Zavrieť reklamu

ipoood
Hneď na úvod mi dovoľte povedať, že recenzovaný iPod nano 6. generácie je z radu RED Products, teda produktov, z ktorých predaja ide výťažok na boj proti HIV v Afrike. Je v rovnakej farbe ako Nike Lace UP a pokiaľ môžete, kúpte si práve túto farbu a podporte dobrú vec. Po recenziách iPod touch 4. generácieiPod shuffle 4. generácie vám teraz prinášame aj recenziu posledného nového prírastku do rodiny Apple, iPod nano 6. generácie. Ako vyzerá iPod nano 6. generácie pod drobnohľadom sa môžete dozvedieť v našom článku. Ospravedlňujeme sa, ale videá a fotografie prinesieme budúci týždeň, plánujeme podobnú kvalitu ako u recenzie iPod touch 4. generácie.

obsah balenia

Krabička nového iPodu nano je len o niečo málo väčšia ako balenie iPod shuffle 4. generácie, opäť z plastu s minimom miesta na čokoľvek navyše. Samotný iPod je prilepený k hornej vrstve krabičky a má na displeji fóliu s obrázkom. Pod ním sa už ukrýva vyhlásenie o zhode a jednoročná medzinárodná záruka. Tentokrát je v balení návod, podľa ktorého vážne pochopíte 100% všetkých funkcií okamžite a to iba pohľadom na obrázky, môže za to podobnosť operačného systému s notoricky známym iOS. Fólia s nálepkami tentoraz nesie iba jedno nahryznuté jabĺčko. Majitelia RED Product edície navyše nájdu v balení ešte špeciálnu tvrdú kartu, na ktorej sú informácie o programe na boj proti HIV v Afrike. Ďalej sa v balení nachádzajú typické slúchadlá Apple a synchronizačný kábel, čokoľvek ďalšie by ste hľadali v balení márne, avšak nič viac samozrejme ani nepotrebujete. Škoda, že Apple Inc. kašľa na doplnky a nevyrába ani originálne obaly ani stojančeky pre nové iPody. iPod nano 6. generácie je totiž krásny šperk pre váš stôl, či už doma alebo v kancelárii, avšak oveľa lepšie by vyzeral na elegantnom Apple docku, ktorý bohužiaľ Apple nemá v ponuke. Asi sa spolieha na výrobcov tretích strán, ale ja chcem originál, má to predsa svoje čaro!

fafa

dizajn

Telo iPodu je celé pokryté jednotnou farbou, podľa toho ktorú si zvolíte z ružovej, zelenej, žltej, šedej, striebornej, modrej, prípadne červenej – Product RED (boj proti HIV v Afrike). Z tela následne zhruba milimeter nad jeho povrch vystupuje čierny rámček, ktorý lemuje okraje displeja. Vďaka tomu nie je vhodné iPod používať ako hodinky, poškriabali by ste ho okamžite. Display s rozmerom 1,54″, teda 240×240 pixelov je až neuveriteľne jasný, naozaj je jas pri najvyššej hodnote tak veľký, že údaje na displeji prečítate bezproblému na priamom slnečnom svetle. Keďže nie je vybavený technológiou IPS, je jeho viditeľnosť a pozorovacie uhly porovnateľné s displejom iPod touch 4. generácie, ktorého recenziu vrátane porovnávacích videí si môžete prečítať tu. Displej však trpí na odtlačky prstov ešte oveľa viac ako iPad, iPhone alebo iPod touch, akýkoľvek najmenší dotyk čistou rukou je na ňom vidieť. Celé telo je veľmi pevné a tlačidlá idú stláčať zhruba rovnakou silou ako u iPod shuffle 4. generácie. Zabudovaný 30pin Dock konektor a sjack na slúchadlá pôsobia tiež veľmi pevne a nemám strach, že by sa mohlo ako jedno tak druhé pri neopatrnom zaobchádzaní vytrhnúť alebo inak poškodiť.

Pri iPode shuffle som bral clip skôr ako nutnosť, kde inde ho nosiť, keď je taký malý. Teraz je však malý aj iPod nano, preto dostal do vienka aj on clip. Teraz ho však vnímam úplne inak, ako super vec, ktorá vám pomôže pri tréningu a zároveň pri bežnom použití v meste nijako neprekáža. Buď dáte iPod do vrecka a clip nemáte dôvod riešiť, alebo máte trenírky a tričko, potom môžete pri tréningu alebo strečingu využiť ľahké precvakávanie po oblečení. Bohužiaľ stlačenie clipu opäť vyžaduje pomerne väčšiu silu a musíte stlačiť aj displej, ktorý je ako už viete veľmi náchylný na odtlačky prstov. Navyše je tu rovnaký problém ako pri shuffle, je to prístroj pre šport, tak prečo preboha, keď mám spotené ruky mi v nich kĺže! Škoda, že neobsahuje iPod aj Bluetooth a verím, že budúca generácia bude práve touto technológiou vybavená a možno bude Apple tiež dodávať kompatibilné slúchadlá. Použitie s clipom by dostalo ešte úplne nový rozmer, na to si však počkáme, pokiaľ sa vôbec dočkáme.

Apple tiež mediálne veľa uprednostňuje jeho športové využitie pred bežným počúvaním. Celý rad je teraz rozdelený na 3 typy poslucháčov. Bežnému poslucháčovi plne dostačuje iPod shuffle 4. generácie, naopak náročnému hráčovi alebo poslucháčovi odporúča sám Apple kúpu iPod touch 4. generácie, pre športovcov a veľmi aktívnych ľudí je určený práve recenzovaný iPod nano. On totiž skutočne športový je a to nielen vďaka svojim rozmerom! Rozmery sú síce ako hovorím ideálne na šport, ale pri bežnej prevádzke napríklad v meste, by som mal osobne strach ho uprostred metra vytiahnuť z vrecka a zmeniť pesničku. iPod nano 6. generácie sotva udrží v ruke moja 50 kilová priateľka, nieto ešte poriadny chlap. Keď ho chcete ovládať a držať jednou rukou vyzerá to tak, že prostredníkom a ukazovákom držíte telo a palcom ovládate display, čo nie je práve stabilné pri stláčaní v metre. Idelné je naozaj iPad držať dvoma prstami a druhou rukou ho ovládať, prípadne ho potom ovládať keď je na niečom prirobený za clip. Napriek malej veľkosti, dokáže prehrávač na jedno nabitie prehrávať hudbu až 24 hodín, to však uvádza Apple a je to pravda, avšak pokiaľ budete mať vypnutý displej a celý čas naň nesiahnete. Pokiaľ sa s iPodom hráte a rovnako ako ja ho testujete, nie je problém batériu vybiť za 5-6 hodín, avšak pri plnom podsvietení displeja a neustálej práci, pri ktorej je displej zapnutý. Nabitie na 100% kapacity trvá zhruba 3 hodiny a na 80% je iPod nabitý už po hodine a pol.

rrgwg

Operačný systém & Software

Firmware, alebo lepšie povedané operačný systém nového iPod nano 6. generácie je podobný iOS, má multi-touch ovládanie, využíva akcelometer, má ikony podobné tým z iOS, a podobné menu, avšak iOS to nie je a to pochopíte už po prvom spustení. Vďaka absencii akéhokoľvek home tlačidla sa pohybujete v celom systéme iba pomocou gest a na predchádzajúcu obrazovku sa vracia odsunutím existujúcej obrazovky k pravému okraju displeja, to je občas zdĺhavé, ale použiteľné riešenie. Pohyb medzi jednotlivými screenmi je iný ako v iOS, taký trošičku ťažkopádny, to je však pravdepodobne iba klam, spôsobený veľkosťou displeja. Jeho veľkosť je tiež rozhodujúca pri komforte ovládania, ktorý je úplne iný, než v prípade zariadenia s iOS, často sa vám totiž stane, že omylom spustíte niečo, čo nechcete.

Bohužiaľ mi pripadá, že iPod nano je čo sa softvérového vybavenia týka iba betaverzie, alebo nejaký prototyp. Chýba tu úplne všetko a okrem fotiek, hudby, krokomeru, rádia, voiceover a Nike+ už nič viac nehľadajte. Nemôžete si prehrať video, pozrieť sa na kontakty, urobiť poznámku alebo zahrať jednoduchú hru, to sú nadstavby. Čo ma však zaráža oveľa viac, je napríklad nemožnosť zvoliť si fotku ako tapetu na pozadí. To je možno ešte prkotina, ale prečo si preboha nemôžem nastaviť dobu podsvietenia displeja?! Ďalšou záhadnou funkciou je samotný prehrávač, ktorý sa nedá vypnúť. Áno znie to smiešne, ale od okamihu keď prvýkrát spustíte prehrávač nie ste schopní ho vypnúť. Vždy môžete prehrávaný album pozastaviť iba pomocou funkcie Pauze, tlačidlo na ukončenie prehrávania chýba, takže od prvého spustenia nejakej pesničky už vždy budete mať v pravom hornom rohu ikonku pauze. Úprimne, viac debilný výmysel som ešte nikdy nevidel! Čo sa hudobného prehrávača týka, príde mi, že veľa počíta s využitím Genius Mixov a Playlistov. Keď nie ste práve osobný DJ, ktorý si vytvára svojich Playlistov, máte ikonky priamo na možnosti zobrazenia hudby podľa žánru, skladateľa, albumu, alebo názvu. Bohužiaľ, pokiaľ niektoré tlačidlo nepoužívate, nemôžete ho zmazať, napríklad ja nikdy nevyužil Genius mixy, ale zmazať toto tlačidlo z menu nie je možné. Ikony je možné iba presúvať po displeji. Multitouch má jediné vyuižitie a tým je otáčanie displeja dvoma prstami, čo sa hodí, keď prichytíte iPod na oblečení, iné využitie však bohužiaľ zatiaľ chýba. Dokonca môžete tiež zabudnúť na zväčšovanie fotografií dvoma prstami, tie je možné síce zväčšiť, ale iba pokliknutím na display jedným prstom.

Príde mi, ako by bol nevyužitý potenciál celého zariadenia, či už vecami ako je nemožnosť nastavenia fotky ako tapety, alebo naopak ďalšie funkcie, už spomínané. Nehľadiac na to, že keď je iPod nano tak športovo prívetivý, čo skutočne je, hodili by sa ďalšie športové funkcie, jednoduché klikacie počítadlo, kde by ste si zadávali série a počty cvičení, možnosť prezerania tréningového plánu a tak ďalej, tým by sa totiž ešte viac priblížil športovcom a dodal im všetko čo chcú. Z vlastnej skúsenosti totiž viem, že tieto funkcie ako je počítadlo sérií využijete a po 3 hodinách na tréningu si v nasledujúcej posilke už vážne nedokážete zapamätať, či idete sériu po tretej, alebo po štvrtej. Dúfam, že sa bude firmware ďalej vyvíjať a Apple ho rozšíri o tieto funkcie, možno taký typ pre samotnú spoločnosť je, aby skúsila viac spolupracovať so športovcami, pre ktorých je prístroj primárne zameraný rovnako ako keď vyvíjala s Nike systém Nike+! Ono totiž keď z vás tečie ot tak, že si myslíte že prší a pritom je vonku -20C, využijete iné funkcie ako inžinier za stolom v Curpertine. Je otázka, či podporuje OS v iPod nano 6. generácie Xcodes aplikácie a mohlo by byť otvorené pre App Store, potenciál rozhodne má. Avšak zase by mohol nastať problém, pretože nevieme či sa v jeho tele nachádza pravý akcelelometer, alebo len čip podobný tým v digitálnych fotoaparátoch, podľa ktorého určujú pozíciu prístroja horizontálne a vertikálne. Podľa môjho názoru však môžeme v najbližšej dobe očakávať update pre firmware, ktorý aspoň čiastočne rozšíri využitie možností tohto prístroja.

ppppg

zobraziť

Display umožňuje nastavenie podsvietenia, ale bohužiaľ už neumožňuje nastavenie dĺžky podsvietenia, čo je rozhodne zvláštne a dúfam, že sa to čoskoro zmení a nejde len o to aby Apple naozaj dosiahol tak dlhú výdrž batérie. Jas podsvietenia je veľmi výrazný aj na priamom slnku, avšak pokiaľ by sa vám to nezdalo, tak je tu možnosť nastavenia režimu Black and White, ktorý ešte viac umocní výraznosť displeja. Hoci naozaj displej nie je vybavený technológiou IPS, jedná sa o kvalitný displej, ktorý sa dá pozorovať z prakticky rovnakých uhlov, ako iPhone 4, naozaj neznesie porovnanie s iPod touch 4. generácie, ale s iPhone 4! displej ponúka rozlíšenie 240×240 bodov na 1,54″, čo zodpovedá 220 pixelom na jednom palci. O Retina displej sa teda pochopiteľne nejedná, ale naozaj je veľmi jemný a ako vreckový fotorámik rozhodne nehľadajte náhradu, lepšiu ako iPod nano 6. generácie nenájdete. Ovládanie som už hodnotil v súvislosti s konštrukciou a veľkosťou displeja, avšak na druhú stranu je nutné podotknúť, že je ovládanie veľmi svižné a nie je problém čokoľvek urobiť rýchlejšie ako s kolieskom u predchádzajúcej generácie.

komentovanie

Voiceover sa snaží nahradiť displej, ak pri prehrávaní pesničky stlačíte dané tlačidlo, vyvoláte tým informácie o interpretovi, skladbe a albume. To isté platí u Playlistov a prehliadania albumov. Vzhľadom k tomu, že sa do iPodu reálne zmestí okolo 3500 pesničiek, čo by mohlo predstavovať 170 albumov, je táto funkcia pri naplnenom iPode nano nepoužiteľná, s prihliadnutím na kapacitu 8, alebo 16GB, v ktorej sa predáva. Pokiaľ totiž napríklad chcete album, ktorý je až ako štyridsiaty v poradí, musíte si vypočuť názvy všetkých tridsaťdeväť albumov predtým. Nejde ani tak o to koľkokrát musíte stláčať, ale o to koľko si musíte vypočuť informácií, než sa dostanete k žiadanému albumu, navyše ak budeme brať, že preriekanie názvu priemerného albumu trvá Voiceover zhruba 2 sekundy, budete dobrú minútu a pol iba stláčať a počúvať . Úplne tak odpadá možnosť počas prehrávania albumu si zrazu pustiť úplne inú pesničku z iného albumu a potom sa vrátiť k pôvodnému prehrávaniu. Táto akcia by vás stála zhruba tri minúty času a to už si rozmyslíte, či pesničku naozaj chcete počuť. Ale aj napriek tomu je to rozhodne lepšie, než v hudbe bez zmyslu listovať a počúvať každú pesničku, než zistíte z akého je albumu. Obzvlášť pokiaľ počúvate jedného interpreta a máte v iPode jeho 4 albumy, ľahko zabudnete z akého albumu je konkrétna pesnička, ktorá práve hrá. VoiceOver zvláda nasledujúce jazyky: angličtinu, slovenčinu, mandarínsku čínštinu, francúštinu, holandčinu, taliančinu, japončinu, nemčinu, poľštinu, portugalčinu, gréčtinu, španielčinu, švédčinu a turečtinu. Voicever má tiež jednu výhodu, dokáže si skvele poradiť s diakritikou a slová ako je Líšeň, Národný Park Šumava, Najroztomilejší a tak ďalej, vám prehovorí bez väčších problémov. Samozrejme tieto slová už znejú trochu roboticky, pokiaľ však máte albumy a pesničky prevažne od zahraničných interpretov, iPod nano 6. generácie ich prerieka prirodzeným hovoreným slovom. Funkcia Voiceover je podľa môjho názoru ťažko využiteľná už pri iPode shuffle s kapacitou 2GB, nieto potom pri kapacite 4x alebo 8x vyššia.. Skrátka je tento prístup k ovládaniu veľmi zdĺhavý a nudný, iPod by vás mal predsa baviť, ale Voiceover vás unudí k smrti . A úprimne zrakovo postihnutý si kúpi samozrejme shuffle, pretože nahmatá krásne jeho tlačidlá, nebude si kupovať iPod nano s dotykovým displejom.

oo

iPod nano a Nike+ & Šport

iPod nano je perfektný prehrávač pre sprtovce, či už na behanie, kde môžete využiť technológiu Nike+, alebo do posilňovne, kedy sa naopak uplatní jeho clip a môžete ho pripnúť aj na oblečenie bez vreciek. Pri behaní vďaka nízkej váhe (21gramov) kolíček bezpečne iPod nano udrží a nemusíte sa báť, že vám spadne, ani pri prudšom tréningu. Krokomer je fajn vec pre normálnych ľudí, ktorí chcú mať prehľad a tiež super funkcie pre bežcov. Hneď vám vysvetlím prečo. Keď bežíte sami, ťažko zvládnete zachovať tempo. Síce ubehnete napríklad za 3 minúty kilometer, ale neviete či ste 990 metrov ubehli za 2:30 sekúnd a ďalších 10 metrov ste bežali 30 sekúnd. Ťažko dokáže aj profesionálny bežec, bežať stále v rovnakom tempe. Môžete to dokázať práve vďaka krokomeru tým, že viete koľko krokov urobíte za minútu a budete sa toho držať, tým eliminujete výpadky tempa, v reáli sa potom stačí kontrolovať ako rýchlo sa načítajú kroky na displeji. Krokomer funguje naozaj dobre a presne, ak chcete mať aj kontrolu nad kalóriami, nezabudnite nastaviť vašu aktuálnu váhu. Prehľadný kalendár, v ktorom vidíte históriu ušlých krokov je len čerešničkou na torte. Je jedno kde máte iPod umiestnený krokomer pracuje na princípe využitia akcelometra a pochopiteľne ho môžete zámerne oblbnúť, ale to asi nechcete. Inak je jedno či ho máte vo vrecku, alebo ho máte v ruke, meria skrátka pohyb a automaticky podľa priemeru vypočíta počet krokov.

nike

Rádio FM

Rádio rovnako ako u predchádzajúcej generácie nie je len tak bežné rádio, vie zastaviť čas. Vďaka funkcii Live Pauze, môžete kedykoľvek počas prehrávania rádia stlačením displeja pozastaviť prehrávanie a to až na dobu 15 minút. O rovnaký čas je možné tiež pretočiť rádio späť. Apple prezentuje možnosť, vďaka ktorej môžete stlačením tlačidla uložiť názov práve prehrávanej pesničky a následne si ju po synchronizácii s iTunes stiahnuť z iTunes Store. To je síce pravda, ale počas testovania sa mi nepodarilo získať z rádia názvy pesničiek. Skúšal som naladiť najznámejšie rádiá ako je KISS Hády, Európa 2 a tak ďalej, ale ani jedno rádio nevysielalo názvy pesničiek, iba svoje mená. Pritom na bežnom rádiu sa mi názvy pesničiek zobrazujú, po pár hodinách skúšania som to vzdal a názvy pesničiek sa mi zobraziť nepodarilo, tým pádom ani uložiť pesničky do obľúbených, čo by aj tak nemalo efekt, pretože v ČR a SR nie je iTunes Store, ktorý dáva s touto službou ďalší rozmer. Počúvate rádio, pesnička sa vám páči, stlačíte displej, uložíte pesničku, doma synchronizujete a okamžite si ju za pár korún kúpite na iTunes Store. Na použitie rádia potrebujete mať zapojené slúchadlá, ktoré slúžia ako anténa. Sila signálu a príjem je kvalitné a nestretol som sa s problémami. Rádio je rozhodne potešujúca funkcia, ktorú iPad nano 6. generácie dostal a vďaka ktorej nie ste odkázaní iba na hudbu nahranú v jeho pamäti.

iPod nano ako hodinky?

Neviem, možno už som starý, ale neviem si predstaviť ho takto používať, aj keď množstvo zahraničných firiem vyrába príslušenstvo. Na rozdiel od Nike+ SportBand, kedy každý vie, že ste športovec a berie to tak, postráda iPod nano 6. generácie patričnú eleganciu. Budete viac ako elegantný človek alebo športovec vyzerať ako typický geek, v podstate mi to príde rovnako uletené, ako hodinky s kalkulačkou. Nehľadiac na to, že s hodinkami často o niečo zavadíte a iPod nemá práve zafírové sklíčko, pokiaľ ho budete nosiť ako hodinky, čoskoro bude veľmi poškriabaný, napriek tomu, že ho budete chrániť ako oko v hlave. Navyše vďaka nízkej váhe okamžite zabudnete, že vôbec máte niečo na ruke, čo ešte umocní rôzne nárazy „hodiniek“. Navyše mi trošku uniká zmysel, keď nano neobsahuje Bluetooth, to by som si pochopiteľne pri behaní alebo v posilňovni dokázal predstaviť a bolo by to super, v podstate Nike+ SportBand s možnosťou prehrávania hudby! Avšak to iPod nepodporuje, ste odkázaní na slúchadlá s káblom. Jasne ak ich vám 15 budete ho takto nosiť, v 20 si to neviem predstaviť a znova ho takto začnete používať zhruba okolo 70 roku života. Takže resumé je také, že nie je problém si za 5 minút opasok vyrobiť, alebo si ho za zhruba 20 Euro kúpiť od rôznych výrobcov, ale skutočne to chcete? Chcete navyše nabíjať svoje hodinky každý deň? Pokiaľ sa však pozriete na funkcie hodiniek, sú skvelé, máte úsekové stopky, dátum, svetové časy a minútky, všetko ľahko ovládateľné.

bsbsb

Pokračovať

Ak ste športovec, neváhajte a kupujte! Ak ste nároční na funkcie a ďalšie vychytávky, neváhajte a kupujte iPod touch 4. generácie. V momente keď ráno jazdíte metrom do školy alebo do práce kúpte si iPod shuffle 4. generácie. Áno samozrejme môžete využívať iPod nano ako doterajšiu generáciu prehrávačov z rodiny Nano, avšak musíte si uvedomiť, že v súčasnej dobe nedisponuje prehrávač väčšinou rozširujúcich funkcií, ktorými predchádzajúca generácia nano. Prehrávač má dobrý potenciál, ktorý však zostal nevyužitý a navyše jeho operačný systém trápi chyby, ako nemožnosť nastavenia vlastnej tapety, nastavenie dĺžky podsvietenia alebo napríklad možnosť úplne vypnúť funkciu prehrávania hudby. Opäť mi príde, že Apple sa snažil o čo najmenší dizajn, ale už zabudol poriadne otestovať softvér. Dúfam, že sa bude budúca generácia vracať štýlovo k pôvodnému iPodu nano, teraz sa podľa mňa totiž jedná iba o iPod shuffle s displejom a funkciou krokomeru a Nike+ navyše, pretože v recenzii na shuffle som práve Nike+ spomínal ako funkciu, ktorá mi jediná chýba. Neviem ako budú iPod hodnotiť iné redakcie, avšak ide o to, že pokiaľ beháte okolo baráka aby ste „vyskúšal“ nike+, nikdy to nedosiahnete. Ak ste športovec tak viete sami rovnako ako ja, že po troch hodinách tréningu potrebujete niečo pevné a väčšie poriadne uchopiť do ruky a totálne zničený aj tak dokážať držať iPod po dobu, kým sa nepozriete na displej. Navyše chcete prepínať pri behaní v zime aj hudbu v rukaviciach, čo na novej generácii nejde, nechcete tiež upotenou rukou siahať na displej, koliesko je v tomto zmysle praktickejšie. Pokiaľ teda chcete využívať technológiu Nike+ a ste naozajstný bežec, kúpte si vo výpredaji 5. generáciu iPod nano, verte mi, nabehal som s touto technológiou 900Km.

Dnes najčítanejšie

.
  翻译: