Zavrieť reklamu

Od nadchádzajúceho pondelka sa bude opäť konať vývojárska konferencia Applu. Po dvoch ročníkoch, ktoré sa kvôli koronavírusovej pandémii odohrali v online priestore, prebehne tohtoročná WWDC vrátane úvodnej Keynote opäť „naživo“, hoci len čiastočne. Poďme si spoločne pri príležitosti blížiaceho sa ďalšieho ročníka pripomenúť zásadné Keynotes k WWDC, ktoré Apple odvysielal naživo.

WWDC 2005

Prvá vývojárska konferencia spoločnosti Apple, ktorej úvodná keynote bola prenášaná naživo, sa konala od 6. do 10. júna roku 2005. Dejiskom konferencie sa stalo Moscon Center v kalifornskom San Franciscu, a Apple na tejto akcii okrem iného oficiálne oznámil začatie prechodu na procesory z dielne spoločnosti Intel. Fakt, že sa Apple definitívne lúči s procesormi PowerPC, vtedy verejnosti na pódiu oznámil Steve Jobs, ktorý okrem iného uviedol, že dúfa, že im procesory Intel umožnia „vytvárať tie najlepšie osobné počítače po dobu ďalších desiatich rokov“. Okrem toho Apple na vtedajšej WWDC predstavil aj QuickTime 7 vo verzii pre Windows, podcasty v rámci služby iTunes, príchod operačného systému Mac OS X Leopard a ďalšie novinky.

WWDC 2006

Ďalšia WWDC sa výnimočne nekonala v júni, ale od 7. do 11, augusta 2006. Úvodný keynote sa vzal na starosť Steve Jobs, ktorý tu predstavil nový Mac Pro alebo napríklad novinky v ranej verzii operačného systému Mac OS X Leopard. Medzi tieto novinky patril napríklad Boot Camp, Photo Booth, vylepšenia Spotlightu a natívnych aplikácií Mail či iChat. Konferencie sa zúčastnilo úctyhodných 4200 vývojárov z štyridsaťosem krajín.

WWDC 2007

V nasledujúcom roku sa vývojárska konferencia spoločnosti Apple opäť konala v júni, konkrétne v dňoch 11. – 15. júna. Spoločnosť Apple tu okrem iného poskytla ďalší náhľad do operačného systému Mac OS X Leopard alebo verziu prehliadača Safari pre Windows. V tom čase už bolo doslova na spadnutie aj oficiálne zahájenie predaja prvého iPhonu s operačným systémom iPhone OS 1, preto sa účastníci konferencie dočkali aj podrobnejšej prezentácie týchto dvoch zásadných noviniek.

WWDC 2008

V dňoch 9. až 13. júna roku 2008 sa opäť v Moscon Center konala ďalšia konferencia WWDC. Aj v tomto prípade Apple naživo streamoval jej úvodnú keynote, na ktorej sa pred vypredanou sálou predstavil napríklad vtedy nový iPhone 3G, ktorého súčasťou sa stal aj App Store. V súvislosti s príchodom App Storu pre iPhone Apple na svojej WWDC v roku 2008 predstavil aj stabilnú verziu iPhone SDK pre vývojárov, operačný systém Mac OS X Snow Leopard a operačný systém iPhone OS 2. Spoločnosť Apple tu tiež oznámila prechod z online služby .Mac na MobileMe, ani táto novinka ale nakoniec nemala dlhé trvanie.

WWDC 2009

V nasledujúcom roku sa WWDC konala v dňoch 8. – 12. júna, pričom bola opäť beznádejne vypredaná. Vzhľadom na to, že Steve Jobs bol v čase konania konferencie na zdravotnej dovolenke, sa úvodnej keynote ujal Phil Schiller. Apple v tom čase ešte nezaviedol systém jesenného predstavovania hardvérových noviniek, preto sa účastníci aj online diváci dočkali predstavenia nového iPhonu 3GS a nového 13” MacBook Pro spolu s aktualizovanými verziami 15” a 17” MacBooku Pro. Čo sa softvérových noviniek týka, predstavila firma Apple na svojej WWDC 2009 napríklad operačný systém iPhone OS 3.

WWDC 2010

V roku 2010 sa vývojárska konferencia spoločnosti Apple konala v dňoch 7. – 11. júna. Steve Jobs v jej priebehu predstavil napríklad nový iPhone 4 v prepracovanom dizajne as množstvom nových funkcií. Bola tu tiež predstavená nová verzia operačného systému pre iPhone, ktorá vôbec po prvýkrát niesla názov iOS namiesto doterajšieho iPhone OS. Čo sa softvérových noviniek týka, dočkali sa účastníci aj diváci WWDC 2010 aj predstavení aplikácií FaceTime a iMovie vo verzii pre iPhone.

WWDC 2011

V roku 2011 sa vývojárska konferencia WWDC konala v dňoch 6. a 10. júna. Spoločnosť Apple na tejto akcii predstavila napríklad finálnu verziu svojho operačného systému Mac OS X Lion s podporou Mac App Storu, radom vylepšených funkcií a aplikácií alebo napríklad novinkou v podobe funkcie Launcher. Došlo aj na predstavenie operačného systému iOS 5, služby iCloud a iTunes Match. WWDC 2011 nebola na rozdiel od niektorých iných ročníkov tejto konferencie prenášaná naživo online.

WWDC 2012

WWDC 2012 sa už v deň začatia predaja vstupeniek stretla s obrovským záujmom zo strany účastníkov – všetky vstupenky sa totiž podarilo beznádejne vypredať v priebehu prvých dvoch hodín. Z hardvérových noviniek sa tu predstavil nový MacBook Air a MacBook Pro s Retina displejom, došlo samozrejme ale aj na predstavenie nového softvéru, a to konkrétne operačných systémov Mac OS X 10.8 Mountain Lion, iOS 6 a natívne aplikácie Apple Maps. Jednalo sa tiež o historicky prvú WWDC, na ktorú bol povolený vstup aj maloletým návštevníkom.

WWDC 2013

V priebehu prvej polovice júna roku 2013 sa konala ďalšia WWDC. Všetky vstupenky na túto konferenciu boli vypredané prakticky okamžite. Apple na svojej WWDC v roku 2013 predstavil množstvo noviniek. Po stránke hardvéru išlo napríklad o prepracovaný model Macu Pro, zariadenia AirPort Time Capsule a AirPort Extreme alebo aktualizovaný MacBook Air. Čo sa softvérových noviniek týka, priniesla WWDC 2013 ukážku operačného systému Mac OS X Mavericks, iOS 7, balíčka iWork pre iCloud alebo napríklad službu iTunes Radio.

WWDC 2014

Nasledujúca WWDC sa konala začiatkom júna roku 2014. Spoločnosť Apple na nej okrem iného predstavila napríklad operačný systém OS X Yosemite s prepracovaným užívateľským rozhraním, novinkou v podobe aplikácie Fotky, vylepšeným Spotlightom a ďalšími novinkami. Ďalej sa tu predstavil operačný systém iOS 8 s radom vylepšení pri natívnych aplikáciách, vylepšeným vyhľadávaním v natívnych Fotkách alebo napríklad novými funkciami vo fotoaparáte. Na WWDC 2014 Apple tiež predstavil svoj programovací jazyk Swift pre Mac a iOS.

WWDC 2015

V roku 2015 sa vývojárska konferencia Applu konala v dňoch 8. – 12. júna. Medzi hlavné novinky, ktoré tu firma oznámila, patril operačný systém iOS 9 s vylepšenými funkciami Siri, vylepšenými natívnymi Mapami alebo podporou prehrávania obrazu v obraze v prehliadači Safari, ďalej operačný systém OS X El Capitan s novými funkciami aj dizajnom a prvá významná aktualizácia operačného systému. pre Apple Watch. Programovací jazyk Swift získal open-source status a ponúkol kompatibilitu s linuxovými distribúciami.

WWDC 2016

Na prelome prvej a druhej polovica júna roku 2016 sa konal ďalší ročník WWDC. Apple tu predstavil nové verzie svojich operačných systémov – teda iOS 10, watchOS 3 a tvOS 10. Účastníci aj diváci sa tiež stali svedkami predstavenia prepracovanej aplikácie Apple Music s hŕstkou nových funkcií, a Apple na tomto ročníku svojej WWDC predstavil aj úplne novú aplikáciu Swift Playgrounds, ktorá umožňovala si na iPade hravou formou osvojiť základy programovacieho jazyka Swfit.

WWDC 2017

V roku 2017 sa júnová WWDC konala v priestoroch Convention Center v kalifornskom San Jose. Predstavil sa tu napríklad iPad Pro druhej generácie s tenšími rámčekmi okolo displeja s 10,5” uhlopriečkou, rovnako ako aktualizovaná verzia 12,9” iPadu Pro. Apple tu predstavil aj operačný systém iOS 11, ktorého vývojársku betaverziu uvoľnil pre expertov ihneď po skončení úvodnej keynote, a došlo aj na predstavenie prvého HomePodu.

WWDC 2018

Ďalší ročník WWDC sa konal začiatkom júna roku 2018 opäť v priestoroch Convention Center v kalifornskom San Jose. Spoločnosť Apple tu už tradične predstavila aktualizácie svojich operačných systémov, teda iOS 12, macOS Mojave, watchOS 5 a novú verziu operačného systému tvOS. Vývojárske betaverzie všetkých spomínaných softvérových noviniek boli uvoľnené ihneď po skončení úvodnej keynote, plných verzií sa verejnosť dočkala až na jeseň po skončení septembrovej keynote.

WWDC 2019

Keď sa v júni roku 2019 konala ďalšia WWDC, nikto ešte vtedy netušil, že sa na nejaký čas jedná o jednu z posledných Apple konferencií, konaných naživo. Na svojej poslednej „predcovidovej“ vývojárskej konferencii predstavila spoločnosť Apple operačné systémy iOS 13, iPadOS (13), macOS Catalina, tvOS 13 a watchOS 6. Došlo ale aj na predstavenie hardvérových noviniek, medzi ktorými bol napríklad prepracovaný Mac Pro a Pro Display XDR.

WWDC 2020

Nasledujúci rok sa vývojárska konferencia spoločnosti Apple konala z dôvodu celosvetovej pandémie ochorení COVID-19 online. Apple tu v priebehu svojej úvodnej keynote predstavil 22. júna roku 2020 operačné systémy iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7, tvOS 14 a macOS Big Sur. Došlo ale ešte k jednému veľmi zásadnému oznámeniu - firma tu oficiálne uviedla, že pri svojich počítačoch začína prechod na procesory Apple Silicon. Úvodná Keynote sa odohrala v priestoroch Apple Parku.

WWDC 2021

Tiež nasledujúci ročník vývojárskej konferencie Applu mal stále z dôvodu koronavírusovej pandémie iba virtuálnu podobu. Konferencia sa konala v dňoch 7. – 11. júna, úvodná keynote bola predtočená v priestoroch Apple Parku. Apple na nej predstavil svoje operačné systémy iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8, tvOS 15 a macOS Monterey.

Súvisiace články

Dnes najčítanejšie

.
  翻译: