Keď spoločnosť Apple uviedla v roku 2007 na trh svoj iPod touch, znamenalo to pre celú produktovú líniu jablčných hudobných prehrávačov obrovskú zmenu. Nie nadarmo si získal prezývku "iPhone bez telefónu" - v dnešnom článku si zhrnieme históriu tohto zariadenia.
Prvá a druhá generácia
V čase, keď bol vydaný prvý iPod touch, bol na svete – hoci po relatívne krátku dobu – iPhone 3G. Vedenie Applu si bolo veľmi dobre vedomé toho, že iPhone je veľkým hitom, ktorý si ale nebude môcť dovoliť každý. Prvá generácia iPodu touch ponúkala za prijateľnú cenu to najlepšie z iPhonu a predchádzajúcich modelov iPodu – s výnimkou telefonovania. iPod touch sa vyznačoval obdobným dizajnom, aký ponúkal iPhone, mal farebný dotykový displej, disponoval Wi-Fi konektivitou a umožňoval prehrávanie videa aj hudby spolu s nákupmi multimediálneho obsahu cez iTunes Store. Oproti vtedajšiemu iPhonu postrádal iPod touch prvej generácie nielen funkciu telefonovania, ale aj fotoaparát alebo GPS. V septembri roku 2008 vydala spoločnosť Apple svoj iPod touch druhej generácie. Ten sa od svojho predchodcu odlišoval mierne rozdielnym designom, ponúkal ale aj hneď niekoľko nových funkcií a bol vybavený radom senzorov vrátane vstavaného akcelerometra. iPod touch druhej generácie disponoval aj integrovanými reproduktormi, funkciou Genius a podporou Nike+, nebolo z neho ale možné telefonovať a stále chýbal fotoaparát.
Tretia a štvrtá generácia
iPod touch tretej generácie bol vydaný v septembri nasledujúceho roka. Oproti svojmu predchodcovi ponúkal relatívne malý počet vylepšení a nových funkcií, preto sa zo strany spotrebiteľov spočiatku nestretol s očakávaným záujmom – isté sklamanie priniesol napríklad fakt, že ani tretia generácia dotykového hudobného prehrávača od Applu sa ešte nedočkala vytúženého fotoaparátu a GPS. Navýšenie kapacity a rýchlejší procesor sa ale napokon postaral o relatívne dobrý úspech. O rok neskôr prišiel iPod touch štvrtej generácie, ktorý si vypožičal množstvo skvelých funkcií od iPhonu 4. Výrazne sa zlepšili schopnosti displeja a prehrávač bol o poznanie výkonnejší. iPod touch štvrtej generácie bol osadený procesorom Apple A4, a spoločnosť Apple ho konečne vybavila predným aj zadným fotoaparátom s podporou FaceTime videohovorov a nahrávanie videa vo vysokom rozlíšení. iPod štvrtej generácie bol okrem iného tiež vybavený 3,5-palcovým Retina displejom s vysokým rozlíšením a trojosým gyroskopom pre ešte lepší zážitok z hrania hier.
Piata, šiesta a siedma generácia
V októbri roku 2012 uzrel svetlo sveta iPod touch piatej generácie. Apple síce v tomto prípade nedodržal ročné intervaly v aktualizácii, zato ale uviedol prehrávač s množstvom skvelých noviniek. iPod touch 5. generácie bol vybavený štvorpalcovým displejom, osadený procesorom Apple A5, a jednalo sa o prvý iPod, ktorý sa nabíjal cez Lightning konektor. Dodával sa spolu s vtedajšou novinkou - "drôtovými" slúchadlami EarPods a bežal na ňom operačný systém iOS 6. iPod touch 5. generácie ďalej ponúkal hlasovú asistentku Siri, možnosť zhotovovania panoramatických záberov alebo napríklad podporu funkcie AirPlay. V júli roku 2015 – teda celé tri roky po „päťke“ – potom Apple vydal svoj iPod šiestej generácie. Ten sa mohol pochváliť napríklad vylepšeným fotoaparátom, pohybovým koprocesorom M8 a procesorom Apple A8. K dostaniu bol tiež vo variante so 128GB úložiskom a bol opatrený štvorpalcovým Retina displejom. Ponúkal podporu Wi-Fi 802.11ac, AirPlay a protokolu Bluetooth 4.1, a zachoval si rovnaké rozmery aj váhu ako jeho predchodca. V máji roku 2019 Apple verejnosť prekvapil tým, že úplne v tichosti vydal svoj iPod 7. generácie. Siedma generácia dotykového jablčného hudobného prehrávača bola osadená procesorom Apple A10 a pohybovým koprocesorom M10. Bola k dostaniu aj vo variante s 256GB úložiskom, štvorpalcový displej ponúkal rozlíšenie 1136 x 640 pixelov. iPod touch siedmej generácie bol vybavený zadným 8MP fotoaparátom a prednou FaceTime HD kamerou a ponúkal možnosť zhotovenia slo-mo videa, sekvencií, HDR videa alebo napríklad panoramatických záberov.
Článok čo mal potenciál, len je Škoda napísať ho za 5 minút, keby si s tým dal niekto 25 minút práce mohol by to byť článok taký ako hovorí nadpis. Škoda
síce pravda, ale pokiaľ je už v titulku spomenuté „v kocke“ neočakáva sa obsahovali článok o pätnástich odsekoch
Škoda že je Ipod na druhej koľaji. Dokázal by som si predstaviť mať telefónne služby v hodinkách a výkonný Ipod na zvyšok činností vrátane prepojenia tak, aby ten Ipod stále slúžil aj ako telefón.