V priebehu včerajška rozoslal Apple jabĺčkarom v 98 krajinách po celom svete notifikáciu informujúcu o tom, že môžu byť cieľom útoku nebezpečného spywaru, ktorý môže ohroziť ich bezpečnosť. Príliš veľa informácií síce k dispozícii nie je a teda nevieme, do ktorých všetkých krajín notifikácie dorazili, Apple upozorňuje však na to, že jednotliví používatelia sú spywarom vytipovaní veľmi pravdepodobne kvôli tomu, čo robia za prácu. Ide o to isté varovanie, ktoré rozoslal tento rok v apríli, avšak vtedy ho adresoval jabĺčkarom „len“ z 92 krajín.
Notifikácia bola rozoslaná v priebehu včerajška prostredníctvom emailov a iMessage, ktoré sú pridružené k Apple ID, ktorý Apple vyhodnotil ako ohrozená. Zároveň sa zobrazujú aj v hornej časti webu appleid.apple.com, takže ak chcete mať istotu, že na vás útok necieli, odporúčame prihlásiť sa na tento web a pozrieť sa na ňom, či vás skrze neho Apple o riziku neinformuje. Predsa len, mail môže skončiť v spame, správu je možné prehliadnuť či nedopatrením zmazať.
"Apple zistil, že ste terčom žoldnierskeho spywarového útoku, ktorý sa snaží vzdialene kompromitovať iPhone spojený s vašim Apple ID -xxx-,“ napísala spoločnosť vo varovaní dotknutým zákazníkom. Nie sme schopní poskytnúť viac informácií o tom, čo spôsobilo, že sme vám zaslali toto oznámenie, pretože to môže pomôcť žoldnierskym spywarovým útočníkom prispôsobiť svoje správanie, aby sa v budúcnosti vyhli detekcii. Tento útok sa pravdepodobne zameriava konkrétne na vás kvôli tomu, kto ste alebo čo robíte. Aj keď nie je nikdy možné dosiahnuť absolútnu istotu pri odhaľovaní takýchto útokov, Apple svojim získaným indiciám veľmi dôveruje — berte preto prosím varovanie vážne,“ stojí vo varovaní.
Nedavno Apple v súvislosti s hrozbami špionáže aktualizoval aj svoj podporný dokument na webe, v ktorom sa práve spywarovým hrozbám venuje. Píše v ňom novo konkrétne to, že od roku 2021 zaslal podobné oznámenia užívateľom vo viac ako 150 krajinách po celom svete. „Extrémna cena, sofistikovanosť a celosvetová povaha útokov žoldnierskeho spywaru z nich robí jedny z najpokročilejších digitálnych hrozieb, aké dnes existujú. Výsledkom je, že Apple nepripisuje útoky ani výsledné oznámenia o hrozbách žiadnym konkrétnym útočníkom alebo geografickým oblastiam,“ píše napríklad Apple na svojom webe.
Okrem tohtoročného apríla varoval Apple napríklad vlani v októbri cez podobné oznámenie rad politikov v Indii s tým, že môžu byť cez spyware sledovanie. Nezisková organizácia Amnesty International následne potvrdila, že v telefónoch mnohých politikov skutočne našla spyware Pegasus vyvinutý izraelskou spoločnosťou NSO Group, ktorý je schopný de facto kohokoľvek, komu je nahraný do telefónu napríklad cez prijatú správu sledovať. Práve z tohto dôvodu napokon Apple v minulosti zaviedol takzvaný Lockdown mode, ktorý má potenciálnemu hacknutiu telefónu zabrániť. Ten sa dá aktivovať v Nastavenia – Súkromie a zabezpečené – Režim blokovania.
Mi nič neprišlo ale už do došla SMS že nepoznajú moju adresu a pošta mi ho nedoručí a chcem moju adresu a hneď som volal na poštu a povedala mi pošta že tam nič nemám a hneď som odstránil SMS a mám pokoj?