Már kevesebb, mint egy hét választja el az iOS 14 és más új operációs rendszerek bevezetésétől. Annak érdekében, hogy a lehető legrövidebb ideig várjatok a nyitó WWDC Keynote-ra, ahol a hírek megjelennek, cikksorozattal készültünk nektek a hírrel kapcsolatos elvárásainkról. Ezután össze tudjuk őket hasonlítani a valósággal, ami nem lehet túl távol. Elvárásaink közvetlenül a hosszú hónapok óta megjelenő információszivárgásokon alapulnak. Hétfő után iOS 14, kedd iPadOS 14 a szerdai watchOS 7-tel pedig a macOS 10.16-ot kínáljuk Önnek. Mit gondolunk, mit hoz ez a rendszer, és mit várunk tőle?
Száz százalékos megbízhatóság
Ha valóban elvárunk valamit a macOS 10.16-tól és imádkozunk érte, az kétségtelenül a rendszer abszolút tökéletes megbízhatósága – és nem csak az első verziója, hanem de facto az egész macOS 10.16. Nagyon sok felhasználó számára, köztük mi is, a Macek jelentik azokat az eszközöket, amelyek támogatják őket, és a megbízhatóság megingása egyszerűen óriási probléma. Legyen szó alkalmazás összeomlásról, nem szabványos viselkedésről bizonyos elemek a rendszerben, vagy "csak" olyan frissítésekkel kapcsolatos gondok, amelyek egyszerűen nem telepíthetők időnként (még Catalinánál sem), semmi ilyesmi nem tartozik a kisebb lakások árába még gépeket is belemenő rendszerbe. A rendszer tökéletes hangolása ezért profi Apple ebben az esetben az első számú prioritás, mivel az összes operációs rendszer közül talán ez számít a legtöbbet.
Ugyanaz a tervezési nyelv, mint az s iOS-ben
Bár az vagy Apple gyönyörködik az egységesítésben, tény, hogy a macOS-t sikeresen figyelmen kívül hagyják ebből a szempontból. Nem az alkalmazás felületének kialakítására gondolunk, hanem az ikonjaikra, amelyek nem egységesek az Apple operációs rendszer többi részével. Például az ilyen üzenetek, az iWork vagy a Mail gyönyörűen egységesek lehetnek. Ugyanez halványkék színben elmondható a Night Shift és a Ne zavarjanak kapcsoló vezérlőközpontjáról, amely átveheti az iOS, iPadOS vagy watchOS tervezési nyelvét. Más szóval - nagyon klassz lenne, ha minden platformon ugyanazokkal a dizájnelemekkel találkoznánk, mivel ez a rendszer általános irányíthatóságának javára válhatna - vagyis legalábbis az intuitív jelleg szempontjából. Persze bizonyos értelemben részlet, de miért ne lehetne tökéletesíteni?
A sötét mód fejlesztései
A Dark Mode már jó két éve velünk van Mac gépeken. A premierjét meglehetősen váratlanul érte a macOS Mojave 2018-ban. Az igazság azonban az, hogy azóta gyakorlatilag nem mozdult sehova, ami nagy kár. A fejlesztés lehetőségeit a felhők jelentik, és büntetendő, hogy rajtuk vannak Apple még nem működött. Akár a Sötét mód minden napra történő aktiválásának ütemezéséről beszélünk, akár az egyes alkalmazások sötét vagy világos módhoz való testreszabására szolgáló felületről, ezek a finomságok egyszerűen hiányoznak, és a felhasználóknak harmadik féltől származó alkalmazásokon keresztül kell beszerezniük őket, ami véleményünk szerint bizonyos értelemben szégyen. Ezért biztosan nem lenne helytelen ezt az elemet tökéletesíteni egy sor fejlesztéssel, amelyek új szintre emelik.
Még nagyobb csatlakozási lehetőség Apple Watch
A macOS Catalina rendszerben új csatlakozási lehetőségek érkeztek a Mac-re Apple Watch, amikor rajtuk keresztül a felhasználók például megerősíthetik a jelszavak megadását vagy a fizetéseket. Nagyon jó lenne, ha ez a kapcsolat még jobban kibővülne a macOS következő generációjában, és sok hasznos dologra tanítaná az órát. Az egyik lehet az alapvető kezelőszervek megjelenítése, amikor zenét játszik le Mac számítógépen, ahogyan most az iPhone-okon. Nem lenne rossz azonban egy olyan távirányító sem, amivel például a Mac kikapcsolhatja vagy figyelheti az akkumulátorát, ha nincs rákötve a hálózatra. Mindezen újdonságokon túl azonban a meglévő funkciók megbízhatóságának növelésére van szükség, ami nem rossz, de van még mit javítani. Például, amikor egy Mac-et a Watchon keresztül oldunk fel, időnként előfordul, hogy a termékek egyszerűen nem kapcsolódnak össze, és a feloldás sem történik meg. Határozottan jó lenne, ha minden száz százalékig működne ebben az irányban.
Új alkalmazások
A Catalyst projektnek köszönhetően, amely lehetővé teszi az iOS/iPadOS alkalmazások macOS-re történő portolását, tavaly már több új macOS alkalmazást is láthattunk, és nagy valószínűséggel idén sem lesz ez másként. Az érkezés legesélyesebb jelöltje jelenleg a Messages alkalmazás, amely az iOS-ből ismert funkciókat - azaz matricákat vagy különféle effekteket - kellene átvennie. Nem lennénk azonban haragudni az Időjárás alkalmazásra sem, ami valamiért hiányzik a Mac-es teljes verzióból, és csak widgeten keresztül érhető el.
Nem értem a sötét mód értelmét minden alkalmazáshoz külön beállítani. Vagy sötét módot akarok, vagy fényeket. Az Idelani valóban központi kapcsolás, kézi és automatikus is, idő vagy naplemente szerint. Ellenkezőleg, meglep, hogy az Apple megengedi a fejlesztőknek, hogy ebben bor..del. Remélem, még nem rontom el az alkalmazásaimat.
Kicsit kizárt, hogy érdemes-e most elmenni a Catalynára, vagy várni az új macOS 10.16-ra? Még mindig a Mojave-on vagyok, mivel nem olvastam jó reakciókat Catalynáról.
Így például arra számítok, hogy a MacOS 10.16 újra futni fog Hackintoshokon :-)
Különben örülnék, ha:
1. ha a mappák végül a fájlok előtt jelennek meg a keresőben, és nincs általános rendetlenség a fájlokban
2. ha végre működni kezdene az ablakok okos húzása a szélekre, ahogyan az évek óta a Linuxban és a Windows
3. ha végül a dátum/idő megadása vagy rákattintása után egy kis naptár jelenik meg
4. ha be lehetne zárni bármelyik ablakot egy kereszttel az ablak előnézetéből, és az ablakon kívülre kattintva az asztalra jutni
5. ha a programablak bezárása valóban bezárta a programot és nem csak az adott ablakot
6. ha normálisan tudna navigálni a nyilakkal a fénykép előnézetében
7. ha magukat az ablakokat másolták egybe
Istenem, még csak most kezdtem el felsorolni azokat a dolgokat, amelyek évek óta mindennaposak a Win és a Linux részeként, és ez nem csak a munka termelékenységét növeli, hanem az ergonómiát és az általános barátságosságot is. Eléggé kellemetlen meglepetés ért, hogy a MacOS egyszerűen nem tudja megcsinálni ezeket a szabványos rendszerdolgokat, vagy egy rakás harmadik féltől származó program vásárlásával kell megoldani, hogy felzárkózzon valami ésszerű használathoz a MacOS-ban.
Ha jól értem, aki örökké Mac-en van, az nem ismeri, és ezért nincs is rá szüksége, vagy a disszidensek csak az ikont ismerik, hogy elindítsák az internetet... De nekünk, akik hatékonyan akarjuk használni a rendszert, ez hiányzik...
Komolyan kíváncsi vagyok, hogy ezek közül lesz-e valami hozzáadva, így az alap helyett törölhetek néhány alkalmazást, ami ott van.
Pl a Finder egy katasztrófa, mappa- és állományzavart mutat, ha beállítom, idővel folyamatosan szétszóródik, nem használható, arany többplatformos Double Commander! Valami hasonló a Safari is, de ott nem a böngészővel van bajom, inkább a Group Speed Dial vagy hasonló kiegészítő hiányával, tehát a Firefoxra csere.
De ha ezeket az "apróságokat" elhagyom, akkor a MacOS is használható, a frissítéseket egy hajszállal jobban értékelem, mint Linuxon és fényévekkel előrébb Windows, ahol a frissítések katasztrófát és fájdalmat okoznak… Nagyra értékelem az alkalmazásokat, amelyek bőségesek a szánalmasan kevéshez képest a Linuxon Macen. Még csak rövid ideig használok Mac OS-t, szóval az "apróságokat" leszámítva elég jól használható rendszer eddig.