Wypuścił kilka tygodni temu Apple pierwsza „partia” najnowszych systemów operacyjnych dla publiczności. W szczególności wypuszczono iOS 16 i watchOS 9, a inne systemy operacyjne w postaci iPadOS 16 i macOS 13 Ventura pojawią się później. W każdym razie o tym opóźnieniu zostaliśmy poinformowani z wyprzedzeniem, bo Apple nie był w stanie w pierwotnym terminie w pełni ukończyć i przygotować systemów dla publiczności. Tak czy inaczej dobra wiadomość jest taka, że kalifornijski gigant kilka dni temu podał do publicznej wiadomości oficjalne daty premier pozostałych systemów. Szczególnie możemy się doczekać 24 października, a ponieważ data ta szybko się zbliża, w tym artykule wspólnie zastanowimy się, jak przygotować się na pojawienie się macOS Ventura.
Zgodność z systemem macOS Ventura
Apple zawsze stara się dostarczać nowe systemy operacyjne na jak największą liczbę urządzeń. Jednak w związku z tym, że technologia cały czas idzie do przodu, oczywiście od czasu do czasu niektóre urządzenia trzeba po prostu skreślić z listy obsługiwanych urządzeń. Podczas gdy macOS Monterey mogą zainstalować użytkownicy nawet 8-letnich komputerów Mac, macOS Ventura jest dostępny dla maksymalnie 5-letnich komputerów Apple. Nastąpiło zatem znaczne zmniejszenie liczby obsługiwanych urządzeń. Aby sprawdzić, czy Twój Mac znajduje się wśród obsługiwanych urządzeń, załączam ich listę poniżej:
- iMac 2017 i nowsze wersje
- iMac Pro (2017)
- MacBook Air 2018 i nowsze wersje
- MacBook Pro 2017 i nowsze wersje
- Mac Pro 2019 i nowsze wersje
- Mac mini 2018 i nowsze
- MacBook 2017 i nowsze wersje
Kopia zapasowa przed instalacją
Przed każdą aktualizacją powinieneś (nie tylko) poprawnie wykonać kopię zapasową komputera Mac. Nie zdarza się to często, wręcz przeciwnie, bardzo rzadko, ale zdarzają się przypadki, gdy instalacja aktualizacji nie powiedzie się. W najlepszych przypadkach wystarczyło zrestartować komputer Mac i ponownie przeprowadzić instalację, w najgorszych przypadkach użytkownicy mogli łatwo stracić część danych. Krótko mówiąc, jeśli chcesz mieć 100% pewności, że podczas aktualizacji nie stracisz ani jednego bajtu danych, powinieneś wcześniej wykonać kopię zapasową swojego Maca. W takich sytuacjach zawsze warto być o krok do przodu, aby nic Cię nie zaskoczyło. W celu wykonania pełnej kopii zapasowej na przykład na dysku zewnętrznym lub w zdalnym magazynie można skorzystać z natywnej funkcji Time Machine, którą znajdziesz w → Preferencje systemowe → Wehikuł czasu.
Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca do przechowywania
Oczywiście przed zainstalowaniem każdej aktualizacji konieczne jest jej wcześniejsze pobranie. Wszystkie dane zawarte w pakiecie aktualizacji są przechowywane lokalnie na Twoim Macu, co oznacza, że musi być na nim wystarczająca ilość wolnego miejsca. Taki pakiet aktualizacji może z łatwością mieć więcej niż 10 GB i aby przeprowadzić aktualizację, musisz mieć wolne miejsce na dysku o minimalnej pojemności dwukrotnie większej. Jeśli aktualizacja macOS Ventura ma rozmiar 15 GB, do instalacji potrzebne będzie co najmniej 30 GB wolnego miejsca. Aby sprawdzić wolne miejsce w magazynie, po prostu przejdź do → Informacje o tym Macu → Pamięć. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, możesz kliknąć tutaj Kierownictwo… i wykonaj podstawowe czyszczenie. Alternatywnie poniżej podaję linki do artykułów, które pomogą Ci w zaawansowanym czyszczeniu pamięci.
Stabilne połączenie internetowe
Jak powiedzieliśmy na poprzedniej stronie, pakiet aktualizacji macOS może z łatwością przekroczyć 10 GB. Aby go pobrać, potrzebujesz połączenia z Internetem i oczywiście w tym przypadku im szybszy internet, tym lepiej dla Ciebie. Ale nie chodzi tylko o prędkość, ale także o stabilność. Jeśli podczas pobierania aktualizacji macOS połączenie internetowe zostanie zerwane, często konieczne jest rozpoczęcie całego procesu pobierania od początku. Ponadto czasami ten błąd może nawet nie pojawić się od razu, ale dopiero po kliknięciu przycisku Aktualizuj, gdy Mac zorientuje się, że nie ma wszystkich niezbędnych plików i zacznie je pobierać ponownie. Najlepiej połączyć się z Internetem za pomocą kabla, aby zapewnić stabilne połączenie, a jeśli nie masz takiej opcji, przynajmniej podejdź jak najbliżej routera. Podczas pobierania unikaj niepotrzebnego obciążenia sieci innymi działaniami.
Wykonaj sprawdzenie dysku
Zanim zaczniesz korzystać z nowego systemu macOS Ventura na komputerze Mac, upewnij się, że na dysku nie ma żadnych błędów. Dobra wiadomość jest taka, że nie jest to nic skomplikowanego – macOS sam może sprawdzić i ewentualnie naprawić dysk. Wystarczy przejść do aplikacji narzędzie dyskowe, z którego można uruchomić dowolny plik przez aplikację, gdzie znaleźć folder Pożytek, ewentualnie bezpośrednio od Reflektor. Zaraz po uruchomieniu aplikacji, na lewym pasku bocznym kliknij dysk wewnętrzny, zaznaczając w ten sposób. Następnie wystarczy kliknąć opcję na górnym pasku narzędzi Ratunek a następnie postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami.