Sule kuulutus

Kui te küsiksite minult, milline sülearvuti on minu arvates maailma kõige ikoonilisem sülearvuti, vastaksin kõhklemata, et see on MacBook Air. Just seda arvutit on nautinud praktiliselt alates selle tutvustamisest, mil Apple'i legendaarne kaasasutaja Steve Jobs selle Keynote'il postiümbrikust välja võttis, on uskumatu populaarsus, mis pealegi praktiliselt 100% ei lõpe niipea. . Ja imestada pole üldse midagi. Pärast aastatepikkust paastu, kui Apple Airi seeriaga astus ta Inteli kiipide piirangute tõttu peaaegu kohapeale, kuna tõi selle kiipide abil esile Apple Räni. 

Just need (mitte ainult) andsid talle hüppelise jõudluse, vaid ka aku kestvuse, mis muutis Airy ootamatult oluliselt kasutatavamaks, kui see seni oli olnud. Ja just seetõttu ootab maailm nüüd peaaegu hinge kinni pidades iga uue põlvkonna MacBook Airi avalikustamist, et see saaks siis täiusliku ülevaate sellest, milline näeb välja Apple'i ideaalne sülearvuti vähem kuni mõõdukalt nõudlikele kasutajatele. 

Ta ei jätnud vahele ka uue MacBook Airi põlvkonna esitlemist Apple põgeneda muidugi isegi mitte sel aastal ning esmaspäeval, 4. märtsil avaldas ta pressiteate vahendusel maailmale kiipidega varustatud sarja Apple M3, mis saabus mulle mõne päeva pärast testimiseks. Nii et istuge maha ja alustage lugemist. Siin on MacBook Air M3 ülevaade inimese vaatenurgast, kes on MacBook Air M1 juba aastaid oma peamise arvutina kasutanud. 

macbook air M3 sinine LsA 17

Sinine pole enam hirm

Uue MacBook Air M3 saate eelmise põlvkonnaga samades värvides. Valikus on konkreetselt tume tint, tähevalge, kosmosehall ja hõbedane selle mudeliseeria kõige klassikalisem värv. Sain üle vaadata konkreetselt tumeda tindiga, mis oli eelmise seeriaga sõna otseses mõttes õudusunenägu suures koguses jäädvustatud sõrmejälgede ja plekkide tõttu, mille jaoks see oli Apple hiljem paljude õunakasvatajate poolt teravalt kritiseeritud. Õnneks pole seekord kriitikaruumi. 

Apple tegelikult kasutas ta tumeda tindi mudelil anodeeritud anodeeritud pinda, mis on mõeldud sõrmejälgede kleepumise vältimiseks või selle probleemi vähendamiseks. Ta kasutas seda vidinat lihtsalt huvi pärast, esimest korda eelmisel sügisel esitletud kosmosemustade MacBook Prodega, millega see suurepäraseks osutus. Kui kosmosemust MacBook Pro eelmisel sügisel minu katsetele jõudis, "matises" see tõesti oluliselt vähem kui ükski teine ​​ilma adoneeritud pinnata MacBook.

Ja sama võin nüüd rahuliku südamega öelda tumeda tindiga MacBook Air M3 korpuse kohta. Ei saa päriselt öelda, et see "kustumatu" oleks, sest selle šassii võtab mõne pleki või sõrmejälje kinni ega lase lahti, aga kindlasti pole tegu sellise plekipüüdjaga nagu eelmisel aastal. Pöidlad mulle sellega seoses ja suured tänud Apple'ile. Paljude kasutajate hinnangul on Blue Air ka viimaste aastate ilusaim ning seetõttu on suurepärane, et nüüd saab seda nautida ilma pideva poleerimiseta. 

M3 kui mõnus elavdamine

Põhimõtteliselt on ainus oluline uuendus, mille selle aasta MacBook Airi põlvkond toob, kiip Apple M3. Kuid see esilinastus juba eelmisel sügisel öisel Keynote'il nimega Scary Fast, nii et see pole enam üllatus. Põhimõtteliselt räägime 3nm kiibist, mis on varustatud 8-tuumalise protsessori, 8-tuumalise GPU ja 8 GB ühtse mäluga ning kui baasist sulle ei piisa, siis CPU tuumade arvu muuta ei saa, kuid GPU jaoks võite valida 10-tuumalise variandi. Operatsioonimälu puhul on lisaks 8 GB-le saadaval ka 16 GB ja 24 GB. Traditsiooniliselt tuleb aga arvestada suhteliselt kõrge lisatasuga – täpsemalt 6000 GB variandi puhul 16 CZK ja 12000 GB variandi puhul 24 XNUMX CZK. 

Apple see ei olnud isegi SSD salvestusruumi osas tegelikult hea, kuna kasutas masinas vaid 256 GB moodulit. Siiski on see loomulikult lisatasu eest saadaval ka veidi heldemate 512 GB, 1 TB ja 2 TB SSD-dega. Ja sellega tegelikult kõik konfiguratsioonivõimalused ka lõpevad – ehk kui mitte arvestada seda, et uut Airi saab osta nii 13" kui ka 15" versioonina, mida aga saab "laadida" kõrgemates konfiguratsioonides lihtsalt nagu väiksem. Ja arvestades, et MacBook Air M3 ei erine disaini poolest eelmise aasta väikevennast, pole ilmselt üllatav, et ka seekord Apple see toetub kiibi ja ülejäänud sisikonna passiivsele jahutamisele – teisisõnu jahutusventilaatorit sellest ei leia. 

Pressiteates, et Apple tutvustas uut toodet selle nädala alguses, saime lugeda, et M3-ga mudel on kuni 1% kiirem kui M60-ga MacBook Air, samas kui kiireim Inteliga MacBook Air alandab seda masinat veelgi - see on kuni 13 korda kiirem kui seda. Ausalt öeldes huvitas mind kõige rohkem võrdlus mudeliga M1, kuna just seda masinat olen praktiliselt pidevalt 2021. aasta kevadest saati (v.a ajutised edasilükkamised seoses teiste Macide ülevaatamisega) kasutanud ja seetõttu on mul sellega parim kogemus. , niiöelda.

Täpsustuseks olgu öeldud, et M1 kiip on varustatud 8-tuumalise CPU, 7-tuumalise GPU ja ka 8 GB muutmäluga. Kuid see on valmistatud 5 nm tootmisprotsessiga, mis muudab selle võrreldes M3-ga vähem võimsaks, vaatamata samale arvule protsessorituumadele, kuid ka vähem ökonoomseks. Seda seetõttu, et üksikud transistorid asuvad sellel üksteisest kaugemal, mis tähendab, et võrreldes M3-ga mahub neid samale pinnale vähem, mis kajastub jõudluses ja energiatarbimises. 

MacBook Air M3 LsA 41

Pean ütlema, et M1 kiibi kiiruse üle ma seni kurta ei saanud – eriti veel siis, kui eredas mälus on veel Inteli protsessorid, mida oli au kasutada nii MacBook Airis (2016) kui ka esimeses. 16-tolline MacBook Pro aastast 2019 Kuigi see esilinastus 2020. aasta sügisel, on selle paindlikkus tõesti suurepärane ja täiesti piisav tavaliseks kontoritööks. Noh, täpselt nii ma arvasin, kuni ma Airi M3-ga "käivitasin" ja hakkasin seda oma peamise töömasinana kasutama. Kuni 60% kiirendus võrreldes MacBook Air M1-ga on selle juures üsna tuntav ja palun tehke seda kenasti ka teie jaoks täiesti triviaalsetena tunduvate tegevuste puhul.

Pean silmas näiteks Safari, Pages, Find, Settings ja muu taolise käivitamist, aga ka erinevaid fotode teisendamisi, kas siis ühest formaadist teise või suurest suurusest väiksemasse. Graatsia, millega Air M3-ga võrreldes M1-ga Airiga kõigega hakkama saab, on tõepoolest väga meeldiv. See, mis varem võttis 20 sekundit, saab nüüd tehtud 12 või vähemaga, mis on lihtsalt tore. Seejärel suutsin enamiku Air M3 rakendusi käivitada (või täielikult laadida) umbes 0,5–1 sekundi võrra kiiremini, mis on samuti tore.

Kordan veel kord, kirjutan neid ridu M1-ga mudeli praeguse igapäevase kasutajana, seega olen seda masinat tõesti "vaadanud" ja katsunud enam kui küll. Muidugi võite nüüd mõelda, et rakenduse käivituskiirenduse hägustamine 0,5–1 sekundiga on hull ja et te ei märkagi erinevust ilma otsese võrdluseta, kuid just need viivituse minimeerimised parandavad minu jaoks üldist sujuvust äärmisel juhul. antud arvuti viis. Veelgi enam, täiesti sirge, M1 on juba väga kiire, seega pole palju arenguruumi. 

Siiski ei tahaks siinkohal lihtsalt abstraktselt kirjeldada, kui meeldiv on M3-ga Air võrreldes M1-ga mudeliga. Seetõttu proovisin M3-ga Airi kiirust testida nii läbi paari jõudlusmõõtmise tarkvara, aga ka läbi tegevuse, mida isiklikult praktiliselt iga päev töö jaoks praktiseerin. Pean silmas konkreetselt fotode teisendamist PNG-vormingust JPEG-vormingusse, et vähendada nende suurust Apple'i natiivse lahenduse (st faili tähistus – topeltklõps – kiirtoimingud – teisenda kujutis) abil. Pildiühikuid teisendades ei pea kiiruse üle kurtma. Kuid niipea, kui mul on vaja arvustuste ja muu sellise jaoks veel kõrgemaid kümneid pilte sel viisil redigeerida, kulub MacBook Air M1-l veidi aega.

Testi jaoks lõin spetsiaalselt kaks testkausta, millest ühes on 20 PNG-pilti kogumahuga 95,3 MB ja teises 1000 PNG-pilti kogumahuga 4,06 GB. Üksikute piltide suurus jäi vahemikku 3,8 MB kuni 9,4 MB. Teisendati PNG-vormingust JPEG-vormingusse, säilitades samal ajal tegeliku suuruse. Test oli ajastatud järgmiselt:

MUDEL Teisendage 20 pilti Teisendage 1000 pilti
Macbook Air M1 15,84 s 6:16
Macbook Air M3 7,80 s 5:37

Niisiis, nagu ise näete, 20 pildi teisendamisel paistis Air M3 silma, olles praktiliselt 2x kiirem kui Air M1. Pikemat sooritust nõudvas ülesandes aga nii suurt vahet ei olnud, mis mind ausalt öeldes päris palju üllatas. Tundub, et M3 kiip on üsna kiiresti "gaasi keeratud", et see üle ei kuumeneks, mis väljendub just selles, et see ei säilita maksimaalset jõudlust kauem. Täpselt nii tundus mulle konverteerimise ajal, kui algus oli tõesti välkkiire (vähemalt laadimisjoone järgi) ja ma uskusin, et poole ajaga saab isegi 1000 pilti teisendada, aga umbes poole pealt hakkas Air M3 käima. hinge heitma, kuni see niimoodi lõppes .

Järgmine test seisnes iPhone 15 Proga tehtud üheminutilise video renderdamises 4K resolutsioonis ja ProRes-vormingus DaVinci Resolve rakenduses. Renderdatud H.265-le heleda värviparandusega. Nalja pärast tegin installi mõlemal Macil korraga ja isegi siin "tormas" MacBook Air M3 MacBook Air M10 umbes 1 sekundit. Ja minu jaoks on just need pisiasjad, mis tekitavad tunde, et tegemist on oluliselt krapsakama masinaga kui Air M3. Üle XNUMX aasta turul, kuskil peab see teada olema. Aga tagasi testimise juurde. Identsed videod renderdati uuesti järgmise tulemusega:

MUDEL Renderdamiseks kuluv aeg
Macbook Air M1  19 s
Macbook Air M3 18 s

Nii et siinkohal ei karda nad väita, et vahe on tõesti tühine ja seetõttu, kui sul on sageli vaja oma MacBookis renderdada ja oled M1-ga Maci omanik, siis uue M3 ostmine pole sinu jaoks kuigi mõttekas. Vähemalt DaVinci Resolve'i tulemus ei ole veenev.

Allpool näete ekraanipilte Geekbench 6, Blackmagic RAW Speed ​​​​Test, Blackmagic Disk Speed ​​​​Test ja Maxon Cinebench 2024 rakendustest, milles mõõtsin nii oma mudeli jõudlust M1-ga kui ka testitud mudeli jõudlust. M3. Täielikkuse huvides lisan vaid, et mõlemal Macil on 256 GB salvestusruumi ja 8 GB muutmälu, seega ainus tegelik erinevus on kiip. 

Nagu näete Blackmagic Disk Speed ​​​​Testist, pole ketta kiirus üldse halb, pigem vastupidi. on põlvkondade lõikes oluliselt paranenud. Kui oleme mõõdetud ketta kiirust pärast MacBook Air M2 vabastamist läbi sama tarkvara samade seadistustega said nad kirjutamiseks 1397 MB/s ja lugemiseks 1459 MB/s.

Eriti lugemises on vahe tohutu. Aga kui nüüd täiesti aus olla, siis nende hea 7 aasta jooksul, mil ma olen MacBook Aire kontoritööks kasutanud – selleks on need eelkõige mõeldud –, pole ma kunagi mõelnud ketta kiiruse pärast muretsemisele, sest mulle ei tulnud pähegi, et oleks see asi kuitahes piiratud. Ja kindlasti ei ole mul endal seda arvamust.

RAM kui (eba)meeldiv üllatus

Kuigi ma ei saa M3 kiibi kui sellise kohta ühtegi halba sõna öelda, olen masina väljakuulutamisest saadik veidi pettunud põhilises 8 GB RAM-is. Ma ei kuulu nende kasutajate hulka, kes pidevalt karjuvad, et 8 GB on tänapäeval häbi, aga mulle tundub, et aeg liikuda vähemalt 12 GB, kui mitte 16 GB peale, on kuidagi käes. Olen ise viimasel ajal M1 pealt korduvalt pealt näinud, kuidas just 8 GB muutmälu tõttu see masin lämbus (konkreetselt kippus mõneks sekundiks rippuma), isegi tavalise kontoritöö ajal, sest mis me räägime sellest, siin ma teen.

Minu igapäevane leib on kirjutada Pagesis artikleid, suhelda oma partnerite või lugejatega e-posti ehk sotsiaalvõrgustike kaudu, olla Safaris avatud mitmed veebiaknad ja nende kaudu jälgida infoallikaid jms. Nii et ma kindlasti ei ütleks, et ma arvutile probleeme valmistan, pigem vastupidi. Muidugi, mõnikord avaneb mul dokis mitu akent, sealhulgas PDF-id ja muu sarnane, kuid mitte kunagi nii palju, et tunnen, et kütan arvutit kuumaks. Kuid see on hiljuti nii M1 ja selle 8 GB muutmäluga. 

Kui testisin Airi M3-ga, tundus mulle, et see kiip suudab RAM-mälu tõhusamalt hallata ja seetõttu ei olnud selle kasutamine nii suur kui M1-ga, vähemalt olekuribal näidatud andmete järgi. CleanMyMac X rakendus. Täpsemalt, ma kasutasin reaalselt umbes 3,5 GB vaba RAM-i, samas kui M1-l on umbes 2,2 GB.

Siinkohal pean aga ühe hingetõmbega lisama, et ma pole päris kindel, mil määral RAM kulub või  üldiselt arvuti kui sellise kulumine ja seega kui palju parem M3 tegelikkuses on. Siiski tunnen endiselt, et see vääriks põhimõtteliselt 8 GB-st suuremat RAM-i juba ainuüksi seetõttu, et tänu neile oleks oluliselt rohkem ülesandeid hallatavad ja Apple tagaks selle sammuga kasutajatele suurema mugavuse. Loodetavasti läheb M4 mudel kõrgemale. 

Aku eluiga ei ole (paberil) tolli võrragi langenud, aga kas see on oluline? 

Kui mul on MacBooks Airis midagi pärast nende vastu vahetamist Apple Silicon nagu, siis on see nende aku tööiga. See on tegelikult peamine põhjus, miks ma isiklikult eelistan neid MacBook Prodele. Lühidalt, minu jaoks on taskulamp rohkem kui 120 Hz ekraan või miniLED-taustvalgus, mida MacBook Pro pakub. Paberil pole Air M3 põlvkondade vahel midagi muutunud ja Apple’i mõõtude järgi saab masin oma kauni 18-tunnise vastupidavusega ühe laadimisega ikka hakkama, kuid reaalsus on see, et suudad jõuda veidi paremate väärtusteni.

Olen kolmapäevast saati masinat testinud, peale esialgset seadistamist laadisin selle täis ja hakkasin ilma võrguühenduseta kasutama ja vau, sain sellega hakkama ülalkirjeldatud stiilis ligi 20 tundi. Nii et minu jaoks on see absoluutne pomm, aga loomulikult oleneb see suuresti sellest, kuidas oled harjunud masinat kasutama. Teisisõnu, kui teil on pidevalt 100% heledus, te ei karda kõlarite kõrget helitugevust ja nii edasi, siis see kasutusstiil mõjutab loomulikult ka vastupidavust. Olen harjunud töötama heledusega umbes 50% juures sellega, et õhtuti alandan selle oluliselt madalamatele väärtustele. 

macbook air M3 sinine LsA 4

Muud uued triviad ja vanad tuttavad kindlused

Sarnaselt sellele, kuidas ma eespool MacBooki aku kasutusaega hindasin, võiksin tegelikult jätkata ja jätkata. Lõppude lõpuks ei jää muud üle. Tehnilisi näitajaid vaadates saab kiiresti teada, et näiteks ekraan pole põlvkondade lõikes lahutusvõime ega heleduse osas paranenud ning veebikaamera, kõlarisüsteem, klaviatuur ja pordivarustus on sama.

Apple kuigi MacBook Air M3 jaoks uus, võimaldab see ühendada kuni kaks välist monitori, kuid ühe hingetõmbega tuleb lisada, et seda saab teha ainult suletud kaanega. Ja kuna seni oli võimalik ühendada ainult üks väline monitor, kuid avatud kaanega, siis see uudsus ei too teieni suuremat hulka tööpindu, vaid ainult parema ekraanipinna eraldusvõime, mis mind isiklikult välja ei too minu toolist. Kuid ma usun, et paljud inimesed hindavad seda. 

Sama võib öelda WiFi standardi WiFi 6E kasutuselevõtu kohta, mis asendab praeguse WiFi 6 MacBook Air M1-lt ja M2-lt. Apple’i sõnul peaks see uuendus tooma kuni 2x kiirema WiFi ühenduse, kuid ühe hingetõmbega tuleks lisada, et selle nautimiseks peab sinu koduvõrk toetama ka WiFi 6E, mis on tänapäeval ausalt öeldes üsna ebatõenäoline. Tulevikus on aga selle võimaluse olemasolu tore, sest on selge, et see standard hakkab aeglaselt, kuid kindlalt levima üle maailma. 

Eelmistest ridadest, mis puudutavad ekraani eraldusvõime, pordivarustuse ja muu sellise säilitamist, võib uus MacBook Air M3 mõnele tunduda pisut igav. Kuid julgen väita, et see pole sugugi igav ja seda teatud mõttes just seetõttu, et see toetub taas kord tõestatud elementidele. Praegune Liquid Retina ekraan oma eraldusvõimega 2560 x 1664 pikslit ja heledusega 500 niti on ju lausa silmailu, millest minu arvates on valdavale enamusele kasutajatest enam kui küll. 

MacBook Air M3 LsA 44

Keegi võib vastu vaielda, et 60Hz värskendussagedus on juba relikt ja Apple võiks Airsi jaoks kasutada vähemalt 90 Hz, kui mitte täielikku ProMotioni oma 120 Hz-ga, kuid ausalt öeldes ei saanud ma sellega päris nõus olla. Minu meelest suhtleb inimene arvutiga hoopis teistmoodi kui näiteks iPhone’iga ja kui ma oma iPhone 15 Pro 120Hz värskendussagedust kiita ei saa, siis MacBook Air M60 3Hz ekraan ei tüüta. mina üldse. Ja ma ütlen seda inimesena, kellel oli hiljuti ülevaatamiseks 14-tolline MacBook Pro koos M3 Maxi ja 120 Hz ekraaniga. Ühesõnaga, 60Hz on minu meelest normaalseks tööks piisav ja kui ei, siis on võimalus minna MacBook Prodele, mis sind rahuldab. 

Ja nii võiksin jätkata näiteks seoses pordivarustusega, mis koosneb ühel pool kahest Thunderbolt / USB 4 pordist ja teisel pool 3,5 mm jack-pistikust. Kas see on piisav? Me elame pilvepõhisel traadita side ajastul, nii et minu jaoks jah, ja kui mitte teie jaoks, siis USB-C laiendusjaotur või MacBook Pro on juba ootamas.

Ühesõnaga ja hästi, inimene võib alati välja mõelda midagi, mis talle ei sobi, aga õnneks on enamasti võimalus sirutada käe millegi, mis tema vajadusi rahuldab. Lisaks tuleb märkida, et isegi tänu selliste ruumisäästlike sadamaseadmete kasutuselevõtule Apple MacBook Airile, suudab selga panna nii kitsa kere, mille üle uhke on, samas kui selliseid "mööndusi" millegi muu kasuks võiks leida tõesti lugematul hulgal. Ja see on suurepärane, et see nii on Apple õnnestus balansseerida positiivsetega ning tänu sellele on Airi tootesari suunatud täpselt selles suunas, kuhu Steve Jobs selle kunagi saatis.  

resume

Kuigi MacBook Air M3 ei too selle tulemusel nii palju uut, näen isiklikult seda täpselt arvutina, millele soovite MacBook Air M1-lt lülituda. Sellel on teistsugune ja eelkõige meeldiv disain, sellel ei puudu Air-seeria ikoonilised omadused vastupidavuse ja kompaktsete mõõtmete näol ning tänu M3 kiibile pakub see M1-ga Macide omanikele ja seega ka vanematele. , kiirushüpe, mida märkad sõna otseses mõttes igal süsteemi või rakenduse sammul.

Muidugi, MacBook Air M2 omanike jaoks pole M3-ga mudelile üleminek peaaegu mõtet, kuna jõudluse kasv on suhteliselt tühine, kuid ma arvan, et Apple ta tegeles tegelikult M3 Airi arendamisega. Arvuti on ju hoopis teist tüüpi seade kui telefon ja vaevalt võib eeldada, et kasutaja tahaks seda aastast aastasse vahetada. Apple seetõttu keskendus ta minu arvates eelkõige Air M3-le, et muuta see masin huvitavaks MacBook Air M1 või vanemate omanike jaoks ja see õnnestus tal tõesti hästi. 

Lõppude lõpuks, isegi sissejuhatuse ajastuse seisukohalt, räägime tegelikult masinast, mis tuleb MacBook Air M1 ja mitte M2 asendusena. Lõppude lõpuks võib esimestest väljalaskekuudest alates kasutusel olnud Air M1-de aku seisukord olla suurepärane tõend. Mul endal on umbes 5 inimest, kes ostsid M1 kiibiga Airi kohe peale selle tutvustamist, kasutavad seda igapäevaselt tööl ja hetkel jääb nende Macide aku mahutavus 80-88% vahele. Nii et mõne jaoks, sealhulgas minu 83% aku mahutavusega, on M3 MacBook Airi praegune saabumine omamoodi viis minutit-kaksteist päästmist, mida mul on väga hea meel kasutada. Põhihinna 31 990 CZK puhul pole siin tõesti palju rääkida. 

Näiteks uue MacBook Air M3 saate osta siit

macbook air M3 sinine LsA 13

Tänase päeva loetuim

.
  翻译: