Zapri oglas

Ko slišimo USB, si večina od nas predstavlja klasičen, velik konektor, za katerega je značilno predvsem to, da ga uspeš pravilno vstaviti šele v tretjem poskusu. V zadnjem času pa se je izraz USB nekako preoblikoval v priključek USB-C, ki je dvostranski in omogoča višje hitrosti prenosa. Če pa vas zanima vprašanje USB, veste, da ne gre samo za vrsto priključkov, temveč tudi za standarde, ki določajo največje hitrosti. Toda resnica je, da so oznake standardov USB res kaotične in jih večina uporabnikov skorajda ne pozna - in odkrito povedano, ni čudno.

Tip (obliko) priključka USB-C uporabljajo tudi priključki Thunderbolt, ki jih najdemo na primer na novejših Applovih računalnikih s čipi M1. Vendar pa se v zadnjih dneh na spletu začenjajo pojavljati različne pritožbe profesionalnih uporabnikov, ki poudarjajo, da konektorji Thunderbolt na novih Apple računalniki ne dosegajo največjih pričakovanih hitrosti Thunderbolt 4. Natančneje, izkaže se, da ti priključki ne podpirajo USB 3.1 Gen 2, tako da hitrosti ne dosežejo 10 Gb/s, kar je veliko razočaranje. Hitrosti prenosa prek priključkov Thunderbolt na računalnikih Mac z M1 so tako počasnejše, kot bi morale biti. Da bi utemeljil to informacijo, se je Howard Oakley iz podjetja Electic Light odločil preizkusiti hitrost na dveh računalnikih Apple, in sicer na Mac Studio (povezanem s Studio Display) z M1 Max, 32 GB pomnilnika, 2 TB SSD in 16-palčnim MacBook Pro ( 2021) z M1 Pro, 32 GB pomnilnika in 2 TB SSD.

Najprej se je Oakley prepričal, da so kabli, ki jih je uporabljal, 10-odstotno združljivi in ​​zmožni največje hitrosti prenosa podatkov 3.1 Gbps, kar ustreza hitrosti SuperSpeed+ USB 2 Gen 160. Tako je opravil preizkus hitrosti na različnih starejših računalnikih z Intel procesorji. Nato je neposredno izmeril hitrosti z aplikacijo Stibium, ki je na SSD, povezan prek Thunderbolta, zapisala skupaj 2 različnih datotek v velikosti od 2 MB do 1 GB. Ko je Oakley končal s testi, se je odločil, da izvede iste teste na računalnikih Mac z M1 in jih nato primerja z rezultati iz računalnikov Apple s procesorji Intel. Izkazalo se je, da so bile pritožbe profesionalnih uporabnikov res utemeljene, saj so bile izmerjene hitrosti novejših Macov s čipi MXNUMX res nižje od tistih z Intelovimi procesorji, ponekod kar občutno.

13" MacBook Pro M1

Obstaja več informacij, ki jih je Howardu uspelo pridobiti zahvaljujoč omenjenim testom. Najpomembneje pa je, da najzmogljivejši diski SSD za shranjevanje NVMe, ki naj bi imeli hitrost prenosa podatkov okoli 10 Gb/s, dejansko dosegajo približno polovico te hitrosti. Natančneje, Oakley je izmeril približno 500 MB/s, namesto običajnih 900 MB/s, kar praktično podvoji čas branja in pisanja podatkov. Pomembno je tudi omeniti, da skoraj noben Apple računalnik od novembra 3.1 ne podpira USB 2 Gen 2020, teoretično razen sprednjih konektorjev Mac Studio. Hkrati pa Howardu ni jasno, zakaj je povzročena taka izguba zmogljivosti. Trdi, da če gre za napako v vdelani programski opremi, bi jo morali odpraviti že pred več kot enim letom, če pa gre za napako v čipih M1, bi jo zagotovo moral popraviti. Apple na določen način dati obvestilo in sprejeti odgovornost. Apple tako da mora v tem primeru zagotovo nekaj pojasniti. 9to5Mac se je odločil, da se glede težave obrne neposredno na Apple, in zagotovo vas bomo obvestili, če bodo na dan prišle kakršne koli dodatne informacije.

Danes najbolj brano

.
  翻译: