Sinoči družba Apple je izdal posodobitev programske opreme za odpravo težav s pregrevanjem pri novih MacBook Projih. To se je zgodilo predvsem pri Applovih prenosnikih z najvišjo (in najdražjo) konfiguracijo, Apple vendar je v izjavi, objavljeni s posodobitvijo, priporočil, da jo namestijo vsi lastniki novih osebnih računalnikov. Ali je posodobitev rešila težavo s pregrevanjem in posledično padcem zmogljivosti?
Popravek napake je vključen v najnovejšo posodobitev macOS High Sierra 10.13.6. Takoj po izidu so številni lastniki (ne samo) novega MacBook Proja začeli s preizkušanjem učinkovitosti. Rezultati takojšnjih testov so bili v veliki večini pozitivni - večina preizkuševalcev je res doživela rešitev težave in izboljšanje delovanja.
Testiranje ni potekalo le pri posameznih uporabnikih, temveč tudi v uredništvih tehnološko usmerjenih revij. Strežnik CNET je potek in rezultate testov posnel na videu. Testirani stroj s procesorjem Intel Core i9 je pred namestitvijo posodobitve pokazal znatna nihanja notranje temperature in hitrosti procesorja, po posodobitvi pa sta se temperatura in zmogljivost stabilizirali.
Temeljiti testi so potrdili popravek
Novo posodobitev programske opreme so preizkusili tudi uredniki strežnika Macworld, ki so na testiranem računalniku pognali program Adobe Premiere. Testiranje na Macworldu je dalo podobne rezultate kot v uredništvu CNET-a. Preizkušeni 2018-palčni MacBook Pro 9 s procesorjem Intel Core i11 je bil pred posodobitvijo le 7 % hitrejši od lanskega MacBook Proja z i20, po posodobitvi je pokazal več kot XNUMX % večjo hitrost. Izboljšanje po posodobitvi je opazil tudi YouTuber Dave Lee, ki je prvi opozoril na problem pregrevanja.
Po posodobitvi je ustanovitelj Geekbench Labs John Pool ugotovil, da je njegov računalnik bistveno hitrejši in frekvenca procesorja bolj stabilna – a v njegovem primeru je šlo za nekoliko počasnejši i2018 MacBook Pro 7. Poole pravi, da ko je računalnik obremenjen s kompleksnejšimi nalogami, napravi i9 in i7 pokažeta podobno zmogljivost, pri čemer je i9 nekoliko hitrejši za lažja opravila. Rezultate testiranja najnovejše posodobitve so prav tako delili uporabniki na Redditu, kjer se je veliko razpravljalo o vprašanju pregrevanja - večina jih je potrdila, da lahko posodobitev res reši težave s pregrevanjem in zmogljivostjo.
Tweete omenjene trojice si lahko ogledate tukaj:
YouTuber Dave Lee, ki je na najnovejšem Applovem prenosniku zagnal Adobe Premiere Pro, je opozoril na pregrevanje in s tem povezani padec zmogljivosti. Kljub visoki konfiguraciji (in ceni) stroj ni bil kos zahtevnim nalogam. Podjetje Apple odločila se je kontaktirati YouTuberja in v sodelovanju z njim ponovila delovne procese, pri katerih so se pojavile težave, da bi razkrila koren celotnega problema. Posledično je bilo odkrito, da je krivec manjkajoči digitalni ključ, ki vpliva na upravljanje temperature v sistemu.
Lee je preizkusil šest drugih prenosnikov s procesorjem i9 različnih proizvajalcev. Ugotovil je, da tanjši prenosniki občutno slabše prenašajo hlajenje kot »debelejši« stroji. Zaključil je z izjavo, da je zmogljivost MacBook Proja na splošno ustrezna, vendar bi pozdravil zmogljivost podjetja Apple prišel do boljše rešitve za uravnavanje temperature.
In imajo neverjetno trženje v svetu! Edina težava je bil model z i9 in naenkrat ga ni več, vsi pa vedo za nove macbooke za 😀 Marketing niso samo plačani oglasi 👏👏👏
Dobra točka :D :D
Strinjam se. :) Vprašanje je le, če so "vsi" 4% skupnosti uporabnikov Apple. :) Vic se verjetno ne da dat zaradi temperatur. Sicer pa bi Macbook moral biti debelejši, če bi hoteli predimenzionirati hlajenje. Toda kdo bi želel nositi težak in debel Macbook?
boglike : nisi razumel - to ni 4%, ampak X člankov na spletnih mestih - najprej, da se pregreva - potem, da je ponaredek - nato, da ni ponaredek - nato, da so to popravili - ali pa dobiš X člankov na X spletnih mestih o nov macbook čez en teden za s i9 - z dobrim koncem - samo kupiti ga moraš - kako bi drugače dosegel takšen marketing razen recenzij? 😀
Marsikaj se da rešiti s programsko opremo. Imam starejši 13-palčni MacBook konec leta 2013 z i5 in po prenosu nekaj HW monitorja sem bil zgrožen nad temperaturami, ki jih je dobival pod obremenitvijo, kar je seveda vodilo do dušenja. Samo Apple raje bi imel procesor popečen in upočasnjen, samo da glavno ostane tiho in da se ventilatorjem ne rabijo vrteti. Prenesel sem pripomoček MacsFan Control in ga nastavil, da poveča hitrost ventilatorja, če temperatura procesorja preseže 50 C. Da, Macbook se od takrat občasno sliši, vendar mislim, da se je zmogljivost stabilizirala pri zahtevnejših nalogah in kar je najpomembnejše, zagotovo sem prispeval k dolgoživosti.