Verjetno ni bilo nič napisanega o toliko člankih, povezanih s pametnimi telefoni, kot o njihovem polnjenju. Če se odločite iskati po ključnih besedah, kot je "kako pravilno napolniti pametni telefon", boste našli na tisoče navodil, od katerih si bodo mnoga nasprotovala. Da bi se to enkrat za vselej uredilo, smo za vas pripravili članek, ki naj bi odgovoril na vsa vaša vprašanja v zvezi s pravilnim polnjenjem pametnih telefonov. Vsa dejstva temeljijo neposredno na informacijah podjetja Apple, informacijah serviserjev in tudi iz zelo sofisticiranega članka, ki je bil lani objavljen v ugledni reviji Pc Mag. Če se ne strinjate s katerim od naslednjih besedil, imate seveda vso pravico do tega, vendar se potem ne strinjate s trditvami podjetja o polnjenju iPhona Apple.
Ljudje so se začeli bati polnjenja svojih telefonov, zlasti po letu 2017, ko je prišlo do več primerov požara pri Samsungu Galaxy Opomba 7. Po tem so sledili drugi članki, v katerih je bilo nekajkrat na leto zapisano, da je nekomu med polnjenjem eksplodiral ali zagorel telefon. Takoj na začetku povejmo, da je svet po analitični družbi bankmycell.com več kot 6,64 milijarde pametnih telefonov. Primeri, ko je prišlo do težav s polnjenjem telefona, so res popolna redkost in razen absolutnih izjem kot je npr. Galaxy Note 7 so večinoma posledica slabega polnilnika, kabla ali fizično poškodovanega telefona. Torej, če uporabljate pristno ali certificirano dodatno opremo in vaš telefon ni vidno pokvarjen, so možnosti, da se vaš telefon vname ali eksplodira, bistveno manjše kot da bi vas zadela strela.
Vendar pa se večina uporabnikov boji, da bi med polnjenjem poškodoval baterijo samega telefona. Najprej se morate zavedati, da ime pametni telefon ne pomeni samo, da vas telefon naredi pametnejšega, ampak da je to pametni telefon, ki lahko sam upravlja s svojo baterijo. To navsezadnje pomeni, da lahko vplivate na življenjsko dobo baterije s tem, kako z njo ravnate, vendar je to z izjemo temperaturnih vplivov, ki jim izpostavljate telefon, v resnici zelo majhen odstotek učinka, ki je, če telefon uporabljate za 2 do 4 leta v bistvu zanemarljivo. Kljub temu si poglejmo, kaj najbolj vpliva na življenjsko dobo baterije vašega pametnega telefona.
Ali polnjenje čez noč uniči baterijo iPhone?
Ni pomembno, ali telefon polnite ponoči ali podnevi. Težava, o kateri ljudje govorijo, je, da ga pustite priključenega na polnilnik, tudi ko je baterija popolnoma napolnjena. iPhone ima seveda čip, ki uravnava polnjenje in preprečuje tako imenovano prenapolnjenost baterije, ki bi jo lahko poškodovala. Ko je telefon 100 % napolnjen, se bo telefon preprosto prenehal polniti in telefon se ne bo več polnil. Težava je v tem, da telefon, tudi ko ga ne uporabljate, nenehno porablja energijo, tako da, ko baterija pade na 99%, začne spet polniti tisti odstotek. To stanje se nato ponavlja, dokler telefona ne odklopite s polnilnika.
To ima preprosto rešitev, samo vklopite način optimiziranega polnjenja. Tudi če ga ne uporabljate, ne pozabite, da se življenjska doba baterije meri v ciklih. En cikel polnjenja pomeni, da je baterija napolnjena od 0 % do 100 %. Najpomembneje pa je, da se posamezni stroški seštevajo. Če torej telefon napolnite od 99 % do 100 %, morate to storiti 100-krat, da dobite en cikel polnjenja. Če ga napolnite od 50 % do 100 %, morate to narediti 2x, da dobite cikel polnjenja. Če torej telefon pustite priklopljen na polnilnik tudi potem, ko je popolnoma napolnjen, se bo zgodilo le to, da ste po 100-kratnem polnjenju od 99 % do 100 % porabili en cikel njegove življenjske dobe. .
iPhone visoke in nizke temperature uničijo baterijo
Tisto, kar uničuje baterijo, je za razliko od načina polnjenja temperatura. Ni pomembno, ali govorimo o temperaturi, pri kateri uporabljate telefon, ali o temperaturi, ki nastane pri polnjenju. Ekstremna vročina in ekstremni mraz sta dve stvari, ki resnično fizično uničita baterijo vašega telefona. Sam Apple navaja kot idealno delovno temperaturo za iPhone, iPod, Apple Watch in iPod med 0 in 35 stopinjami Celzija. Morda se vam zdi, da je težava predvsem prekoračitev plus temperature, a kaj, ko poleti telefon uporabljate kot navigacijsko napravo v avtu. Poleti naj bo telefon hladen, pozimi pa ga ne izpostavljajte temperaturam pod ničlo. Na Applovi spletni strani boste prebrali, da je idealna temperatura celo med 16 in 22°C.
Ne pozabite, da je temperatura veliko večji morilec baterije kot to, kako in kako pogosto jo polnite. Kar zadeva temperaturo, si je pomembno zapomniti temperaturo med polnjenjem. To samodejno poveča temperaturo samega telefona in s tem tudi samega sebe Apple držav, je idealno, da odstranite nekatere etuije in jih med polnjenjem sploh ne uporabljate. Če se vaš telefon med polnjenjem zdi bistveno toplejši kot običajno, ga vzemite iz polnilnega etuija ali embalaže, svetuje sam Apple.
Glede temperature lahko na spletu naletite na skrajne nasvete, kot je na primer, da iPhone pred polnjenjem postavite v zamrzovalnik ali pa ga, nasprotno, po prihodu domov pozimi postavite na radiator. Prosimo, v nobenem primeru ne počnite ničesar od tega in se izogibajte tem nasvetom! Če se telefon že znajde v temperaturi izven priporočene Apple, nato pa pustite, da se počasi segreje na sobno temperaturo in je ne izpostavljajte nenadnim temperaturnim spremembam, sicer boste baterijo še bolj poškodovali.Popolna izpraznitev vašega iPhone-a ni dobra za baterijo
V preteklosti, v časih pradedkov in prababic današnjih modernih litij-ionskih baterij, je veljalo, da je pred ponovnim polnjenjem primerno pustiti, da baterija pade na nič. Trenutno pa je ravno nasprotno. Absolutno idealen pogoj za baterije v sodobnih pametnih telefonih je, da njihova baterija ostane med 20 % in 80 % zmogljivosti. Idealno je, če ne dovolite, da bi baterija padla preveč pod 20 % svoje zmogljivosti. Dobro je, če baterijo napolnite v trenutku, ko telefon ponuja možnost preklopa v način varčevanja z energijo. Kot smo že povedali, to ne škoduje življenjski dobi baterije glede na število ciklov, nasprotno, problem pri litij-ionskih baterijah nastane v trenutku, ko jih popolnoma izpraznite.
Uniči hitro polnjenje baterije?
Vse iphone, ki opremljeni s tako imenovanim hitrim polnjenjem, ko Apple označuje, da boste v 30 minutah napolnili 50 % kapacitete baterije, so na to popolnoma pripravljeni in jim hitro polnjenje ne škodi. Sam uporablja zelo pametno frazo Apple, ki ravno uporabo litij-ionskih baterij predstavlja kot nekaj najboljšega za iPhone in ima prav. Na Applovi spletni strani piše: "Faza hitrega polnjenja je primerna za uporabnike, faza počasnega polnjenja pa je potrebna za dolgo življenjsko dobo". Posledično to pomeni, da se telefon pri največji hitrosti polni le do 80 % kapacitete, kar nikakor ne škoduje bateriji, ko ta doseže 80 %, pa se hitrost polnjenja zmanjša na počasnejše polnjenje, ki ne poškodujte baterije.
Apple nato navaja, da lahko ta kombinirani postopek ne le pospeši polnjenje baterije, ampak tudi podaljša življenjsko dobo baterije. Tako vam res ni treba skrbeti za hitro polnjenje, tako kot vam ni treba skrbeti za uporabo hitrih polnilnikov. Spet smo prišli do točke, da je pametni telefon resnično vsestranski pametni telefon in ne bo dovolil, da bi njegovo baterijo uničilo hitro polnjenje, kar je v nasprotju s tem, za kar je izdelan. Obstajajo pa polnilci, ki poskušajo "pretentati" sistem telefona in vam tako zagotavljajo še hitrejše polnjenje, kot je telefon namenjen. Spet velja, kar smo povedali v uvodu. Uporabljajte samo certificirane ali originalne polnilnike in kable.
Kako skrbeti za baterijo iPhone?
Najpomembnejše je, da iPhone ne uporabljajte pri temperaturah pod 0 °C in nad 35 °C, ne pustite, da se izprazni pod 20 % kapacitete baterije in pri polnjenju ne uporabljajte ovitkov ali ovitkov, ki preprečujejo uhajanje toplote iz telefon. Uporabite optimizirano polnjenje in posodobite iOS na svojem iPhoneu. Vse, kar boste naredili dodatno, je razmeroma nepotrebno in dovolj je, da resnično sledite tem načelom, o katerih smo več govorili v prejšnjih vrsticah. Po pravici povedano po desetih letih izkušenj, če vse izkašljaš in ničesar ne rešiš, potem tudi po enem letu ne boš občutil velike razlike v življenjski dobi telefona. Če torej telefon menjate leto za letom, vam za baterijo praktično ni treba skrbeti. Če nameravate telefon hraniti več kot eno leto, sledite zgornjemu nasvetu ali zamenjajte baterijo enkrat na leto ali dve, najbolje v pooblaščenem servisu.
Kaj pa brezžično polnjenje iPhona? Ali velja enako kot v članku?
Ne, tam je seveda obratno :D
Ene stvari ne razumem - hitro polnjenje do 80% baterije ne uniči, hitro polnjenje nad 80% pa ne bi uničilo baterije? Mislim, da hitro polnjenje hitreje izprazni baterijo, samo takšen kompromis je izbran.
Nekaj mi ni jasno - hitro polnjenje do 80% baterije ne uniči, hitro polnjenje nad 80% pa bi uničilo baterijo? Mislim, da hitro polnjenje hitreje izprazni baterijo, samo takšen kompromis je izbran.
Zanima me tudi, če imam v avtu Wi-Fi CarPlay, ali naj ga pustim na kablu ali ga po polnjenju izvlečem. Ko se ves dan vozim, mi pokvari mobilni telefon. hvala