Zavrieť reklamu

Apple pred pár dňami konečne po niekoľkých týždňoch čakania vydal nové verzie svojich operačných systémov. Konkrétne sme sa dočkali aktualizácií iOS a iPadOS 15.4, macOS 12.3 Monterey, watchOS 8.5 a tvOS 15.4. Ak patríte medzi našich pravidelných čitateľov, tak už aktuálne pravdepodobne viete o všetkých novinkách, s ktorými systémy prišli. V súčasnej dobe už sa venujeme takým čitateľom, ktorí po inštalácii aktualizácií majú problém s výkonom či slabou výdržou zariadenia. Súčasťou tohto článku je celkovo 5 tipov na predĺženie výdrže Macu s novým macOS 12.3 Monterey.

Zaobstarajte si Mac s Apple Kremík

Hneď na začiatok prichádzam s tak trošku provokatívnym tipom, rozhodne je ale zo všetkých najlepšie. V prípade, že ešte vlastníte jablkový počítač s procesorom Intel, tak rozhodne čo najskôr začnite premýšľať o výmene za nové stroje s čipmi Apple Silicon. Okrem toho, že sú tieto nové zariadenia neskutočne výkonné, tak sú oproti procesorom Intel taktiež niekoľkonásobne úspornejšie, takže vydržia na jedno nabitie neporovnateľne dlhšie. Navyše k tomu je jasné, že skôr alebo neskôr prestane Apple zariadenia s procesormi Intel podporovať, takže čím skôr prechod vykonáte, tým lepšie. Síce najskôr budete mať problém s predajom Macu s procesorom Intel, avšak aj keby vám tento stroj mal zostať ako náhradný, tak rozhodne nebudete ľutovať.

MacBooky s Apple Silicon kúpite tu

Využitie nižšieho jasu

Najväčšími „žrútmi“ batérie sú hardvér, spoločne s displejom vášho zariadenia – to platí ako na Mace, tak aj na iPhone, iPade, Apple Watch a ďalších prenosných zariadeniach. Čím vyšší jas displeja potom máte nastavený, tak tým väčšia je aj spotreba energie, ktorú batéria musí dodávať. Presne z toho dôvodu je na všetkých Apple zariadeniach v predvolenom nastavení aktívny automatický jas, ktorý batériu šetrí. Na kontrolu toho, či máte aktívny automatický jas, stačí prejsť do  → Predvoľby systému → Monitory, kde zaškrtnite Automaticky upraviť jas. Inak môžete jas samozrejme aj naďalej meniť ručne pomocou horného radu kláves či Touch Baru. Okrem toho je možné aktivovať funkciu pre automatické mierne stlmenie jasu pri napájaní z batérie, a to v  → Predvoľby systému → Batérie → Batérie. Tu stačí zapnúť funkciu Mierne stlmiť jas obrazovky pri napájaní z batérie.

Skontrolujte náročné aplikácie

Ako bolo spomenuté na predchádzajúcej stránke, tak hardvér, spoločne s displejom, využíva batériu úplne najviac. Čím väčší výkon je pri využívaní Macu potrebný, tak tým rýchlejšie potom energia v batérii mizne. Ak teda chcete zaručiť čo najdlhšiu výdrž batérie, tak je nutné obmedziť vykonávanie zložitých operácií. Na Macu si každopádne môžete jednoducho zobraziť a skontrolovať aplikácie, ktoré výkon využívajú najviac, a poprípade ich potom vypnúť. Často tak identifikujete aplikáciu, ktorá môže kvôli chybe nadmerne využívať výkon hardvéru a spôsobovať tak extra rýchle vybíjanie. Pre kontrolu náročných aplikácií otvorte aplikáciu Monitor aktivity – napríklad cez reflektor, poprípade skrz zložku UžitočnosťAplikáciách. V okne aplikácie potom hore otvorte záložku CPU a zoraďte si všetky aplikácie zostupne podľa CPU %. Na predných priečkach sa zobrazia aplikácie, ktoré využívajú hardvér najviac. Kliknutím ich môžete označiť a následne stlačením tlačidla X v nástrojovej lište ukončiť.

Aktivujte režim nízkej spotreby

V prípade, že vlastníte iPhone, tak viete, že pokiaľ stav batérie klesne na 20% alebo 10%, tak sa vám zobrazí dialógové okno, ktoré vás o tejto skutočnosti informuje, a navyše vám dá možnosť pre rýchlu aktiváciu režimu nízkej spotreby. Mac dlhú dobu žiadny takýto režim nemal, až do príchodu macOS Monterey. Ak chcete teda ušetriť energiu v batérii, aby vám zariadenie vydržalo čo najdlhšie, tak režim nízkej spotreby aktivujete v  → Predvoľby systému → Batérie → Batérie, kde zaškrtnutím aktivujte Režim nízkej spotreby. Odškrtnutím potom tento režim opäť deaktivujete. Je rozhodne škoda, že režim nízkej spotreby na Macu nemôžeme jednoducho ovládať z ovládacieho centra, ako to je na iPhone. Treba sa dočkáme v nasledujúcich aktualizáciách.

Zapnite optimalizované nabíjanie

Batérie vo vnútri prenosných zariadení sa „cítia“ najlepšie vtedy, ak sa ich stav nabitia dlhodobo pohybuje v rozmedzí od 20 % do 80 %. To znamená, že by ste MacBook (a ďalšie zariadenia) nemali nechávať úplne vybíjať, zároveň ale ani kompletne dobíjať, a to predovšetkým vtedy, pokiaľ jablkový počítač využívate na stole a máte ho prakticky permanentne pripojený k napájaniu. Aj mimo spomínaného rozsahu samozrejme batéria bude fungovať, dochádza však k rýchlejšiemu starnutiu batérie, čím následne klesá maximálna kapacita a zdravie. Súčasťou macOS je funkcia Optimalizované nabíjanie, ktorá dokáže nabíjanie „zaseknúť“ na 80 % – nájdete ju v  → Predvoľby systému → Batérie → Batérie. Úplne úprimne ale táto funkcia nie je úplne ideálna a oveľa lepšie urobíte, ak si stiahnete jednoduchú aplikáciu AlDente, ktorá je v základnej verzii, ktorá dostačuje, k dispozícii úplne zadarmo. V tejto aplikácii si priamo nastavíte limit nabíjania, cez ktorý sa batéria nedostane. Čo sa týka vybíjania, tak to samozrejme zastaviť nemôžeme, takže na včasné nabitie musíte jednoducho myslieť.

Dnes najčítanejšie

.
  翻译: