Zavrieť reklamu

Spoluzakladateľ a bývalý riaditeľ Applu Steve Jobs si za svoj život pripísal na konto viac ako 240 patentov. Najúspešnejšie a najviac revolučné produkty, ktoré z týchto patentov vzišli, bez preháňania ovplyvnili životy ľudí aj technologický priemysel. Poďme sa spoločne pozrieť na tie najvýznamnejšie.

Apple I

počítač Apple Aj bol zásadným z viacerých dôvodov. Išlo o prvý počítač, ktorý vzišiel z dielne Applu. Keď Apple Aj uzrel svetlo sveta, písal sa rok 1976. Počítač Apple Aj pôvodne niesol názov Apple Computer, a začal sa predávať v júli roku 1967 za „diabolskú“ cenu 666,66 dolárov. S počítačmi, ako ich poznáme dnes, toho mal Apple Aj spoločného len veľmi málo - jednalo sa v podstate o stavebnici bez klávesnice a monitora, ktorá bola vybavená 1 MHz osembitovým mikoprocesorom MOS 6502. Operačná pamäť mala kapacitu 4 KB s možnosťou rozšírenia na 8 KB. Predaj počítača Apple Aj bol oficiálne ukončený 30. septembra roku 1977, kedy spoločnosť Apple vydala jeho nástupcu v podobe modelu Apple II.

Apple II

počítač Apple II bol predstavený v druhej polovici apríla roku 1977. Podobne ako u Apple Aj bol hlavným tvorcom Steve Wozniak, pod patentom je ale podpísaný aj Steve Jobs. Počítač Apple II bol osadený osembitovým 1MHz procesorom MOS Technology 6502, Apple II disponoval v základnej konfigurácii 4 KB RAM, k dostaniu bol aj v konfigurácii so 48 KB RAM, a ponúkal podporu Integer BASIC. Firma Apple svoj druhý osobný počítač predstavila na prvom ročníku veľtrhu West Coast Computer Faire, predávať sa začal začiatkom mája roku 1977. Pôvodne si získal popularitu najmä v domácnostiach, po vydaní softvéru VisiCalc si ale našiel cestu aj do podnikov a kancelárií. Vďaka svojmu otvorenému dizajnu umožňoval Apple II pripojenie príslušenstva tretích strán – používatelia tak svoj jablčný počítač mohli rozšíriť o video karty, pamäťové moduly a ďalšie komponenty.

 

Prvý Macintosh

Medzi najzásadnejšie produkty spoločnosti Apple patrí bezpochyby pôvodná Nepremokavý plášť. Firma ho predstavila v roku 1984 v rámci výročnej schôdze akcionárov. Prvý Macintosh bol vybavený deväťpalcovým čiernobielym displejom, osadený procesorom Motorola 678000 a vybavený 128 kB RAM. Samotný stroj vážil necelých osem kilogramov a vo svojej dobe sa predával za 2495 dolárov. S predstavením prvého Macintosha je okrem iného spojená aj dnes už legendárna reklama „1984“, ktorá bola odvysielaná na vtedajšom finále Super Bowlu. Pôvodný Macintosh znamenal pre Apple okrem iného aj začiatok éry novej generácie osobných počítačov. Do predaja bol uvedený v druhej polovici januára roku 1984, predaj Macintosha bol ukončený začiatkom októbra nasledujúceho roku.

 

 

Pixar

Spoločnosť Pixar síce nie je produktom sama o sebe a dokonca ani nebola založená Stevom Jobsom, do jeho portfólia ale právom patrí. Jobs Pixar pôvodne odkúpil od spoločnosti Lucasfilmu – vtedy ešte niesla názov GraphicsGroup. Jednalo sa o počítačovú divíziu Lucasfilmu, ktorej počiatky sa datujú do roku 1976. Jobs chcel pod hlavičkou GraphicsGroup/Pixar pôvodne vyrábať a predávať počítače pre filmový priemysel, táto snaha ale nakoniec skončila neúspechom a Pixar sa preorientoval na počítačovú animáciu. To sa nakoniec ukázalo ako ten najlepší možný krok – z produkcie Pixaru vzišiel kultový Príbeh hračiek a mnoho ďalších úspešných animovaných snímok ako Autá, Hľadá sa Nemo alebo Wall-E. V roku 2006 odkúpila Pixar od Jobsa spoločnosť Walt Disney za 7,4 miliardy dolára.

Ďalšie

Všetci určite poznáme príbeh o tom, ako bol Steve Jobs v roku 1985 nútený opustiť firmu, ktorú sám založil. V sebaľútosti a ničnerobení sa ale rozhodne neutápal - založil vlastnú spoločnosť s názvom NeXT, zameranú na vývoj a výrobu počítačových pracovných staníc, určených najmä pre firmy a univerzity. Prvý počítač z produkcie NeXTu bol predstavený v roku 1988, o dva roky neskôr potom prišiel model NeXTstation. Počítače mali naozaj obdivuhodný výkon, ich predajom sa ale príliš dobre nedarilo - celkom sa ich predalo okolo päťdesiatich tisíc. Začiatkom februára roku 1993 ukončila spoločnosť NeXT výrobu svojich počítačov a začala sa sústrediť na vývoj softvéru NeXTSTEP. S ukončením výroby bolo spojené aj hromadné prepúšťanie, v druhej polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia nakoniec došlo k akvizícii NeXTU spoločností Apple.

Kocka Power Mac G4

Nie všetky inovatívne produkty, za ktorými stojí Steve Jobs, boli úspešné - to im ale na pozoruhodnosti nijako neuberá. Medzi tieto produkty patria aj Kocka Power Mac G4 – futuristicky vyzerajúci počítač v tvare kocky, ktorý Apple predstavil v roku 2000. Pod designom počítača bol podpísaný vtedajší šéfdesignér Jony Ive. Power Mac G4 Cube vyzeral naozaj skvele, a je dokonca vystavený v newyorskom múzeu moderného umenia. Počítač bol osadený procesorom PowerPC G4, ponúkal 64 MB RAM a 20 GB interného úložiska. Cena ale bola relatívne vysoká – bola 1799 dolárov – a firme Apple sa ho podarilo predať len 150-tisíc kusov. Vzhľadom na neúspech bol predaj Power Macu G4 ukončený v lete roku 2001.

 

iPod

Na rozdiel od vyššie spomínaného Power Macu G4 Cube je úspech iPodu úplne nepopierateľný. Prvý iPod bol predstavený koncom októbra roku 2001. Ponúkal vo svojej dobe úctyhodné 5 GB úložiska, a firma Apple ho propagovala známym sloganom o tisícke skladieb vo vrecku. iPod nebol prvým digitálnym prehrávačom na svete, rozhodne sa ale radil medzi tie najvydarenejšie. Apple ho osadil diskom Toshiba, na ovládanie slúžilo ikonické rolovacie koliesko. iPod bol ďalej vybavený FireWire technológiou, desaťhodinovou výdržou batérie a podsvieteným LCD displejom. Cena prvého iPodu bola na svoju dobu relatívne vysoká – predstavovala 399 dolárov – jablčný prehrávač si ale aj napriek tejto cene a počiatočné rozpaky nakoniec získal priazeň používateľov.

MacBook

MacBook zďaleka nebol prvým laptopom, ktorý vzišiel z dielne spoločnosti Apple. Jeho priamym predchodcom bola produktová línia PowerBookov, s ktorými Apple prišiel začiatkom deväťdesiatych rokov. PowerBooky boli na svoju dobu kvalitnými, kompaktnými a ľahkými počítačmi, pár rokov po príchode nového tisícročia ale v Apple dospeli k názoru, že je čas posunúť sa ďalej. V polovici mája roku 2006 predstavil Apple svoj prvý MacBook. K dostaniu bol v čiernej alebo bielej farbe a oproti PowerBooku sa vyznačoval tenším a elegantnejším dizajnom. MacBooky boli osadené procesorom Intel, av roku 2008 sa stali najpredávanejšími laptopmi v Spojených štátoch. Postupom času jablčná spoločnosť predstavila varianty Air a Pro, zaviedla unibody design a prešla na hliníkové šasi.

iPhone

Medzi produkty, ktoré sú najvýraznejšie späté s menom Steva Jobsa, patrí pochopiteľne aj iPhone. Svet sa o prvom iPhone oficiálne dozvedel na konferenciu Macworld Conference & Expo začiatkom januára roku 2007. Snáď každý priaznivcov jablčnej spoločnosti pozná Jobsovo vyhlásenie, v ktorom iPhone označil za prelomový internetový komunikátor, iPod s dotykovým ovládaním a revolučný mobilný telefón v jednom. Podobne ako mnoho iných produktov bol aj prvý iPhone spočiatku vysmievaný, az dnešného pohľadu mu naozaj všeličo chýbalo k dokonalosti. Dnes je iPhone neoddeliteľnou súčasťou pracovných i osobných životov obrovského množstva ľudí po celom svete, a neodmysliteľne patrí do portfólia jablčnej spoločnosti.

iPad

Apple prišiel so svojim iPadom v čase, keď to vyzeralo, že najväčším trendom budú netbooky. Stevovi Jobsovi ale netbooky pripadali ako počítače, ktoré nikdy nemôžu byť kvalitné, a rozhodol sa vyrukovať s tabletom. Prvý prototyp iPadu pochádza už z roku 2004, prednosť ale nakoniec dostal iPhone. Keď Jobs v januári roku 2010 iPad predstavil, hovoril o ňom ako o zariadení, ktoré je „omnoho osobnejšie ako laptop“. iPod bol osadený 1 GHz procesorom Apple A4, disponoval 64 GB flash pamäte a jeho váha predstavovala zhruba 680 gramov. Jeho Wi-Fi varianta bola uvedená do predaja začiatkom apríla, o necelý mesiac neskôr sa začal predaj jeho 3G verzie.

Dnes najčítanejšie

.
  翻译: