Konec letošnjega leta se nezadržno bliža, kar pomeni le eno – to je najbolj idealen čas za razne rekapitulacije in povzetke preteklih mesecev. Za enega takih povzetkov smo poskrbeli tudi v uredništvu LSA Magazine v naslednjih vrsticah. V njih je vsak od urednikov razkril svoje vtise in opažanja iz sveta jabolk leta 2020 z vidika programske opreme. Pridite in poglejte, kako ekipa ocenjuje preteklo leto ob njegovem koncu LSA Magazine.
Roman
Resnici na ljubo se mi zdi, da je Applova predstavitev programske opreme v zadnjih letih nekako enaka. Videli bomo samo novo različico iOS in MacOS, nobenih drugih aplikacij, niti večjih izboljšav obstoječih, kot so Pages, Final Cut, Logic Pro in mnoge druge, na žalost. Izboljšave, ki so na voljo v sistemih iOS in MacOS, so mi v zadnjih letih nekako vseeno. V bistvu nobene novice res nismo potrebovali, a nisem imel razloga, da ne bi bil vesel, da je tam Apple dodal je nekaj malega in ljubkega. Vendar pa je letos precej dramatično prenovil nekaj stvari v iOS-u, ki jih uporabljam iz dneva v dan in se jih do zdaj nisem mogel navaditi. Moti me, da so stvari, po katerih uporabniki kličejo leta, še vedno iste in Apple ne in jih ne premakniti, po drugi strani pa bodo spremenili nekaj, kar nihče ni hotel spremeniti in v 10 letih, kolikor delamo LsA, nisem opazil, da bi se kdo pritoževal nad to zadevo.
Najbolj pa me moti dejstvo, da Apple popolnoma odstopil od kakršnega koli prilagajanja sistemov ali aplikacij novim napravam. Novi MacBook Pro ima izrez na zaslonu in mene osebno to ne moti posebej, ampak zakaj bi ga? Apple ni prilagodil menijske vrstice, ki bi jo lahko na primer naredili črno drugače kot s spremembo ozadja namizja, tako da izrez na zaslonu dejansko ni viden. Zakaj po drugi strani, ko je bil izrez na iPhonu zmanjšan, ni prilagodil statusne vrstice v iOS-u možnosti uporabe več prostora. Apple želi, da se razvijalci prilagodijo vsem njegovim ločljivostim zaslona, sam pa ni mogel prilagoditi aplikacij za novi iPad mini. Tako da letošnje leto zame osebno ni bilo preveč uspešno v smislu Applove programske opreme.
Jirka
Dolgočasno in sivo. Natanko te besede komentatorja Bosáka iz legendarne video igre FIFA pridejo na misel, ko povzamemo pretekle mesece glede Applove programske opreme. Super je, da niso imeli nobenih težav, ki bi jih bilo treba odpraviti z več posodobitvami, kot se je pred leti zgodilo s hroščem, ki je omogočal prisluškovanje prek FaceTimea, vendar se sprašujem, ali je za to, da se ni nič zgodilo, dejansko kriva velikost podjetja? Apple nekaj, česar bi morali biti veseli. Od enega najvrednejših tehnoloških podjetij se pričakuje nekaj več in tudi tega letos žal nisem dobil.
Ko sem pred leti začel pri LsA, je bil WWDC in razkritje novih operacijskih sistemov dobesedno praznovanje za vse oboževalce, kar se je izjemno odrazilo v bralstvu celotnega »tedna WWDC«. Zadnja leta pa se vidi, da novi iOS in drugi sistemi nimajo več takšnega sijaja za uporabnike, saj smo se nekako vsi navadili, da vanje ne pride veliko novih pripomočkov, ko pa že pridejo so večinoma malenkosti brez katerih ne moremo živeti jim je do sedaj uspelo živeti kar dobro. Čeprav mi je to zelo težko priznati, tudi v letošnjih sistemih enostavno nisem užival in še danes se točno spomnim, kako ogorčen sem bil, ko se je otvoritveni WWDC Keynote končal in smo imeli premiero sistemov, ki smo jih Apple naprave bodo delovale v prihodnjem letu. Če bi torej letošnje leto ocenjeval z vidika Applove programske opreme, je bila zame spet žal ponavljajoča se pesem, ki še vedno dobro zveni, a bi jo človek rad spremenil v nekaj, kar ga bo spet zabavalo.
Amaya
Na programski strani pri Applu že nekaj časa ni bilo prelomnih in revolucionarnih sprememb. Tudi v letu 2021 se niso zgodile, kar pa vsekakor ne pomeni, da leto, ki se izteka, ne bo prineslo prijetnih presenečenj in izboljšav na tem področju. Osebno sem vse programske spremembe, ki jih je prineslo letošnje leto, sprejel precej pasivno, kar nekaj novosti pa me je na uporabniški strani preseglo, a so vsekakor našle svojo ciljno skupino. Pozdravil sem malenkosti, kot je možnost dodajanja pripomočkov na namizje iPada, a ravno nasprotno, težje sem se navadil na nov videz Safarija v iOS in iPadOS. Zadovoljen sem bil tudi z majhnimi izboljšavami v domačih aplikacijah, ki jih uporabljam vsak dan – na primer v Notesu. Po drugi strani pa sem - tako kot mnogi drugi uporabniki - upal, da bom prilagodil druge aplikacije, kot je domača pošta v macOS. Številni ljudje se vedno znova pritožujejo nad pomanjkljivostmi te aplikacije, Apple vendar se iz nekega razloga bolj osredotoča na dodajanje novih funkcij kot na spreminjanje tega, kar se uporabnikom zdi moteče. Na splošno me programsko leto 2021, ki ga je predstavil Apple, ni presenetilo v bistvenem smislu, niti pozitivno niti negativno.
Adam
Nisem ljubitelj pogostih menjav programske opreme. Uporabljam določen nabor aplikacij in funkcij, nove pa me le redko pritegnejo. Vsekakor je lepo, da imamo centriranje posnetka na novih napravah, kar bo še bolj pripomoglo k medsebojni komunikaciji v času pandemije, ki navsezadnje tudi Apple odpravil napako v funkciji SharePlay. A zakaj tega nismo mogli dočakati prej, je vprašanje, pa tudi zakaj Apple SharePlay ni mogel izdati že s prvo izdajo macOS Monterey. Osebno bi raje pozdravil kot nenehno dodajanje novih funkcij in s tem delanje sistemov vedno bolj kompleksnih, če Apple delal je na dejanskem procesu njihove namestitve, torej da niso bile tako podatkovno intenzivne in da samo posodabljanje ni trajalo tako dolgo. Če mora oseba posodobiti službeni Mac, je lahko prepričan, da bo trajalo eno uro, preden se posodobitev sama prenese na počasno povezavo. Poleg tega si bo vseeno ogledal še enega, samo da vidi, kako je posodobljen sam sistem. Čeprav je na voljo samodejna možnost, imam rad vse pod nadzorom in nočem prav zjutraj priti v pisarno in ugotoviti, da grem lahko spet domov. Letošnje novosti so torej lepe, a so praktično švignile mimo mojih naprav brez večjega zanimanja.
Wroclaw
Applova programska oprema me pusti precej mirnega. čeprav Apple leto za letom poskušajo v svoje sisteme vnesti nekaj novih zanimivih funkcij, tako da se moj način uporabe praktično ne spremeni. Osebno sem izjemno nezahteven uporabnik, ki se znajde s peščico funkcij. Po drugi strani pa mi je bil všeč macOS 12 Monterey v kombinaciji z iOS 15. Sistema sta prinesla zanimivo novost v obliki načinov koncentracije, s pomočjo katerih se veliko bolje skoncentriraš pri delu, ne da bi te nenehno motili. Najboljše pri tem je, da so nastavitve popolnoma v naših rokah. Hkrati mi je všeč sinhronizacija med sistemi – takoj ko aktiviram en način na Macu, iPhone zanj samodejno ve in obratno.
John
Zadnja leta se tema, ali ne bi bilo bolje izdati novih sistemov vsaki dve leti, običajno pojavi po predstavitvi nove programske opreme. Moram reči, da lani na primer pri iOS 14 te razprave sploh nisem upošteval. Takrat se je pokazalo dovolj. Knjižnica aplikacij in morda widgetov, ki jih, čeprav niso vsi všeč, uporabljam in menda se jih je večina navadila. Po letošnji posodobitvi nimam občutka, da bi se kaj spremenilo s prihodom iOS 15, prihod SharePlay in Focus Mode pa res ne reši. če Apple letos je sistem zamudil ali izdal posodobitev tiho, mislim, da veliko ljudi ne bo niti opazilo. Enako velja za iPadOS 15 in še bolj za watchOS. Res je, da večjih sprememb pri izdelku iz slednjega ni pričakovati. Še več, v tem primeru se mi zdi letna posodobitev nepotrebna. A da ne bo heca, v preteklih letih je bilo to pravilo, kajne Apple se je kmalu po izdaji iOS-a ukvarjal z neko večjo varnostno težavo in je objavljal posodobitve kot blaznost. Tega letos nismo dobili. Vsaj nekaj.
Paul
Če vam povem po pravici, že dolgo imam neporavnane račune s programsko opremo Apple. V tem zbirnem članku, ki ga v kosu objavljamo že nekaj let, se mi zdi, da pišem vedno znova eno in isto. In to bom vedno znova omenjal, verjetno žal do konca življenja. Še vedno se sprašujem, zakaj ima Apple potrebo po izdaji novih večjih različic vseh svojih sistemov vsako leto. Razumem, da je to navada in da bi lahko nekaj uporabnikov zacvrčalo zaradi opustitve, vendar nihče ne bo zanikal, da si iOS 15 skupaj z drugimi novimi sistemi enostavno ne zasluži novega celega števila. Novosti je res malo in na splošno bi bilo veliko bolj smiselno, če bi jih Apple vsaki dve leti začel izdajati večje različice svojih sistemov. Poleg tega, da ni veliko novih funkcij, tega ni mogoče ne opaziti Apple kljub temu še vedno ne more slediti. Samo poglejte nekatere funkcije, na primer iz iOS 15, ki bi jih morali videti z izidom tega sistema, a smo jih končno dočakali šele po nekaj mesecih čakanja - kot je SharePlay ... in še vedno čakamo na Universal Control za macOS. In o tem, da se v glavnem popravlja v macOS Apple Nekaterih napak, s katerimi se srečujem iz dneva v dan, že pet let verjetno niti nočem niti omenjati. Z vidika programske opreme sem spet rahlo razočaran – in ne bi bil, če bi nove različice izdajali manj pogosto, z Apple vse mu uspe sprogramirati in predvsem ustrezno testirati. Ker se mora potem držati smešnega števila majhnih posodobitev, kar ni dobra vizitka. Mogoče včasih.