Za pár dní tomu budú presne dva mesiace od chvíle, čo som na mojom zápästí vymenil Apple Watch Series 9 za ich novších súrodencov vo forme Series 10. A pretože som ich od tej doby s trochou preháňania zo zápästia už nedal dole a robia mi tak deň čo deň spoločnosť, myslím si, že je fér potom, čo na našom magazíne vyšla moja nemáme pre Apple Watch 10 po pár dňoch ich používania, prísť teraz aj hodnotením týchto hodiniek po dobrých 8 týždňoch používania. Poďme teda na to.
Hoci sa mi Apple Watch 10 zdali najprv z hľadiska využiteľnosti takmer totožné s ich predošlou generáciou, s odstupom času musím povedať, že väčšia zobrazovacia plocha displeja im naozaj hrá do kariet, teda väčšinou. Ovládateľnosť watchOS je totiž vďaka väčším prvkom na displeji lepšia a rovnako tak aj jeho čitateľnosť. Vďaka vylepšeným pozorovacím uhlom displeja sa navyše človek ani tak na hodinky nesústredí, pretože mu vo výsledku stačí veľa vecí na nich len letmo skontrolovať bez toho, aby bolo potrebné napríklad natočiť displej smerom nahor. Môže sa to síce zdať ako drobnosť, ale keď človek napríklad pracuje, riadi či čokoľvek podobné a chce len letmo mrknúť na displej hodiniek, je jednoducho fajn, keď sú informácie zobrazené na displeji perfektne čitateľné z každého uhla.
V súvislosti s displejom ale musím jedným dychom dodať, že mi aj po dvoch mesiacoch príde strašná škoda, že sa ho Apple nepokúsil nejako zaujímavejšie využiť pre svojich ciferníkov. Tie dva nové, ktoré na Apple Watch 10 dorazili, sú síce vizuálne pekné, ale ak ste rovnako ako ja zvyknutí na ciferníky s množstvom komplikácií, úplne vás nepotešia. Veľká zobrazovacia plocha hodiniek si pritom priamo hovorila o predstavení nového typu ciferníka, ktorý na displej dostane v novej doposiaľ neopozeranej forme množstvo informácií naraz. Veď keď Apple zväčšoval displej v roku 2018 pri Series 4, prišiel s ciferníkom Infograf, cez ktorý demonštroval práve výhody veľkého displeja.
Keď ale pominiem to, že displej na môj vkus málo využívajú ciferníky zamerané na produktivitu, musím uznať, že sa naň pozerá naozaj príjemne. Či už si na ňom zobrazíte čokoľvek, úzke rámčeky v kombinácii s veľkou zobrazovacou plochou jednoducho vyzerajú dobre. Napríklad také Apple Maps sú naozaj radosť prechádzať. To isté v bledomodrom by som veľmi rád povedal aj o čítaní prichádzajúcich správ, ale tu mám k Applu bohužiaľ ďalšiu výhradu. Veľmi totiž nechápem, prečo do watchOS 11 nepridal podporu systémovej digitálnej klávesnice, ktorá je v mnohých krajinách už nejakú chvíľu k dispozícii. Predsa len, práve česká klávesnica s podporou písania swajpovaním či našepkávaním slov je jednou z najzaujímavejších noviniek iOS 18 a nemyslím si, že by bolo pre Apple akokoľvek problematické pridať tú istú klávesnicu aj do watchOS.
Jej absencia naozaj zamrzí. Veď ako lepšie demonštrovať výhody veľkého displeja, než práve týmito prvkami, a musím povedať, že s odstupom času mrzí absencia čím ďalej tým viem. Väčší displej je totiž fakt fajn, ale keď ho človek nemôže využiť naplno ani na tieto elementárne úlohy, plusové body skrátka stráca.
Ďalšou vecou, ktorú si u Series 10 človek jednoducho musí zamilovať, je ich rýchlonabíjanie, kedy za 30 minút dokážete hodinky nabiť na 80% a za 15 minút potom na 8 hodín normálneho používania. Ja osobne síce s hodinkami nespím, ale keď mám raz za čas pernejší deň či hodinky zabudnem dať na nabíjačku, je super mať možnosť nedostatok energie vyriešiť takto rýchlo. Skoro sa mi až chce povedať, že riešiť výdrž batérie u Series 10 tak úplne nemusíte, hoci je mi jasné, že za nasledujúce riadky dostanem v komentároch asi celkom „kefu“. Ich výdrž mi totiž príde veľmi slušná a trúfnem si povedať, že aj dostačujúca pre väčšinu z nás.
Áno, viem, že mnoho jabĺčkarov volá u Apple Watch po dlhšej výdrži batérie, ale čo keď vám poviem, že sa u Series 10 dokážete aj pri menšom meraní aktivity cez Cvičenie dostať na dva dni? Inými slovami, bavíme sa o dlhšej výdrži, než ktorú vám ponúkne iPhone. A keď vám ten nevadí nabíjať každý deň, verím, že nabiť Apple Watch raz za jeden až dva dni už taký problém nie je – tým skôr, keď teraz podporujú skutočne rýchle nabíjanie. Vo výsledku ich stačí hodiť na nabíjačku treba, keď ste práve v sprche, a nedostatočnú výdrž nie je potrebné akokoľvek riešiť. Nie, naozaj tým nechcem povedať, že by ma dlhšiu výdrž hodiniek nepotešila, pretože áno, bola by určite fajn. Avšak nemyslím si, že by tá súčasná bola vo výsledku nejako veľmi obmedzujúca v súvislosti s častým nabíjaním iPhonov.
Čo sa týka tela hodiniek ako takého, k dispozícii mám konkrétne lesklý čierny hliníkový variant, ktorý sa mi aj po dvoch mesiacoch extrémne páči a som veľmi rád, že sa Apple touto cestou vydal. A ešte radšej som za to, že dokázal povrch hodiniek vytvoriť tak, že sa neškriabe. Práve ľahké poškriabanie pritom bolo jedným z hlavných negatív lesklo čiernych Jet Black iPhonov 7 pred pár rokmi a hocikto predpovedal rovnaký osud aj tu. Ja ale musím povedať, že zo škrabancov mať strach naozaj nemusíte. Hodinkám dávam totiž fakt dosť „zahuliť“, až si hocikedy sám hovorím, že ich vystavujem zbytočne riziku poškriabania, ale ich telo je zatiaľ úplne bez poškodenia. Aspoň niečím teda dokáže zabodovať, keď to tenkosťou úplne nie je. U tej si totiž stále stojím za svojimi slovami z recenzie, že jej skrátka medzigeneračne nemáte šancu spoznať.
Ďalšou naozaj zábavnou funkciou hodiniek je ich reproduktor, respektíve potom možnosť používať ho na hlasné prehrávanie hudby či podcastov. Jeho kvalita je totiž veľmi slušná a hlasitosť dobrá, vďaka čomu tak skvele poslúži vo chvíli, keď pri sebe nemôžete mať napríklad preto, že sa neustále hýbete, telefón. Na jesenné práce v dielni či na záhrade teda vec ako stvorená, hoci uznávam, že nie každý ju využije.
To isté sa potom dá svojim spôsobom povedať aj o funkciách pre potápanie a snímanie teploty vody. Keď si idete zaplávať do bazéna, verím, že sa vám bude rovnako ako mňa táto funkcia páčiť a budete cez ňu hĺbku, do ktorej sa potápate, monitorovať, rovnako ako si skontrolujete teplotu vody, či sedí s tou uvádzanou plavčíkmi. Jedná sa ale vo svojej podstate o drobnosť, ktorá nie je nejakým gamechangerom
Pre koho majú zmysel?
Apple Watch 10 na mňa aj po dvoch mesiacoch na zápästí pôsobí ako príjemná evolúcia, ktorá však nie je rovnako ako predošlé generácie vyložene modelom, na ktorý by mali prechádzať masy len preto, že ho Apple vydal. Dizajn sa tu totiž veľmi nezmenil a funkcionalita zostáva viac-menej rovnaká. Stojím si teda za tým, že pokiaľ vyložene nechcete niektorú z funkcií, ktoré Series 10 prináša, nemá pre vás zmysel zo Series 5 až 9 prechádzať. U Series 4 a ktorej už je to samozrejme iná pesnička, pri ktorej je však treba zohľadniť, že keď prejdete, nebudete jasať len z funkcií Series 10, ale aj z funkcií starších modelov. Potom pre vás ale bude prechod určite zážitok.
Bol som veľmi zvedavý ohľadom tej lesklej čiernej varianty a možných škrabancov.
Ďakujem za vašu skvelú recenziu.
"Kefka" za výdrž. No apple watch sú kus funkčného šperku, ktorý sme vlastnil. Ale okrem Ultra watch som nenašiel nič, čo by mali navyše nejako markantne.
Proste je to stále to isté. Len sem tam zmena nijako ohromujúca.
Batériu riešim najviac, pretože hodinky dávam dole podľa typu remienka. Látkový raz týždenne, aby som ho vymenil a keď mám silikónový tak raz za 45 dní až mi batéria klesne na 5% (Garmin Enduro 1.st gen).
Práve nič moc výdrž ma prinútila k zmene.
Inak celkovo recenzia dobre napísaná, za to chválim.
Šperk čo stráži zdravie. Zatiaľ čo Garmin má určite každý rok revolučné novinky.
Garmin je naopak kus bežných digitálok s množstvom nepotrebných informácií.
Tiež som mal potrebu niečo z opačného tábora povedať.
Na výdrž Apple watch som vždy nadával, ale musím uznať, že to rýchlonabíjanie používania naozaj veľmi vylepšilo. Príde z práce, hodím ich na nabíjačku, osprchnem sa a sú nabité. Veľký displej tiež super. Len mi pripadá, že sa tie hodinky oproti minulým modelom o dosť lepšie škriabu. Po dvoch týždňoch vyzerali pri rovnakom používaní horšie ako moje predchádzajúce aw 7 po dvoch rokoch.