Az Apple számítógépek elsősorban egyszerűségükről és gyorsaságukról, illetve a legújabb chipes modellekről ismertek Apple Ez kétszeresen is igaz a Silicon esetében, mivel tartalék teljesítményt kínál. Ennek ellenére a felhasználók néha olyan helyzetbe kerülhetnek, amikor a Mac-jük nem működik megfelelően, és lelassul. Tekintettel arra, hogy egy több éves Mac is problémamentesen tud működni, ez természetesen nem általános. Ebben a cikkben közösen megvizsgáljuk azt az 5 alapvető hibát, amellyel a felhasználók lelassítják Apple számítógépeiket.
Vírusirtó a háttérben
Bár a macOS operációs rendszer nincs úgy védve a kártevők ellen, mint az iOS, ahol minden alkalmazás úgynevezett sandbox módban fut. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a Mac-ek nem rendelkeznek natív védelemmel, és ezért vírusirtó nélkül sebezhetőek. Valójában az Apple számítógépeit elsősorban a System Integrity Protection (SIP) védi, amely garantálja, hogy ne kerüljön rosszindulatú kód a rendszer magjába. De ez még biztosan nem ér véget, említhetjük például a Gatekeepert is, ami megakadályozza az ismeretlen alkalmazások elindítását. Emellett a háttérben fut az XProtect, amely képes rosszindulatú kódok után kutatni, és ezzel egyidejűleg közvetlenül az Apple-től kaphat biztonsági frissítéseket és információkat az újonnan felfedezett kártevőkről. Van egy Malware Removal Tool (MRT) is, amely gondoskodik a talált rosszindulatú kód eltávolításáról. Emiatt nem szükséges víruskereső programot használni, ami valójában csak lelassítja a rendszert.
Kevés a tárhely
Ha azt szeretné, hogy a Mac teljes kapacitással működjön, elegendő szabad tárhellyel kell rendelkeznie. Ez persze főleg a régebbi, kis SSD-vel szerelt Apple számítógépeknél okozhat gondot, de szerencsére vannak különféle tippek, amelyek segítségével helyet szabadíthatunk fel – lásd az alábbi cikket. Ha a Mac-en nincs elég szabad tárhely, akkor intenzíven igyekszik törölni a háttérben a szükségtelen fájlokat, ami megerőltető folyamat. Ha hosszú ideig nem szabadít fel helyet, az teljes lefagyáshoz és egyéb problémákhoz vezethet. Ne vegye félvállról, ha kevés tárhelyről szóló értesítést kap.
Számos háttérfolyamat
Annak ellenére, hogy a Mac-ek valóban nagyon erősek, különösen a legújabb chipes modellek Apple Szilícium, tehát ez nem jelenti azt, hogy végtelen erejük van. Mindig megtörténhet, hogy amikor egyszerre nyitunk meg és használunk mindenféle igényes alkalmazást, egyszerűen elfogy a teljesítmény, ami a Mac lassulásában is megmutatkozik. Az Apple felhasználóknak megvan az a rossz szokásuk, hogy számtalan alkalmazást hagynak futni egyszerre, ami persze gondot okoz. Az alkalmazások egyszerűen kikapcsolhatók közvetlenül a dokkolóból, vagy megnyithatja a segédprogramot a jobb áttekintés érdekében tevékenység monitor, ahol az összes folyamat csökkenő sorrendbe rendezhető aszerint, hogy mennyi energiát fogyaszt. Így könnyedén felismerheti az igényes alkalmazásokat, amelyeket aztán kikapcsolhat.
Frissítések kihagyása
Egyes felhasználók érthetetlen okokból megtagadják a legújabb frissítések telepítését, ami határozottan nem megfelelő hozzáállás. Apple mert az új frissítésekben nem csak új funkciókkal érkezik, amiket a felhasználóknak meg kellene szokniuk. Ezen túlmenően elsősorban mindenféle biztonsági hibára és hibára kínál javításokat, azzal a ténnyel, hogy ezek egy része könnyen okozhatja, hogy a Mac nem működik optimálisan és összeomlik. Ezért rendkívül fontos, hogy Apple számítógépét naprakészen tartsa, és gyakorlatilag nincs ok arra, hogy kerülje a frissítéseket – hacsak nem fejlesztő vagy. A frissítéseket itt találhatja meg és telepítheti → Rendszerbeállítások → Szoftverfrissítés, ahol lehetőség van az automatikus frissítések aktiválására is.
Asztali rendetlenség
A Mac felhasználókat két csoportra osztják – az elsőben azok az almabarátok, akiknek teljes rendelés van az asztalukon, vagy nincs rajta egyetlen ikon sem. Utóbbiban pont az ellenkezőjét találjuk, vagyis olyan felhasználókat, akik könnyedén tárolnak több száz mindenféle fájlt, mappát és még sok mást az asztalukon. A probléma az, hogy az asztalon lévő nagyszámú fájl az egész rendszer lelassulását okozhatja, beleértve az indítást is. Ezen fájlok ikonjai gyakran előnézeteket jelenítenek meg, amelyekhez gyakorlatilag szükséges a fájl megnyitása a háttérben. Ebben az esetben egy egyszerű megoldás a Sets funkció használata, amellyel aktiválható kattintson a jobb gombbal az asztalra és te választasz Használjon készleteket. Opcionálisan létrehozhat egy fő mappát is, amelybe az összes fájlt és egyéb adatot elhelyezheti. Ez kiküszöböli a fájlok előnézetének folyamatos megjelenítését az asztalon, és felgyorsítja a Mac számítógépet.
A „Sok folyamat a háttérben” hirdetés a WIN-re vonatkozik, és nem a MacOS-ra, ahol a memóriakezelés másként és sokkal jobban működik.
A "Bordel na plose" hirdetés az esetleges lassuláson túl a WIN felhasználó tapasztalt szokásait mutatja be, mert hazudni fogunk magunknak, a WIN-ben keresni biztosan nem olyan, mint a Spotlightban, a WIN-ben pedig "matricákkal" dolgozni. ez egy abszolút becsapás 🤣
Szeretjük az asztali ikonokat :-)
Amikor megvan az utolsó szabad hely, akkor létrejön egy mappa, amibe szinte a teljes terület kerül, terület+dátum nevet kap, és újra elmentődik a területre és így tovább :-D
Csak vegyél egy 1 TB-os ssd-t pár ezerért, ja várj
A Win néhány ezerbe kerülne, Mac-en több ezer-tízezer 🤪
Ez egy tanács mindenkinek!