Zamknij reklame

Komputery Apple znane są przede wszystkim ze swojej prostoty i szybkości, a w przypadku najnowszych modeli z chipów Apple Jest to podwójnie prawdziwe w przypadku krzemu, ponieważ oferuje on niewielką wydajność. Mimo to użytkownicy mogą czasami znaleźć się w sytuacji, w której ich komputer Mac przestaje działać zgodnie z oczekiwaniami i zwalnia. Biorąc pod uwagę, że nawet kilkuletni Mac może działać bez problemów, nie jest to oczywiście zjawisko powszechne. W tym artykule przyjrzymy się wspólnie 5 podstawowym błędom, przez które użytkownicy spowalniają swoje komputery Apple.

W tle antywirus

Choć system operacyjny macOS nie jest chroniony przed złośliwym oprogramowaniem w taki sam sposób jak iOS, gdzie wszystkie aplikacje działają w tzw. trybie piaskownicy. Nie oznacza to jednak, że komputery Mac nie mają natywnej ochrony i dlatego są podatne na ataki bez programu antywirusowego. Tak naprawdę komputery Apple są przede wszystkim chronione przez funkcję System Integrity Protection (SIP), która gwarantuje, że żaden złośliwy kod nie przedostanie się do rdzenia systemu. Ale na tym na pewno się nie kończy, możemy wspomnieć chociażby o Gatekeeperze, który uniemożliwia uruchomienie nieznanych aplikacji. Ponadto XProtect działa w tle i może wyszukiwać złośliwy kod, a jednocześnie otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń i informacje o nowo wykrytym złośliwym oprogramowaniu bezpośrednio od Apple. Istnieje również narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania (MRT), które zajmuje się usuwaniem znalezionego złośliwego kodu. Z tego powodu nie jest konieczne stosowanie programu antywirusowego, który w rzeczywistości jedynie spowalnia system.

Mało miejsca do przechowywania

Jeśli chcesz, aby komputer Mac działał z pełną wydajnością, musisz mieć wystarczającą ilość wolnego miejsca. Oczywiście może to stanowić problem szczególnie w przypadku starszych komputerów Apple z małymi dyskami SSD, ale na szczęście istnieją różne wskazówki, które można wykorzystać, aby zwolnić miejsce – zobacz artykuł poniżej. Jeśli Twój Mac nie ma wystarczającej ilości wolnego miejsca, intensywnie próbuje usunąć niepotrzebne pliki w tle, co jest wymagającym procesem. Jeśli przez dłuższy czas nie uda mu się zwolnić miejsca, może to skutkować całkowitym zamrożeniem i innymi problemami. Nie traktuj tego lekko, jeśli kiedykolwiek otrzymasz powiadomienie o braku miejsca na dysku.

Wiele procesów w tle

Chociaż komputery Mac są naprawdę bardzo wydajne, zwłaszcza najnowsze modele z chipami Apple Krzem, więc nie oznacza to, że mają nieskończoną moc. Zawsze może się zdarzyć, że podczas jednoczesnego otwierania i korzystania z wszelkiego rodzaju wymagających aplikacji wydajność po prostu się skończy, co przekłada się na spowolnienie komputera Mac. Użytkownicy Apple mają zły zwyczaj pozostawiania uruchomionych niezliczonych aplikacji na raz, co oczywiście powoduje problem. Aplikacje można łatwo wyłączyć bezpośrednio z Dockalub możesz otworzyć narzędzie, aby uzyskać lepszy przegląd monitor aktywności, gdzie wszystkie procesy można posortować w kolejności malejącej według zużycia energii. W ten sposób łatwo rozpoznasz wymagające aplikacje, które następnie będziesz mógł wyłączyć.

Pomijanie aktualizacji

Część użytkowników z niezrozumiałych powodów odmawia instalacji najnowszych aktualizacji, co zdecydowanie nie jest właściwą postawą. Apple ponieważ w nowych aktualizacjach pojawiają się nie tylko nowe funkcje, do których użytkownicy musieliby się przyzwyczaić. Ponadto oferuje głównie poprawki wszelkiego rodzaju błędów i błędów bezpieczeństwa, przy czym niektóre z nich mogą łatwo spowodować, że komputer Mac nie będzie działał optymalnie i ulegnie awarii. Dlatego niezwykle ważne jest, aby aktualizować komputer Apple i praktycznie nie ma powodu, dla którego powinieneś unikać aktualizacji — chyba że jesteś programistą. Aktualizacje możesz znaleźć i zainstalować w  → Preferencje systemowe → Aktualizacja oprogramowania, gdzie możliwa jest również aktywacja automatycznych aktualizacji.

Bałagan na pulpicie

Użytkownicy komputerów Mac dzielą się na dwie grupy – w pierwszej znajdziesz miłośników jabłek, którzy mają na pulpicie kompletne zamówienie lub nie mają na nim ani jednej ikony. W tym drugim znajdziesz coś zupełnie odwrotnego, czyli użytkowników, którzy z łatwością przechowują na swoim pulpicie setki różnego rodzaju plików, folderów i wielu innych. Problem w tym, że duża ilość plików na pulpicie może powodować spowolnienie całego systemu, łącznie z jego uruchomieniem. Ikony tych plików często pokazują podglądy, dla których praktycznie konieczne jest otwarcie pliku w tle. Prostym rozwiązaniem w tym przypadku jest skorzystanie z funkcji Zestawy, którą aktywujesz kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierasz Użyj zestawów. Opcjonalnie możesz także utworzyć jeden główny folder, w którym będziesz umieszczał wszystkie pliki i inne dane. Eliminuje to potrzebę ciągłego wyświetlania podglądu plików na pulpicie i przyspiesza działanie komputera Mac.

Najczęściej czytane dzisiaj

.
  翻译: