим Face ID и в тази поредица, виси въпросителна. Ако погледнем по-внимателно цифрите, според Apple, възможността за "пробиване" на Touch ID е 1:50000. За Face ID е 1:1000000. Следователно Face ID е 20 пъти по-сигурен чрез номерата. Разбира се, цената ще се покачи малко. iPad Air обаче вече не е един от най-евтините и за мен Face ID вече може да е тук. В крайна сметка това е технология, която Apple представен през 2017 г. заедно с iPhone X. Така че не е ли време?
камера
Както винаги казвам, най-вероятно няма да използвате iPad като основна камера. Но е хубаво, че е тук. Ако погледнем техническите данни, можем да разчитаме на 12MP широкоъгълна камера на гърба, бленда ƒ/1,8, 5x цифрово увеличение, обектив от пет части, технология за автофокус Focus Pixels, панорама (до 63 мегапиксела), Smart HDR 4 , автоматична стабилизация на изображението и др. Новият iPad Air не прави лоши снимки. Не смея да кажа дали има напредък от последната версия. Снимките обаче не изглеждат никак зле. И по дяволите, вземете факта, че iPad, поради размерите си, не прави наистина добри снимки. На дневна светлина снимките са страхотни, но не ги сравнявайте с iPhone.
Що се отнася до предната камера, ще намерите 12MP ултраширокоъгълна предна камера с апертура ƒ/2 и Smart HDR 4. Камерата вече е разположена отстрани на iPad Air, така че е идеално подходяща за FaceTime разговори или други конференции. Поставяте вашия iPad настрани и благодарение на широкоъгълната камера и корекцията на обектива, камерата винаги ще ви намери, дори ако се движите около масата. Забравете селфитата, но за целите на гореспоменатите конференции предната камера е напълно достатъчна. Промяната в местоположението на предната камера вече беше обяснена в петък, така че не е голяма изненада. Добрата новина е, че изобщо няма да забележите камерата, докато я използвате. Така че, ако се притеснявате, че iPad ще изглежда неестествено, когато се използва в портретен режим, напразно се притеснявате.
Батерия
Apple към раздела за батерията те твърдят, че iPad може да издържи до 10 часа гледане на видео или сърфиране в интернет с едно зареждане. Животът на батерията е доста труден за оценка, тъй като до голяма степен ще зависи от това как използвате iPad. Ако сърфирам в интернет от време на време на дневна база, iPad издържа дори 4 дни без зареждане. При нормална употреба моят iPad Air наистина е "държач". Ако играете, ще изтощите батерията следобед. Веднага мога да препоръчам да вземете прилично зарядно за iPad Air. С бавно 5W зарядно устройство ще "храните" iPad цяла вечност. Ако притежавате MacBook, този проблем е решен.
Продължи
Новостта под формата на iPad Air с чип M2 ми е доста трудна за оценка и всъщност не знам на кого бих я препоръчал. Както казах няколко пъти, аз не съм целевата аудитория за iPad. Това наистина е красив и мощен инструмент, който има много приложения. Ще се забавлявате много с него и ще свършите много работа. Въпросителен знак виси над това дали бихте могли да свършите работата по-ефективно с нещо друго. Да, можете също да пишете курсова работа или друг текст на iPad. Но трябва да си купите клавиатура. Така че защо да не свършите такава работа веднага на MacBook?
Базовият iPad Air с M2 във вариант 13", т.е. във вариант със 128 GB памет, струва цели 23990 256 крони, което според мен е малко скъпо. iPad Air струва 26990 256 крони във вариант с 3 GB, който е основният вариант за съхранение на MacBook Air. Заслужава да се отбележи, че основният MacBook Air (2 GB) е само с 5 хиляди крони по-скъп. Ако купите по-добра клавиатура за iPad Air, това е основно "уличница". Ако след това поставите iPadOS и macOS между тях, инвестирането в MacBook ще бъде много по-разумно. Ако iPad Air с M2 беше с 2022 хиляди по-евтин сигурно нямаше да имам проблем с него. В същото време остава малко причина да включим чипа M1. Предишната версия на iPad Air (3) получи MXNUMX. Ръката на Apple няма да падне, ако, дори като се има предвид изминалите две години, включи чипа MXNUMX. Има и разлика от две поколения чипове между iPad Pro. Така че, както казах, не разбирам напълно какво прави Apple.
За съжаление не мога да си го позволя от чешка заплата след изискан плюшен и сега с фиализъм...
Затова си намерете по-добра работа. Или си направете услуга (образовайте се, научете нещо), за да имате шанс да я получите.
Обичам тези викове.
Фиализъм или фиализъм? Виждате ли, първо държавата плати почивка и някой плати и фотограф в Instagram, а сега и файловете пристигнаха. Като не се грижиш за себе си, все пак разчиташ на тези политици за всичко и живота ти плаща последен, тогава изглеждаш като тези, които теглят кредит за споменатата почивка на море и вноските им ще бъдат комбинирани с други за коледни подаръци...
И аз го нямам или не го искам файла. Но животът е приоритети, за какво да харча пари, но аз определено не лъжа и не пръдя! Защото нямам и ново БМВ, и колело за 200к, и барак, и басейн, и почивка на Малдивите и т.н. това е всичко, просто бих хленчил...
Замених стария си iPad Pro 11″ (1-во поколение) с него, страхотна производителност. Просто не мога да свикна с TouchID (срещу Face ID) :)