Macy sa v roku 2020 dočkali obrovskej zmeny v podobe prechodu z procesorov Intel na vlastné riešenie Apple Silicon, čo ich posunulo o hneď niekoľko krokov vpred. Apple sa tak trafil skrátka priamo do čierneho – pri svojich počítačoch tak dokázal raketovo zvýšiť samotný výkon, hoci spotreba v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami výrazne poklesla. Vo finále sa tak Macy od tejto chvíle tešia obrovskej popularite. Apple si pochopiteľne tento trend chce udržať čo najskôr. Obľúbené jabĺčka sa totiž doslova predávajú ako na bežiacom páse. Zatiaľ čo trh osobných počítačov a laptopov medziročne skôr stagnoval, jediný Apple slávil nárast.
Ak si chce Apple tento status udržať a naďalej svoje počítače ešte o to posúvať, potom nesmie v žiadnom prípade poľaviť. Naopak. Teraz má skvelú príležitosť ukázať, že jeho Apple Silicon na to rozhodne má, a že nejde iba o rýchly výstrel, ale o dlhodobo premyslený plán. Počas budúceho roku 2023 by malo dôjsť k odhaleniu hneď niekoľkých zaujímavých modelov, ktoré sa podľa všetkého budú mať čím pochváliť. Poďme si preto spoločne posvietiť na to, čo chceme vidieť u Mac v roku 2023 a čoho sa pravdepodobne dočkáme.
Čo čaká Macy v roku 2023
Bezpochyby najočakávanejším Macom pre rok 2023 je Mac Pro. Keď Apple prvýkrát odhalil Apple Silicon, priamo spomenul, že kompletný prechod bude dokončený do dvoch rokov. Zo začiatku mal k tomu aj pomerne slušne našliapnuté. Všetko ale stroskotalo na pýche jablčnej ponuky - profesionálnym Macu Pro, ktorý je určený pre úplných profesionálov. V jablíčkárskych kruhoch sa okolo tohto zariadenia točí rad zaujímavých únikov a špekulácií, podľa ktorých má Apple prísť sa vskutku výkonným zariadením, ktoré sa len tak niečoho nezľakne. Zároveň sa počíta aj s menším dizajnom. Čipy Apple Silicon sú totiž úspornejšie a menšie (v porovnaní s CPU a GPU), vďaka čomu nevyžadujú toľko miesta alebo silné chladenie. Obrovské otázniky ale visí nad modularitou. Práve na modularite si súčasný Mac Pro zakladá. Užívatelia si podľa ľubovôle môžu meniť komponenty a počítač tak v priebehu rokov vylepšovať. Niečo také ale pri modeloch s Apple Silicon nie je možné.
Na scénu má prísť aj nová generácia 14″ a 16″ MacBooku Pro s novými čipsetmi M2 Pro a M2 Max. S týmto laptopom sú jabĺčkari nesmierne spokojní a úplne úprimne by toho na ňom veľa ani nemenili. Apple u neho totiž vrátil niektoré konektory (vrátane MagSafe) a priniesol Liquid Retina XDR displej s Mini-LED panelom a 120Hz obnovovacou frekvenciou, čo vo finále skvele podčiarkuje samotný výkon. Nový rad by mal vyjsť ešte v prvej polovici roku 2023. Zásadných zmien sa teraz ale asi nedočkáme. Podľa všetkého nás čakajú len drobné výkonnostné vylepšenia. Nové čipsety M2 Pro/Max totiž majú byť postavené na rovnakom vylepšenom 5nm výrobnom procese od TSMC. V hre je ale stále použitie 3nm výrobného procesu, čo by mohlo priniesť obrovský posun vo výkone.
Ako sme už spomenuli vyššie, prechodom na Apple Silicon dokázal gigant doslova naštartovať ľahko stagnujúci segment jablčných počítačov. Výraznou premenou si tak prešiel spomínaný MacBook Pro (2021), 24″ iMac (2021) či MacBook Air (2022). Do jablčnej ponuky tiež zavítal úplne nový Mac Studio, ktorý momentálne (z Apple Silicon Mac) ponúka bezkonkurenčne najvyšší výkon vďaka čipu M1 Ultra. Určite by sa ale nemalo zabúdať ani na nesmierne obľúbený Mac mini. Tento neuveriteľne výkonný a lacný drobček je totiž teraz skôr v pozadí a tak trošku sa naň zabúda. V skutočnosti sa ale jedná o perfektné zariadenie, ktoré vyniká hlavne v pomere cena/výkon. Ide totiž o najlacnejší Mac s rovnakým výkonom 13″ MacBook Pro s M1. Samozrejmosťou by preto malo byť nasadenie čipu M2 novej generácie. Apple by sa ale navyše mohol pohrať aj so samotným dizajnom a modelu mini tak vdýchnuť nový život. Na škodu by určite tiež nebolo, keby sa namiesto súčasnej „high-end“ verzie, ktorá sa doposiaľ predáva s procesorom Intel, začal predávať Mac mini s čipom M1 Pro. Jabĺčkari by si tak za slušné peniaze mohli prísť na Mac s profesionálnym výkonom.
Isté zmeny sú na mieste aj pre 24″ iMac. Radi by sme videli ľahkú dizajnovú úpravu, kedy by Apple konkrétne mohol odstrániť nevkusnú bradu a namiesto toho zväčšiť hrúbku zariadenia, čo by vo finále pôsobilo o dosť lepšie. Niektorí fanúšikovia potom ešte spomínajú návrat iMacu Pro. V takom prípade by Apple mohol využiť to, čím už dávno disponuje, a do nového zariadenia len staviť profesionálny čip z rodiny Apple Kremík.
Apple má v budúcom roku príležitosť sa poriadne ukázať a predviesť, či skutočne Apple Silicon v útrobách Macu Pro stojí za to. Bude preto veľmi zaujímavé sledovať, ako bude zariadenie fungovať a na čom bude stavať. Čo sa týka ostatných modelov, pri tých nás asi žiadne revolučné zmeny nečakajú. Napriek tomu, že by sme ako používatelia radi videli ešte zásadnejší nárast výkonu, tak na ten si s veľkou pravdepodobnosťou budeme musieť ešte nejaký ten piatok počkať. V jablčných kuloároch sa totiž hovorí o tom, že takáto zmena príde až s treťou generáciou čipov Apple Silicon, ktoré budú postavené na spomínanom 3nm výrobnom procese. Určite tiež nesmieme zabudnúť spomenúť prosbu niektorých jabĺčkarov – tí by totiž najradšej videli návrat svietiaceho Apple logá na kryte samotného zariadenia.
Macbook 12″ s M2 – KUA, neviem sa dočkať…!
Čo nechceme vidieť na LSA v roku 2023:
Clanky typu:
Čo urobiť s vydržou pri kazde nove verzii iOS
Čo chceme vidieť v. Ove verzii iOS
Clanky o androide
a bulvárne zvasty.
????
Úplne s vami súhlasím, len sa spýtam, technicky to bude prebiehať tak, že my vám pošleme článok a vy nám ho schválite alebo neschválite ok? A môžem sa opýtať, čo keď jeden jediný človek z viac ako 1 milióna čitateľov, ktorí k nám mesačne zavítajú, bude mať iný názor ako vy a práve článok, ktorý neshválite, tak by si rád prečítal. Ako nám to potom budete kompenzovať? Ďakujem veľmi za nejakú sofistikovanú odpoveď.