Sule kuulutus

Kaubandussõnum: Peaaegu iga investor või kaupleja on "septembriefektist" mingil hetkel kuulnud. Ehk siis sellest, et see kuu ei too finantsturgudele hooajalisuse seisukohalt midagi head ja on pigem punaste numbrite kuulutaja. Muidugi on sarnaseid "müüte" palju ja need ei vasta alati tõele. Nii et vaatame, milline september tegelikult on.

Septembriefekti puhul selgub, et tegu pole pelgalt investorriimiga. Vaadates ajaloolist jõudlust S&P 500 indeksist saame teada, see September on tõesti kõige hullem kuu. Viimase 30 aasta jooksul on septembrikuu keskmine tootlus - 0,67%. 

See lõppes sel kuul kahjumiga viimasel kolmel korral, kui see langes aastatel 2020, 2021 ja 2022. Enne seda tuli 3 aastat tagasihoidlikku kasumit vahemikus 0,43% kuni 1,72%. Viimase 30 aasta pikim kaotusteseeria oli aastatel 1999–2003, mil Internetimull lõhkes.

Septembrikuu kuupäevad

Mõne investeerimisstrateegi arvates on kuu september anomaaliaid, mis ilmub ilma suuremate sündmusteta. Siiski on olemas tervik hulk teooriaid, miks septembrikuu jooksul näeme na aktsiaturud traditsiooniliselt halvem jõudlus. Üks teooria käsitleb olukorda, kus aktsiaturgudel on suvekuudel hästi läinud – selle tulemusena saavad nad hakkama investorid kasumit koguma enne ebakindlat aasta lõppu. On ka teooria, et investorid võtavad kasumi enne kooliaasta algust, et nad saaksid maksta oma laste kooliraha ja koolikulud üldiselt. Neil mõlemal põhineb ka teine ​​teooria, mis on võib-olla tõele kõige lähemal, ja see on asjaolu, et see on umbes psühholoogiline nähtus, kui investorid ootavad septembris halvemat tootlust ja korrigeerivad seeläbi oma portfelle. Septembrikuu on spetsiifiline ka selle poolest, et läheb kolmanda kvartali viimaseks kuuks. Ettevõtted ootavad tulude aruannet, kui hästi neil suvekuudel läks, ja see võib mõne ettevõtte investori jaoks olla väga ebakindel. Investeerimisfondid korrigeerivad ka oma portfelle kvartali lõpus, et teatada, et neil on viimase kolme kuu jooksul enamasti parima tootlusega aktsiad, meelitades oma fondidesse rohkem raha.

Siiski tuleb mainida, et iga suurem septembrikuine langus oli seotud mõne konkreetse sündmusega. Eelmisel aastal vallandas languse Jerome Powell ja tema kõne Jackson Hole'is augusti lõpus. 2009. aastal kukkus Lehman Brothers kokku. 2001. aasta septembris langesid aktsiad kaksiktornide vastu suunatud terrorirünnakute tõttu ning aasta hiljem septembris algas tehnoloogiaaktsiate mulli tagajärjel väljamüügilaine. 2021. aastal põhjustas langus riigivõlakirjade tootluste tõusu.

Seni on meil plaanis vaid üks 2023. aasta septembris USA keskpanga kohtumine ja muud makromajanduslikud sündmused. Fed ilmselt finantssektor ei satu suurema surve alla, kuna ta valmistab turge oma tegudeks aegsasti ette ja peaks neid oluliselt üllatama. Kogu olukord on aga üsna ebakindel ning kukkumine võib tulla vähemtähtsa uudise tõttu. 

Septembrikuu punased numbrid ei pruugi aga midagi halba tähendada. Pikaajalise investori jaoks võib selline madalseis olla suurepärane võimalus osta madalate hindadega. Teisest küljest otsivad kauplejad ja investorid maandada oma pikaajalisi positsioone nad saavad sellist olukorda kasutada spekulatsioonid langevate hindade üle antud instrumentidest. Statistilisest seisukohast on september ideaalne kuu lühikeseks laskmiseks.

majanduskriisi aktsiagraafik kukub äri globaalne raha b
majanduskriisi aktsiagraafik kukub äri globaalse raha pankroti kontseptsioon

seotud artiklid

Tänase päeva loetuim

.
  翻译: